!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

ССНМ: Правосудните и истражните органи да ги испитаат случувањата во МПМ


Скопје, 20 април, 2017 - 19:06 (META) 

Шпекулациите за стечај на „Медиа принт Македонија“ (МПМ), проследени со конкурси за вработување на новинари во фирма со слично име во сопственост на еден од директорите на МПМ, се последниот чин од драматичното пропаѓање на оваа медимска куќа, која уште еднаш потврди дека нема чесни намери кон своите вработени, велат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ).

Оттаму велат дека доказ за тоа се промените што се случуваат тајно, без информирање на Синдикатот и тоа што бројот на работните позиции, според огласот, е драматично помал од актуелниот бројот на вработени во МПМ.

„Во клучни моменти во кои се решава судбината на вработените, тие се ставени пред избор ’земи или остави’, додека сопствениците се зафатени или се на пат. Условите за вработување се на определено време, со што новите работници ќе бидат лесно уценувани со губење на работата доколку на каков и да е начин бидат оценети како неподобни“, стои во соопштението на Синдикатот.

Од ССНМ ги повикуваат институциите, пред сè Министерството за труд и социјална политика, но и правосудните и истражните органи да се „позанимаваат со случајот во кој е очигледно дека законските прописи се користат на начин на кој единствени губитници од лошото менаџирање ќе бидат тие што се и најмалку одговорни – вработените“.

„На колегите од ’Медиа принт Македонија’, ССНМ јавно им порачува да не потпишуваат однапред никакви спогодбени откази затоа што така ќе ги загубат можностите да ги наплатат своите побарувања (неисплатените плати), како и поддршката што им следува од Агенцијата за вработување во случај на стечај“, нагласуваат од Синдикатот.


СДСМ: Граѓаните да не потпаѓаат на разгорувањето тензии


Скопје, 19 април, 2017 - 10:04 (META) 

Македонија и граѓаните нема повеќе да бидат заложници на мала криминална група во раководството на ВМРО-ДПМНЕ, која ги блокира процесите и сака да ја изолира државата за да продолжи режимот, а тие да се спасат од правдата, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ.

„Легитимното парламентарно мнозинство од 67 пратеници избрани од повеќе од 700.000 граѓани, многу бргу ќе избере нов претседател на Собранието, а потоа и нова влада, во согласност со Уставот, деловникот и со законите. Тоа е единствениот легитимен и демократски излез од кризата што ја прави опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Порачуваме на институциите дека се должни да овозможат мирен трансфер на власта“, велат од СДСМ.

Од СДСМ апелираат граѓаните да не потпаѓаат на разгорувањето тензии и на сценаријата со тешки казниви дела против државните интереси водени од Трајко Велјаноски, Никола Груевски и Ѓорге Иванов.


Вељаноски го закажа продолжението на конститутивната седница на Собранието за вторник


Скопје, 12 април, 2017 - 18:19 (META) 

Честитајќи го претстојниот празник Велигден на граѓаните на Македонија, претседавачот на Собранието, Трајко Вељаноски, следното продолжение на конститутивната седница го закажа за вторник (18 април), во 11 часот.

Пратениците и на 12. продолжение на конститутивната седница ги застапуваа своите партиски ставови и расправаа за тиранската платформа, законот за употреба на јазиците, Охридскиот рамковен договор и за правата и за обврските што произлегуваат од него.

Пратеничката од ДОМ, Маја Морачанин, истакна дека овие 12 дена, преку работата на Собранието, граѓаните се увериле во тоа што значи изразот „заробена институција“.

„Очигледно е дека под превезот на интересот на народот и наводна дебата, се оневозможува избор на членовите и на претседателот на Комисијата за избори и за именувања и на претседател на Собранието. Се извинувам што со овие мои три минути ја продолжувам агонијата во Собранието“, изјави Морачанин.


Арифи: Нови избори не се решение за кризата, туку избор на нов спикер и на влада


Тетово, 10 април, 2017 - 16:07 (META) 

Градоначалничката на општина Тетово и потпретседателка на ДУИ, Теута Арифи, и денеска го повтори ставот на нејзината партија дека е потребно што поскоро парламентарното мнозинство да формира влада. Нови избори, според неа, не се решение на кризата, туку треба да се изберe претседател на Собрание и државата да почне да функционира нормално.

Таа додаде дека секој има право да протестира и посочи дека ДУИ како партијата протестирала во 2006 година поради прекршуавње на принципот победник со победник, но не ги блокирала институциите.

– Принципите на демократијата се тие – мнозинството да формира влада, да избере претседател на Собрание и државата да профункционира како што треба, додека секој, нормално во рамките на своите активности, има право да ги врши своите политички активности. Да потсетам само на моментот од 2006 година бидејќи гледам дека често се споменува како модел. Тогаш ДУИ 18 до 19 месеци протестираше поради тогашната политичка одлука, но институциите беа формирани, како и сè друго, а ние подоцна го искористивме нашето демократско право да го реализираме како што сметавме ние – изјави Арифи.

Таа рече дека поминати се сите рокови да се организираат локалните избори во мај.

– Мај е веќе надминат како можност кога може да се организираат локални избори. Нормално дека е потребно во Собранието да се реши како ќе се продолжи понатаму, но, најпрвин токму Собранието треба да се формира и треба да се прекине тенденцијата за навлегување уште подлабоко во оваа криза – изјави Арифи.

Арифи изјавата за политичката состојба во Македонија ја даде на пуштањето во употреба на реконструираниот парк во близина на автобуската станица во Тетово.


СЈО ги проверува имотите на функционери и на фирми за финансиските истраги што ги води


Скопје, 4 април, 2017 - 12:00 (META) 

Специјалното јавно обвинителство врши детални проверки на имотот на поголем број лица и фирми, за потребите на финансиските истраги што ги води, соопштија денеска од СЈО.

„Пред ова Јавно обвинителство се водат повеќе предистражни постапки кои за цел имаат спроведување на финансиски истраги против поголем број на физички и правни лица. Целта на овие предистражни постапки е да се провери имотната состојба на сите лица за кои се отворени постапки и нивното севкупно финансиско работење. Проверката на имотната состојба подразбира детални проверки за целокупниот имот што лицата може да го поседуваат и тоа, како недвижен, така и движен имот“, стои во соопштението од СЈО.

Оттаму информираат дека се испратени голем број на барања до различни институции, во кои било истакнато дека бараните податоци се во врска со предистражни постапки.

„Укажуваме државните институциите да преземат мерки со кои ќе се оневозможи јавно објавување на податоци за предистражни постапки кои, согласно законските прописи, се тајни. Недозволиво е државни институции да им овозможат увид на лицата за кои се вршат проверки во видот и карактерот на проверките кои ги врши ова Јавно обвинителство, согласно законските овластувања и прописи“, наведуваат од СЈО.

Инаку, пратеникот во Собранието на Република Македонија и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, денеска на својот фејсбук-профил објави фотографии од две барања од СЈО испратени до Агенцијата за цивилно воздухопловство и до Централниот регистар за проверка на неговата имотна состојба.

„СЈО продолжува со нарачаниот притисок врз неистомисленици на Аболицираниот. После моите настапи на ‘Топ Тема’ контра Оливер С. и во Собранието против Заев, прво стигна предупредување од пратеник од СДСМ дека многу зборам, а сега и истрага од Катица Јанева, која ги бара моите авиони и фирми кои ги немам! Само продолжете, нема да нè замолчите!“, напиша Милошоски на „Фејсбук“.


Ристоска: Ако не ни го продолжат рокот, имаме резервен план


Скопје, 3 април, 2017 - 21:17 (META) 

Јавната обвинителка од Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска вечерва во гостувањето на „Топ тема“ ги повтори апелите за продолжување на рокот за поднесување обвиненија кое го има СЈО, но истакна дека доколку тоа не се случи тие имаат план „б“.

– Апелираме да се продолжи рокот за покренување на обвиненија кој исткува на 30 јуни. Доколку тоа не се случи, имаме неколку варијанти кои ги разгледуваме и затоа се воздржуваме од коментирање на план „б“. Постојат повеќе опции. Со сигурност тие материјали нема да останат во некој сеф, граѓаните заслужуваат да знаат што се случило – рече Ристоска.

Ристоска рече дека не може да каже уште колку обвиненија СЈО ќе поднесе до истекот на рокот, односно до 30 јуни, но се надева ќе бидат во голем број.

На прашањето каде е бизнисменот Сеад Кочан за кого е издадено барање за притвор, Ристоска рече дека официјалната информација која на СЈО му е достапна е дека тој е во бегство.

Обвинителката Ристоска рече дека не се плашат дека Уставен суд ќе го прогласи СЈО за неуставна институција и одговарајќи на новинарско прашање рече дека очекува СЈО во иднина да биде интегрирано во редовното јавно обвинителство.

Ристоска потенцираше дека СЈО се уште се соочува со несоработка од страна на други институции и како последен пример го наведе проблемот со соработката што СЈО го има со Управата за финансиско разузнавање.

-Имаме поднесено барања за казнување на одговорни лица и тоа некако чудно се одолговлекува. Како пример ќе го посочам барањето за казнување кое го поднесовме против директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање затоа што таа институција не одговара на нашите барања – додаде Ристоска.


СДСМ: Очекуваме одговорно и државничко однесување од страна на институциите


Скопје, 26 март, 2017 - 11:09 (META) 

„Институциите на системот не смеат да ги попречуваат народните избраници да го побараат мандатот за формирање влада. 67 пратеници, кои претставуваат околу 700.000 граѓани, очекуваат Собранието и Ѓорге Иванов да одговорат на своите уставни должности и да го овозможат доделувањето на мандатот“, велат од СДСМ.

„Граѓаните во Македонија очекуваат стабилизација и напредок. И меѓународната заедница испрати јасна порака дека во демократијата секој треба да го признае парламентарното мнозинство. Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ мора да се воздржат од активности што поттикнуваат меѓуетнички тензии, говор на омраза и ги вознемируваат граѓаните со лажни вести“, велат СДСМ преку партиско соопштение.

Од СДСМ очекуваат утре и во деновите што престојат, сериозно и одговорно државничко однесување од страна на институциите, кои, како што велат од партијата, мора да ја почитуваат волјата на мнозинството граѓани и да овозможат избор на нов претседател и составување на новата влада.


СДСМ: Власта лаже за БДП и за долгот, по критиките од Хан за штетите врз економијата


Скопје, 24 март, 2017 - 14:40 (META) 

„За кратко време ќе има ревизија на објавените податоци од страна на Министерството за финансии и од страна на Државниот завод за статистика, за сите економски показатели што се обидува да ги крие власта во заминување, во обид да ги покрие катастрофалните резултати во економијата“, се вели во соопштението на СДСМ.

Оттаму велат дека Министерството за финансии прикажува намалување на јавниот и на државниот долг во релативни бројки, повикувајки се на нереални податоци што очигледно вештачки ги конструира контролираниот Државен завод за статистика.

– Државниот завод за статистика ќе мора да објасни, како е можно во услови на реален економски пораст од 2,4 проценти и во услови на дефлација, да прикаже номинален пораст од 8,8 проценти на домашниот бруто-производ. Граѓаните на Македонија, стручната јавност и меѓународните финансиски институции мора да знаат како е можно бруто-инвестициите во 2016 година да бележат пад од 4,3 проценти, а номинално да се зголемуваат за речиси 20 проценти, повторно во услови на дефлација. Во последната објавена табела на Министерството за финансии, јавниот долг во апсолутен износ е непроменет и изнесува 4.711.000.000 евра – велат од СДСМ.

Оттаму велат дека станува збор за лаги на досегашната власт, по конкретните критики од еврокомесарот Хан дека последните неколку месеци ѝ наштетија на економијата на земјата, поради што е потребно да се одблокираат процесите и Македонија што побргу да ја добие новата реформска влада.


НБРМ ќе овозможи електронско банкарство со странство за потребите на државата


Скопје, 22 март, 2017 - 13:53 (META) 

Народната банка реализира проект за електронско банкарство за извршување на платниот промет со странство за потребите на државата и на државните органи.

Целта на проектот е зголемување на квалитетот и на ефикасноста на услугите, како и заштеда на време, човечки и материјални ресурси кај државните институции.

– За промоција и за запознавање со предностите на електронското банкарство, во изминатиот период во рамки на Народната банка беа организирани презентации, на кои присуствуваа околу 260 претставници од повеќе од 90 државни институции од централната и од локалната власт. Учесниците на презентациите беа запознаени со функционалностите на системот што овозможува побрз протек на документи и на информации преку електронско доставување налози за плаќање кон странство, електронско известување за пристигнати приливи, како и електронско доставување барања за подигнување и за враќање готовина – велат од Народна банка.

Оттаму додаваат дека новата услуга на Народната банка ќе биде достапна од април годинава, како и дека нуди и поповолни надоместоци за електронски доставените налози во однос на хартиените налози.


ЛП: Повикот на Груевски за „народот“ да ја брани државата е опасна манипулација


Скопје, 20 март, 2017 - 13:40 (META) 

Повикот на Груевски за „народот“ да ја брани државата со излегување на улиците е неодговорна и опасна манипулација токму со народот, оценува Либералната партија, а во врска со синоќешното интервју на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за „Канал 5“.

„Народот може да биде сигурен дека државата ќе опстане и ќе се развива само ако институциите добро и одговорно работат. Затоа сметаме дека повикот до народот е контрапродуктивен, против вистинските интереси на тој народ, а е одраз на фактот што ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија нема вистинска концепција како да се води и да се развива државата и што да му се понуди на народот“, стои во соопштението.

Од Либералната партија сметаат дека посетата на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јохане Хан, „овојпат треба да се искористи со конкретни оценки и предлози од страна на партиите што ќе се среќаваат со него“.

„Тие предлози треба да содржат конкретни решенија, на пример, како да се спроведе Извештајот на Прибе и како институциите да се вратат и да дејствуват во рамките на Уставот и законите, а во интерес на сите граѓани на земјата“, велат од ЛП.

Оттаму порачуваат дека на еврокомесарот треба да му биде кажано дека и покрај неспорната заинтересираност на Европската Унија да помогне, без забрзување на процесот на вклучување на Македонија во Унијата, тоа нема да успее.

„Во користењето „стап и морков“, ЕУ користи само „стап“, но нема „морков“. Затоа, Либералната партија бара од партиите што ќе се сретнат со Хан да инсистираат надлежните институции во ЕУ што побргу да донесат одлука за почеток на преговори за полноправно членство на Македонија во ЕУ“, нагласуваат од ЛП и додаваат дека „брзото решавање на политичката криза во Македонија, ќе го ослободи целиот регион од сегашниот опасен тек на настаните и од реалните грижи и стравувања“.