!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Македонците од Албанија го осудија Бушати за изразот „славомакедонци“


Тирана, 10 јануари, 2017 - 18:28 (META) 

Вчерашната изјава на министерот за надворешни работи на Република Албанија, Дитмир Бушати, за албанската телевизија „Топ ченел“, во која за македонскиот народ тој го употреби изразот „славомакедонци“, наиде на општа осуда меѓу етничките Македонци во Албанија.

Македонското друштво „Илинден“ од Tирана и разгранокот на друштвото за областа Голо Брдо денеска соопштија дека го осудуваат и оти се непријатно изненадени од делот од интервјуто на шефот на албанската дипломатија.

„Македонското друштво „Илинден“ смета дека изјавата на министерот за надворешни работи на Албанија, Бушати, е несоодветна, неодговорна и навредувачка. Бараме од министерот Бушати во иднина да не прави дефиниции без право и без основа. Ние мора да работиме со храброст да се изградат искрени и пријателски односи меѓу Албанија и Македонија“, се вели во писмената реакција.


За албанскиот народен правобранител етничките Македонци се горанско малцинство


Охрид, 11 декември, 2016 - 11:02 (META) 

За Народниот правобранител на Албанија, етничките Македонци од областа Гора се горанско малцинство. Официјално на овој став, реагираше македонскo друштво „Илинден“ од Tирана.

– Народниот правобранител спомена дека во областа Гора „де факто“ постои горанско малцинство. Македонскo друштво „Илинден“ од Tирана посочува дека во областа Гора не постои никакво горанско малцинство. Во областа Гора има само македонско малцинство и таму живеат само етнички Македонци. Никакво малцинство не може да се извлекува од географско име, односно од топонимот на областа. Бараме Народниот правобранител во иднина да не ги нарекува Македонците во областа Гора горанско малцинство, што е без основа и без никакви аргументи – вели за „Мета“ претседателот на македонско друштво „Илинден“ од Тирана, Никола Ѓурѓај.

Во Албанија, во подготовка е законот за заштита на националните малцинства. Во јавната расправа што ја иницираше албанското министерство за надворешни работи, активно партриципираат и етничките Македонци.

Тие веруваат дека со неговото усвојување, ќе добијат можност македонскиот јазик да го изучуваат насекаде каде што има Македонци.

Се повикуваат сите заинтересирани страни да ги достават своите забелешки и сугестии до 28 декември годинава.


Весникот „Илинден“ повторно и во печатена форма


Охрид, 22 септември, 2016 - 10:07 (META) 

Весникот „Илинден“, гласило на Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, повторно, покрај во електронска, излегува и во печатена форма.

Тоа е овозможено со финансиската помош на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) од Торонто, Канда.

Весникот ќе продолжи да се дели низ Албанија, но да се дистрибуира и во дијаспората, секаде каде што живеат Македонци.

„Сакаме да веруваме дека примерот на ММДЧП ќе биде следен од други македонски организации од целиот свет. Финансиската помош ни дава можност и сила и во иднина достоинствено да ја продолжиме праведната борба за македонската национална кауза“, соопштија од редакција.


СДСМ: Илинден не е за поделби!


Скопје, 2 август, 2016 - 17:03 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси и не се откажа од црните пропаганди, од туркањето на граѓаните кон поделби и од злоупотреба на државните функции и ресурси, реагираат од СДСМ на денешните говори на претставниците од власта, дадени на манифестациите со кои се чествуваше Илинден.

Според опозициската партија, претседателот Ѓорѓе Иванов е последниот кој може да зборува за единство, дијалог, компромис и за политичка стабилност.

„Тоа е човекот што помилува криминалци и со тоа предизвика масовни демонстрации низ улиците на Републиката. Тоа е човекот што ја конфронтира Македонија со западните демократски вредности“, стои во реакцијата на СДСМ.

Од СДСМ велат дека Трајко Вељаноски во денешниот свој говор уште еднаш најбезобразно ја урнисал позицијата претседател на Собранието.

„Наместо да се посвети на вредностите на македонската државотворност и на македонската република, тој се одлучи преку црнила и патетики да ги напаѓа граѓаните и политичарите што не мислат како него. Неговите колеги од мафијашката дружина во исто време се обидоа да сеат поделби и на Мечкин камен“, стои во реакцијата.

Од СДСМ порачуваат дека Илинден не е за поделби и оти нема поголемо предавство од тоа да ги делиш сопствените граѓани!

„Нам, на граѓаните, ни е доста од вашите поделби! Сакале вие или не, во секој граѓанин на Македонија има по еден партизан и по еден комита! Сакале или не, по дождот доаѓа сонце!“, велат од СДСМ.


Груевски: Народот е силата што ја создава државата и знае да носи мудри одлуки


Трново, 2 август, 2016 - 15:17 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во обраќањето на традиционалната Илинденска средба што се одржа во потпелистерското село Трново порача дека победата, слободата, напредокот, развојот и успехот е финалната цел на неговата партија, а до неа, апоред него, се доаѓа со почитување и со спроведување на основните вредности, со стратегија и со тактика, но и со оператива и со многу труд и работа.

– Лесно е да седиш отстрана и да набљудуваш, уште полесно е да критикуваш и да бидеш деструктивен, да плукаш по сè што се прави, се создава и се гради, само да зборуваш, а ништо да не правиш, и тоа го знае мнозинството од овој народ. Јас знам дека местото на политичарот е помеѓу народот – посочи Груевски.

Тој пред насобраните на сенародниот собир во Трново, вети уште поинтензивна работа, програми и стратегии од интерес на граѓаните.

– Јас на овој празник ветувам дека додека ме држи последниот атом од силата, ќе работам за да остварам што поголем број ветувања што сум ги дал, ќе решиме што поголем број проблеми, ќе направиме што поголем број проекти и дела, успеси за Македонија, за секој нејзин поединец, за народот. Народот е силата што ја создава државата и кој ја брани и ја развива таа држава – рече Груевски, додавајќи дека народот знае да цени и да носи мудри одлуки.


Димитриев од Мечкин камен: Единствен излез од политичката криза се изборите


Крушево, 2 август, 2016 - 14:12 (META) 

Премиерот Емил Димитриев во своето обраќање на централното чествување на 2 Август – Илинден на Мечкин камен во Крушево порача дека денешниот голем празник нè потсетува на минатото, но и нè поттикнува да размислуваме за иднината на нашата држава. Тој повика на единство на сите расположливи капацитети во државата во процесите за развој и за просперитет на татковината.

– Повикувам на конструктивност на секој фактор и ја осудувам деструктивноста која некој сака да ја наметне како систем на дејствување. Ние сите треба да градиме, да создаваме дела и вредности, а поривот за уривање и за критика на сè, треба да биде потонат и енергијата да ја фокусираме на спроведување реални проекти што го подобруваат секојдневието на граѓаните – истакна Димитриев.

Тој рече дека политичката криза создава несигурност кај граѓаните, која се рефлектира како на секојдневното живеење така и во стопанството. Премиерот порача дека треба да се покаже добра волја и свесност за излез од политичката криза и да се насочи вниманието на решавање на проблемите на граѓаните, но и евроатлантската интеграција.

Според Димитриев, единствен излез од кризата се изборите и, како што додаде, владата ќе направи сè што е во нејзина моќ за тие да бидат фер и демократски, за целокупниот изборен процес да се одвива според сите меѓународни стандарди, а изборната кампања да помине во одлична демократска атмосфера.

По решавањето на кризата и по изборите, Димитриев нагласи дека државата треба да влезе во помирни води и да почне да обезбедува нов циклус на реформи, проекти, на задоволување на потребите на секој еден граѓанин.

– Македонија заслужува развој и просперитет. Ваквите заложби мораат да бидат исполнети, а за тоа сме одговорни пред историјата, пред нас самите, но и пред следните генерации на кои ја оставаме Република Македонија – рече Димитриев.


Иванов од Пелинце повика на национално помирување


Скопје, 2 август, 2016 - 13:33 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов денеска од Меморијалниот комплекс во Пелинце им го честита Илинден и првото заседание на АСНОМ на македонските граѓани и порача дека историјата покажала дека секогаш кога сме поделени, ние сме и поробени, а секогаш кога сме сплотени, сме слободни.

– Но, ние веќе бевме помудри за два Илиндена, и за две изгубени можности. И немаше да дозволиме да ја повториме грешката. Од вториот до третиот Илинден, од АСНОМ 1944-та, до 8 септември 1991-та, како народ ние ја научивме втората лекција. А тоа е дека кога се сомневаме во себе ‒ губиме, а кога веруваме во себе ‒ победуваме. Верувавме и победивме. Гласавме за конституирање на Република Македонија како суверена и самостојна и како граѓанска и демократска држава – рече Иванов.

Тој истакна дека светот повторно се наоѓа во период на голема трансформација.

– Ова е време на длабоки кризи и крвави конфликти, на пропаднати држави и разорени општества. Време на милиони бегалци и мигранти кои се во потрага по среќа. Ова е доба на радикални идеологии кои метастазираат и зафаќаат млади, отфрлени и незадоволни поединци од европските гета. На европскиот хоризонт се надзира нова реалност. Европската Унија ги избриша внатрешните без да ги утврди и заштити надворешните граници. Првиот мигрантски бран ги еродираше европските институции, механизми и политики. Јазот меѓу заедничките цели на Европската Унија и посебните интереси на државите членки е сè поголем. Со Брексит, наместо да се обединува и проширува, Унијата полека почна да се фрагментира и намалува – рече претседателот и додаде дека во вакви услови, многу нешта не зависат од нас.

Според Иванов, геополитичките игри, економските кризи, големите миграциски бранови, тековите на геопрофитот, транснационалните ризици и закани од организиран криминал и тероризам, се само дел од глобалните процеси што влијаат и врз нас. Сепак, како што рече некои нешта кои зависат од самите нас.

– Секоја држава е онолку суверена колку што ја контролира својата територија. Сфативме дека ако прво сами себеси не си помогнеме, никој друг нема да ни помогне. Затоа, наместо реактивни, решивме да бидеме проактивни – рече Иванов, посочувајќи ги успешните обиди за справување со безбедносните закани од насилен екстремизам и тероризам.

– Речиси секојдневните терористички напади во Европа и во светот се новата реалност. Како држава, ние мора да се навикнеме да живееме и да функционираме во таква реалност. Во вакви сложени услови, повеќе од кога било порано сите ние мора да бидеме сплотени и единствени – рече Иванов.

Говорејќи за политичката криза тој го поздрави постигнатиот договор и рече дека треба државните интереси да се стават над личните.

– Но, сега доаѓа потешкиот дел. А тоа е да се исполни договореното и да се одржи дадениот збор. Токму сега е време за воздржаност и за одговорност, од што зависи не само разврската на кризата, туку и иднината на Македонија. Ги повикувам политичките партии да се воздржат од непризнавање на волјата на граѓаните тогаш кога ќе изгубат избори, но и од игнорирање на неистомислениците тогаш кога ќе добијат на избори. Медиумите да се воздржуваат од ширење паника, страв и штетен сензационализам. Новинарите мора да бидат чувари на вистината и да бидат совест на општеството. Цивилното општество и интелектуалците да се воздржат од отровен цинизам, од демонизирање на оние со кои не се согласуваат. Ги повикувам нашите европски и евроатлантски партнери да не ги користат последиците од блокадите како причина за нови блокади. Како што блокираната европска и евроатлантска иднина придонесе да се блокираат политичките процеси во Македонија, така деблокадата на интеграциите ќе ја врати стабилноста. Само со заземање на заслуженото место во НАТО и почетокот на преговорите за членство во Европската Унија, македонските политички елити ќе ја научат културата на дијалог и компромис – рече Иванов, истакнувајќи дека за иднина ни треба единство, а за единство ни е потребно помирување.


Вељаноски повика на единство и на обединување како на Илинден


Скопје, 2 август, 2016 - 12:26 (META) 

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, денеска пред споменикот на претседателот на првиот президиум на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто, во Скопје, повика на единство и на обединување и порача дека за Македонија останува приоритет членството во НАТО и во ЕУ и вложувањето за развој на државата.

– Како прв меѓу еднаквите пратеници, уште еднаш повикувам на обединување на сите политички структури зад големата идеја на Македонија. Повикувам на дополнително обновување на меѓусебната почит и на разбирање помеѓу политичките партии. Тие не смеат да бидат непријатели и мораат да бидат конкуренти кои имаат иста цел. Македонија е нашата заедничка цел. Предолго народот е заложник на една ваква непринципиелна политика – рече Вељаноски во говорот по повод националниот празник Илинден.

Тој рече дека Македонија, повеќе од една година е предмет на еден непринципиелен политички однос кој ги разградува нејзините државотворни темели и под константен притисок за неправедна промена на основните начела на кои почива современата претставничка демократија.

– Моќта на граѓаните дадена на избори е под константен притисок и гласот на граѓаните даден на избори е во фаза на континуирана релативизација и на обезвреднување. Сепак, наспроти сé, денес овој основен демократски постулат е под закана. Во жарот на политичката битка, опиени од желбата за власт – за жал, постојат личности кои на грбот на народот настојуваат да ја приграбат Македонија. Мораме да бидеме јасни и недвосмислени и да кажеме: Доста е! Македонија не беше градена за да се растури – истакна Вељаноски.

Тој рече дека е време се престане тормозењето на народот и да направи сé, оваа криза во која е втурната Македонија, да заврши што поскоро, да му се врати мандатот на народот, кој е единствениот праведен судија.


Заев: Потребен е нов Илинден на кој ќе се обединиме и ќе се бориме за слобода и за живот


Крушево, 2 август, 2016 - 12:11 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Крушево го честита големиот државен празник, 2 Август – Илинден, во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Тој рече дека со години во Македонија е наметната една лажна привидна поделба на партизани и на комити за едната партија да се поврзе со наследството на борците од првиот Илинден, а другата со востаниците од вториот Илинден, оцени лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

– Не постои таква поделба. Нема поголем доказ од фактот дека партизанските одреди ги носеа имињата на илинденските дејци Гоце Делчев, Даме Груев, Питу Гули, Никола Карев. Не постојат два различни идеала, две различни револуции. И во 1903 година и за време на Народно-ослободителната борба, и во минатото и денес, постоел и постои само еден идеал, слободна Македонија во која достоинствено ќе живеат сите нејзини граѓани. Единствената поделба што е реална денес е на арамии и на ограбени од арамиите. За среќа, арамиите се малку и ќе бидат многу бргу поразени. Републиката која е во пламен и опустошена од оваа мала фамилијарна банда повторно ќе ја изградиме во согласност со илинденските идеали – рече Заев.

Тој порача дека набргу ќе има и правда и правдина, просперитет и иднина и оти идеалите се исти, само оружјето е сменето.

– Некогаш нашите предци битката за слобода ја водеа со пушки, со топови. Денес најмоќното оружје е гласот на граѓанинот. Го слушаме тој глас, кренат и бунтовен низ улиците веќе со месеци. Се крена народот против арамиите, а за подобар живот. Многу бргу тој глас ќе се преточи во гласачки ливчиња и во победа на илинденските идеали за слободна, демократска и за просперитетна Македонија. Оваа наша република нема веќе да е вилает на фамилијата на власт, туку ќе им припаѓа на граѓанинот на Р. Македонија. Ако можеше Македонија многу пати да се крева од пепелта, ќе се крене и денес. Дали сме ги исполниле соништата на борците од сите Илиндени, на нашите знајни и незнајни јунаци, денес се мери според квалитетот на животот – рече Заев.

Тој порача дека е потребен нов Илинден на кој ќе се обединиме одново, без разлика на вера, народност, пол и на убедувања.

– Заедно, браќа, сестри, земјаци и комшии, како што е запишано и во Крушевскиот манифест, ќе се избориме за право, слобода и за социјална правда. Денес, не повикуваме слобода или смрт, туку и слобода и живот, затоа што денес знаеме дека тоа е остварливо – рече Заев.


Илинденски пливачки маратон во Охрид


Охрид, 2 август, 2016 - 11:44 (META) 

Во организација на пливачкиот клуб „Охридски бранови 2008“ од Охрид, денеска, по повод 2 Aвгуст- македонскиот национален празник, традиционално, по 37. пат, ќе се одржи Илинденскиот пливачки маратон – „Охрид 2016“.

Овој спортски настан меѓу граѓаните е познат и како „Мал маратон“ бидејќи на него пливаат и помлади.

Се плива на патеката Горица – Охрид, во должина од 2,5 километри, додека своите пливачки способности и вештини ќе ги одмерат повеќе од 50 пливачи од повеќе пливачки клубови од Македонија и од странство, организирани во две возрасни групи – до 16 години и постари.

Трките ќе почнат во 10 часот и во 10.15 часот од плажата пред некогашниот хотел „Парк“.