Тодоров: Или победа на претседателските избори или Мицкоски пакувај куферите


Скопје, 28 декември, 2018 - 15:17 (META) 

Не ја бива вака дечки. Менувајте ја тактиката радикално, борете се од внатре и обидете се да влијаете врз курсот на партијата, зашто очигледно ја носат во погрешен правец. Не носат во пораз на претседателските избори, вели поранешниот министер Никола Тодоров кој пред извесно време беше исклучен од ВМРО-ДПМНЕ.

Тодоров во пост на „Фејсбук“ вели дека членството и поддржувачите очекуваат победа на ВМРО-ДПМНЕ на претседателските избори и дека фокусот треба да биде на тоа, а не на, како што вели, опсесијата на Мицкоски по секоја цена да стане премиер.

– Таа опсесија во комбинација со неговата невидена суета ја влечат и него и партијата надолу. Мицкоски премиер нема да стане ако ВМРО ги загуби претседателските избори. Тогаш ќе си оди. Ќе мора, ќе биде неизбежно, бидејќи членството ќе сфати дека е водено од лидер кој не може и не знае да испорача победа. Ќе биде фрустрирано од фактот што уште повеќе ќе се зацврсти СДСМ на власт. Поразот е пораз, особено на претседателски избори, но фактот што со тоа ќе му помогне на Заев и СДСМ да ги добијат и следните парламентарни избори ме иритира и е крајно неприфатливо за најголемиот број членови – вели Тодоров.

Тој потенцира „да не се мисли на парламентарни избори, да не се мисли на фотељите, ни на претседателската во ВМРО, ниту на премиерската туку на победата претседателските избори и партијата да почне сериозно да се менува, демократизира и реформира за да прерасне во Европска, модерна, центар-десна политичка партија“.

Во спротивно, му порача на Мицкоски да си ги пакува куферите.

-Како сакаме да победиме ако повторно сме скарани со целиот свет, повторно се делат луѓето на предавници и патриоти и повторно живееме во историјата? Поделени и раскарани, дополнително го делиме и онака поделеното македонско национално ткиво. Кај младите сме тапа, у Скопје не проаѓаме – смета Тодоров.


Мицкоски користи неажурирани податоци од „Транспаренси Интернешнл“


Скопје, 17 декември, 2018 - 10:58 (META) 

Во текот на својот говор пред зградата на Владата на Република Македонија, а кој претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го одржа пред партиските членови и симпатизери во рамките на третиот протестен марш на оваа партија во средата на 12 декември 2018 година, тој ја даде и следнава крајно манипулативна и невистинита изјава, пишува „Вистиномер“.

Ќе речат реформи правеле во судството. 112-та земја според „Транспарентност Интернационал“. 112-та земја сме на ранг листата. Танзанија и Етиопија се пред нас. Ќе речат во Европа нѐ носеле. Не Европа, Африка ја донесоа во Македонија. Африка ја донесоа во Македонија. Ете тоа направија од европска Македонија. Афричка Македонија според степенот на корупција која што владее во моментот во Република Македонија.

Факт е дека последното рангирање на „Транспаренси Интернешнл“ (ТИ) не се однесува на периодот во кој СДСМ е на власт. Напротив. Ова истражување за перцепцијата на корпуцијата сѐ уште се однесува на периодот од пред доаѓањето на СДСМ на власт, односно се однесува на периодот кога токму ВМРО-ДПМНЕ беше на власт.

Целата статија прочитајте ја на „Вистиномер.мк“.


Мицкоски: Се запира процедурата за избор на ДИК со просто мнозинство


Скопје, 23 јули, 2018 - 15:47 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски потврди дека Владата се согласила со барањата на партијата за техничка влада, според Пржинскиот принцип за секои следни избори и додаде дека е задоволен што постигнале договор за Законот за финансирање на политички партии кој ќе гарантира транспарентност и ќе спречи евентуални злоупотреби.

– Се договоривме да се стопира и повлече предлогот на Владата, гласањето на ДИК да биде со просто мнозинство и одлучивме да се врати старата процедура. До сега не преговаравме за референдумското прашање и неговиот карактер – рече Мицковски.

Како одговор на новинарско прашање, тој рече дека на лидерските средби, не разговарале за измени на кривичниот законик и додаде дека тоа било обид на власта да го одвлече вниманието на јавноста од штетниот договор кој го потпиша со јужниот сосед.


Христијан Мицкоски е новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ


Валандово, 23 декември, 2017 - 17:49 (META) 

Со 376 гласа „за“ Христијан Мицкоски е избран за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Тој беше единствениот кандидат кој делегатите може да го заокружат на гласачкото ливче.

На вонредниот 16 конгрес на партијата кој се одржуваше во Валандово, од пријавените 438 делегати, за Мицкоски гласале 376, неважечки биле 52 ливчиња, а девет делегати воопшто не гласале. ВМРО-ДПМНЕ има вкупно 544 делегати.

Мицкоски доаѓа на чело на партијата откако до сега ја извршуваше функцијата генерален секретар.

Тој доаѓа на местото на Никола Груевски кој беше лидер на ВМРО-ДПМНЕ од 2003 година, а својата оставка ја најави на почетокот на месецот откако партијата ги загуби локалните избори одржани во октомври годинава.

Мицкоски е доктор по технички науки – машинство, вонреден професор на Машинскиот факултет во Скопје. Беше претседател на управниот одбор и генерален директор на АД ЕЛЕМ. Магистрирал и докторирал на универзитети во Германија и Италија.


Мицкоски со постизборен литературен статус: ВМРО тече во вашите вени, ние сме пиреј


Скопје, 18 октомври, 2017 - 10:21 (META) 

„Нашата борба тука не запира. Вековниот стремеж кон подобро утре, посреќна иднина и вистинска Македонија, продолжува. Ајде сите заедно да продолжиме да чекориме по тој пат, ајде сите заедно да се обединиме и да продолжиме онаму каде што застанавме“, напиша генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот фејсбук-профил.

Тој им се заблагодари на сите што гласале за ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори и ја подржале „светлината, разденувањето и желбата за поинаква Македонија“.

– Ќе се обидат да нè негираат, омаловажуваат, понижуваат, делат и што ли уште не… Но, ве молам, немојте, ама никогаш немојте да заборавите дека ВМРО тече во вашите вени и е дел од вашите животи. Ајде, сите заедно да го продолжиме аманетот на нашите дедовци, да му ставиме крај на овој ужас, да го поразиме злото – напиша Мицкоски.

Тој цитираше дел од романот „Пиреј“ на Петре М. Андреевски и напиша „немојте никогаш да заборавите“.

„Племето наше е пиреј и не го ништи ни една војска! Ама ти колку сакаш кошкај ја, корни ја, куби ја, таа пак не умира. Само малку да се допре до земјата и пак ќе оживи, ќе потера. Ништо не ја ништи таа трева“, стои во цитатот на Мицковски на „Фејсбук“.


Василевски и Зиков ќе го водат МЕПСО, Миновски нов директор на ЕЛЕМ


Скопје, 6 август, 2017 - 13:14 (META) 

Сашо Василесвки е назначен за директор на МЕПСО, Љупчо Зиков за директор на финансии и комерција на таа комопанија, а Драган Миновски е новиот директор на АД ЕЛЕМ, одлучи вчера Владата.

Сашо Василевски е дипломиран правник кој од 2006 до 2008 беше заменик-министер за правда, од 2008 до 2010 година бил член во Комисијата за полагање правосуден испит, а од 2011 до 2015 година бил член на Советот на јавните обвинители.

Љупчо Зиков е новинар и директор на неделникот „Капитал“ и беше и претседател на партијата Алијанса за подобра Македонија, основана заедно со Минчо Јорданов и Владо Бучковски.

Професорот на Електротехничкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“, Драган Миновски, на предлог на Владата е новиот директор на ЕЛЕМ кој доаѓа на местото на Христијан Мицковски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицковски на својот фејсбук-профил напиша дека е разрешен од местото претседател на управниот одбор и генерален директор на АД ЕЛЕМ.

„Горд сум на сето она што заеднички го правевме за АД ЕЛЕМ, за Македонија, направивме многу, а можевме уште повеќе. Аристотел рекол задоволство во работата дава совршеност во делото. Делото сега ќе продолжи на друг терен помеѓу студентите на факултет и граѓаните за Македонија“, напиша Мицковски.

Владата одлучила и Зоран Ѓорѓиев да биде нов генерален директор на ЈП „Македонски шуми“. Тој е е претседател на општинската организација на СДСМ од Кавадарци а во „Македонски шуми“ работи од 1996 година.


ВМРО-ДПМНЕ избра нов извршен комитет, осум високи функционери заминаа од врвот


Скопје, 30 јули, 2017 - 1:35 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ синоќа избра нови 19 членови на извршниот комитет (ИК) на партијата, а меѓу нив повеќе не се осум од досегашните високи функционери, од кои повеќето се споменуваат во „бомбите“ што ги објави СДСМ.

Во новиот ИК не се поранешните министри Владимир Пешевски, Емил Димитриев, Зоран Ставрески, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Кирил Миновски, како и блиските соработници на Никола Груевски, Мартин Протоѓер и Сашо Мијалков. Поранешниот директор на УБК, претходно соопшти дека е повлекува од сите функции на партијата додека против него течат судските процеси кои ги поведе Специјалното јавно обвинителство.

Од досегашните членови, во извршниот комитет на партијата остануваат Илија Димовски, Владимир Ѓорчев, Никола Попоски, Никола Тодоров, Даниела Рангелова и Коце Трајановски.

На синоќешниот состанок, кој траеше речиси до полноќ, беа избрани 19 нови лица. Пратеникот Антонио Милошоски соопшти дека поранешниот директор на ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски, е новиот генерален секретар на партијата. Тој доаѓа на местото на поранешниот технички премиер Емил Димитриев, кој неодамна изјави дека на партијата ѝ е потребно освежување.

Во новиот состав на ИК влегоа Никола Србов од „Стоп операција Сорос“, активистот Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“, поранешниот портпарол на Влада, Александар Георгиевски, како и пратениците Ане Лашкоска и Зеќир Рамчиловиќ и поранешниот министер за странски инвестиции, Џери Наумоф.


Политичката состојба и економската соработка, теми на разговор на средбата Груевски – Лисјен


Скопје, 22 март, 2017 - 19:02 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со членот на извршниот комитет на партијата, Христијан Мицковски, денеска се сретнале со амбасадорката на НР Кина, Јин Лисјен.

На средбата соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, ставовите на ВМРО-ДПМНЕ во однос на клучните прашања важни за Македонија, како и за соработката на економски план со Народна Република Кина.

– За многу од работите што СДСМ сега ги прифаќа, за време на изборната кампања нè обвинуваше дека ги лажеме граѓаните кога посочувавме дека тие тоа би го прифатиле. Не само што го одобрија тоа во што се сомневавме, туку прифатија и пообемна палета на мерки сместени во една платформа направена во соседна држава, објавени од тамошниот премиер – истакнале од ВМРО-ДПМНЕ на средбата со Лисјен.

Од ВМРО-ДПМНЕ било посочено дека „целта на сето ова треба да се оствари со помош на СЈО, кое има исклучително политички, а не правни цели“.

– Се покажа дека СЈО се претвори во инструмент за политички прогон, засега насочен кон ВМРО-ДПМНЕ, а во корист на СДСМ и на тие што стојат зад нив во целата оваа операција, но тоа народот го препозна и затоа е огромниот револт кај граѓаните. Истовремено политичкиот инструмент СЈО се насочи и кон притисоци на медуми кои не се под контрола на СДСМ, што е уште еден доказ за задните намери во нивното работење – се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за средбата.

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнале дека понудиле два можни излези од кризата.

– Едниот е да имаме предвремени парламентарни избори заедно со редовните локални избори. Второто решение е можноста што му ја понудивме на СДСМ за да се избегне спроведувањето на тиранската платформа, на СДСМ да се дадат на располагање сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ за поддршка на нивна малцинска влада. Тие досега не го прифатија тоа – велат од ВМРО-ДПМНЕ.