!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Уапсени пет лица кои планирале напади во пресрет на референдумот во Турција


Истанбул, 14 април, 2017 - 17:03 (META) 

Турската полиција уапси пет лица под сомнение дека се поврзани со Исламска држава и оти планирале „сензационални напади“ во пресрет на референдумот за зголемување на овластувањата на турскиот претседател, закажан за 16 април.

Меѓу уапсените има и еден државјанин на Таџикистан, кој патувал во зоните на конфликтот каде што војува ИД.
По добиена дојава, полицијата вчера спровела три симултани операции во Истанбул.

Екстремистичката ИД повика да се извршат напади во пресрет на референдумот, кој го оценија како гласање е спротивно на бог. Џихадистичката организација изјави дека муслиманите кои ќе гласаат се, всушност, неверници.


МВР ќе ги зајакне безбедносните мерки за време на празниците поради заканите од ИД


Скопје, 13 април, 2017 - 18:30 (META) 

Министерството за внатрешни работи наредните денови, за време на велигденските празници, ќе ги зајакне безбедносните мерки на целата територија на државата, поради глобалните терористички закани од страна на Исламска држава (ИД), чија цел се и земјите од Балканот, меѓу кои и Македонија, соопштија попладнево од МВР.

– Со оглед на глобалните терористички закани, во кои цели се и верски објекти (како што беа неодамнешните напади во Египет), потоа таргетирањето на земјите од Балканот, меѓу кои и Република Македонија, а вклучително и масовните собирања на граѓани, од страна на терористичката ИД, МВР ќе ги зајакне безбедносните мерки и активности во наредните денови на целата територија на државата – стои во соопштението на МВР.

Оттаму информираат дека заради непречено одвивање на претстојните велигденски празници, МВР ќе преземе „низа безбедносни мерки и активности, во согласност со оперативните планови за работа, во насока на заштита на јавниот ред и мир и за безбедноста на објектите и на граѓаните“.


Бомбаш самоубиец се разнесе во Кабул, ИД ја презеде одговорноста


Кабул, 12 април, 2017 - 16:42 (META) 

Авганистанските власти соопштија дека бомбаш самоубиец се разнел во близина на претседателската палата и на владините институции во Кабул. Одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава.

Нападот го извел екстремист кој носел елек со експлозив, што го активирал кога пристигнал на контролен пункт пред претседателската палата, соопшти агенцијата „Амак“, која важи за блиска до ИД.

Заменик-портпаролот на авганистанското Министерство за внатрешни работи, Наџуб Даниш, изјави дека уште не се знае колку луѓе загинале и се повредени во експлозијата.

Тој, исто така, додаде дека засега не е јасен мотивот за нападот.

Според портпаролот на авганистанското Министерство за здравство, Вахид Муџир, најмалку две лица се повредени во нападот.


Во Египет прогласена тримесечна вонредна состојба


Каиро, 10 април, 2017 - 9:45 (META) 

Египетскиот претседател Абдула Фатах ал Сиси прогласи тримесечна вонредна состојба по нападот на две коптски цркви, во кои загинаа 44 лица.

Мерката им овозможува на властите апсење и претрес без налог. Пред самите мерки, беше потребно одобрение од парламентот.

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападите во Танта и во Александрија, кои се случија за време на христијанскиот празник Цветници.

Сиси по состанокот на Националниот совет за одбрана рече дека војната против милитантите на ИД ќе биде „долга и болна“.

Египетскиот претседател претходно нареди распоредување на војската по целата земја за заштита на „инфраструктурата од витално значење“.


Серија напади врз цркви во Египет, патријархот неповреден


Каиро, 9 април, 2017 - 15:13 (META) 

Во серија бомбашки напади што денеска го потресоа Египет, беа нападнати коптски православни цркви при што загинаа 36 луѓе, а во еден од нападите патријархот на Коптската православна црква служел литургија во текот на нападот, но е неповреден.Денеска Коптската црква, како и другите православни цркви го празнуваа Цветници.

Одговорноста за нападите ја превзеде теорористичката организација Исламска држава.

Првиот напад со бомба беше во коптската православна црква градот Танта близу Каиро, каде загинаа најмалку 25 луѓе, а повеќе од 70 се повредени. Потоа уследи уште една експлозија во градот кај полициската станица, но нема информации за жртви или ранети.

Неколку часа подоцна силна експлозија го потресе милионскиот град Александрија на брегот на Средоземното Море, предизвикана најверојатно од бомбаш-самоубиец што експлозивот го детонирал блиску влезот на црквата во која литургија служел коптскиот патријарх Тавадрос Втори. Во тој напад загинаа 11 луѓе, а околу 40 се повредени.

Потоа, според египетските медиуми, во Александрија избувнала уште една експлозија.

Египетската државна телевизија „Ал Арабија“ потсетува дека коптските христијани, сочинуваат 10 отсто од 85 милионското население на Египет.

Египетските исламисти во последните години честопати вршат терористички напади врз христијаните.

Во напад извршен од Исламска држава во декември, загинаа 30 луѓе, кога бомба експлодираше во Соборната црква во Каиро.


Во Охрид се одржува напредна школа на НАТО за справување со ИД


Охрид, 3 април, 2017 - 11:06 (META) 

Педесетина учесници од безбедносните сектори на Македонија, Бугарија, Албанија, Босна и Херцеговина, Словенија, Србија, Хрватска и на Црна Гора од денеска до петок учествуваат на напредна школа на НАТО на тема „Борба против активностите на ИД за радикализација преку сајбер-просторот во регионот на Југоисточна Европа“.

На отворањето на школата, која се одржува во Охрид, прв говореше министерот за одбрана, Зоран Јолевски.

Според програмата, треба да бидат разгледани глобалните трендови во однос на употребата на сајбер-просторот и технологиите од страна на ИД, а ќе се анализира и регионалната соработка помеѓу учесниците од НАТО и земјите од Партнерството за мир.

Коорганизатори се Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ од Скопје и Бугарската академија на науките од Софија.


ИД ја презеде одговорноста за нападот во Лондон


Лондон, 23 март, 2017 - 14:32 (META) 

Исламска држава денеска ја презеде одговорноста за вчерашниот напад во Лондон, пренесуваат светските агенции, наведувајќи дека ИД тврди дека напаѓачот бил еден од нејзините „војници“.

Новинската агенција „Амак“, која се смета за блиска до ИД, јави дека нападот е извршен како одговор на повиците на ИД да се удри по државите што учествуваат во борбата против нив.

Коалицијата предводена од САД врши напади врз позициите на ИД во Сирија и во Ирак.

Во меѓувреме, британската премиерка Тереза Меј соопшти дека идентитетот на напаѓачот ѝ е познат на полицијата и дека станува збор за лице кое е родено во Велика Британија.

– Тој работел сам и нема причина да веруваме дека биле планирани и други напади – нагласи Меј во специјална изјава за пратениците во Долниот дом на Парламентот.

Таа истакна дека тој бил „периферна личност“ за која се знае дека еднаш бил испрашуван од оперативците на МИ5 околу насилниот екстремизам.

– Неговиот случај е минато затоа што тој не бил дел од ниту една од актуелните операции на безбедносните служби ниту, пак, има разузнавачки сознанија дека планирал или правел заговор – рече Меј.


Попоски на министерски состанок на коалицијата за борба против ИД во Вашингтон


Вашингтон, 22 март, 2017 - 9:31 (META) 

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, денеска ќе учествува на министерскиот состанок на Глобалната коалиција за борба против Исламска држава во Вашингтон.

Попоски на состанокот, кој ќе се одржи во Стејт департментот, учествува на покана на државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, соопштуваат од Министерството за надворешни работи.

„Министерскиот состанок има цел да се поттикне интензивирање на меѓународните напори во борбата против Исламска држава во одделни области во Ирак и во Сирија кои сé уште се под нејзина окупација, да се зголеми притисокот и да се ограничи нејзината мрежа на функционирање“, стои во соопштението на МНР.

Во рамките на посетата, додаваат од министерството, Попоски ќе оствари и бројни билатерални средби.


Советот за безбедност ја продолжи мисијата на ОН во Авганистан


Њујорк, 18 март, 2017 - 12:00 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа едногласно ја донесе резолуцијата со која се продолжува мисијата на ОН во Авганистан (УНАМА) до март 2018 година.

Во неа, како што пренесуваат светските медиуми, се изразува сериозна загриженост поради присуството и потенцијалното зајакнување на разгранокот на Исламска држава, што претставува сериозна закана за безбедноста на Авганистан и на земјите во регионот.

Советот за безбедност на ОН ја повика владата на Авганистан да почне да ги решава алармантните закани, кои доаѓаат од талибанците, Ал каеда и од нејзините разграноци и од други екстремистички групи.

Исто така, Советот за безбедност ја повтори поддршката за авганистанските национални одбранбени и безбедносни сили, особено во борбата против тероризмот и насилниот екстремизам.

Според податоците на ОН, минатата година во Авганистан се убиени 3.498 лица, вклучувајќи 923 деца, а уште 7.920 лица се ранети.


Ирачката војска ги зазеде главните владини објекти во Мосул


Мосул, 7 март, 2017 - 10:37 (META) 

Ирачката војска ноќеска ги зазела главните владини објекти во Мосул, во рамките на офанзивата за протерување на милитантите на Исламска држава (ИД) и за воспоставување целосна контрола над градот, јавува „Би-би-си“.

Како што пренесува британскиот национален сервис, напредувањето на ирачката војска може да го отвори патот за напад на густо населениот стар дел од Мосул, каде милитантите на ИД се сè уште позиционирани.

Мосул е последното упориште на ИД во Ирак. Источниот дел на градот беше заземен од ирачката војска во јануари годинава.

Цивилите, кои секојдневно го напуштаат градот, како што пренесува „Би-би-си“, посведочиле за синоќешните најжестоки бомбардирања од почетокот на офанзивата на ирачката војска за заземање на западниот дел од градот од милитантите на ИД.

Иако владините објекти во Мосул биле во голем дел уништетни во нападот, сепак нивното заземање се оценува како стратешка и симболична победа.