!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Ирачките Курди не се откажуваат од референдумот за независност


Ербил, 12 август, 2017 - 15:52 (META) 

Ирачките Курди не се откажуваат од референдумот за незавиност од Ирак, кој е закажан за 25 септември, и покрај барањето од Соединетите Американски Држави тој да биде одложен, јавуваат светските агенции.

„Датумот стои, тој е 25 септември и нема никакви промени“, изјавил Хошјар Зебари, советник на регионалниот претседател на Курдистан, Масуд Барзани.

Тој на овој начин го искоментирал барањето на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, за одложување на референдумот.

САД сметаат дека референдумот ќе го оттргне вниманието од „важните приоритети во Ирак“, како што е борбата против милитантите на Исламска држава.


Ирачките Курди почнаа нова офанзива кон Мосул


Мосул, 23 октомври, 2016 - 14:52 (META) 

Силите на ирачките Курди денеска почнаа нова офанзива во рамките на големата операција која ирачката војска заедно со нив ја спроведува за ослободување на градот Мосул од милитантите на Исламска држава, јавуваат светските агенции.

Курдските сили, познати како „пешмерга“, соопштиле дека денеска почнале офанзива на два фронта во правец на североисточниот дел на Мосул и во близина на малиот град Башика.

Во офанзивата на Мосул учествуваат повеќе од 25.000 припадници на ирачките копнени сили, како и авиони и советници на меѓународната коалиција, предводена од САД.

Проценките се дека ќе бидат потребни недели, па дури и месеци, за милитантите на ИД да бидат истерани од Мосул, кој е втор по големина град во Ирак и последно упориште на групата во земјата.