Секој втор во Македонија пуши, најмладите најмногу се опиваат


Скопје, 21 ноември, 2017 - 14:47 (META) 

Речиси секој втор граѓанин на Македонија пуши, а во текот на изминатава година најголемо секојдневно опивање е забележано меѓу младите на возраст од 15 до 24 години, покажува новата студија за употребата на психоактивни супстанци во Република Македонија, која ја изработи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Република Македонија.

Презентирајќи ја студијата, директорот на ИЈЗ, Шабан Мемети, нагласи дека загрижува и фактот што дури половината од учениците на возраст од 15 и 16 години барем еднаш или двапати пробале марихуана.

Студијата го опфатила населението на возраст меѓу 15 и 64 години и е утвдено дека 46 отсто од нив се активни пушачи, а потесно, во групата од 15 до 34 години, 40 отсто пушат.

Во поглед на алкохолот, дури 76,9 отсто од луѓето на возраст од 25 до 34 години некогаш консумирале алкохол, а во изминатата година и во изминатиот месец највисок е процентот на консумирање алкохол кај младите на возраст од 15 до 24 години, односно 68,5 отсто. Четири или повеќепати седмично алкохол консумира највозрасната група од испитувањето, односно луѓето на возраст од 55 до 64 години, при што бројката на мажи во оваа категорија е четирипати поголема од таа на жените.

Од сите старосни групи, бројката на секојдневно тешко пиење (шест или повеќе чаши алкохолни пијалоци во иста пригода) е најзастапено кај младите на возраст од 15 до 24 години, односно 1,7 отсто од нив се со таква зависност.

Дури 32,5 отсто од испитаниците пријавиле дека во изминатата година земале апчиња за смирување, а тука се „најактивни“ најстарите меѓу испитаниците.

Во поглед на негалните дроги, 8,9 отсто од сите испитаници рекле дека некогаш во животот земале илегални дроги, а тука предничат младите на возраст меѓу 15 и 24 години, со 18,9 отсто.


Три нови случаи на заболени со мали сипаници


Скопје, 20 октомври, 2017 - 13:41 (META) 

Во текот на изминатата недела, од 14 до 20 октомври, регистрирани се три нови случаи на мали сипаници, со што вкупниот број на заболени е 17 лица, информираат од Институтот за јавно здравје.

Од вкупниот број на заболени, 10 лица живеат во населбата Маџари – Кванташка депонија, две лица се од Чаир, а по едно лице е регистрирано во село Сопиште, населба Шуто Оризари и во село Кондово. Едно од пријавените заболени деца е државјанин на Косово. Едно лице од новопријавените во последната недела е со место на живеење во Прилеп, на привремена работа во Скопје.

Од заболените, два случаи се на возраст под една година, кога не подлежат на задолжителна вакцинација против мали сипаници. Седум заболени се на возраст од една до четири години, а три се над 30-годишна возраст.

Симптомите на првиот пријавен случај од мали сипаници се јавиле на 15 септември. На 25 септември, Центарот за јавно здравје Скопје пријави епидемија на мали сипаници на територијата на општина Гази Баба – Кванташка депонија.

Од 17 регистрирани случаи, 16 се лабораториски потврдени, а еден е клинички и епидемиолошки поврзан случај. Само кај два случаи биле регистрирани компликации во вид на пневмонија.


Значителен пораст на бројот на деца со зголемена тежина во Македонија


Скопје, 10 октомври, 2017 - 15:48 (META) 

За шест години, од 2010 до 2016 година, бројката на момчиња со зголемена телесна тежина или кои се дебели се зголемил од 37,9 отсто на 39,4 отсто, додека кај девојчињата порастот бил од 31,5 на 32,9 отсто, покажува споредбата на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).

Истовремено, во извештајот по повод 11 Октомври – Светскиот ден за борба против дебелината, се одбележува дека дури 62,7 отсто од полнолетните мажи во Македонија имаат зголемена телесна тежина, наспроти 48,4 отсто од полнолетните жени, додека во категоријата дебели се 19,6 отсто од мажите и 17,2 отсто од жените. ИЈЗ овие бројки ги припишува на лошата исхрана и на слабата физичка активност.

Во препораките за справување со проблемот на зголемената телесна тежина, како еден од најзначајните фактори кои создаваат ризик за кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2 и малигни болести, се вели дека треба да се спроведе едукација за креирање здрава околина, да се осигури лесна достапност до здрава храна и да се подобри локалната инфраструктура, која ќе овозможи и активен транспорт, односно возење велосипед или пешачење, но и физичка активност заради задоволство.

ИЈЗ препорачува во справувањето со овој проблем да се вклучи целото општество, како и да се врши промоција на здравите навики.

За справувањето со дебелината се препорачува да се вршат бесплатни консултации во примарната здравствена заштита, да се изврши соодветна обука на медицинскиот кадар, како и да се воведат индивидуални услуги за луѓето што имаат проблем со дебелина.


Тодоров и ВМРО-ДПМНЕ го урнисаа здравствениот систем, велат од СДСМ


Скопје, 28 јули, 2017 - 12:48 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ преку нејзиниот министер Никола Тодоров го урниса здравствениот систем и газеше врз достоинството на лекарите и на пациентите, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од владејачката партија велат дека водејќи се исклучиво „од коруптивни и од бизнис-интереси и за криминални тендери“, ВМРО-ДПМНЕ и Тодоров здравствениот систем на Македонија го направиле еден од најлошите и најсмртоносните во Европа.

„Надлежните институции се вложија во справување со болеста, се преземаат неопходните мерки за спречување на повторна појава и на понатамошно ширење на вирусот. Криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ зад себе оставија урнисан здравствен систем, недостиг од современа опрема и од медицински кадар, распаднати болници и здравствени домови, а тоа се покажа и во овој случај кога поради долгови и блокирани сметки, Институтот за јавно здравје останал без реагенси и тие мораа да се позајмуваат од соседни земји“, се вели во соопштението на СДСМ.


ВМРО-ДПМНЕ: Таравари да се фати за работа наместо да испраќа честитки од хотели


Скопје, 28 јули, 2017 - 9:42 (META) 

Министерот за здравство, Арбен Таравари, наместо да прави стратегии за односи со јавноста и да испраќа честитки од луксузните хотели во САД, треба да се фати за работа и да го спречи ширењето на заразната болест во Гостиварско“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека е време министерот за здравство да почне да работи за доброто на граѓаните, а не своето време да го поминува во одржување на „разно-разни средби со амбасадорите“.

„Директна одговорност за ова има министерот за здравство, Таравари, бидејќи причината за немањето дијагноза за причинител од која починаа две лица, а шест се во животна опасност е тоа што нема реагенс во Институтот за јавно здравје. Причината за можност за големи ризици и за нови загрозувања е фактот дека не воспоставиле карантин, а биле должни да воспостават“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ: Симптомите на починатите лица биле третирани крајно несериозно


Скопје, 26 јули, 2017 - 19:36 (META) 

За само три дена, негрижата и неспособноста на министерот за здравство, Арбен Таравари, однесе два човечки животи на возраст од 23 и од 47 години, а според нашите информации, во животна опасност се уште шест лица кои се во моментов на Клиниката за инфективни болести, изјави на прес-конференција Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа додаде дека изминатите неколку дена симптомите кај веќе починатите две лица биле третирани крајно несериозно и воопшто не биле преземени мерки од надлежните во здравството.

– Бидејќи се работи за вирусен причинител кој брзо се шири помеѓу луѓето, не биле преземени карантински мерки и веќе починатите воопшто не биле третирани во карантин. Постојат сериозни индиции дека болеста е раширена и помеѓу луѓето со кои биле во контакт, како и кај здравствениот персонал кој работи во клиниките во Гостивар и во Скопје. Според нашите информации, причината за немањето дијагноза за причинител од која починаа две лица, а шест се во животна опасност, е тоа што нема реагенс во Институтот за јавно здравје – изјави Стојаноска.

Таа додаде дека „негрижата, неспособноста и одговорноста во овој случај припаѓа токму на министерот за здравство Таравари“.


Овчи сипаници ги испразнија училиштата и градинките, регистрирани 3.025 случаи


Скопје, 4 мај, 2017 - 16:28 (META) 

Во училиштата и во градинките е забележан зголемен број на деца со овчи сипаници, па така во некои одделенија речиси половина од учениците отсуствуваат од настава поради појавата на овој вирус.

Информацијата дека во овој период е регистрирано релативно зголемување на бројот на лица заболени со овчи сипаници, за „Мета“ ја потврдија и од Институтот за јавно здравје.

„Во 2017 година регистрирани се 3.025 случаи на мали сипаници или за 15 проценти повеќе споредено со истиот период од 2016 година. Зголемувањето на бројот на случаи е очекувано, бидејќи овчите сипаници се појавуваат сезонски, односно највисок број на случаи се јавува во периодот од април до јуни“, вели лекарот Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје.

Тој информираше дека ова заболување трае кратко, се карактеризира со осип по кожата, проследен со треска и со слабост и дека вирусот е многу заразен. Периодот на инкубација е помеѓу две и три недели.

Болеста може да биде сериозна кај повозрасните и кај лицата со намален имунитет.


За половина намален бројот на заболени од грип


Скопје, 26 јануари, 2017 - 16:14 (META) 

Во текот на третата недела од јануари, пријавени се 2.417 новозаболени лица од грип, што претставува намалување од 55,8 проценти во споредба со втората недела (од 9 до 15 јануари), кога беа пријавени 5.472 случаи, информира Институтот за јавно здравје за состојбата со грипот до 22 јануари.

Во истиот период, бројот на регистрирани случаи кај децата до 14 години е намален за три пати.

Најголем број заболени (71,8 проценти) се пријавени во најголемата возрасна група, од 15 до 64 години, а најмал број на заболени има кај децата до 4 години.

Во сезоната 2016/2017, вкупниот број на заболени од грип изнесува 31.732 лица, а има два смртни случаи поради грип.


Две деца неделава починале од грип, соопшти ИЈЗ


Скопје, 12 јануари, 2017 - 13:49 (META) 

Во текот на оваа недела регистрирани се два смртни случаи „асоцирани со грип“, соопшти денеска Институтот за јавно здравје на Република Македонија, кој го презентираше извештајот за состојбата со грипот во период од 1 до 8 јануари.

Според извештајот, станува збор за деца на возраст од три и од четири години од Кичево и од Гостивар, кои биле хоспитализирани на Клиниката за детски болести во Скопје, на одделот за интензивна нега.

„Во текот на првата недела од 2017 година, во Република Македонија пријавени се 8.067 новозаболени лица на групни пријави за заболени од грип, што претставува намалување од 14,9 отсто во споредба со претходната недела, кога беа пријавени 9.485 случаи“, се наведува во извештајот.

Оваа недела, како и минатата, најголем број заболени, односно 1.046 лица, се регистрирани на територијата на Центарот за јавно здравје Скопје, а поголем број случаи пријавени се од центрите за јавно здравје Струмица -­ 935, Битола ­- 932 и подрачната единица во Кавадарци ­- 764.

Во првата недела од годинава, најголем број заболени, односно 70,4 отсто од сите случаи, се пријавени во најголемата возрасна група од 15­ до 64 години, што претставува мало зголемување на процентуалното учество од претходната недела, кога изнесуваше 65,9 отсто. Во пријавените случаи од првата недела, децата на возраст од 5 до ­14 години учествуваат со 11,7 отсто, лицата над 65 години со 10,7 отсто, а најмал процент отпаѓа на децата од ­4 години, односно 7,2 отсто.

„Највисока инциденца од 500 на 100.000 жители е регистрирана кај децата на возраст од ­четири години, a кај децата на возраст од пет­ до 14 години инциденцата изнесува 408,7 на 100.000 жители. Во однос на претходната недела, бројот на регистрирани случаи и инциденцата кај децата на возраст од 5 до ­14 години се речиси двојно намалени“, стои во извештајот на Институтот за јавно здравје на Република Македонија.


Бројот на заболени од грип 40 пати повисок отколку лани


Скопје, 30 декември, 2016 - 13:18 (META) 

Изминатата недела од грип заболеле 4.195 лица, а минатата година во истото време овој број изнесувал 109 лица, што значи годинава бројот на заболени е 40 пати поголем, покажуваат најновите бројки на Институтот за јавно здравје.

Бројот на заболени од грип се зголемил 4,9 пати во споредба со минатата недела, кога биле регистрирани 853 заболени лица.

Од Институтот за јавно здравје велат дека вкупниот број на пријавените случаи и оваа недела ја надминува границата на сезонската активност, а активноста на вирусот на грип е на средно високо ниво.

Најголем број на заболени – 728 лица има во Скопје, во Велес се пријавени 560 случаи, а во Тетово – 529 заболени лица.

Од сите случаи, 66,1 отсто се пријавени во најголемата возрасната група од 15 до 64 години.

Според пристигнатите извештаи, заклучно со претпоследната недела од годинава, потрошени се 99,9 отсто од вкупно набавените вакцини за оваа сезона.

„Епидемиолошките податоци за бројот на пријавени случаи на грип, односно заболувања слични на грип и лабораториски потврдените случаи на грип, укажуваат на ран почеток на сезоната, при што се очекува висок број на случаи во периодот на новогодишните и на божиќните празници“ , велат од Институт за јавно здравје.