!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Димитров и Гарет разговарале за реформските приоритети


Скопје, 23 јуни, 2017 - 14:32 (META) 

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска се сретна со британскиот амбасадор Чарлс Гарет, со кого разговарал за остварувањето на надворешно-политичките приоритети на новата реформска влада, со акцент на силната определба за зацврстување на владеењето на правото и на демократијата во земјата.

Димитров и Гарет разговарале и за имплементирањето на итните реформски приоритети, при што Димитров искажал подготвеност за засилена дипломатска активност за ЕУ и за НАТО-интеграциите, но го нагласил и очекувањето за добивање конкретни сигнали од стратешките партнери на Македонија.

„Амбасадорот Гарет ја поздрави заложбата на новата влада за имплементација на реформската агенда и заживување на евроатлантскиот интегративен процес, при што уште еднаш ја потврди посветеноста на Обединетото Кралство за поддршка на Република Македонија во остварувањето на нејзините надворешно-политички приоритети“, информираат од МНР.

На средбата биле разменети мислења и за последните политички случувања во Обединетото Кралство, особено во контекст на почетокот на преговорите за излез на земјата од ЕУ, безбедносните предизвици по терористичките напади во последните месеци, како и заемната подготвеност за унапредување на партнерските односи во сите сфери од заемен интерес и по Брексит.


Шекеринска – Алтхаузер: Македонија треба да биде таму каде што припаѓа – во НАТО и во ЕУ


Скопје, 22 јуни, 2017 - 14:37 (META) 

Со реализацијата на реформските зафати, во областа на владеењето на правото, слободата на медиумите и контролата на извршната власт, за краток период ќе покажеме дека на Македонија ќе може да се гледа како на земја која повторно ја воспостави суштината на демократските принципи. Ова го истакнала министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната средба со амбасадорката на Германија во земјава, Кристине Алтхаузер.

Шекеринска, како што соопштуваат од нејзиниот кабинет, се заблагодарила за континуираната поддршка од Германија на патот кон полноправно членство на Македонија во НАТО и процесите за реформи и за модернизација на вооружените сили.

„Министерството за одбрана е посветено на членството во НАТО како наша стратешка цел, а ќе работи и на унапредување на транспарентноста на институцијата и процесот на модернизација на Армијата на Република Македонија“, додала министерката за одбрана.

Алтхаузер, на средбата истакнала дека Германија недвосмислено ја поддржува интеграцијата на Македонија во евроатлантските организации.

„Македонија треба да биде таму кај што припаѓа – интегрирана во НАТО и во Европската Унија“, порачала германската амбасадорка.


Курц смета дека треба да се затворат градинките за деца муслимани во Виена


Виена, 22 јуни, 2017 - 12:08 (META) 

Министерот за надворешни работи и шеф на Народна партија на Австрија (ОВП), Себастијан Курц, смета дека треба да се затворат градинките за деца муслимани во Виена кои ги посетуваат 10.000 деца, пишуваат австриските медиуми.

Тој додал дека таквите градинки, јазично и културно се целосно одвоени од мнозинството во општеството.

Според него, клучот е во успешна интеграција и во знаење германски јазик. Тој се залага за воведување задолжителна посета на градинки во Австрија, за да се спречи децата кога ќе почнат на училиште да не знаат германски јазик.


Заев – Нинова: Kако левичари, ќе придонесеме за поголема демократија во државите


Софија, 21 јуни, 2017 - 18:30 (META) 

Премиерот Зоран Заев, во својство на претседател на СДСМ, денеска во седиштето на Бугарската социјалистичка партија се сретнал со претседателката на партијата, Корнелија Нинова.

Нинова ја поддржала Македонија во интегративните процеси кон НАТО и кон Европската Унија.

„Договоривме најмалку еднаш да држиме билатерални конференции за да ги размениме сите неопходни искуства. Ние веруваме дека како левичари, во оштеството можеме да бидеме авангардата на демократизација на партиите за да има повеќе демократија и во државата. Разговаравме за балканската конференција што како иницијатива произлегува од БСП. Во септември да ја одржиме токму овде, во Бугарија, каде што ќе ги поканиме и земјите од Западен Балкан“, изјавил Заев.


Османи – Безак: Реално остварливи цели за европска интеграција


Скопје, 19 јуни, 2017 - 12:38 (META) 

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, се сретна со словачкиот амбасадор, Мартин Безак.

„Очекувам претстојниот период да имаме блиска соработка и да работиме заедно на имплементирање на сите неопходни реформи поврзани со евроинтегративниот процес, бидејќи Македонија нема друга алтернатива освен членството во евроатлантските структури“, изјавил Османи.

Тој нагласил дека долгата политичка криза во земјата влијаела на сите сегменти од општеството, вклучувајќи го и темпото на реформите за ЕУ.

Османи и Безак се согласиле дека Владата треба да се фокусира на реално остварливи цели, кои ќе дадат конкретни резултати во процесот на европска интеграција.


Димитров: Новата Влада е цврсто решена од Македонија да направи европска држава


Крањ, 3 јуни, 2017 - 19:59 (META) 

Новата реформска влада на Македонија е сериозно подгoтвена и цврсто решена од земјата да направи европска држава. Ова денеска го изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој учествува на состанокот на министрите за надворешни работи од земјите на Западен Балкан што се одржува во Брдо кај Крањ, а во рамките на самитот на лидерите од Процесот Брдо – Бриони.

– Ги убедував моите колеги дека жедта што постои кај македонската јавност, кај граѓаните, по овој кошмар низ кој поминавме, за силни институции, за правда, за закон над политиката е голема шанса не само за Македонија, туку и за регионот, како и за самиот процес на пристапување на кој можеме да му дадеме смисла. Шансата е во тоа што новата реформска влада на Република Македонија е сериозно подготвена и цврсто решена од нашата земја да направи европска Македонија – изјави Димитров.


Иванов: ЕУ да извлече поука од досегашниот пристап кон Македонија и кон регионот


Крањ, 3 јуни, 2017 - 19:24 (META) 

Европската Унија да извлече поуки за ефектите од досегашниот пристап кон Македонија и кон регионот, порачал претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во своето обраќање на денешниот состанок на лидерите од Процесот Брдо – Бриони, што се одржува во Брдо кај Крањ, Словенија.

Членство на Република Македонија во НАТО, почеток на преговорите со Европската Унија, продлабочување на соработката во сферата на безбедноста за стабилен регион, воздржување од радикална националистичка реторика и немешање во внатрешните работи на државите се пораките што Иванов ги истакнал на лидерскиот состанок, стои во соопштението од неговиот кабинет.

Тој порачал дека долгогодишната статус кво состојба во интеграциите ја продлабочила кризата во Македонија и им дала алиби на политичарите да застранат од зацртаниот европски пат.

„Една од клучните причини за стагнацијата, дури и за ретроградните процеси во регионот е недоволниот ангажман и недоволното внимание на ЕУ. Разбираме целосно дека ЕУ се соочува со повеќе кризи, но истовремено ЕУ не треба да дозволи уште една балканска криза“, рекол Иванов и додал оти очекува Германија како движечка сила во ЕУ да му помогне на целиот регион.

Македонскиот претседател посочил дека ЕУ треба да најде „креативен начин“ за отворање на поглавјата 23 и 24, нагласувајќи дека отворањето на преговорите за правосудство, основните права, правда, слобода и безбедност ќе го дадат неопходниот поттик за интензивирање на реформските процеси.

Иванов предложил на следниот самит на Процесот Брдо-Бриони, што треба да се одржи во Македонија, како специјален гостин да биде поканет премиерот на Грција, Алексис Ципрас, како и претставници на Бугарија, како претседавач со Европската Унија, официјални претставници од ЕУ и кралот на Јордан, Абдула, „имајќи ги предвид безбедносните предизвици и проблемите поврзани со мигрантската криза, како и потребата за соработка со трети држави во однос на безбедноста“.

Лидерите на денешниот состанок се заложиле да работат на зајакнување на политичката стабилност и на помирувањето во Југоисточна Европа, додека во однос на економијата заклучоците се дека мора да се вложува регионот да стане поатрактивен за инвестиции во транспортот, енергетската и во дигиталната инфраструктура.


Иванов и Димитров на состанок на лидерите на процесот Брдо – Бриони


Крањ, 3 јуни, 2017 - 11:38 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска ќе учествуваат на состанокот на лидерите од Процесот Брдо – Бриони, што се одржува во Брдо кај Крањ, Словенија.

На состанокот, чии домаќини се претседателите на Словенија и на Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ, ќе се дискутираат теми поврзани со процесот на проширување на Европската Унија и европските перспективи на земјите од регионот.

Гостин на состанокот, како што е најавено, ќе биде претседателот на Сојузна Република Германија, Франк Валтер Штајнмаер.

Како што соопштија од нивните кабинети, Иванов и Димитров во рамките на состанокот ќе остварат повеќе билатерални средби, а претседателот на Македонија предвидено е да има обраќање на пленарната сесија на состанокот.

На средбата е најавено учеството и на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, претседателот на Црна Гора, Филип Вујановиќ, претседателот на Косово, Хашим Тачи, претседателот на Република Албанија, Бујар Нишани, и на членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Драган Човиќ.


Лидерите на Западен Балкан се обврзале да соработуваат и меѓусебно да се почитуваат


Брисел, 24 мај, 2017 - 23:31 (META) 

Федерика Могерини, високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност на неформалната средба со премиерите од земјите од Западен Балкан разговарала за европската перспектива на регионот во ЕУ, соопштуваат од кабинетот на Могерини.

Од таму велат дека за време на средбата, сите присутни ја потврдиле нивната целосна посветеност да продолжат да работат на процесот на нивна интеграција во Европската Унија.

„Тие ја потврдија својата решеност и силните заеднички интереси за зајакнување на соработката и донесување на конкретни резултати за животот на граѓаните од регионот. Тие ја истакнаа својата посветеност на добрососедските односи и продлабочување на регионалното разбирање, преку меѓусебно почитување и соработка. Високата претставничка Могерини ги охрабри премиерите на шесте земји да ја забрзаат потребната работа, со цел да се задоволат очекувањата на нивните граѓани и да се доближат до својата иднина во Европската Унија“, се вели во соопштението.


Заев – Винтон: Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во новата влада


Скопје, 23 мај, 2017 - 12:34 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со Луиза Винтон, постојан претставник на Обединетите нации и претставник на УНДП за Македонија.

На средбата била акцентирана потребата Македонија да се врати на европските перспективи и да продолжи да се развива кон интеграција во евроатлантските организации.

– Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во сите ресори на новата влада, кои ќе работат демократски и посветено на квалитетот на живот за сите граѓани. Државата брзо ќе биде подготвена да продолжи напред – изјавил Заев.

Тема на разговорот, како што информираат од СДСМ, бил и демократскиот и општествен развој на Македонија, што се отвора со демократските процеси и формирањето на нова реформска влада.

Заев и Винтон разговарале и за потребата од градење на Македонија во правна држава за што, како што било истакнато, биле неопходни судски реформи, како и за економските и социјалните политики, што овозможуваат стабилен и перспективен живот за сите граѓани.