Во Собрание продолжува расправата за законот за јазиците


Скопје, 14 ноември, 2017 - 9:19 (META) 

Со почеток точно напладне, Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за предлог-законот за употреба на јазиците. За овој закон се расправаше и вчера, на седмото продолжение на 15-та седница, и тоа беше првото продолжение по паузата во работата на Собранието поради локалните избори.

На вчерашната расправа, пратениците од власта и опозицијата беа со спротивставени ставови, а дискусијата беше со релативно смирен тон.

Според пратениците од СДСМ и коалицијата и ДУИ, со законот со кој се овозможува официјална употреба на албанскиот јазик, станува збор за нормално демократско правило, додека според пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, станува збор за неуставно прогласување на двојазичност на нивото на целата земја.

И двете партии подготвуваат амандмани за законот, кој сега е во прво читање.

На дневен ред на Собранието е и законот за употреба на македонскиот јазик, како и законот за ваучери за набавка на информатичка опрема за студенти, но и предлог-закон за укинување на титулата Национален уметник.

На крајот на листата на точките за дневниот ред се и интерпелациите за министерот за финансии, Драган Тевдовски, министерот за култура Роберт Алаѓозовски, и интерпелацијата за министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку.


Во Собрание денеска законот за јазиците и интерпелациите за Тевдовски, Алаѓозовски и за Дураку


Скопје, 13 септември, 2017 - 9:52 (META) 

На својата 15. седница, Собранието на Република Македонија денеска ќе има полни раце работа, со неколку важни точки.

Предвидено е најпрвин да се дискутира за предлог-законот за употреба на јазиците, а потоа за минималната плата и за стечајците, сите во прво читање. На дневниот ред се и законот за употреба на македонскиот јазик, како и законот со кој ќе згасне титулата национален уметник.

На дневниот ред се и интерпелациите на министерот за финансии, Драган Тевдовски, министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, и на министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку. Сите три интерпелации се поднесени од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Седницата почнува во 11 часот, а претходно Комисијата за политички систем и односи меѓу заедници ќе расправа за предлог-законот за јазиците, по што тој ќе биде прва точка на пленарната седница.


Собранието ја отфрли интерпелацијата за министерот за надворешни работи Димитров


Скопје, 11 септември, 2017 - 23:52 (META) 

Собранието денеска со 43 гласа „за“, 56 гласа „против“ и ниту еден воздржан, ја отфрли интерпелацијата за министерот за надворешни работи Никола Димитров поднесена од пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои го обвинија Димитров за кариеризам.

Претседателот на Собранието следната седница, на која треба да се најдат интерпелациите за министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, ја закажа за утре во 16 часот.

Фокусот на пладневниот дел од расправата за интерпелацијата на министерот за надворешни работи, Никола Димитров беше на Договорот за добрососедство со Бугарија. Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека Договорот бил постигнат набрзина, кратко време по формирањето на новата влада и дека решенијата во него се на штета на националните и на државните интереси на Македонија.

Поранешниот шеф на македонската дипломатија и актуелен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, рече дека Договорот, меѓу другото, бил постигнат за во земјава Владата да создаде атмосфера на триумфализам и „за да се изнудат аплаузи на отворена сцена“.

– Ние долг временски период разговаравме со Бугарија, разгледувавме алтернативи и консултиравме историчари, консултиравме претставници од СДСМ кои за некои од овие прашања имаа најрадикални позиции. Процесот беше во рамките на 5 до 6 отворени прашања и во однос на тие прашања Македонија треба да го заштити својот интерес и Бугарија да го заштити својот интерес, а сега имаме резултат кој што е 6:0 во корист на бугарската страна – рече Попоски.

Неговиот колега и поранешниот технички премиер, Емил Димитриев, истакна дека она што нему му оставило впечаток била брзината со која бил донесен Договорот со Бугарија, што, како што рече, остава простор за сомнеж околу неговиот квалитет.

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, им порача на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да не ги омаловажуваат напорите и придонесот на нивната влада и на нивниот премиер, кои преговарале со Бугарија за Договорот.

– Договорот е услов за економски развој и јас тука ја гледам најголемата негова предност – рече Тунтев.

Трајчо Димков од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница потсети дека на денешен ден Струмица била ослободена од бугарскиот фашистички окупатор во Втората светска војна, на што Тунтев одговори дека и Јапонија и Германија и Италија биле фашистички држави во Втората светска војна, но сега се сојузници и најголеми поддржувачи на Македонија.


Интерпелација: Опозицијата го обвини Димитров за кариеризам


Скопје, 11 септември, 2017 - 15:26 (META) 

Собранието ја почна расправата за интерпелацијата што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја поднесоа за министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Интепелацијата ја образложи пратеникот Антонио Милошоски, поранешен министер за надворешни работи, кој од собраниската говорница рече дека „единствената идеологија на Димитров е кариеризмот“.

– Видете ја неговата биографија и ќе видете дека кариерата му била приоритет без разлика дали на власт бил Љубчо Георгиевски, Никола Груевски или Зоран Заев – рече Милошоски.

Тој го обвини Димитров за „штетниот“ Договор за добрососедство со Бугарија, за газење на декларираниот принцип на инклузивност со неиспраќањето на Александар Николовски за амбасадор на Македонија во Брисел и за неуспех во регионалната политика, за што како доказ ја наведе трилатералната средба на претседателот на Србија и на премиерите на Бугарија и на Грција. Како четврта причина поради која се бара интепелација на шефот на македонската дипломатија, Милошоски го истакна планот за населување мигранти во земјава, посочувајќи дека имаат „добри информации дека од Македонија се барало и се бара да ги зголеми своите капацитети за прием, населување и за давање права на мигрантите“.

Министерот за надворешни работи во своето образложение на одговорот на интерпелацијата, ја обвини опозицијата за хипокризија во однос на Договорот со Бугарија, регионалната политика и за нејзините декларативните заложби за добрососедски односи од една, и спроведувањето политики на изолација од друга страна.

Тој нагласи дека „неговата идеологија е државниот интерес на Република Македонија“.

Според собранискиот деловник, расправата за интерпелација трае еден ден, а гласањето по неа може да биде најдоцна до полноќ.

Пред почетокот на расправата за интерпелацијата на Димитров, пратениците со 77 гласа „за“ ги изгласаа измените на Изборниот законик со кои Движењето Беса, како втора опозициска партија што на последните парламентарни избори освоила најмногу пратеници, сега ќе има член во Државната изборна комисија наместо ДПА.


ВМРО-ДПМНЕ бара интерпелација и за Таравари кој бил „најлошиот министер за здравство“


Скопје, 14 август, 2017 - 10:52 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека до Собранието поднела барање за интепелација и на министерот за здравство, Арбен Таравари, бидејќи според партијата тој е „најлошиот министер за здравство кој македонските граѓани го виделе“.

„Министерот Таравари е платен од граѓаните за да ги решава нивните проблеми и да придонесе за подобро здравство. Добро е Таравари да е повеќе на работа отколку на одмор за парите што ги зема. Добро е повеќе да сработи отколку да сурфа по интернет, но очајно е тоа што и по два и пол месеци нема никаков резултат од неговата работа. Случајот кој граѓани го обелоденија, а според кој девојче било испратено дома без да и биде дијагностицирано слепо црево, Таравари се расправа на „Фејсбук“ покажувајќи дека демонстрацијата на ароганција и суетата му се поважни од здравјето на граѓаните. Во Македонија веќе не смее да умираат луѓе поради хаосот кој го создава неспособниот Таравари“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму додаваат дека за интерпелацијата треба да гласа секој пратеник без оглед на партиската определба, бидејќи здравјето на граѓаните е поважно од се.

Таравари е седмиот министер од владата на Зоран Заев за кого опозициската коалиција во изминатите десетина дена поднесе интерпелација. Претходно гласање на недоверба ВМРО-ДПМНЕ побара за министрите за труд и социјална политика и за земјоделство, Мила Царовска и Љупчо Николовски, за министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за министерите за финансии и за култура, Драган Тевдовски и Роберт Алаѓозовски, за министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку.


СДСМ: Апсурдните интерпелации нема да го сокријат криминалот на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 12 август, 2017 - 16:12 (META) 

Со неоснованите, неиздржани и апсурдни иницијативи за интерпелации, ВМРО-ДПМНЕ продолжува очајнички да се обидува да ги закочи реформите и проектите за кои што гласаа мнозинството граѓани, се вели во реакцијата на СДСМ по интерпелацијата што пратенциите на ВМРО-ДПМНЕ денеска ја поднесоа за министерот за култура Роберт Алаѓозовски.

„Поднесената интерпелација за министерот за култура Роберт Алаѓозовски само докажува дека ВМРО-ДПМНЕ не се грижи ниту за културата, ниту за граѓаните, туку единствено се грижи да го сокрие деценискиот криминал што раководството на таа партија го правеше, особено со проектот ‘Скопје 2014’“, стои во соопштението на СДСМ.

Оттаму додаваат дека ВМРО-ДПМНЕ 11 години ја „партизираше културата и потроши над 600 милиони евра народни пари на сомнителни тендери за проектот „Скопје 2014“, додека вистинското културно наследство беше намерно оставано да скапува и да се распаѓа“.

„Наместо криминалниот и злосторнички пристап кон културата што ВМРО-ДПМНЕ го практикуваше со години, министерот за култура и министерството воведуваат нови, ефикасни и инклузивни политики и проекти во културата што носат напредок и заштита на културната дејност“, велат од СДСМ.


ВМРО-ДПМНЕ поднесe интерпелација и за Алаѓозовски


Скопје, 12 август, 2017 - 14:49 (META) 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието на Република Македонија поднесоа интерпелација за министетот за култура Роберт Алаѓозовски, бидејќи, како што изјави пратеничката Ане Лашкоска на прес-конференција, со доаѓањето на Алаѓозовски на функцијата, оваа област за кратко време го допрела дното.

Алаѓозовски е шестиот министер од владата на Зоран Заев за кого опозициската коалиција неделава поднесува интерпелација.

Лашкоска нагласи дека под итно мора да запре „неоварваризмот кој што секојдневно го шири Алаѓозовски со што нанесува огромна штета на угледот на Република Македонија на културен план“.

– Во изминатиот период наместо унапредување на културата и културниот развој на Република Македонија, за многу кратко време откако Роберт Алаѓозовски беше назначен за министер од страна на СДСМ, имаме тренд на уназадување на културата и на културниот развој, преку партизација на културата, селекција и дискриминација на уметниците и културните дејци во нашата држава, не водење грижа за културното наследство, запирања на сите капитални инвестиции во културата и многу други активности кои водат во таа насока – рече Лашоска.

Таа потензираше дека ребалансот на Буџетот и кратењето на средствата во културата се најеклатантен пример за тоа колку Владата на СДСМ и министерот Алаѓозовски „немаат никакво чувство на припадност, никакво чувство за култура и за културните и уметничките вредности и за македонското културно наследство“.

ВМРО-ДПМНЕ обвинува и дека со доставените измени на Законот за култура Алаѓозовски донел одлука за централизација на одлучувањето во културата.

 


ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација и за Садула Дураку


Скопје, 11 август, 2017 - 15:33 (META) 

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од Коалицијата за подобра Македонија денеска поднесоа интерпелација за министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку.

Тоа е петтиот министер од владата на Зоран Заев за кого опозициската коалиција неделава поднесува интерпелација.

За интерпелацијата на Дураку, пратениците како причина го наведуваат тоа што тој е „виновен за крајната негрижа и неодговорност за животната средина“. На товар му ставаат дека „повеќе од три месеци граѓаните на Струга живеат во канцероген чад, граѓаните на Тетово и на Куманово мака мачат со дивите депонии, додека една третина од територијата на Република Македонија е во пламен и се кратат средства од буџетот за рехабилитација на деца кои биле жртви на загадувањата во нивните средини“.

– За сето ова ниту една институција не смогна сили да им излезе во пресрет на граѓаните бидејќи за Владата и за Министерството за животна средина и просторно планирање приоритет се партиските вработувања и назначувањето на неспособни и некомпетентни директори и функционери во институциите – рече пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Затуроска, образложувајќи ја интерпелацијата.


СДСМ: Со неоснованата интерпелација, ВМРО-ДПМНЕ работи на штета на граѓаните


Скопје, 10 август, 2017 - 15:27 (META) 

Со поднесената интерпелација против министерот за финансии, Драган Тевдовски, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да работи на штета на граѓаните и потврдува дека е против транспарентно и отчетно раководење со јавните финансии и буџет во функција на подобрување на животниот стандард на граѓаните и на зајакнување на економијата, се вели во реакцијата на СДСМ.

Од владејачката партија велат дека со интерпелацијата, ВМРО-ДПМНЕ е против минимална плата од 12.000 денари за сите работници, вклучително и работниците во кожарската и во текстилната индустрија.

„Со гласањето против ребалансот на буџетот подготвен од министерот и од Министерството за финансии, ВМРО-ДПМНЕ докажа, а со денешната интерпелација и потврди, дека е против трајното решавање на статусот на стечајните работници, против укинувањето на радиодифузната такса, против субвенциониран годишен одмор на најниско платените работници и против поголема помош за претпријатијата – мерки што се обезбедуваат со ребалансот на буџетот“, се вели во соопштението на СДСМ.


Антикорупциска на одмор: Ако не смее да има смени, може ли да има интерпелации?


Скопје, 10 август, 2017 - 13:34 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ бара Собранието да ја прекине расправата и постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски сè додека Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) не се изјасни дали тоа е според законот. Но, до тоа тешко може да дојде во следниве денови бидејќи членовите на комисијата се на колективен одмор, вели за „Мета“ лицето одговорно за односи со јавноста во Антикорупциска, од каде не можеа да кажат до кога ќе им трае одморот.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија во вторникот поднесоа барање за мислење до Комисијата за спречување на корупцијата, велејќи дека сообраниската седница почната на 5 јули сè уште е во тек, што е во спротивност со член 8-а од Изборниот законик. Според тој член, од денот на донесувањето на одлуката за распишување избори не може да се почне со постапка за вработување нови лица или постапки за престанок на работен однос во државни и во јавни институции, а воедно почнатите постапки се ставаат во мирување, освен во случај на итни и неодложни работи, тврдат од ВМРО-ДПМНЕ. Пратениците велат дека точката за разрешување на Зврлевски не е „итна и неодложна“.

Иако во барањето до Комисијата за спречување на корупцијата наведуваат прекршување на членот 8-а од Изборниот законик за Зврлевски, тие во меѓувреме поднесоа барања за интерпелација на тројца министри. Интерпелацијата, исто така, подразбира смена, односно разрешување министер и назначување нов.

Координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на прашањето дали не е контрадикторно да се тврди дека Зврлевски не може да биде сменет сега, а во исто време да се поднесуваат интерпелации, кусо ни одговори: „Интерпелацијата е уставна категорија“.