!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Четири луѓе вчера биле пријавени за исчезнати


Скопје, 10 август, 2017 - 15:31 (META) 

Во текот на вчерашниот ден, во полиција четири лица биле прогласени за исчезнати. Како што се дознава од полицискиот билтен, исчезнатите се од скопското село Црешево, Тетово, кавадаречкото село Сопот и од Скопје.

Б.П. (73) од скопското село Црешево во полициската станица Гази Баба вчера пријавил дека во петокот од дома излегол неговиот 35-годишен син С.П. и оттогаш не се вратил.

Во полициската станица во Тетово, С.Р. (74) од Тетово пријавил дека во четвртокот од дома излегла неговата сопруга М.Р. (50) и се упатила на пазарот во Тетово, но оттогаш не се вратила и не била достапна на мобилниот телефон.

К.Н. (38) од тиквешкото село Сопот во полициската станица во Кавадарци пријавил дека завчера неговиот брат С.Н.(36) излегол од дома и рекол дека со автобус ќе оди во Кавадарци, но не се вратил.

Последниот случај на исчезнување е во Скопје, а се трага по 28-годишната Р.А. Како што во полициската станица Чаир кажал нејзиниот 50-годишен татко, таа излегла од дома завчера претпладне и не се вратила.

МВР информира дека по сите исчезнати се трага.


ОЈО отворило предистражна постапка за исчезнатите уметнички дела од Владата


Скопје, 24 јули, 2017 - 17:59 (META) 

Основното јавно обвинителство отворило еден предмет за исчезнатите уметнички дела од Петар Мазев и од Владимир Величковски кои се наоѓале во објектите на Владата и на Министерството за одбрана, објави телевизија „Телма“.

„Јавниот обвинител кој работи на предметот веднаш презеде дејства во насока на утврдување на фактите. Издадена е наредба за прибирање на претходно известување од Министерството за внатрешни работи, како и од други надлежни институции, со кое се бара на Обвинителството да му бидат доставени информации и податоци во врска со досега извршените ревизии во институциите каде уметничките дела биле дадени на реверс“, велат од Обвинителство, од каде презеле и дејства за утврдување на вредноста на делата.

Предистражната постапка почнала по известувањето на Обвинителството од страна на МВР, за исчезнувањето на слика од Мазев, во 2007 година од Владата и на слика од Владимир Величковски, од Министерството за одбрана, во 2012 година, наведени во договорот од 2015 година меѓу тогашниот состав на СОЗР при Владата и Националната галерија на Македонија.


18 жртви и многу исчезнати во поплавите во Јапонија


Токио, 9 јули, 2017 - 10:59 (META) 

Најмалку 18 лица загинаа, а 27 се водат како исчезнати во поплавите што го погодија југот на Јапонија, соопштија јапонските власти.

Островот Кјушу е опустошен откако реките се излија од коритата, а водата однела делови од патиштата, куќите и од училиштата.

Повеќе од илјада луѓе се евакуирани и префрлени во привремени засолништа во школски сали и во јавни згради, но голем дел се сè уште заробени во своите куќи.

Повеќе од 500 луѓе се целосно отсечени, а локалните медиуми јавуваат дека урнатите мостови и надојдената вода ги отежнуваат напорите на спасувачите.


Потона брод во Колумбија, најмалку шестмина загинати


Богота, 26 јуни, 2017 - 10:36 (META) 

Најмалку шест лица загинале, а 16 се водат како исчезнати откако туристички брод со околу 170 патници потонал во северозападниот дел на Колумбија, соопштиле официјални претставници на колумбиските власти, јавува „Би-би-си“.

Според очевидци на несреќата, бродот потонал за помалку од пет минути. Спасувачки екипи, авиони и хеликоптери трагаат по преживеани, а во помош пристигнале и приватни чамци и скутери за вода.

Спасувачките екипи навеле дека спасени се 130 лица, а повеќе од 30 се пренесени во болница.

Причините за потонувањето на бродот засега се непознати.


Свлечиште во Кина зтрупа 40 куќи, 141 лице се водат за исчезнати


Пекинг, 24 јуни, 2017 - 12:18 (META) 

Најмалку 141 лице се водат како исчезнати откако поројни дождови предизвикаа лизгање на земјиштето во Југозападна Кина, објавија локалните власти.

Свлечиште утрово затрупа околу 40 куќи во селото Синмо, во провинцијата Сечуан. Два километри од течението на река се блокирани, наведува агенција „Ксинхуа“. Во тек е спасувачка операција.


Бројот на загинати во пожарот во лондонската висококатница достигна 79 лица


Лондон, 19 јуни, 2017 - 13:15 (META) 

Бројот на загинати или исчезнати лица во пожарот во висококатницата во Лондон достигна 79 лица, соопшти денеска британската полиција, јавуваат агенциите. Според претходно објавените податоци, бројот на настрадани или исчезнати по пожарот изнесуваше 58 лица.

Официјални претставници на британските власти навеле дека зградата Гренфел, која има 24 ката, сè уште се пребарува, а во тек е и истрагата што треба да утврди дали случајот со пожарот има елементи на кривично дело.

Едно од прашањата на кое одговор бараат жителите на зградата и соседите е како пожарот толку бргу ја зафатил целата зграда и заробил толку многу луѓе внатре.

Британските медиуми пренесоа дека за време на реновирањето на зградата во неа биле вградени евтини материјали, кои се помалку отпорни на оган.


Во експлозија во Крагујевац загина едно лице, а по три сè уште се трага


Белград, 1 март, 2017 - 10:51 (META) 

Српскиот министер за одбрана, Зоран Ѓорѓевиќ, оцени дека постои опасност од нови експлозии во Техничко-ремонтниот завод во Крагујевац, каде вчера загина едно лице, а 25 припадници на српската војска се повредени при гаснењето на пожарот.

Српските медиуми јавуваат дека група од 74 работници се безбедно евакуирани.

Министерот формираше комисија која ќе ги истражи причините за несреќата. Сè уште се трага по три лица, од кои еден претставник на армијата и двајца цивили. Во потрагата, како што јавуваат медиумите, се вклучени беспилотни летала и роботи.
Здравствената состојба на повредените е стабилна, а двајца од нив веќе се пуштени на домашно лекување.


Бројот на загинати во лавината во Италија се зголеми на 25 лица


Рим, 25 јануари, 2017 - 20:17 (META) 

Бројот на загинати во лавината во Италија се зголеми на 25 лица, 13 мажи и 12 жени, јавуваат италијанските медиуми.

Исчезнати се уште четворица, а спасувачките акции ќе продолжат сè додека не се пронајдат, иако е мала веројатноста тие да се преживеани, велат спасувачите.

Лавината го погоди хотелот „Ригопијано“ на 18 јануари во планинскиот регион Абруко во Централна Италија.

Лавината беше поттикната од серија земјотреси што го погодија тој дел од земјата, а тресењето на тлото се почувствувало и во Рим.

Два дена по несреќата, десет лица, меѓу кои и три деца, беа извлечени живи од урнатините и од снегот.

Италијанските истражители отворија истрага за убиство, земајќи ги предвид безбедносните мерки на хотелот во поглед на лавината.


Трае потрагата по 35 лица исчезнати во лавината што погоди хотел во Италија


Рим, 19 јануари, 2017 - 17:37 (META) 

Спасувачките екипи извлекле три тела од хотелот „Ригопиано“, во италијанскиот регион Абруцо, кој синоќа беше погоден од снежна лавина предизвикана од серијата земјотреси кои вчера ја потресоа Италија, јавува „Би-би-си“. Во меѓувреме трае потрагата по 35 лица кои биле во хотелот за време на лавината, а кои се водат како исчезнати.

Проблемите предизвикани од големиот снег и од земјотресите ги попречуваат спасувачките екипи во нивните напори за расчистување на урнатините на хотелот, кој се наоѓа на планината Гран Сасо во централниот дел на Италија.

Спасувачите изјавиле дека засега не слушнале ништо под урнатините, а во потрагата треба да помогнат кучиња трагачи, кои би можеле да ги лоцираат жртвите.

Две лица кои биле надвор од хотелот за време на лавината, ја преживеале трагедијата и веднаш повикале помош.

Сочувство до семејствата на настраданите изрази претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, кој истакна дека Европската Унија е подготвена да помогне.


Се преврти брод со 180 луѓе во Медитеранот


Рим, 17 јануари, 2017 - 13:08 (META) 

Четири лица загинаа, а речиси 180 се исчезнати откако брод со мигранти во саботата се преврти во Медитеранот, соопштија УНХЦР и Меѓународната организација за мигранти.

Се претпоставува дека сите 180 исчезнати се загинати, соопштија официјални лица откако разговарале со четворица преживеани, двајца Еритрејци, двајца Етиопјани кои вчера вечерта стигнале на Сицилија.

По разговорот со преживеаните, кои ги опишале како истрауматизирани и исцрпени, хуманитарните работници од УНХЦР и од Меѓународната организација за миграција рекоа дека дрвениот брод во петокот ја напуштил Либија со повеќе од 180 лица, кои биле со потекло од Источна Африка.

За време на пловидбата, моторот се расипал и бродот почнал да се полни со вода, а како што полека тонел, сè повеќе луѓе исчезнувале.

По повеќе часа во вода, преживеаните ги спасил француски брод кој оперира во рамките на операцијата „Тритон“ на пограничната агенција Фронтекс.