!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Откриен идентитетот на напаѓачот од Лондон


Лондон, 23 март, 2017 - 20:38 (META) 

Британската полиција го откри идентитетот на напаѓачот од Лондон. Станува збор за 52-годишниот Халид Масуд, кој од претходно ѝ е познат на полицијата.

Полицијата го уби Масуд откако со автомобил прегази пешаци и со нож прободе полицаец.

Иако не бил под истрага, ниту против него се водела некаква постапка, на полицијата ѝ бил познат по претходни прекршоци. Од Скотланд јард велат дека не бил поврзан со терористи и оти полицијата не го следеа поради сомнежи за терористички активности.

Во неговото досие има пријава за напад, нанесување тешки телесни повреди, поседување оружје и за кршење на јавниот ред и мир. Првите проблеми со законот ги имал уште во 1983 година, а последен пат е казнет во 2003 година поради нелегално поседување оружје.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев избира меѓу интересите на Македонците и намерите на Села


Скопје, 18 март, 2017 - 11:17 (META) 

Заев избира меѓу интересите на мнозинството Македонци и намерите на Зијадин Села, кој од позиција на влада сите Македонци во Струга сака да ги избрка од работа и да ги прогласи за технолошки вишок, стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Регионалните министерства тука во Струга нема да имаат вработени 20 отсто Албанци или 10 отсто или ниту еден, туку 65 отсто ќе бидат Албанци, Македонците ќе излезат како технолошки вишок, затоа што ги имаат зафатено нашите места. Ова е изјава од изборен митинг на Зијадин Села, човекот од кого ќе зависи идното парламентарно мнозинство на СДСМ во парламентот. Ова е агендата што ќе ја реализира Села доколку дојде на власт“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека лидерот на Алијанса на Албанците отворено го негира македонскиот идентитет и не ги признава македонското знаме и химна и истите планира да ги смени, а лидерот на СДСМ, Зоран Заев, молчи и не ја отфрла „тиранската платформа“.

„Човекот што без срам ја отвори вратата за дебатирање и оспорување на македонскиот идентитет, како и федерализација на Република Македонија е аболираниот Зоран Заев. Дебатата почна да се реализира на дело. Питер Ванхауте под маската на дипломат отворено зборуваше за редефинирање на Република Македонија. Албанската пратеничка Месила Дода јавно пред сите се закани дека доколку Заев отстапи од платформата, тогаш сите Албанци ќе се ангажираат околу остварување на сонот за Илирида. Зоран Заев и СДСМ ниту еднаш не ги осудија овие изјави, молчеа и сè уште молчат“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму додаваат дека остануваат на својата „принципиелна понуда“, односно доколку СДСМ се откаже од „тиранската платформа“, ВМРО-ДПМНЕ да му даде поддршка на Заев за состав на влада, а во спротивно СДСМ да прифати нови парламентарни избори, заедно со локалните.


Утврден идентитетот на напаѓачот кај „Лувр“


Париз, 4 февруари, 2017 - 12:07 (META) 

Француските власти го идентификувале лицето што вчера со мачета нападна војници пред влезот на парискиот музеј „Лувр“, јавуваат француските медиуми.

Напаѓачот кој извикал „Алах е голем“ и веднаш бил ранет е идентификуван како египетски државјанин кој пристигнал во Франција кон крајот на јануари.

Полицијата кај напаѓачот, кој носел две торби, пронашла мобилен телефон со СИМ-картичка регистрирана на име на 29-годишниот Египќанец, Абдула ел Хамами. Француските истражители стапиле во врска со египетските колеги за разјаснување на случајот.

Извори блиски до истрагата посочуваат уште дека напаѓачот не им бил непознат на француските безбедносните служби и оти легално влегол во државата на 26 јануари со лет од Дубаи, со валидна шенген-виза.

Обвинителот на Париз, Франсоа Молан, синоќа соопшти дека идентитет на напаѓачот е познат, но дека не е „формално утврден“.

Истрагата ќе треба да ги утврди мотивите за нападот и дали напаѓачот дејствувал сам или по нечија наредба.


Папа Франциск: Уште е рано да го оценам Трамп, прво да видам како работи


Рим, 22 јануари, 2017 - 11:31 (META) 

Папата Франциск вели дека првин ќе почека да види како работи новиот претседател на САД, Доналд Трамп, пред да каже што мисли за него, јавуваат светските агенции.

Поглаварот на Римокатоличката црква во интервју за неделното издание на шпанскиот весник „Паис“, рекол дека не сака прерано да суди за луѓето.

„Мораме да почекаме. Ќе видиме како ќе се однесува, што ќе преземе и дури тогаш ќе стекнам мислење за него. Но, човек да се плаши или да се радува за нешто што допрва би можело да се случи, не е мудро“, вели папата Франциск.

Прашан како ја коментира појавата на популистички лидери во САД и во Европа, папата рекол дека во кризни времиња луѓето бараат спасители кои ќе го вратат индентитетот и се бранат со подигнување ѕидови и бодливи жици кон другите луѓе.

Според него, и Адолф Хитлер во 1930-тите години бил избран од страна на луѓе кои барале спасител во време на економска и на политичка криза, а подоцна тој ги уништил.

„Кризите предизвикуваат страв, а мислам дека најочигледниот пример за тоа е популизмот во Германија во 1933 година. Луѓето кои беа во криза бараа идентитет, сè додека не се појави харизматичен лидер (Адолф Хитлер, н.з.) и им вети дека ќе им го врати идентитетот. Сите знаеме што се случи потоа“, вели папата Франциск.


Напаѓачот од Берлин користел 14 различни идентитети


Берлин, 5 јануари, 2017 - 15:37 (META) 

Германските власти утврдиле дека напаѓачот кој на божиќниот панаѓур во Берлин со камион уби 12 лица, Тунижанецот Анис Амри, користел 14 различни идентитети, соопшти германската полиција.

Како што се наведува во соопштението, Амри дошол во Германија на средината на 2015 година и набргу успеал да се најде на листата на потенцијално опасни исламистички екстремисти, а против него паралелно е водена истрага поради остварување права под два различни идентитета.

Според наводите на началникот на полицијата на Северна Рајна – Вестфалија, Дитер Шуерман, властите не нашле цврсти докази дека планира напад.
Амри (24) на 19 декември со камион влета меѓу посетителите на традиционалниот божиќен панаѓур во Берлин и уби 12 лица, а на 23 декември беше убиен во пресметка со италијанската полиција во Милано.


Утврден идентитетот на напаѓачот од ноќниот клуб во Истанбул


Анкара, 4 јануари, 2017 - 12:50 (META) 

Идентитетот на напаѓачот од ноќниот клуб во Истанбул е утврден, соопшти денеска шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу.

Напаѓачот, кој побегна по нападот во кој загинаа 39 лица, и понатаму е во бегство.

Чавушоглу, сепак, не сакаше да го соопшти името на напаѓачот.

Досега 20 лица се приведени во рамки на истрагата за нападот кој се случи во ноќен клуб за време на новогодишната ноќ.

Истовремено, турската полиција денеска во Измир уапси пет осомничени припадници на Исламска држава, поради сомнеж дека се поврзани со терористичкиот напад, за кој одговорност презеде ИД.


Заврши фестивалот „Скопје постер“ кој се одржа во Музеј на град Скопје


Скопје, 5 декември, 2016 - 15:35 (META) 

Денеска завршува деветтото издание на фестивалот „Скопје постер“, кој во изминативе 15 дена се одржа во Музеј на град Скопје.

Во рамки на фестивалот, покрај изложените дизајнерски дела во рамки на четирите изложби, се одржаа и презентации и работилници на светски реномираните предавачи на теми „Македонија како туристичка дестинација“, „Дизајнирај влијателен социјален плакат“, „Плакат, уметност од улицата“, „Дизајнирање постер за џез-настан“, наменети за студенти и за професионалци дизајнери.

„Секоја година битно ни е плакатите на младите дизајнерски надежи да ги испромовираме на повеќе локации. Минатата година изложби имавме во Бугарија, Србија и во Русија. Оваа година планираме уште многу изложувања, покрај првично договорените во Њујорк, Порто, Солун и во Вилнус“, вели Гере Постеров, претседател на невладината организација „Плакарт“.

На фестивалот, насловен „Криза на идентитет“, во рамки на главната изложба на плакати од меѓународниот конкурс за плакат, беа изложени дела на студенти од сите континенти, оценувани од страна на петчлена жири-комисија составена од меѓународни судии.

Оваа година, двете главни награди ги добија Мигуел Ангел Рангел од Мексико и Река Немеди Варга од Унгарија.


Орбан: Мигрантскиот бран му се заканува на европскиот идентитет


Љубљана, 7 ноември, 2015 - 14:44 (META) 

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека мигрантскиот бран му се заканува на европскиот идентитет и дека тој се залага за негово запирање.

– Миграцијата повторно ја пишува историјата на овие краишта, нови стотици илјади луѓе со друга култура повторно се на нашите граници. Ако не го запреме тој мигрантски бран, повеќе нема да ја има онаа Европа за која се боревме – рече унгарскиот премиер во Лендави, Словенија, на свеченоста по повод 40-годишнината од основањето на организацијата на унгарското малцинство во тој дел на Словенија.

Според зборовите на Орбан, пред европските политичари сега се наоѓаат тешки одлуки.

– За тие одлуки ќе треба да одговараме пред нашите избирачи, но и пред нашите потомци, затоа не смееме да бидеме неодлучни, ни на зборови ни на дела – рече Орбан.

Орбан додал дека секој Унгарец, секој Словенец и секој државјанин на Европа е одговорен за цела Европа и дека неговата земја е подготвена да ѝ помогне на Словенија, која се соочува со голем бран мигранти.

– Сакаме сами да одлучиме за својата судбина. Научивме како треба да живееме и како да ја искористиме слободата за која се изборивме – изјави Орбан, додавајќи дека од народот зависи дали ќе ѝ се препушти на судбината и ќе биде пасивен предмет или сам ќе се грижи за својата иднина.


Откриен идентитетот на еден од напаѓачите во Анкара


Анкара, 20 октомври, 2015 - 17:00 (META) 

Турските власти го утврдиле идентитетот на еден од двајцата напаѓачи во самоубиствениот напад во Анкара, во кој загинаа 102 лица, соопшти денеска премиерот Ахмет Давутоглу.

Како што јавуваат турските медиуми, станува збор за момче по потекло од југоистокот на Турција, чиј брат починал на сличен напад во Суруч, во јули годинава.

Давутоглу соопшти дека се уапсени 15 лица поврзани со нападот во Анкара, од кои четворица се задржани во притвор
.


Двајца мажи со прострелни рани најдени мртви во автомобил кај Драчево


Скопје, 1 септември, 2015 - 11:11 (META) 

Тела на двајца мажи, со прострелни рани, синоќа околу 19 часот биле пронајдени во автомобил, марка „ровер 75“ со охридски регистарски таблички, во нива покрај патот кон село Драчево, во близина на селото Долно Количани, пренесуваат медиумите, повикувајќи се на информации од полицијата.

Според информациите, јавниот обвинител и полициските екипи, кои извршиле увид, на местото нашле пиштол. Телата на двете машки лица по наредба на јавен обвинител се предадени за обдукција.

Неофицијално, медиумите јавуваат дека бил утврден идентитетот на едно од лицата. Наводно, станува збор за 28-годишен жител на Кичево, кој вчера бил пријавен за исчезнат. Истражните органи сè уште работат на идентификација на другиот маж.

Според првичните информации, најверојатно станува збор за убиство и за самоубиство, а во врска со мотивот се шпекулира дека станува збор за кавга околу сеча на дрва.