!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Димитров и Коѕиас не се договарале за заедничка комисија за учебници


Скопје, 29 септември, 2017 - 16:05 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и неговиот грчки колега, Никос Коѕиас, на состанокот во Њујорк не разговарале за формирање заедничка комисија туку за средба на експерти од областа на историјата, велат од МНР за „Мета“.

„Она за што е разговарано на состанокот во Њујорк помеѓу Димитров и Коѕиас е во насока на иницијативата на Република Македонија од 2007 година за средба на историчарите од двете земји. На состанокот во Њујорк, соговорниците се согласија дека треба да се работи на надминување на историските предрасуди на Балканот во интерес на соработката и на заедничката европска иднина. Двајцата министри во оваа фаза разговарале за средба на експерти од областа на историјата, а не за формирање заедничка комисија, при што е разбирливо процесот да се однесува на двете страни“, велат од МНР.

Коѕиас во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ изјави дека со Никола Димитров се договориле да формираат заедничка комисија од експерти, кои ќе ги отстранат иредентистичките поими во учебниците и во географските карти.

Коѕиас изрази надеж дека до крајот на ноември ќе има првични резултати од работата на оваа комисија и, како што кажа, „ќе се изврши удар врз иредентизмот и врз картите со територијални претензии“.


Влатко Стефановски и Амет Шериф ќе ја добијат државната награда „11 Октомври“


Скопје, 26 септември, 2017 - 13:21 (META) 

Познатиот музичар Влатко Стефановски и историчарот Амет Шериф се добитниците на годинешната награда  „11 Октомври“, соопшти Министерство за култура.

Влатко Стефановски, еден од основачите на „Леб и сол“ и поранешен државен уметник, е добитник на наградата „11 Октомври“ за животно дело во областа на науката, уметноста, стопанството и на другите дејности од јавен интерес на Република Македонија. Вториот добитник на оваа награда, во категоријата за животно дело во областа на науката и на образованието се доделува на историчарот проф. д-р Амет Шериф.

Наградата на добитниците ќе им биде врачена на 11 октомври 2017 година, во 12 часот, во Собранието на Република Македонија.


ВМРО-ДПМНЕ: На еден месец од потпишувањето, Заев молчи за тоа што договори со Бугарија


Скопје, 3 јули, 2017 - 10:08 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска нагласи дека почнува одбројувањето за најавеното потпишување на договорот помеѓу Бугарија и Македонија. Како што велат од партијата, договорот го склучил премиерот Заев во Софија „во процес целосно нетранспарентен, далеку од очите на македонската јавност“.

„Помина еден месец од договорот кој Заев не ѝ го обелоденува на јавноста, а кој се однесува на македонската држава. Многу е јасно дека Заев не сака да се знае за штетниот договор. Токму ваквото однесување и штетниот договор што го преговара Заев отвори тендеција со која се задира во постоењето на македонската држава. Затоа слушнавме изјави како таа на коалицискиот партнер на СДС дека Илинденското востание било бугарско, навивачи од Бугарија напишаа дека Македонија е бугарска, а имаше и изјави дека имаме заедничка историја, дека македонски јазик не постои, дека македонскиот јазик е бугарски дијалект… Сите тие се изјави кои Заев не ги осуди, ниту демантираше, што како премиер е должен да го направи“, соопшти опозициската партија.


Захариева: Никој не ја негира историјата на Македонија, ниту на Бугарија


Софија, 25 јуни, 2017 - 12:09 (META) 

Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик во согласност со Уставот на Република Македонија, изјави шефицата на бугарската дипломатија и вицепремиерка, Екатерина Захариева, додавајќи дека не гледа ништо спорно со признавањето на македонскиот јазик.

Таа во интервјуто за бугарската национална телевизија БТВ вели дека посетата на високо ниво на премиерот Зоран Заев и на македонските министри претставува затоплување на односите со Бугарија, притоа потсетувајќи дека последната посета на македонски премиер на Софија била во 2013 година и дека таа траела само 50 минути.

Захариева, исто така, истакна дека Бугарија е тука да ѝ помогне на Македонија, секогаш кога ќе се побара помош.

– Пораката на двата премиери беше многу јасна. Бугарија ќе помага кога ќе биде побарано. За јазикот, не гледам каков проблем има тука. Ние сме ја признале македонската држава и нејзиниот Устав – вели Захариева, додавајќи дека никој не ја негира историјата на Македонија, ниту на Бугарија.


ВМРО-ДПМНЕ: Ние не сме Срби ниту Бугари, престанете со негаторскиот однос


Скопје, 22 јуни, 2017 - 15:46 (META) 

„Престанете со негаторскиот однос кон Македонија. Престанете да нè навредувате. Ние не сме ниту Срби, ниту србомани, а уште помалку антибугари. Ние сме Македонци. Престанете сите кои се чувствуваат како Македонци да ги нарекувате Срби или србомани или да ги обележувате како непријатели на Бугарија“, порача денеска ВМРО-ДПМНЕ, преку две прес-конференции на пратениците Крсто Јовановски и Зоран Илиоски.

„Македонија не навредувала ниту, пак, омаловажувала никого. Јавните настапи на Зоран Заев во Софија ја отворија Пандорината кутија. Зоран Заев кажа дека Македонија го затворала поглавјето на национализам и на омраза. Ваквиот негов настап беше поздравен и пофален и од европратеникот Џамбаски и од директорот Димитров. Џамбаски срамно ја нарече Македонија творба на Kоминтерната и плод на српската пропаганда, а Димитров целата посета ја протолкува како историска бидејќи со реализација на договорот се укинувал македонизмот и се одело во насока на формирање втора бугарска држава“, порача пратеникот Крсто Јовановски.

Тој рече дека Македонија не е плод на српската пропаганда ниту, пак, творба на Коминтерната.

– Децата во Македонија мора да учат македонска историја и не смее да им се наметнува никаква туѓа. Македонската историја е само  македонска. Таа е автономна и автохтона. Исто како и Илинденското востание – рече Јовановски.

Илиоски праша дали Македонија со новата власт ќе ги менува учебниците по историја и на кој јазик ќе се потпишува договорот за добрососедство.

– Овие прашања го вознемируваат македонскиот народ. Овие прашања заслужуваат одговор. На кој јазик ќе се потпише договорот со Бугарија и дали Бугарија ќе го признае македонскиот јазик и македонскиот народ? Дали ќе стои во договорот дека Македонија има своја, автохтона историја? Дали во договорот ќе има реципроцитет во однос на обврските на двете страни? Градењето на добрососедски односи не подразбира уривање на сопствените државни и национални интереси. За жал, Зоран Заев продолжува да манифестира основно непочитување кон сопствениот народ јазик и историја – порача Илиоски.


Вељаноски: Бараме увид во тоа што го договорил Заев за добрососедството


Скопје, 21 јуни, 2017 - 15:40 (META) 

„ВМРО-ДПМНЕ е крајно загрижена од нетранспарентноста и леснотијата со која Заев пристапи на едно исклучително сериозно прашање, како што е склучувањето на договорот со Бугарија. ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија. Македонскиот народ бара увид во содржината на договорот што Заев се согласил да ја потпише“, порача пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, на прес-конференција.

Осврнувајќи се на вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев во Софија дека Македонија затвора едно поглавје на историја на национализам и на омраза, Вељаноски порача дека е крајно срамно и недолично да го обвиниште сопствениот народ за ширење национализам и омраза и вели дека прашањата кои задираат во идентитетот на македонскиот народ не може да бидат прашања со кои ќе се занимава само СДСМ.

– Ваквите теми, кои задираат во идентитетот на македонскиот народ, не се и не смее да бидат ексклузивен интерес ниту на Зоран Заев, ниту на СДС. Овие теми се надпартиски. За нас е разбирливо соседна Република Бугарија да има свои интереси и нив да ги брани и да ги застапува. Тоа што не можеме и нема да го прифатиме е Зоран Заев сам да одлучува за темите кои се од интерес, а пред граѓаните ветуваше инклузивност и дебата за многу понесуштински прашања – рече Вељаноски.

Тој рече дека е опасно да се доведува на таков начин во прашање посебноста на македонскиот народ.

– Република Македонија има сопствена историја. Ова е факт што никој не смее да се дрзне да го менува. Етногенезата на македонскиот народ е посебна и затоа е исклучително опасно да се говори за „заедничка историја“. Дали изјавите на Зоран Заев околу заедничката историја значат дека македонскиот народ во минатото немал своја посебна? Дали е Заев свесен колку се опасни овие тези? Прашањето за заедничката историја секогаш било една од најголемите пречки при постигнување на договорот со соседна Бугарија – праша Вељаноски.


Павлопулос бара почитување на грчката историја и на европските принципи


Атина, 11 мај, 2017 - 12:44 (META) 

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, одново побара Македонија да ја почитува грчката историја ако сака да стане дел од Европската Унија. Во говор на 11. Балканска конференција на началници на Генералштабови од државите од Балканот, Павлопулос забележа дека Грција ја поддржува европската перспектива на државите од Балканот и смета дека нивното место е во ЕУ, но за да станат дел од Унијата, тие мора да почитуваат одредени услови.

-Државите што не се членки на ЕУ, треба да напредуваат по нивниот европски пат, тоа е нивната насока. Грција ја посакува европската перспектива на балканските држави. Но, за да се заврши оваа европска перспектива со интеграција во Европската Унија, има одредени услови, кои не ги поставува еднострано Грција, туку ЕУ и европското право. Услов е почитување на историјата и на историската вистина. Оваа почит е услов за мирен соживот. Услов е и искреното почитување на меѓународното право во целост и на основните принципи на европското право – изјави Павлопулос.

Грчкиот претседател нагласи дека е потребна соработка на сите присутни држави за да се обезбеди мирот и стабилноста на регионот и тој да се заштити од различни предизвици и закани. Грција, како што посочи, пружа пријателска рака и добрососедство кон сите балкански држави.

На конференцијата која се одржа вчера во Атина, се разговараше за одржување на мирот и на стабилноста во регионот на Југоисточна Европа и за стратегии за подобрување на воената соработка.


Павлопулос: Инсистирањето на името „Македонија“ е фалсификување на грчката историја


Атина, 13 јануари, 2017 - 11:48 (META) 

Македонија нема да стане дел од европското семејство сè додека инсистира да го користи само тоа име и да шири иредентизам, порача грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, во говор пред грчката Академија за одбрана. Според Павлопулос, ставот на Македонија да се инсистира името да биде само „Македонија“, е „провокација и фалсификување на грчката историја“.

– Сè додека инсистира да го користи името, кое освен фалсификување на историјата, шири и иредентизам, нема да има европска перспектива. Европското право ги исклучува кандидатите држави кои на каков било начин го оспоруваат статусот кво на границите на државите членки на ЕУ – истакна грчкиот претседател во говорот за грчката надворешна политика и за национални прашања.

Павлопулос и претходно, повеќепати изјавуваше дека „Македонија е една и грчка“, дека инсистирањето на името директно задира во територијалните граници и порачуваше дека ако македонската влада не направи компромис, ќе остане надвор од европското семејство.


Португалецот Антонио Гутереш од денеска ја презема функцијата генерален секретар на ОН


Њујорк, 1 јануари, 2017 - 11:52 (META) 

Поранешниот премиер на Португалија, Антонио Гутереш, од денеска ја презема функцијата генерален секретар на Обединетите нации.

Гутереш доаѓа на местото на Бан Ки-мун, кој два мандати беше генерален секретар на светската организација.

Положувајќи заклетва на 12 декември, тој оцени дека ОН мораат да се подготват за промени.

– Од акутните кризи во Сирија, Јемен, Јужен Судан и во други места, до долгогодишните спорови, вклучувајќи го израелско-палестинскиот конфликт, потребно ни е посредување, арбитража и креативна дипломатија – изјави тогаш Гутереш.

Еден од неговите приоритети ќе биде подобрувањето на положбата на жените, така што веќе именуваше три жени на клучни позиции во својот тим.

Гутереш е деветтиот генерален секретар на ОН во 71-годишната историја на ОН.


Обама беше дезинформиран за Македонија од Павлопулос


Атина, 15 ноември, 2016 - 13:24 (META) 

Македонија беше една од темите за кои разговараа американскиот претседател Барак Обама и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Грчкиот претседател пред Обама ги повтори своите ставови и обвинувања кон македонската влада, критикувајќи за ја обид за присвојување на грчката историја.

– Факт е дека една соседна држава бара име кое освен фалсификување на историјата, шири иредентизам и директно подразбира промена на границите и ја поткопува европската перспектива на таа земја – истакна Павлопулос.

Барак Обама не одговори на овој став на Павлопулос, туку се фокусираше на бегалската криза и на придонесот на Грција во НАТО, како еден од највредните сојузници за одржување на безбедноста во регионот.

Обама и Павлопулос разговараа и за кипарското прашање, грчко-турските односи и за бегалската криза.