Изјавата на Заев за хотелот во Лагадин ги револтира охридските екологисти


Охрид, 5 февруари, 2019 - 13:54 (META) 

Изјавите на премиерот Зоран Заев на трибината во Охрид во саботата во врска со градењето на хотелски објект во населбата Лагадин, предизивикаа остра реакција на граѓанската иницијатива Охрид СОС од каде бараат, незаконскиот чир од градба итно да добие решение за отстранување , а Општината веднаш да пристапи кон спроведување“.

Екологистите предупредуваат дека не смее да се злоупотребува Собранието и другите институции за да се задоволат апетитите на сопартиец на Заев.

„Освен ако премиерот Заев не мисли да го злоупотреби Собранието за да го задоволи  својот сопартиец и да го силува Уставот со носење на lex specialis во урбанизмот кој ќе се вика  „Законот за чичко Никола“, незаконскиот чир од градба во Лагадин мора итно да добие решение за отстранување и општината мора веднаш да пристапи кон спроведување, овојпат  без изигрување на правото како кога ја поништија само клаузулата за правосилност на  одобрението за незаконската градба, а не го поништија и самото одобрение“, стои во соопштението на Охрид СОС.

Против бизнисменот кој го гради објектот, во 2016 година СВР Охрид поднесе кривична пријава за нелегална градба во заштитено подрачје, поточно во Националниот парк „Галичица“. Инаку за објектот за кој реагираат од граѓанската иницијатива Охрид СОС, инвеститорот кажа дека е едно „обично објектче“ за семеен бизнис со 8 соби и 9 апартмани.

На трибината во Охрид премиерот јавно кажа дека комуницирал со инвеститорот и дека му дал насоки на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

-Чичко Никола, за хотелот во Лагадин неколку пати пораки разменивме, насоки давав и на министерот, на Митко, шефот на кабинетот, и го знам проблемот. Неколку пати Транспорт и врски носи позитивна одлука, се враќа. Разговарав со покоен Јован, со секретарот на Општината, сега и со другите. Има една работа, премиерот интервенира оти правото е на ваша страна, министерот интервенира оти правото е на ваша страна. Дури и да постои правно-формален аспект во Одделението за урбанизам, не може ‘не бива’. ‘Не бива’, не може најлесно да биде ‘не’. Ќе најдат начин како да биде ‘да’. Затоа што баналноста на одговорот, дадено одобрение за градба, почнувате со градба на објектот, ви е готов и при контрола вика не сте информирале дека сте почнале со градба. Ако треба, ќе ја земам под раце Второстепената комисија и ќе дојдат тука и ќе го решиме до крај – кажа на трибината премиерот Зоран Заев.

Дополнително, Инспекторатот за животна средина потврди дека градбата се наоѓа во заштитените 50 метри од брегот на езерото во кои не се дозволени објекти од цврста градба.


Со перформанс „Мора мораториум“ се протестираше за заштита на Охридско Езеро


Охрид, 31 јули, 2018 - 16:13 (META) 

Со мирен протестен перформанс, кој тргна од Лагадин, и застанувајќи на неколку места, заврши пред зградата на Општина Охрид, денеска балерината Гарсиа Елена од театарот „Баљшој“ од Москва, Охрид SOS и здружението Стар Лагадин, поддржани од Go green – Биди зелен, Фронт 21/42 и Здружението за заштита на животните и животната средина Е.Д.Е.Н., заедно со туристи од Белгија, Италија, Франција, Русија, Молдавија, Грузија, Србија и други држави, побараа прекинување на прекумерната и непланската урбанизација на бреговите на Охридското Езеро.

Карванот кој тргнувајќи од Лагадин, застана кај Горица, Свети Стефан и Студенчишко Блато имаше една порака за Општина Охрид – прогласување на мораториум според шестата препорака на УНЕСКО, како и поништување на Општиот акт за Лагадин, односно стопирање на сите издадени дозволи за градење и стопирање на издавање нови.

Балерината Гарсиа Елена изведе дел од сцената „Умирање на лебедот“ од балетот „Лебедово езеро” на Чајковски. Подигањето на црните згради со црвени покриви ја симболизираше разуларената урбанизација, која го „убива“ лебедот како симбол на убавината и сето живо во природата, како симбол на Охридското Езеро.

Поетот Бруно од Франција, пак, рецитираше поема која ја напишал за Охридското Езеро и неговата одбрана од урбанизацијата.

Организаторите на протестот побараа да престане префрлувањето на одговорноста меѓу државната и локалната власт и итно преземање на сите потребни чекори за целосно спроведување на шестата препорака на Реактивната мисија на УНЕСКО –запрогласување на мораториум на сите крајбрежни и урбани трансформации на пoдрачјетo на Светскoтo наследствo, сè додека не се изработат сите релевантни плански документи, додека не се прифати соодветна правна регулатива и се воспостават ефикасни механизми за контрола.

Организаторите на протестот укажаа и на незаконитоста на Општиот акт за Лагадин со кој се овозможи урбанизација на овој дел на крајбрежјето и побараа да не се дозволи  спорниот хотел во Лагадин да се изгради.


Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот на хотелот во Кабул


Кабул, 21 јануари, 2018 - 15:30 (META) 

Одговорноста за синоќешниот напад врз хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул ја презедоа талибанците. Во нивното образложение се вели дека пет напаѓачи со самоубиствени појаси барале странци и припадници на авганистанската власт.

Портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид изјавил дека бунтовниците првично планирале хотелот да го нападнат во четвртокот вечерта, но нападот се одложил затоа што во тоа време таму се одржувала свадба, а тие сакале да избегнат цивилни жртви.

Авганистанските специјални сили утрово соопштија дека операција за ослободување била завршена.
Спасени се 126 луѓе, а сите напаѓачи биле елиминирани.


Граѓани утре ќе протестираат против спорниот хотел во Лагадин


Охрид, 3 август, 2017 - 14:10 (META) 

Со почеток точно напладне, утре пред градилиштето на спорниот хотел во охридската населба Лагадин и во непосредна близина на планираната локација за Медитеранска плажа, група граѓани ќе одржат протест за одбрана на Лагадин и на охридското крајбрежје од понатамошна урбанизација и девастација.

И покрај тоа што повод за овој мирен протест е изградбата на спорниот хотел, протестот има цел да го сврти вниманието на институциите и на јавноста кон сите обиди за уништување на крајбрежјето, езерото и на Националниот парк Галичица, кои најчесто се прават под превезот на развојот и на унапредувањето на туризмот.

„Ги повикуваме сите што не се согласуваат со урбаното, еколошко, звучно и секакво друго насилство врз Охридскиот Регион, да дојдат и заедно со нас, преку еден симболичен чин, гласно да ги повикаат добрите духови на езерото и на планината, во одбрана на автентичното природно, културно и амбиентално богатство на Охрид и на крајбрежјето“, велат граѓаните во своето соопштение.


Општина Охрид: Наскоро ќе донесеме соодветна правна одлука за хотелот во Лагадин


Охрид, 19 јуни, 2017 - 18:11 (META) 

Општина Охрид донесе решение за поништување на правосилноста на одобрението за градба на хотелот во Лагадин, на што инвеститорот со жалба го обжали предметното решение до соодветната второстепена комисија при Министерството за транспорт и врски, од каде жалбата на инвеститорот е уважена, а предметот е вратен на повторно одлучување на Општина Охрид, се вели во реакцијата на Општината на соопштението на граѓанската иницијатива „Охрид СОС“.

„Неколкупати ја известивме јавноста дека издаденото одобрение за изградба на споменатиот објект е поништено од страна на Инспекцискиот совет со образложение дека инвеститорот ненавремено известил за почнување со почеток на градежни активности. По уважувањето на жалбата од страна на второстепената комисија при Министерството за транспорт и врски, наведениот предмет е во фаза на обработка и целосно постапување по насоките дадени од страна на второстепениот орган и наскоро се очекува да биде донесена соодветна правна одлука“, се вели во реакцијата на Општина Охрид.


„Охрид СОС“: Продолжува изградбата на хотелот во Лагадин без одобрение за градба


Охрид, 19 јуни, 2017 - 16:07 (META) 

Инвеститорот Никола Толевски ја воскресна изградбата на хотелот во Лагадин со кој се прекршуваат 13 закони, еден подзаконски акт и Уставот, и тој се гради без никакво одобрение за градба, велат од граѓанската иницијатива „Охрид СОС“.

По претставката што иницијативата ја доставила до Инспекцискиот совет, оттаму добиле одговор дека „градбата на објектот е повторно почната без никакво одобрение за градба“.

„Ги испративме истите информации и до Општина Охрид и до секторот урбанизам, од кои се бара итно прекинување на сите активности, издавање одобрение за отстранување на бесправниот објект и најстрого санкционирање на лицата што го прекршиле законот со обидот од 14 јуни 2017 година повторно да почнат со градежни работи“, информираат од иницијативата.

Од „Охрид СОС“ потсетуваат дека градењето без одобрение за градба повлекува повеќе санкции, меѓу кои и одземање лиценца на изведувачот, како и илјадници евра во глоби.

„Се сомневаме дека целта на инвеститорот Толевски е најбргу што може да изгради дивоградба што потоа ќе ја легализира. Многу сценарија се во игра и затоа бараме најитно издавање одобрение за отстранување на бесправната градба од страна на Општина Охрид, бидејќи објектот е Б-категорија и е во надлежност на општинските власти“, додаваат од „Охрид СОС“.


Општина Охрид не се откажува од контроверзниот хотел во Лагадин


Охрид, 9 март, 2017 - 13:34 (META) 

Постапката за издавање одобрение за градење хотелски комплекс во Лагадин се води според законски пропишана процедура, се вели во реакцијата на Општина Охрид на соопштението од „Охрид СОС“ во кое невладината организација известува дека Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам бара од Општина Охрид да го поништи незаконски издаденото одобрение за градба.

„Уште еднаш повторуваме дека целокупната постапка за донесување на општиот акт за Лагадин и издавањето на одобрението за градба на хотелскиот комплекс во населба Лагадин се водени во согласност со законски пропишаната процедура, предвидена во Законот за градење и во Законот за просторно и урбанистичко планирање“, велат од Општина Охрид.

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ денеска соопшти дека Државниот инспекторат за градежништво и за урбанизам (ДИГУ) до нив доставил известување во кое се наведува дека бара од Општина Охрид да го поништи незаконски издаденото одобрение за градба на хотел во Лагадин.

„Во меѓувреме, известување стигна и од Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) во кое се вели дека Општината го усвоила општиот акт за Лагадин прекршувајќи ја својата законска обврска да спроведе оцена за влијанието врз животната средина. Дополнително, Инспекторатот за животна средина ги потврди и нашите констатации дека објектот не смее да се гради на помалку од 50 метри од највисокиот водостој на езерото“, велат од „Охрид СОС“.


ДИГУ бара општина Охрид да го поништи одобрението за градба на хотел во Лагадин


Охрид, 9 март, 2017 - 9:53 (META) 

Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам (ДИГУ) до граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ доставил известување во кое се наведува дека бара од Општина Охрид да го поништи незаконски издаденото одобрение за градба на хотел во Лагадин.

„Во меѓувреме, известување стигна и од Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) во кое се вели дека Општината го усвоила општиот акт за Лагадин прекршувајќи ја својата законска обврска да спроведе оцена за влијанието врз животната средина. Дополнително, Инспекторатот за животна средина ги потврди и нашите констатации дека објектот не смее да се гради на помалку од 50 метри од највисокиот водостој на езерото“, велат од „Охрид СОС“.

Известувањата од инспекторатите биле официјално проследени до сите советници од Советот на Општина Охрид.

Инспекцискиот совет на Република Македонија ја известил „Охрид СОС“ дека поради комплексната природа на случајот и многуте прекршени закони, постапката е сè уште во тек и конечно решение за случајот допрва треба да има.

Од граѓанската иницијатива се уверени дека ќе преовлада правдата и ги потсетија институциите што ги прекршиле законите дека ќе одговараат и за најмалото сторено кривично дело.

EPSON MFP image

EPSON MFP image


Десет лица загинаа во пожар во хотел на југоистокот на Кина


Нанчанг, 25 февруари, 2017 - 12:33 (META) 

Голем пожар зафати хотел кој се наоѓа во градот Нанчанг, во југоисточниот дел на Кина, и притоа загинаа 10 лица, јавуваат кинеските медиуми. Едно лице било повредено откако скокнало од прозорец од втори кат.

Спасувачката акција завршила, а пожарот најверојатно го причиниле машините за сечење градежен материјал.

Истрагата е во тек, а притворени биле седум лица.

 


Извлечени и последните тела од хотелот во Италија, настрадаа 29 лица


Рим, 26 јануари, 2017 - 9:43 (META) 

Италијанските спасувачи утринава ги извлекоа и последните тела од урнатините на хотелот уништен од лавина. Вкупно, настрадаа 29 лица, соопштија противпожарните служби.

Како што се наведува во соопштението, со тоа е ставен крај на повеќедневната потрага по преживеаните и по телата на настраданите во хотелот „Ригопијано“ во Централна Италија, кој на 8 јануари беше погоден од лавина, предизвикана од земјотрес.

Од урнатините во текот на првите денови од потрагата беа спасени девет лица.

Премиерот на Италија, Паоло Џентилони, вчера во парламентот изјави дека доцнењата и „лошата организација“ ја забавиле спасувачката акција, но додаде дека „сега не е време за барање вина“.

Обвинителство наведува дека обдукцијата на првите шест тела покажала дека лицата починале од физички трауми, непосредно по уривањето на хотелот и како последица на замрзнување и на задушување.