Игор Јанушев – шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори


Скопје, 25 јануари, 2019 - 11:22 (META) 

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница за претседател на Унијата на млади сили на партијата го избрал Јован Јаулески, а за шеф на изборниот штаб за претстојните претседателски избори бил избран генералниот секретар Игор Јанушев, соопшти партијата.

За советник за меѓународна политика на претседателот Христијан Мицкоски е избран Стефан Андоновски, додека за советник за меѓусоседска политика е избран Тони Димитриевски.

На седницата на Извршниот комитет беше дискутирано и за подготовките за конвенцијата за избор на кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, која ќе се одржи во Струга на 16 февруари.

Од партијата информираат дека на Извршниот комитет се дискутирало и за актуелната политичко-економска ситуација во државата и, како што велат, хаосот кој го предизвикала власта.

„ИК заклучи дека Македонија не смее да продолжи да губи и тоне поради неспособноста на власта, која ги распродава националните интереси на сметка на ситни партиски поени. Кратењето на пензиите, ударот врз пазарџиите, поскапувањето на здравствените услуги, хаосот со епидемијата на морбили, од една страна и зголемувањето на платите на вицепремиерите и вработувањето на блиски роднини во државните компании се најдобар доказ за аздисаноста на власта и нивниот единствен интерес за лично богатење, информираат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ констатираат дека најбрз и најефективен излез се предвремени парламентарни избори, кои е потребно да се одржат заедно со претседателските.


Јанушев: Партиското СЈО и клиентелистичкиот суд незаконски го замрзнуваат имотот на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 1 ноември, 2018 - 14:56 (META) 

Заев одлучи да го направи и последниот чекор и да го впрегне неговиот последен адут, партиското специјално јавно обвинителство и клиентелистички расположениот суд и да го замрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ, обвини на прес-конференција генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, откако денеска по барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Основен суд Скопје 1 донесе решение со кое е изречена привремена мерка за обезбедување на имотот на најголемата опозициска партија.

– За прв пат во историјата на Република Македонија, но и за прв пат на европско тло се бара замрзнување на имот на политичка партија која што е во опозиција. Ова е демократијата и демократските принципи за кои што се залагаат Заев и СДСМ! Принципи со кои што однародената власт се обидува да го умртви секое поинакво размислување и да забрани секакво политичко делување кое се разликува и кое не се согласува со антидржавните политики на Заев и СДСМ. Барањето на СЈО и Одлуката на судиите Димишкова и Реџепагиќ се целосно неосновани и без никаква правна аргументација. Барањето на СЈО и одлуката на судиите се исклучиво, и исклучиво политички мотивирани. Повредени се и протоколите и праксата на Европската конвенција за човекови права и Европскиот суд за заштита на човекови права – рече Јанушев.

Тој нагласи дека замрзнувањето на имотот се направило иако партијата ВМРО-ДПМНЕ како правно лице воопшто не е осомничена во постапката. Тој потсети и дека на вакво барање Апелацискиот суд Скопје веќе еднаш решавал и го отфрлил барањето за замрзнување на партискиот имот.


ВМРО-ДПМНЕ засега без агенда за денот на референдумот


Штип, 25 септември, 2018 - 12:14 (META) 

Нема агенда, ниту план каде ќе биде партиското раководство и што ќе се случува во партијата на 30 септември. Најголемата опозициска партија засега нема разработено никаков план или агенда за денот на референдумот, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, кој синоќа се сретна со членството во Штип.

Во присуство на пратениците, раководството на Општинскиот комитет, како и поширокото членство, Јанушев рече дека дошол да разговараат за „штетниот договор со Грција“. На прашањето што им одговара на членовите кога ќе го прашаат дали да излезе или не на референдумот, Јанушев потсети на партискиот став.

– Партискиот став останува ист дека секој од нас е доволно свесен и паметен што се случува во Македонија, дека ова не е референдум за Европа и НАТО, ова е референдум за промена на името, македонскиот јазик, култура и традиција. Секој од нас користејќи го разумот, а слушајќи го срцето, да одлучи како ќе постапи на 30 септември – изјави Јанушев.

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ деновиве се до почетокот на референдумскиот молк е на информативни средби со членството. Јанушев одговори и на тоа дали ќе се смета за предавство на партијата, доколку некој од членовите на ВМРО-ДПМНЕ излезе на гласачките места во недела, без оглед на тоа дали ќе се изјасни за или против рефрендумското прашање.

– Апсолутно не. Се она што се движи во кое било сценарио, излегување-неизлегување и било какво гласање во рамките на партискиот став, нема да влијаеме воопшто врз тоа. Секој од нас како Македонец е доволно паметен, е доволно зрел да донесе одлука – рече Јанушев .

На членството во Штип му беа поделени летоци со повеќе објаснувања зошто партијата го смета договорот за штетен.


Јанушев: Се погласни се шпекулациите дека СДСМ е подготвена на фалсификат на референдумот


Велес, 18 септември, 2018 - 14:17 (META) 

Уште еден опозициски протестен марш пред одржувањето на референдумот на 30 септември, најави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев. Местото на одржување, како што рече, дополнително ќе биде соопштено. Јанушев синоќа од Велес уште еднаш ја објасни позицијата на неговата партија во однос на референдумот, дека ВМРО ДПМНЕ не ги повика граѓаните на бојкот.

-Партијата не донесе став за бојкот. Партијата се реши за најдемократскиот и најслободоумниот начин на изразување на граѓаните. Ова е над сите политички партии во Македонија, над кој било поединец и задира во чувството на сите нас како Македонци и дека македонскиот народ и покрај тоа што има многу пропатено во изминатиот период, особено од година и пол, е доволно свесен паметен и знае како да одлучи на самиот ден на референдумот на 30-ти септември – изјави Јанушев.

Генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ изнесе шпекулации за можен фалсификат на референдумот од страна на СДСМ.

-Се’ погласни се шпекулациите дека СДСМ е подготвена да се дрзне и на фалсификат на самиот референдум, за што се надевам дека граѓаните нема да го дозволат тоа. И ние како политичка партија ќе застанеме на правата страна и нема да дозволиме какво било понатамошно урнисување на државата – рече Јанушев во Велес.


Јанушев: Власта со референдумското прашање ги гази законите и демократската практика


Скопје, 30 јули, 2018 - 14:46 (META) 

Свесни дека договорот е штетен за државата и граѓаните и свесни дека е спротивно на волјата на граѓаните, парламентарното мнозинство се обидува со сила, без прифаќање на аргументите на опозицијата да протурка прашање кое е безсмислено и повеќезначно, обвини Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој рече дека се врши „брутално газење на воспоставената демократска практика“ било кое референдумско прашање и неговото формулирање да биде донесено по пат на заеднички конзензус со релевантите политички субјекти.

-ВМРО-ДПМНЕ во тој процес не ја прифати улогата да биде алиби на власта и единствено за декор, туку со аргументи дебатиравме дека прашањето мора да биде еднозначно. Напуштањето на оваа пракса значи продолжување на самоволието на власта, непочитување на волјата на граѓаните и уште еден силен удар на демократијата од оваа недемократска влада – порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Според Јанушев, референдумското прашање не е јасно и недвосмислено, како што пропишува член 15 на законот за референдум, туку бидејќи се поврзува со други теми, може да ги збуни гласачите.

– Тоа е исто како да поставите прашање дали сте за просечна плата од 500 евра за секое семејство и 1.500 евра за докторите, поддржувајќи ги бизнисите од аферата криминални иновации со кои пари добиваат фирмите на Анѓушев, Локвенец, Ласкова и останатите функционери на СДСМ – рече Јанушев.


Јанушев: Очекуваме Иванов да не го потпише Договорот


Скопје, 5 јули, 2018 - 13:05 (META) 

Со тоа што се прибегнува кон груба злоупотреба на прописите, злоупотреба на европското знаменце само за овој штетен договор со Грција да се донесе, е јасен показател дека власта, парламентарното мнозинство и премиерот Заев се свесни за неговата штетност и деструктивност, но и покрај тоа сакаат да го донесат овој договор, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев пред Собранието, каде заедно со пратениците од партијата објавија дека нема да присуствуваат на седницата.

– ВМРО-ДПМНЕ и нашата пратеничка група одлучија да не присуствуваат на денешната седница каде се носи незаконски и неуставен договор кој преставува деградирање на македонските граѓани и е во спротивност со највисоките државни и национални интереси, рече Јанушев и порача дека партијата очекува претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише законот за ратификација на договорот.

– Воедно очекуваме овој противуставен акт да не биде потпишан од страна на претседателот на државата бидејќи негова прва должност е заштита на државните интереси и заштита на Уставот на Република Македонија. Предупредуваме дека објавувањето на овој договор без потпис на претседателот е кривично дело кое не застарува и за кое се одговара – рече Јанушев.


ВМРО-ДПМНЕ повторно повика Заев да каже што се договара за името


Скопје, 15 мај, 2018 - 14:41 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика премиерот Зоран Заев да соопшти на јавноста што се разговара за името и повторно побара лидерска средба.

– Трет ден имаме молк од владата и премиерот Заев на повикот за итна лидерска средба на која ќе се разговара за деталите и тековите на  најважното прашање на граѓаните на Република Македонија, прашањето за името. Единствените информации со кои располага македонската јавност се оние кои се од грчките медиуми. Дополнително на ова претходеше еден процес на ретерирање во изјавите на премиерот и владините претставници околу прашањето за организирање на референдум и непромена на Уставот, што само ги зголемува дилемите дека работите се движат во непосакуван правец за Република Македонија – порача генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев.

Тој побара премиерот Заев јавно да излезе и да каже што се преговара за името, посочувајќи дека со сегашната ситуација Македонија ја става пред свршен чин.

– Дали решението кое го договарате или веќе сте го договориле значи капитулација на Република Македонија? Нема ниту една причина да нема итна лидерска средба. Власта се плетка во сопствените лаги и лажни надежи искреирани за народот. Кажаа дека претседателот Иванов не е тука, а претседателот на државата  е тука. Кажаа дека проблем бил терминот на одржување на средбата, а  досега лидерите не се воопшто исконтактирани за можен термин. Обврска на владата е да бара консензус за вакви историски прашања. Итната лидерска средба ќе помогне, никако не може да одмогне – порача Јанушев.


ЕЛЕМ: Условите во тендерот за ископ на јаглен бараат само сериозни фирми


Скопје, 13 април, 2018 - 16:00 (META) 

АД ЕЛЕМ, државниот производител на струја, кој од генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, денеска беше обвинет дека ги мести условите за учество на новиот тендер на РЕК Битола вреден 320 милиони денари за да победи фирма блиска до врвот на СДСМ, ги отфрли обвинувањата.

Во соопштение, АД ЕЛЕМ порачува дека условите во тендерот за ископ на јаглен во РЕК Битола гласат „Економскиот оператор во последните 3 години да има извршено ископ на најмалку 900 илјади тони јаглен или 1 милион кубни метри јаловина (земјени или карпести маси) или руда”, од каков било вид.

„Условите во тендерот овозможуваат поголема можност за пријавување на што повеќе економски оператори, а од друга страна, условите се и натаму доволно ригорозни да овозможат пријавување само на фирми кои имаат технички и кадровски капацитет и референци за изведување на одговорна задача, како што е ископот на јаглен во РЕК Битола, од што зависи стабилноста на производствениот процес на електрична енергија за потребите на Р.Македонија. Сакаме да нагласиме дека ВМРО ДПМНЕ неколку дена и дава на јавноста неточни информации и лажни конструкции во врска со јавни набавки во РЕК Битола, кои се демантираат со документацијата која АД ЕЛЕМ и вчера и денеска ја става на увид на целата јавност и исто така на опозицијата“, гласи соопштението од ЕЛЕМ.


Јанушев: ЕЛЕМ го мести тендерот за РЕК Битола за фирма блиска до врвот на СДСМ


Скопје, 13 април, 2018 - 14:04 (META) 

Постои сомнеж дека државниот производител на струја АД ЕЛЕМ ги мести условите за учество на новиот тендер на РЕК Битола вреден 320 милиони денари за да победи фирма блиска до врвот на СДСМ, обвини денеска Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

– Согласно тендерската документација – економскиот оператор во последните 3 години треба да има ископано 900.000 тони јаглен, а таква фирма во Република Македонија според информациите со кои што располагаме има само една, тоа е фирмата која важи за блиска до врвот на СДСМ – „Пелистер“ ДОО Битола. Ако тоа е така, другите компании кои се занимаваат со оваа дејност од старт се елиминирани, а со тоа однапред се знае кој ќе го добие тендерот.  Сомнежот е дека oваа тендерска постапка е однапред договорена работа – рече генералниот секретар на најголемата опозициска партија.

ВМРО-ДПМНЕ бара тендерската постапка да биде поништена и да биде распишан нов оглас, со еднакви услови за учество. Јанушев обвини дека власта сакајќи да овозможи простор за нелегални активности смислено го укинала Советот за јавни набавки.

– На површина излегоа причините поради кои беше укинат Советот за јавни набавки, кој беше гарант за законитоста и чувар на јавниот интерес при постапките за јавни набавки. Советот за јавни набавки беше трн во очите на власта, пречка за сите коруптивни шеми, и затоа беше укинат. Цената на неговото укинување сега ја плаќаат граѓаните, од чии пари се полнат сметките на фирми блиски до оваа криминална власт – рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, напоменувајќи дека вчера партијата обелоденила дека фирмата „Пелистер“ со склучен договор во четири очи во изминатиот период вршеше ископ на јаглен за потребите на РЕК Битола „по цени двојно поголеми од првично предвидените, со што државата плати 1 милион евра повеќе“.


Јанушев: СДСМ и ДУИ се натпреваруваат кој ќе направи поголема отстапка за името


Скопје, 10 февруари, 2018 - 18:33 (META) 

СДСМ и ДУИ како да се натпреваруваат кој ќе направи поголема отстапка без да се направи проценка за последиците врз највисоките национални интереси, порача денеска генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

– Пратеникот Артан Груби се пофали дека формата на новото име била договорена. Истиот јавно кажа дека на медијаторот ќе му понудел дополнителни идеи кои ги добил, ни помалку, ни повеќе, туку од грчки авторитети. Да не беше трагично ќе беше смешно македонски претставник да нуди идеи добиени од грчки авторитети. Најзагрижувачки е самиот факт што самиот Груби откри дека не бил најголем проблем само формата на името, туку другиот дел од договорот кој се однесувал на идентитетот, јазикот, националноста, употребата и преводот. Кој лаже? Заев и министерот за надворешни работи Димитров кога велат дека за идентитетот не се преговара или Артан Груби и ДУИ кога велат дека се договара решение за идентитетот, јазикот и националноста – праша Јанушев.

Македонија и македонскиот народ не заслужиле ваков однос од Зоран Заев и владеачката гарнитура, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ.