Трамп до поддржувачите: Ваша грешка ќе биде ако ме отповикаат


Вашингтон, 7 септември, 2018 - 12:49 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на предизборен митинг во Билингс, главниот град на државата Монтана, вчера повторно се наврати на кампањата за негово отповикување од функцијата, велејќи дека ако до тоа дојде, виновни ќе бидат неговите поддржувачи што не гласале.

На митингот на Мет Розендејл, кој е противкандидат за место во Сенатот на сегашниот сенатор од Демократите, Џон Тестер, Трамп ги нападна демократите чија суштина на дејствување е кампањата за негово отповикување. Најгласната од нив е Максин Вотерс од Калифорнија, пратеник во Претставничкиот дом на Конгресот.

– Тие сакаат да го користат зборот „отповикување“. Да го отповикаме Трамп. Максин Вотерс: „Ќе го отповикаме“. „Но тој не стори ништо погрешно“. „Ќе го отповикаме“. „Но, зошто да отповикаме некој што одлично си ја работи работата, што ништо не згрешил?. Економијата е добра. Како да се направи тоа“. „Ќе го отповикаме“ – грмеше Трамп рецитирајќи ги „прашањата“ и „одговорите.

„Ако не излезете да гласате, единствено така може да се случи тоа“, им порача Трамп на поддржувачите.


Иванов: Го повикувам Заев веднаш да покрене импичмент, останувам на ставот за договорoт


Скопје, 20 јуни, 2018 - 10:15 (META) 

Го повикувам Заев со истото двотретинско мнозинство кое е неопходно за менување на Уставот на Република Македонија, веднаш да покрене постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Републиката, односно импичмент, се вели во реакцијата на кабинетот на претседателот, Ѓорге Иванов на како што велат „сите изнесени невистини и закани од страна на премиерот, Зоран Заев, во емисијата „Само Вистина“ на телевизија „Канал 5“.

„Мојот став во однос на штетниот договор за името е конечен и останува непроменет и покрај сите искажани закани и притисоци“, се додава во соопштението од кабинетот на Иванов.


Заев најави импичмент за Иванов ако не го почитува референдумот за Договорот со Грција


Скопје, 20 јуни, 2018 - 9:36 (META) 

Премиерот Зоран Заев вчера во интервју за телевизијата „Канал 5″ изјави дека е можно собраниското мнозинство да побара импичмент за претседателот Ѓорге Иванов ако не го потпише договорот со Грција откако граѓаните на референдум би се изјасниле позитивно за спогодбата. За евентуалното повторно покренување на оваа постапка, според Уставот на Република Македонија неопходни се двотретински мнозинства и во Собранието и во Уставниот суд.

-Има желба за окрупнување на парламентарното мнозинство и тоа ќе го направиме исклучиво за импичмент на претседателот, ако мораме. Јас немам намера да работам на тоа, во моментов имам попаметни работи, но сѐ што е парламентарна демократија ние ќе го искористиме да дојдеме до таа можност граѓаните да одлучат за иднината. И на таа одлука ќе мора сите да ѝ се поклониме и да ја испочитуваме до крај. Граѓаните се тие што ќе решат дали сакаат промена на името, но ако на референдумот договорот се прифати, никој нема право да го попречува нивното мислење – рече Заев.

Постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Републиката покренува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. За одговорноста на претседателот одлучува Уставниот суд со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број судии.


ОМД бара импичмент за Џафери, оставка на Заев и на владата и предвремени избори


Вашингтон, 15 март, 2018 - 9:46 (META) 

Обединета македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение до медиумите информираше дека најостро го осудува „неуставното и собраниското отстапување од деловникот“ при донесување на законот за јазици и ги повика политичките субјекти кои се произнесоа против Законот за употреба на јазиците, да поднесат собраниска иницијатива за импичмент на и така, како што велат, незаконски избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери.

ОМД информира дека од вчера, 14 март, ги прекинува сите комуникации со сегашната Влада и бара импичмент на Талат Џафери и колективна оставка на владата и владината коалиција

Според ОМД, премиерот Зоран Заев и владата повеќе немаат интегритет и ингеренции да ја водат државата бидејќи наместо да ја извадат државата од политичка криза, од дијаспората сметаат дека ја втурнале во подлабока. Од ОМД бараат итна оставка на премиерот и на владата на Република Македонија, како и распишување на предвремени парламентарни избори.

„Ја поздравуваме реакцијата на претседателот Ѓорѓе Иванов, да не го потпишува овој закон, и го повикуваме да ги искористи сите средства во одбрана на македонските национални интереси. Го повикуваме македонскиот народ во државата да го искористи своето демократско право на мирен протест како начин за искажување на незадоволство кон политиките на Владата и Парламентот. Го повикуваме Уставниот суд во најкраток можен рок да се произнесе по основ законот за употреба на јазиците“, велат од ОМД.


Импичмент за Мугабе доколку не поднесе оставка до утре попладне


Хараре, 19 ноември, 2017 - 16:40 (META) 

Владејачката партија на Зимбабве (ЗАНУ-ПФ) му даде рок на Роберт Мугабе, кого го смени од позицијата лидер на партијата, до утре попладне да поднесе оставка од позицијата шеф на државата.

Партијата најави дека во спротивно ќе почне процедура за импичмент, односно за смена на Мугабе од претседателската функција на седницата на парламентот која е закажана за вторник.

За наследник на Мугабе во партијата е избран Емерсон Мнангагва, сменетиот потпретседател, а од партијата е избркана и сопругата на Мугабе, Грејс Мугабе.

Предлогот и симнувањето на Мугабе од чело на партијата, членовите на централниот комитет на партијата го поздравиле со овации.

Министерот за внатрешни работи на Зимбабве, Оберт Мпофу, во своето обраќање нагласил дека сопругата на Мугабе, Грејс, и нејзините блиски соработници ја искористиле состојба на Мугабе за да ги ограбат националните ресурси.


Јужнокорејскиот парламент ѝ изгласа импичмент на претседателката на државата


Сеул, 9 декември, 2016 - 11:48 (META) 

Парламентот на Јужна Кореја денеска ѝ изгласа импичмент на претседателката на земјата, Парк Геун-хје, со што ги суспендираше нејзините извршни овластувања поради големиот корупциски скандал, јавуваат светските медиуми.

Предлогот за отповикување на претседателката го поддржале 234 пратеници, а 56 биле против, од вкупно 300 членови колку што брои јужнокорејскиот парламент. За отповикување на Парк Геун-хје беше потребно двотретинско мнозинство, за чие постигнување беше потребно да гласаат и некои од членовите на нејзината партија, што тие очигледно и го направиле, пишуваат агенциите.

Сега уставниот суд на земјата треба и формално да ја разреши претседателката од функцијата или да донесе одлука за повторно воспоставување на нејзините претседателски овластувања. За донесување одлука судот има рок од 180 дена.

Засега, Парк Геун-хје го задржува звањето претседател, но ѝ се одземени извршните овластување, кои до одлуката на уставниот суд ќе ги извршува премиерот на Јужна Кореја, Хванг Кјо-ан.

Во Сеул повеќе од еден месец се одржуваат протести на кои граѓаните бараа од претседателката да поднесе оставка поради обвинувањата дека ѝ овозможила на својата советничка и пријалетка Чои Су-сил, која нема официјална функција, да го користи своето влијание и да принудува компании да донираат милиони долари во двете фондации што биле под нејзината контрола.


Нема импичмент за претседателот Иванов


Скопје, 21 јуни, 2016 - 17:38 (META) 

Со 35 гласа „за“ и со 47 „против“, без воздржани, отфрлен е предлогот на опозицијата за поведување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов, за кој пратениците расправаа во пет продолженија.

За предлогот да биде прифатен и да се поведе постапка за утврдување одговорност на претседателот, потребно беше двотретинско мнозинство, односно 82 од 123 пратеници да гласаат за разрешување на Иванов од функцијата претседател.

Во расправата пратениците од ВМРО-ДПМНЕ оценија дека иницијативата на опозицијата е неоснована, а од СДСМ и од ДУИ изразија став дека претседателот мора да сноси одговорност за помилувањето на 56 лица, функционери и нивни соработници, и дека треба да си поднесе оставка.

Претседателот Иванов, на претседателските избори во 2014 година, освои 534.910 гласови.


Пратениците петти ден ќе расправаат за импичментот на Иванов


Скопје, 21 јуни, 2016 - 9:53 (META) 

Пратениците денеска во Собранието ја продолжуваат расправата по предлогот за поведување постапка за утврдување одговорност на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, поради аболицијата од 12 април. Ова е четврто продолжение на седницата за иницијативата за импичмент на Иванов, поднесена од пратениците на СДСМ и на ДУИ.

Пратениците од опозицијата сметаат дека со аболицијата на 56 лица, политичари и ниви соработници, Иванов извршил општ акт на амнестија и со тоа директно навлегол во надлежноста на Собранието, прекршувајќи го Уставот.

Ставот на ДУИ е дека аболицијата била непромислена одлука на претседателот, која ја продлабочила политичката криза.

Од владејачката партија сметаат дека Иванов не треба да си поднесе оставка и дека работел за доброто на државата.

Расправата за одговорноста на претседателот Ѓорге Иванов почна на 13 јуни, а претходно собраниска комисија ја оценуваше основаноста на предлогот поднесен од пратениците на СДСМ и на коалицијата, а поддржан од пратениците на ДУИ.


Продолжува расправата за импичментот на Иванов


Скопје, 20 јуни, 2016 - 9:36 (META) 

Пратениците во Собранието денеска ќе ја продолжат расправата за иницијативата за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов.

Пратениците од опозицијата сметаат дека Иванов со тоа што дал аболиција на 56 лица, само придонел да се влоши политичката криза во државата, а со повлекувањето на аболицијата признал дека донел погрешна одлука и дека ѝ наштетил на државата и поради тоа треба да си поднесе оставка.

Од владејачката партија сметаат дека Иванов не треба да си поднесе оставка и дека работел за доброто на државата.

Расправата за одговорноста на претседателот Ѓорге Иванов почна на 13 јуни, а претходно собраниска комисија ја оценуваше основаноста на предлогот поднесен од пратениците на СДСМ и на коалицијата, а поддржан од пратениците на ДУИ.


Пратениците ќе ја продолжат расправата за импичмент на Иванов в понеделник


Скопје, 16 јуни, 2016 - 19:31 (META) 

Без конечен исход заврши и третиот ден од расправата во Собранието за поведување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов, а продолжението на седницата спикерот Трајко Вељаноски го закажа за понеделник.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и денеска го повторија ставот дека иницијативата на СДСМ е неоснована, додека опозицијата и пратениците од ДУИ повторно нагласија дека Иванов мора да сноси одговорност за одлуката за помилување на 56 политичари и нивни соработници.

Според пратеникот на СДСМ, Бетиан Китев, Иванов, со помилувањето на 56 лица, извршил општ акт на амнестија, со што директно навлегол во надлежноста на Собранието, прекршувајќи го Уставот и истовремено саботирајќи ги Специјалното јавно обвинителство и Договорот од Пржино.

На говорот на Китев реплицираше пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Весна Пемова, која рече дека Иванов не ги прекршил ниту Уставот ниту Законот за помилување и дека иницијативата на СДСМ е уште еден напад на институцијата Претседател, кој на крајот само ќе доведе до уште поголемо опаѓање на рејтингот на опозицијата.

Пратеникот на ДУИ, Ејуп Рустеми, од собраниската говорница рече дека би било достоинствено Иванов да се појави пред пратениците и да признае дека направил грешка. Според Рустеми, одлуката за аболиција била непромислена и ја продлабочила политичката криза.