!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Конгресот на САД ја поништи регулацијата за приватност на интернет


Вашингтон, 29 март, 2017 - 10:53 (META) 

Претставничкиот дом на американскиот конгрес ги отфрли правилата за приватност на интернет, со што им се овозможи на интернет-провајдерите да ги продаваат податоците на корисниците на трети лица.

За поништување на предлог-регулацијата што ја воспостави Комисијата за федерална комуникација во октомври, за време на претседателот Барак Обама, гласаа 215 конгресмени, додека 205 беа против.

Претходно предлогот во Сенатот мина со 50 гласа „за“ и со 48 гласа „против“.


Русија ќе ги казнува провајдерите кои нема да блокираат интернет-страници


Москва, 22 февруари, 2017 - 16:13 (META) 

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се воведуваат казни за интернет-провајдерите што одбиваат да го ограничат пристапот до информации на интернет што ги забрануваат властите.

Сите интернет-провајдери претходно биле обврзани да го укинат пристапот до интернет-извори од црната листа на Кремљ во рок од 24 часа откако одреден извор ќе се најде на листата која ја изготвува руското регулаторно тело за медиуми, Роскомнадзор.

Законот кој Путин денеска го потпиша, воведува парични кази за тие што се не придржуваат од одредбите.

Казните изнесуваат од 87 до 1.730 долари.


Порталите паднаа, „Унет“ тврди дека проблемот бил технички, а не хакерски напад


Скопје, 19 ноември, 2016 - 10:38 (META) 

Утринава голем дел од македонските портали паднаа, поради проблеми на провајдерот „Унет“, кој е техничка поддршка на овие медиуми.

Пристапот е оневозможен до веб-страниците на „фокус.мк“, „новатв.мк“, „либертас.мк“, „сдк.мк“, „локално.мк“, „плусинфо.мк“, „мкд.мк“ како и на електронските изданија на дневните весници „Утрински весник“, „Дневник“ и „Вечер“.

„Мета“ разговараше со неколкумина главни уредници на портали и веб-страници кои не информираа дека од утринава нивните медиуми не функционираат.

Главниот и одговорен уредник на „Плусинфо“, Бранко Героски вели дека од провајдерот му било кажано дека се работи за технички проблем.

– Ме информираа дека станува збор за технички проблем. Не можам да навлезам во позадината се додека не добијам повеќе прецизни информации. Само ми кажаа дека се работи на проблемот кој за кратко време треба да биде решен – изјави Героски.

Главниот уредник на „сдк.мк“, Горан Михајлоски рече дека не знае за што се работи и исто така добил информација дека станува збор за проблем со провајдерот.

Антони Пешев, директорот на „Унет“ кој ги опслужува сите овие медиуми за „Мета“  категорично тврди дека не се работи за никаков хакерски напад туку за класичен технички проблем.

– Проблемот се случил синоќа додека сообраќајот на порталите бил мал затоа и не се активирале заштитните механизми. Се работи за линковски проблем и некако не станува збор за сајбер-напад. Работиме на проблемот и се надеваме дека за кратко време ќе биде решен. Потенцирам дека не станува збор за никаков напад – изјави Пешев.


Русија го блокираше „Линкдин“


Москва, 17 ноември, 2016 - 14:17 (META) 

Руската регулаторна агенција им наложи на интернет провајдерите да го блокираат „Линкдин“ затоа што рускиот суд пресудил дека американската компанија го крши законот за заштита на приватноста.

Агенцијата „Роскомнаџор“ истакна дека одлуката е донесена за да се заштитат податоците на руските интернет-корисници.

Рускиот закон налага интернет-страниците што собираат податоци од руските граѓани да го прават тоа на руски сервери, што „Линкдин“ не го прави.

„Линкдин“ со седиште во САД, во Русија има повеќе од шест милиони регистрирани корисници.

Од „Линкдин“ не ја коменитираа одлуката на руските власти, но претходно месецов предупредија дека милиони руски корисници, вклучувајќи и компании, ќе останат без пристап до мрежата што ја користат за нудење и за барање работа.


Еквадор призна дека му го ограничи интернетот на Асанж


Лондон, 19 октомври, 2016 - 12:44 (META) 

Властите на Еквадор признаа дека на Џулијан Асанж привремено му го ограничиле пристапот до интернет во својата амбасада во Лондон, каде основачот на „Викиликс“ се наоѓа четири години, откако на веб-страницата објави електронски пораки од шефот на изборниот птаб на кандидатката на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон.

Еквадорското МНР соопшти дека и понатаму останува на одлуката да му гарантира азил на Асанж, но оти не сака да се меша во странски избори, ниту да поддржува некој кандидат.

Во соопштението се наведува дека одлуката не е донесена под притисок од странство.

„Викиликс“ во саботата потврди дека американскиот државен секретар, Џон Кери, лично интервенирал и побарал од Еквадор да го запре Асанж да објавува документи за Хилари Клинтон.

Министерството не го прецизираше опсегот на ограничувањето на интернет, наведувајќи само дека ограничувањето на неговата работа нема да влијае на можноста на „Викилиск“ да ги врши своите новинарски активности.

„Викиликс“ вчера соопшти дека властите на Еквадор во саботата попладне му го ограничиле пристапот до интернет на Асанж, кој од 2012 година се наоѓа во еквадорската амбасада во Лондон, каде е засолнет избегнувајќи да се појави во Шведска заради истрага за силување што таму се води против него. Тој се сомнева дека шведските власти ќе го екстрадираат на САД поради објавување тајни воени документи за војните во Ирак и во Авганистан.


Еквадор му го прекина интернетот на Асанж во амбасадата во Лондон, обвини „Викиликс“


Лондон, 18 октомври, 2016 - 10:48 (META) 

„Викиликс“ денеска ги обвини властите на Еквадор дека го прекинале пристапот на интернет на нивниот основач, Џулијан Асанж, кој се наоѓа во амбасадата на Еквадор во Лондон повеќе од четири години.

Организацијата на Асанж, како што јавуваат светските медиуми, за прекинот на интернетот првично обвини државна институција, без да наведе за која станува збор. Подоцна „Викиликс“ на „Твитер“ напиша дека во прашање е Еквадор, а дека интернет-врската била прекината во саботата.

Министерството за надворешни работи на Еквадор, во кратко соопштение, ја потврдило претходно донесената одлука дека ќе му дадат азил на Асанж, но не навело ништо за прекинот на интернетот.

Асанж се наоѓа во амбасадата на Еквадор во Лондон повеќе од четири години, каде се засолни за да ја избегне екстрадицијата во Шведска, каде се бара поради наводни сексуални напади.

Тој од амбасадата го продолжи објавувањето документи, меѓу кои последните беа за електронската пошта на шефот на изборниот кабинет на кандидатката на демократите за претседател на САД, Хилари Клинтон.


Безбедноста на интернет во ЈИЕ, тема на состанок на безбедносните агенции


Подгорица, 29 септември, 2016 - 15:23 (META) 

Безбедноста на интерент во регионот на Југоисточна Европа (ЈИЕ) е една од темите на дводневниот форум на националните безбедносни агенции што почна денеска во Подгорица.

Форумот кој го организира Регионалниот совет за соработка (РСС), прераснува во традиционалнен начин на соработка и на градење доверба меѓу безбедносните агенции од земјите од ЈИЕ, меѓу кои и Македонија.

Меѓу темите на оваа конференција, како што е официјално соопштено, ќе бидат и соработката во областите на образованието и на обуката, како и поставување заедничка веб-страница на националните безбедносни агенции од ЈИЕ.

Генералниот секретар на РСС, Горан Свилановиќ, изјави дека форумот на безбедносните агенции не е цел сам по себе, туку дека прераснал во средство за подобра соработка и за зголемување на безбедноста и на довербата.

Шефот на црногорската Национална безбедносна агенција, Саво Вучиниќ, изјави дека иако е забележлив напредокот во безбедносната состојба во регионот, тој сè уште се соочува со значителни предизвици, поради што се потребни размена на искуства, добри практики и идеи.

Регионалниот совет за соработка е оперативно тело на Процесот на соработка во Југоисточна Европа, чиј основач и полноправен член е и Македонија.


Во Франција уапсен малолетник кој се подготвувал да изврши терористички напад


Париз, 14 септември, 2016 - 18:56 (META) 

Француската полиција денеска соопшти дека во Франција е уапсен малолетник на возраст од 15 години затоа што се подготвувал да изврши терористичка напад.

Уапсениот е осомничен затоа што преку интернет бил во контакт со Рашид Касим, член на Исламска држава и осомничен за неколку терористички напади кои се случиле во Франција во последните неколку месеци.

Изминатите неколку денови, француската полиција уапси неколку малолетници кои биле во контакт со Касим.

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казнев, денеска соопшти дека имаат исклучително ниво на мобилизација, а премиерот Мануел Валс во неделата изјави дека заканата од терористички напади во Франција е максимална.


Напаѓачите од Германија добивале инструкции од членови на ИД во Саудиска Арабија


Берлин, 6 август, 2016 - 13:02 (META) 

Напаѓачите кои во јули изведоа терористички напади во Германија преку интернет добивале упатства од членови на Исламска држава, кои се наоѓале, меѓу други земји, и во Саудиска Арабија, јавуваат германските медиуми, повикувајќи се на извори од Сојузната канцеларија за борба против криминалот.

Двајцата напаѓачи, 17-годишниот мигрант од Авганистан кој на 18 јули во воз во Баварија со нож и секира тешко повреди неколку патници, пред да биде убиен од полицијата, како и 27-годишниот сириски мигрант кој се разнесе со бомба пред концерт во Ансбах, исто така во Баварија, кратко пред нападите преку интернет-комуникација добивале инструкции од лица од Блискиот Исток, пред се од Саудиска Арабија.

Напаѓачот од возот од непознато лице, за кое се претпоставува дека е припадник на ИД, добило инструкции нападот да го изврши со автомобил, на тој начин што ќе влета во маса на луѓе. На ова, младиот мигрант одговорил дека не знае да управува автомобил и дека се решил нападот да го изврши со нож и секира во воз.

Според оваа комуникација, како што јавува „Шпигел Онлајн“, 27-годишниот сириец пак требало експлозивната направа да ја остави меѓу публиката на концертот, а тој, заради пропагадни цели на ИД, целиот напад да го снима со камера.

Наводно, според информациите на германските медиуми, бомбата во ранецот на сириецот детонирала случајно, додека тој сè уште ја носел со себе.

Како што пренесува „Шпигел“, Саудиска Арабија им понудила помош на германските власти за откривање на лицата кои комуницирале со напаѓачите во Баварија.


„Веризон“ го купува „Јаху“ за 5 милијарди долари во готово


Санивејл, 25 јули, 2016 - 15:20 (META) 

Американскиот телекомуникациски гигант „Веризон“ ја купува интернет-компанијата „Јаху“ (Yahoo) за речиси 5 милијарди американски долари во готово, јавува „Би-би-си“.

„Јаху“, како што јавува британскиот национален сервис, ќе биде споена со фирмата АОЛ, уште една интернет-компанија чија слава избледува, а која лани беше купена од „Веризон“.

Инаку, договорот меѓу „Веризон“ и „Јаху“ не го вклучува значителниот удел што интернет-компанијата го има во кинеската фирма за интернет-маркетинг и за продажба, „Алибаба“.

Висината на сумата за која „Веризон“ го купува „Јаху“ е далеку под таа што „Мајкрософт“ ја нудеше за компанијата во 2008 година и која изнесуваше 44 милијарди американски долари или, пак, 125 милијарди долари, колку што беше проценетата вредност на „Јаху“ за време на експанзијата на интернетот.