!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Кај Царовска стигнале само две забелешки за стратегијата за бегалците


Скопје, 8 август, 2017 - 15:10 (META) 

Само две забелешки стигнале во Министерството за труд и социјална политика денеска, на последниот ден кога организациите или граѓаните може да даваат предлози или забелешки за нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за предложениот национален акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година.

До вчера немаше стигнато ниту една реакција, иако уште пред 18 дена, кога Министерството ги објави нацрт-стратегијата и акцискиот нацрт-план, објави и специјален формулар на кој може да се запишат забелешките или предлозите.

Како што информираа за „Мета“ од Министерството, едната реакција е на назначениот формулар, а е со прецизни и конструктивни предлози. Таа е на Центарот за истражување и креираање политики. Втората реакција, пак, била писмо од градоначалникот на општина Гази Баба, во која тој изнел критики за предлог-стратегијата.

Реакцијата е минимална, иако во медиумите и во јавноста, особено на социјалните мрежи интензивно се критикуваа двата документи, како намера земјата „да се наполни со мигранти и да им се обезбедат живеалишта, работни места и државјанства“.

Министерството за труд и социјална политика вчера се огласи со реакција против, како што рекоа, лажните вести и порача дека нема да се градат кампови за бегалци, нема да им се даваат државјанства и дека Македонија е држава која е транзитна станица на бегалците. Нагласи дека документот нема обврзувачко дејство.

Акцискиот план предвидува, почнувајќи од годинава да се зголеми обемот на социјални станови достапни за сместување за бегалците и да се бараат алтернативни модели. Меѓу другото, се предвидува годинава да се идентификуваат и да се обезбедат парцели на државно земјиште на располагање за инвестирање во социјални станови, при што се очекува „барем 100 единици – локации да станат достапни“.

Според нацрт-стратегијата и акцискиот нацрт-план, за бегалците треба да се обезбедат домови, образование, вработување, интеграција и стекнување државјанство.


Стратегијата на Царовска за интеграција на бегалците била само „необврзувачки патоказ“


Скопје, 22 јули, 2017 - 9:09 (META) 

Министерството за труд и социјална политика на својата веб-страница објави нацрт-верзија на нова стратегија за интеграција на бегалци и на странци и национален акциски предлог-план за период од 10 години, односно за периодот од 2017 година до 2027 година и истовремено посочи дека почнува јавна дебата за мерките предвидени во двата документа, која ќе трае до 8 август годинава. Коментарите се испраќаат на пополнет формулар, кој може да се преземе од веб-страницата на Министерството.

Во некои медиуми и на на социјалните мрежи предлог-мерките беа жестоко критикувани и одеа во насока дека се планира „исламизација на државата“ и дека тоа се прави „по наредба на меѓународната заедница“.

Министерството за труд и социјална политика се огласи со соопштение, во кое го осудува „тенденциозното ширење страв во јавноста од бегалците“, појаснувајќи дека и „документите како новата стратегија за интеграција на бегалци и на странци, се само еден патоказ без никакви обврзувачки акти кон кое било министерство или институција“.

Според Министерството, коментарите и предлозите од јавноста ќе бидат внесени во нацрт-стратегијата и во акцискиот нацрт-план, а по финализирањето на документот ќе бидат доставени до меѓуресорското тело на Владата.

Акцискиот план предвидува, почнувајќи од годинава да се зголеми обемот на социјални станови достапни за сместување за бегалците и да се бараат алтернативни модели. Меѓу другото, се предвидува, годинава да се идентификуваат и да се обезбедат парцели на државно земјиште на располагање за инвестирање во социјални станови при што се очекува „барем 100 единици – локации да станат достапни“.

Почнувајќи од 2018 година, според нацртот на акцискиот план, треба да се идентификуваат пилот-општини за учество во проекти за изградба на објекти и за поврзување на донатори и на градоначалници, како и „да се спроведат обуки за општинските службеници за зајакнување на знаење од областа на социјално домување, обезбедување соодветната заштита и за локалното население и за потребите на интеграција на бегалците“.

Акцент се става на избирање средини каде што ќе има „помали можности за понатамошна сегрегација“, се вели на 21. страница од нацрт-стратегијата.

Како што стои во нацрт-стратегијата (7. страница од пдф-документот) стратегијата предвидува интеграција во земјава на лицата кои, во согласност со Законот за азил и за привремена заштита, имаат признаен статус на бегалец, се под супсидијарна заштита, се баратели на азил, како корисници на мерки за рана интеграција, или се странци со регулиран престој во Република Македонија (со претходно одобрение од страна на надлежни органи).

Интеграцијата, според нацрт-стратегијата и акцискиот нацрт-план, би значела обезбедување домови, образование, вработување и стекнување државјанство.

Подолу во нацрт-стратегијата, која е на 49 страници, се назначува дека интеграцијата мора да почне што е можно порано.

Притоа, во документот се вели дека процесот на интеграција би се одвивал на доброволна основа, со право на пристап до социјална и здравствена заштита, со самиот статус, кое нема да биде поврзано со интеграцијата.

„Исто така, одлуката за локална интеграција е на доброволна основа и ја донесуваат бегалците што сакаат да останат во земјата, а општеството домаќин треба да го олесни тој процес, додека правата за пристап до услугите од социјална и здравствена заштита се стекнуваат со самиот статус и не зависат од какви било одлуки поврзани со интеграцијата. Тука, земјата домаќин мора да обезбеди спроведување на своите законски обврски врз основа на доделен статус и независно од формалната регистрација за интеграција“, се вели во текстот.


Собранието треба да усвои декларација за забрзување на реформите од планот „3-6-9“


Скопје, 14 јули, 2017 - 13:15 (META) 

Комисијата за европски прашања на Собранието на денешната седница, на чиј дневен ред е реформскиот план на Владата „3-6-9“, треба да усвои декларација за забрзување на реформските и на интегративните процеси за зачленување на Македонија во Европската Унија и во НАТО.

Целта на декларацијата, како што е наведено во образложението од Комисијата, е да ја „потврди консензуалната и надпартиска сплотеност и посветеност околу заедничките напори за реализација на стратешката определба на државата за членството во ЕУ и во НАТО, за која постои согласност од страна на сите политички чинители застапени во Собранието на Република Македонија од осамостојувањето на државата до постигнувањето на крајната цел“.

На седницата на Комисијата, премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, треба да го претстават планот „3-6-9“ , а покрај нив свои обраќања ќе имаат претседателот на Собранието, Талат Џафери, и претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби.

Свои излагања ќе имаат координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, координаторот на една до десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, Зекирија Ибраими од Беса и претставник на невладиниот сектор.

Инаку, почетокот на седницата на Комисијата за европски прашања, кој беше закажан за 12.30 часот, е одложен бидејќи спикерот Џафери и пратениците членови на Комисијата во моментов се на пленарна седница.

Претседателот на Комисијата, Артан Груби, им се извини на амбасадорите присутни во салата „Борис Трајковски“, поради доцнењето на почетокот на седницата.


Меркел: Германија ја поддржува Македонија во евроатлантската интеграција


Трст, 12 јули, 2017 - 20:53 (META) 

За време на Самитот за Западен Балкан во Трст, премиерот Зоран Заев имаше билатерална средба со канцеларката на Република Германија, Ангела Меркел, која изразила поддршка за новата влада, за суштниски реформи и за определбата за интеграција на Република Македонија во ЕУ, соопштија од кабинетот на премиерот.

– Владата е одлучна да ги спроведе потребните реформи и да ја осигура евро-атлантската иднина на Македонија, а со тоа и квалитетен живот за граѓаните – рекол Заев за време на неговата средба со Меркел.

Канцеларката Меркел најавила поддршка од Република Германија во реформскиот и во евроатлантскиот интеграциски процес.

Двајцата лидери изразиле заедничка определба за продолжување и за зголемување на интензитетот на соработката помеѓу двете држави.


Рот: Доколку ги спроведете реформите, Германија ќе ве поддржи во евроинтеграциите


Скопје, 11 јули, 2017 - 13:05 (META) 

На Македонија ѝ е потребно помирување и реформи и важно е тие да бидат спроведени во интерес на државата и на нејзиниот народ, бидејќи иднината на Македонија е во ЕУ, изјави државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, на заедничката прес-конфернеција со министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

– Првите чекори на Владата се во вистинска насока, но потребно е и опозицијата да се вклучи во процесот на нивното спроведување за да се напредува на патот на евроинтеграциите, а за тоа ја имате поддршката од Германија – изјави Рот.

Одговарајќи на новинарско прашање, Рот истакна дека доколку се испорачаат резултати во однос на бараните реформи, како и во однос на градењето на односите со соседите, тогаш Германија ќе биде обврзана да испорача од своја страна.

– Новата Влада воведе мноштво мерки кои треба да создадат повторно доверба, меѓу другото, и со Грција, но и со Бугарија. Сметам дека тоа е вистинскиот правец. Сигурен сум дека македонската Влада и понатаму ќе работи на намалување на тензиите и на градењето доверба. Доколку се пружи раката за дијалог, и јас имам очекување од другата страна тие партнери да ја прифатат пружената рака. Никој надвор од Македонија и надвор од Грција не го разбира спорот кој е комплетно апсурден. Мислам дека треба да оставиме историјата да си остане историја и да одиме кон заедничка иднина. Германија е подготвена, доколку тоа се побара, да даде поддршка во тој правец. Но, навистина ги ценам сигналите што во моментов се праќаат одовде. Тогаш и ние сме обврзани да ја поддржиме Македонија. Кога велам ние, не мислам само на Германија, туку и на целата ЕУ. За да се почнат пристапни преговори, потребен е консензус – рече Рот.

Министерот Димитров, пак, запрашан за договорот за добрососедство со Бугарија, рече дека сè уште е рано да се објават детали од договорот и дека соопштувањето на прецизни формулации може да влијае на консултациите.

– Она што можам да го кажам е дека и македонската страна и бугарската страна се раководеа од начелото „ако те уништам тебе, ќе се уништам и себе“. Базата за компромис што ја постигнавме е добра основа да се потпише текст што и ние и Бугарија со горда и исправена глава ќе го потпишеме. Тоа беше целта и мислам дека двете делегации ги напуштија преговорите со чувство дека во рамките на околностите направивме максимум – изјави Димитров.


Иванов: Верувам дека ЕУ и НАТО ќе извлечат поуки од погрешениот пристап кон Македонија


Барселона, 5 јули, 2017 - 20:39 (META) 

„Македонија направи многу за безбедноста на Европа, а сè уште се третира како трета земја, па дури и пристапот кон одредени безбедносни инструменти на ЕУ ни е ограничен. Македонија е пример за тоа како една земја може да биде предмет на двојни стандарди кои се граничат со лицемерство“, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на отворањето на 28. годишна сесија на Форумот Кран Монтана, што се одржува во Барселона.

Иванов во својот говор истакна и дека се надева дека ЕУ и НАТО, како и земјите од регионот, ќе извлечат поуки од погрешниот пристап кон Република Македонија и оцени дека државата успешно се справила со мигрантската криза.

– И покрај сè, останувам оптимист и се надевам дека и ЕУ и НАТО, како и земјите од нашиот регион ќе извлечат поуки од овој погрешен пристап кон Република Македонија. Мигрантската криза ги увери и најголемите скептици во две нешта: прво, дека мала територија не значи и неважна територија и, второ, дека мала земја не значи и мала улога во глобалните процеси. Изборот на Македонија беше хуманост, правичност и еднаков третман кога станува збор за хуманитарниот аспект на мигрантската криза и одлучност и подадена рака за соработка кон сите засегнати, кога станува збор за нејзиниот безбедносен аспект – изјави Иванов.

Македонскиот претседател смета дека Организацијата на Обединетите нации мора да се реформира и да се приспособи кон новата реалност.

– Ова се однесува и на другите меѓународни организации кои не смеат да си дозволат да останат заглавени во 20 век. Напротив, мора да бидат пофункционални за да бидат вистински гаранти на стабилноста. Времето за дејствување е сега – додаде Иванов.


Билт: Европа мора да се прошири, Западен Балкан да ги забрза ЕУ-интеграциите


Сараево, 5 јули, 2017 - 18:37 (META) 

Проширувањето на Европската Унија е императив, а единствен пат напред за земјите од Балканот е забрзување на евроинтеграциите, изјави денеска во Сараево поранешниот шведски премиер Карл Билт, кој беше во посета на секретаријатот на Регионалниот совет за соработка (РСС) и имаше состанок со секретарот, Горан Свилановиќ.

– Понатамошното проширување на ЕУ е императив, а единствен пат напред за Западен Балкан е забрзување на европските интеграции. За обезбедување на членството, ќе треба време, со оглед дека тоа не е лесен пат. Меѓутоа, потребни се силни економски реформи за да можат земјите да се квалификуваат за членство, а регионалната соработка е силна алатка за неопходното поттикнување на целиот регион – изјави Билт.

Свилановиќ, како што соопшти РСС, од своја страна ги повторил неодамна искажаните очекувања на самитот на земјите од ЈИЕ во Дубровник, а кои се сведуваат на големи очекувања од претстојниот самит во Трст што е закажан за 12 јули.

– Со акциониот план се предвидени проекти кои водат кон подобар и побрз напредок во регионот, во трговијата, поврзаноста, конкуренцијата, дигиталната агенда и друго. Планот е катализатор на европските интеграции, но не е замена за постоечката рамка и ние сакаме да ги видиме нашите економии како ја ползуваат оваа можност и спроведуваат промени во корист на своите граѓани – вели Свилановиќ.

РСС е меѓувладино оперативно тело на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, чиј основач и полноправен член е и Република Македонија.


Османи – Манжин: Македонија нема друга алтернатива освен евроатланската интеграција


Скопје, 3 јули, 2017 - 20:26 (META) 

Проширувањето на ЕУ мора да продолжи, а Македонија нема друга алтернатива освен евроатланската интеграција, заклучија на денешната средба вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорката за континентална Европа при француското министерство за надворешни работи, Флоренс Манжин.

– Изгубивме премногу време пред вратите на ЕУ и тоа лошо се одрази на состојбите во Македонија. Сакаме да ја искористиме оваа можност, овој нов момент кој влева оптимизам во земјава и кај земјите членки на Унијата и да испорачаме резултат. Ќе ја вратиме довербата на граѓаните во институциите, ќе го зајакнеме владеењето на правото и повторно ќе ги увериме меѓународните партнери за нашата вистинска цел која води во патот на кон ЕУ – истакнал Османи на средбата.

Вицепремиерот, како што соопштија од неговиот кабинет, ја нагласил одличната и блиска соработка на Македонија со Франција во однос на имплементацијата на потребните реформи поврзани со евроинтегративниот процес и побарал поддршка за обезбедување конкретни чекори од земјите членки на Унијата кои, како што рекол, би претставувале исклучително важен поттик за зачувување и за засилување на фокусот кон евроинтегративните процеси.


Димитров: Не ни требаат стотици споменици за да бидеме горди Македонци


Дубровник, 2 јули, 2017 - 13:13 (META) 

„Оваа Македонија која ја претставувам е позрела Македонија. Нам не ни требаат стотина споменици на плоштадот во Скопје за да бидеме горди Македонци. Оваа Македонија им пристапува на своите соседи без предрасуди и страв“, изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во интервју за регионалната телевизија „Н1“.

Во интервјуто дадено во Дубровник, за време на Самитот на земјите учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), Димитров зборува за спорот за името со Грција и за шансите за негово решевање наскоро, за перспективите на Македонија за членство во Европската Унија и во НАТО, за меѓуетничките односи, како и за геополитиката и за руското влијание во регионот.

Во врска со спорот за името, Димитров вели дека за време на неодамнешната посета на Атина било „додадено месо во костурот“ на мерките за градење доверба. Тој вели дека спорот за името е долготраен и не може да се реши преку ноќ, но дека задачата на новата влада е да создаде соодветен контекст како темел за понатамошните чекори.

– Мојата порака (до Грција, н.з.) беше следна… Ве молиме за ваша поддршка, настојуваме дека морате да размислите за тоа каков сосед сакате да имате. Во Македонија сега сме силно посветени на изградба на европска демократија која се темели на владеење на правото и веруваме дека во интерес на Грција е да има таков сосед… Тие одговорија дека не се подготвени да дадат зелено светло за нашето членство според одредбите од референтните рамки на Обединетите нации, но мојот одговор беше дека нема да престанеме да ги уверуваме на пристоен начин и со позитивни пораки. Разговаравме и за мерките за градење доверба. Додадовме повеќе „месо“ во тој костур, а кон крајот на август министерот Никос Коѕиас доаѓа во возвратна посета. Мора да работиме и на домашен план, бидејќи ова прашање е исклучително важно за македонскиот идентитет, тоа не е потребно да се нагласува посебно – вели Димитров.

Шефот на македонската дипломатија посочува дека тој процес нема да биде лесен, особено по 27 април, кога, како што вели, полицијата следеше партиски заповеди, а не Уставот и Парламентот.

Тој, како посебен успех го истакнува тоа што граѓаните на Македонија успеале да се обединат без разлика на етничката припадност.

– Клучната визија на оваа влада е дека Македонија е посилна само кога и единството е посилно. Ако јазот е голем, Македонија е слаба. Мора напорите да ги насочиме кон тоа сите граѓани да ја доживуваат Македонија како своја татковина. А тоа не може да се постигне со декларација или со еден закон – вели Димитров, прашан како т.н. „Тиранска декларација“ влијание врз политиките на новата влада.

На прашањето, како гледа на геополитичките игри на Балканот и за руското влијание во Македонија за кое многу се зборува во последно време, Димитров вели дека е очигледно оти геополитиката во одредена мерка се вратила на Балканот, но клучно за отпорот на една држава кон странските влијанија е да има силни институции и општество.

– Мислам дека за Балканот не постои стратешка алтернатива, не гледам дека нешто се нуди. Процентот варира, но 60 до 80 отсто од нашата трговска размена е со земјите од ЕУ, зависиме од одлуките на ЕУ. Имаме слободен пазар. Младите кои ги напуштаат нашите земји одат или во ЕУ или можеби во САД. Мора да се помириме со фактот дека тоа е нашата цел. И мора да ги увериме и другите дека тоа е добро за регионот. Не би требало да има „еден или друг“ туку мора да бидеме отворени за соработка со сите кои сакаат да соработуваат со Балканот – заклучува Димитров.


Иванов од Дубровник: Интеграцијата на Балканот е клучна за безбедноста на ЕУ


Дубровник, 1 јули, 2017 - 14:18 (META) 

Европската Унија треба да го забраза интегративниот процес како витален дел од нејзината долгорочна стратегија за безбедност, порача претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во своето обраќање на „Дубровник форум 2017“, што денеска се одржува на тема „Јадранско-медитеранска соработка и безбедноста на Југоисточна Европа“, соопшти неговиот кабинет.

Балканските земји, посочил Иванов, кои сè уште не се интегрирани во Европската Унија се потенцијален тројански коњ на портите на Европа.

„Неинтегрираните земји од Балканот претставуваат безбедносен јаз во еден многу ранлив дел на Европа. Балканот како регион веќе има сопствени предизвици кои многу лесно може да предизвикаат нестабилност дури и без надворешно влијание: етничка и религиозна разноликост, историски судири, неодамнешни конфликти, невработеност, сиромаштија, корупција и организиран криминал. Сето ова, во комбинација со постојано присутниот национализам, етноцентризам, ксенофобија, а од неодамна и исламофобија, покажува дека Балканот ги има сите потребни состојки, кои терористичките групи може потенцијално да ги искористат за да ја подријат Европа посредно и однатре“, истакнал претседателот на државата.

Иванов рекол дека најголемата закана за европската безбедност допрва доаѓа и дека итно е потребно да ѝ се посвети внимание, посочувајќи на илјадниците странски борци од балканските земји кои учествуваат во борбите на Блискиот Исток.

„ЕУ и НАТО мора да испланираат превентивни мерки против повратниците насочени не само кон нивните земји членки, туку и кон неинтегрираниот дел од Балканот“, истакнал Иванов.

Шефот на државата во своето обраќање нагласил дека интеграцијата на Балканот како целина не е само важна, туку е неопходна за долгорочен мир, стабилност и безбедност во регионот.

„Со тоа би се гарантирале надеж и напредок во регионот, кој веќе покажува знаци на разочарување и очај. Европскиот сон треба да стане реалност за сите и тоа што е можно побргу“, додал Иванов.

Претседателот на државата вчера учествуваше на Самитот на шефови на држави и на влади на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), во рамките на кој имаше билатерална средба со претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ.