Повеќе од 92 отсто од ирачките Курди гласаа за независност


Ербил, 27 септември, 2017 - 18:08 (META) 

Жителите на северниот дел на Ирак со огромно мнозинство гласале за независност на регионот Курдистан на референдумот што се одржа во понеделникот оваа недела, пренесува „Би-би-си“.

Од изборната комисија соопштиле дека повеќе од 92 отсто од вкупно 3,3 милиони Курди и друго не-курдско население гласале за отцепување на регионот Курдистан од Ирак.

Информацијата доаѓа откако ирачкиот премиер Хаидар ал-Абади денеска побара поништување на референдумот за независност на регионот.

„Референдумот мора да биде поништен, а дијалогот мора да продолжи во рамките на уставот. Нема да разговараме за никакви резултати од референдумот“, порача Абади.

Лидерите на ирачките Курди велат дека победата на референдумот ќе им даде зелено светло за почнување преговори за отцепување од централната власт во Багдад и од соседните земји.

Парламентот на Ирак побара од премиерот на земјата да размести воени трупи во областа Киркук, која е богата со нафта, како и во другите области кои се под контрола на Курдите.


Ирачкиот премиер прогласи победа во ослободениот Мосул


Мосул, 9 јули, 2017 - 15:01 (META) 

Ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади прогласи победа над Исламска држава во Мосул, соопшти неговата канцеларија.

Во соопштението се вели дека Абади, кој е врховен командант на ирачките вооружен сили, стигнал во ослободениот град Мосул.

Абади, како што се наведува во соопштението, им честитал на херојските борци и на ирачкиот народ на големата победа.

Ирачките сили, со поддршка на воздушните напади на коалицијата на чело со САД, од 17 октомври минатата година се обидуваат да го преземат тој град од рацете на ИД, која го зазеде во јуни 2014 година.