!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев од Софија: Договорот за добрососедство ќе го потпишеме на Илинден во Македонија


Софија, 20 јуни, 2017 - 13:02 (META) 

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, и неговиот домаќин, бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска во Софија разговарале за приближувањето на ставовите на двете земји околу договорот за добрососедство, кој како што изјавил Заев по средбата, ќе биде потпишан на 2 август, односно на празникот Илинден, кој заеднички ќе биде чествуван во Македонија, пренесува бугарската агенција БГНЕС.

– Разговаравме за приближувањето на ставовите на двете земји во врска со договорот за добрососедство, останува уште многу малку и заедно ќе го чествуваме Илинден во Македонија на 2 август. Се договоривме тогаш да го потпишеме договорот за меѓусебно разбирање. Премиерот Борисов ќе ја посети Македонија и ќе се поклони пред спомениците на нашата заедничка историја. Првпат тоа ќе го направиме денеска, кога ние ќе се поклониме пред споменикот на цар Самоил во Софија – изјавил Заев.

Македонскиот премиер истакнал дека на средбата со Борисов било договорено градоначалниците на Софија и на Скопје да именуваат по една улица по имињата на покојните претседатели на двете земји, односно во Скопје да има улица што ќе го носи името на Жељу Желев, а во Софија – на Борис Трајковски.

Заев на прес-конференцијата по средбата со Борисов, нагласил дека „нашиот прв сосед има огромна желба да ѝ помогне на Македонија за интеграцијата во НАТО и во Европската Унија и дека на состанокот било разговарано за помошта и за поддршката што Бугарија може да ѝ ја даде на Македонија во процесот на интеграциите.

– Денеска Македонија затвора едно поглавје на национализам и отвора друго на европската иднина. Ние имаме потреба од помош и од поддршка и Бугарија тоа го прави – рекол Заев.

Тој додал дека Бугарија е на врвот по искористеноста на ЕУ-фондовите и дека ова искуство на истичниот сосед ќе биде од голема корист за Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ.

– Побаравме да ни помогне со своето искуство во оваа сфера. Искуството што го има Бугарија ќе биде од голема корист за нашите перспективи, за солидарноста во европското семејство. Посакуваме да отвориме преговори со Европската Унија и сакаме да станеме членка на НАТО. Пријателска Бугарија ќе ни биде од голема помош – нагласил Заев.


Друштвото „Илинден“ учествува на 62. Конгрес на ФУЕН во Романија


Тирана, 18 мај, 2017 - 12:28 (META) 

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, од денеска до 21 мај, учествува на 62. Конгрес на Федералната унија на европските националности (ФУЕН) во Република Романија.

Организатор на конгресот е Демократскиот сојуз на Унгарците, организација која ги застапува интересите на ова малцинство во Романија.

Најавено е учество на 250 претставници на малцинствата од цела Европа.
Македонско друштво „Илинден“ од Тирана е единствено што ги претставува Македонците од дијаспората на овој собир.

– На конгресот, ќе имаме средби и ќе размениме мислења и искуства, од интерес на нашата национална кауза, со претставниците на другите малцинства, како и со истакнати политичари, експерти и носители на одлуки од европските земји – вели претседателот на Друштво „Илинден“, Никола Ѓурѓај.


„Илинден“ ја поздрави одлуката на партијата на Македонците да не коалицира со Рама


Тирана, 2 мај, 2017 - 13:09 (META) 

– Македонската алијанса за европско интеграција (МАЕИ), која е политички репрезент на етничките Македонци во Албанија, донесе правилна одлука во вистинско време, за коалицирање со партијата на Илир Мета – вели во изјава за „Мета“, претседателот на Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, Никола Ѓурѓај.

Македонскиот политички фактор во Албанија одбива соработка со Еди Рама и со неговата Социјалистичка партија, поради национализмот и навредувачкиот однос кон Република Македонија, објаснува Ѓурѓај. Причина плус да му свртат грб на Рама е и тоа што Социјалистичката партија не го одржала ветеното, дека нема да згаснат општините со припадници на малцинствата, па ги „избриша“ општините во Голо Брдо и во Гора.

– Со тоа направија чекор назад во однос на правата и на еднаквоста, така што Македонците во Албанија се разочарани од односот на оваа партија – појаснува претседателот на Македонското друштво „Илинден“.

Ѓурѓај додава дека МАЕИ и „Илинден“ веќе и официјално го поздравиле изборот на Илир Мета за претседател на Република Албанија и дека ќе соработуваат со неговата партија Движење за социјалистичка интеграција (ДСИ), која привремено ја води Петрит Васили.

– Движењето за социјалистичка интеграција на дело има покажано дека не е партија со националистичка реторика. МАЕИ, како партија на Македонците во Република Албанија, треба да коалицира со ДСИ бидеќи Социјалистичката партија на Еди Рама навлезе во националистички реторики и во навредувачки однос за нас Маедонците во Албанија, како и за нашата матична татковина, Република Македонија – додава Ѓурѓај.


„Илинден“: Тирана ја потврди реалноста – во Албанија живеат Македонци, а не Бугари


Тирана, 14 април, 2017 - 15:00 (META) 

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана денеска се огласи со соопштение, поздравувајќи го усвоениот предлог-закон за малцинства од страна на владата на Република Албанија.

Со него, како национални малцинства во Албанија се прогласуваат Македонците, Грците, Власите, Ромите, Египќаните, Црногорците, Бошњаците и Србите.

– Ова е чекор напред и правна рамка за остварување на други права. Предлог-законот за заштита на националните малцинства набргу ќе се најде на дневен ред во парламентот. Ги повикуваме политичките парти едногласно да го усвојат – се вели во соопштението на Македонско друштво „Илинден“.

Во предлог-законот за заштита на националните малцинства се декларира дека Албанија како национални малцинства во земјата ги признава македонското, грчкото, влашкото, ромското, црногорското, српското, бошњачкото и египќанското малцинство.

Тој, како што велат од здружението, значи дека во Република Албанија нема Бугари,бидејќи официјална Тирана со законското решение за малцинствата во Албанија не признава бугарско малцинство.

Ова законско решение првпат се усвојува во Албанија, и тоа по барање на Брисел, во насока на интегрирање на земјата во институциите на ЕУ.

Владата соопшти дека со овој закон фактички се утврдуваат правата на малцинствата во согласност со уставот на земјата, како и меѓународната Конвенцијата во рамките на Советот на ЕУ за заштита на малцинските права, ратификувана во 1999 година.


„Илинден“ од Тирана ја осуди изјавата на албанската пратеничка Месила Дода


Тирана, 13 март, 2017 - 20:12 (META) 

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана преку соопштение попладнево остро ја осуди, како што ка нарекува, антимакедонската изјава на Месила Дода, пратеничката од Партијата за правда, интеграција и единство во албанскиот парламент.

При посетата на Пешкопеја, Месила Дода рече дека Република Македонија е Илирида, ги повика политичките партии на Албанците во земјава самите да конституираат свој парламент, а отиде дотаму што се закани со војна во Македонија.

„Антимакедонските повици се нецивилизирани и немаат место на територијата на Европа. Ние мораме да работиме и да имаме храброст да изградиме искрени и пријателски односи меѓу Република Македонија и Република Албанија. Балканот мора да се оддели од омразата и од ксенофобија меѓу народите“, стои во писмената реакција на македонското друштво „Илинден“ од Тирана.


Украдени пиштоли во Штип и во скопски Илинден


Штип, 27 февруари, 2017 - 16:03 (META) 

Во две кражби во Штип и во скопската населба Илинден се украдени два пиштоли, извести МВР. Случаите во полиција биле пријавени вчера.

Во првиот, според сопственикот на стан на улицата Широк дол во Штип, во период од петокот до вчера, засега непознат провалник преку гаражата прилепена до зградата, дошол до кујнскиот прозорец кој насилно го отворил и влегол во станот. Оттаму украл пиштол, марка „чешка зброевка“ калибар 9 милиметри, телевизор и разновидна бижутерија, а потоа излегол од станот и провалил во подрум преку вратата, по што украл разен алат и заминал.

Во вториот случај, во периодот помеѓу саботата навечер до половина час по полноќ во неделата, засега непознат сторител провалил во куќата на 55-годишен жител на скопската населба Илинден. Таму првин ги одвртел светилките пред влезната врата, потоа со посебен алат насилно ја отворил влезната врата и од куќата одзел пиштол „црвена застава“, 33 куршуми за пиштол калибар 9 милиметри и разновиден златен накит, по што заминал.

Полицијата работи на откривање на двајцата провалници.


Маж од Трубарево пронајден мртов во населба Илинден


Скопје, 23 февруари, 2017 - 10:30 (META) 

На улицата 34, кај местото Пуста Кула во населбата Илинден, вчера претпладне било најдено мртво тело на маж.

Како што за „Мета“ информираше СВР Скопје, по пријавата на терен излегле полициска екипа и јавен обвинител. Утврдено е дека станува збор за Д.Д., 65-годишен жител на блиското село Трубарево.

Откако лекар ја констатирал смртта, по наредба на јавен обвинител телото е предадено на Институтот за судска медицина за обдукција и за утврдување на причините за смртта.


„Илинден“ го осудува именувањето на Македонците од Албанија како Бугари


Тирана, 16 февруари, 2017 - 9:59 (META) 

Македонско друштво „Илинден” од Тирана, заедно со огранокот за Голо Брдо, најостро го осудуваат Извештајот за напредокот на Албанија за членство во ЕУ, усвоен од Европскиот парламент, во делот каде што по предлог на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, Македонците во областите Голо Брдо, Мала Преспа и Гора се наведуваат како Бугари.

„Македонско друштво „Илинден” од Тирана и Огранокот за Голо Брдо, повторуваат дека Бугари во Албанија и во регионите Преспа, Голо Брдо и Гора, нема. Потсетуваме дека на целата територија на Република Албанија, и посебно во регионите Преспа, Голо Брдо и Гора не живеат Бугари, туку само Македонци. Од Албанската и од Македонската влада бараме да испратат остар демарш до Брисел и Софија за нотификацијата на лажна бугарска историја во европските службени документи и за преименувањето на Македонците во Албанија за Бугари“ се вели во соопштението на Македонско друштво „Илинден”.

Етничките Македонци од Албанија, овој Извештај го оценија како груба повреда на меѓународното право, Универзалната декларација за човековите права и слободи и Повелбата на Обединети нации.

„Македонско друштво „Илинден” и Огранокот за Голо Брдо апелираат до Брисел за активни мерки против денационализаторската политика што веќе неколку години организирано ја води Софија со незаконско издавање на бугарски државјанства на Македонците во Албанија“, се додава во соопштението.


Пет години од првиот број на македонскиот весник „Илинден“ во Албанија


Тирана, 7 февруари, 2017 - 10:13 (META) 

Пред пет години, како двоброј за февруари и за март, беше испечатено првото издание од весникот „Илинден“, издание на истоименото македонското друштво од Тирана.

Во изминатиов период, весникот предизвика голем интерес кај читателската публика во Албанија, но и меѓу македонската дијаспора во светот.

Во петгодишниот период, весникот прерасна во медиум кој со сериозноста и со пристапот во објавувањето на темите, е интересен и корисен за македонското национално малцинство во Албанија, но и за промоција на активностите на македонската дипломатија во правец на подобрување на животот на македонското население надвор од границите на својата матична држава.

– Нашата мисија е да го одржуваме и да го поттикнуваме македонскиот идентитет во Република Албанија, што преку културниот израз целосно се остварува. Сакаме да веруваме дека ваквата активност ќе биде соодветно поддржана од државните институции како во Република Албанија така и во Република Македонија, но и од Македонците насекаде во светот. Им се заблагодаруваме на сите свои соработници, кои несебично помогнаа во конципирање на тематската и на визуелната содржина на весникот. Воедно, редакцијата се заблагодарува и на читателската публика, која со покажаниот интерес кон содржините што ги понуди весникот, покажа дека тој навистина ја допре сржта на проблемите на Македонците во Албанија – вели претседателот на Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, Никола Ѓурѓај.


Протест на друштвото „Илинден”: Во Албанија ниту имало, ниту има Бугари!


Тирана, 3 февруари, 2017 - 10:33 (META) 

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, заедно со разгранокот за Голо Брдо, официјално протестираше, осудувајќи го барањето на бугарските европратеници, Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, за признавање на „бугарско малцинство“ во Република Албанија.

„Македонско друштво „Илинден“ ги отфрла тврдењата на бугарските претставници во ЕП, дека во Албанија има Бугари, како груб фалсификат на историјата и на вистината. Во регионите Голо Брдо, Преспа, Гора, како и на цела територија на Република Албанија, ниту имало ниту има Бугари. Tака било и така и ќе остане“, се вели во соопштението.

Тие ги осудија и активностите на бугарската држава, во обидите, како што велат, за фалсификат на историјата.

„Бугарија, продавајќи бугарски пасоши на етничките Македонци, се обидува да „произведе“ Бугари во Албанија, кои ги нема. Бараме од албанската, но и од македонската влада, да го осудат овој чин на бугарските претставници во Европскиот парламент и да побараат Македонците од Албанија да не бидат злоупотребувани за стопирање на патот на Албанија кон интеграциските процеси во ЕУ“, се додава во соопштението.