!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Апсења во Холандија поради скандалот со затруените јајца


Хаг, 10 август, 2017 - 16:32 (META) 

Две лица се уапсени во Холандија во рамки на истрагата за затруените јајца под сомневање дека нелегално користеле инсектицид фипронил на живинарските фарми.

Холандското обвинителство соопшти дека двајцата осомничени се директори на компанијата која, наводно, го користела фипронилот на фармите.

Иако нема извештаи дека некој се разболел, обвинителите рекле дека имаат докази дека јавното здравје е загрозено со „примената на биоцидот фипронил кај кокошките кои несат јајца“.

Осомничените се приведени во текот на серијата претреси кои Холандија ги спроведе во рамки на заедничката акција со белгиските власти.

Поради аферата, милиони јајца се повлечени од продавниците во повеќе европски земји, вклучувајќи ги Германија, Белгија и Холандија.

Десетина произведувачи на јајца во Белгија и во Холандија се под истрага, откако во нивните производи е откриено присуството на инсектицидот фипронил, кој може да го загрози човечкото здравје.

Европската комисија неделава предупреди дека е можно јајца затруени со инсектицидот да се продавани во седум земји, со што скандалот доби поголеми размери.


Во пожар во Шевенинген, загина еден затвореник


Хаг, 15 јуни, 2017 - 14:24 (META) 

Еден затвореник загина во пожарот кој изби во притворска единица во Шевенинген, соопшти холандското министерство за правда.

Како што јавуваат холандските медиуми, пожарот избил во психијатрискиот оддел на притворската единица во рамки на комплексот.

Еден маж почина во својата ќелија како последица на пожарот, соопшти министерството за правда, наведувајќи дека станува збор за психијатриски оддел на казнената установа.

Идентитетот на настраданиот не е објавен, пренесува холандскиот портал „Телеграф“.

Од тој дел се евакуирани 12 лица кои привремено се сместени во други делови на центарот. Полицијата ја истражува причината за пожарот.

Притворскиот објект во Шевенинген, покрај споменатиот дел за притвор на затвореници со психички проблеми, се состои од високо обезбедуван комплекс и оддел за осомничени на кои им се суди пред меѓународните трибунали.


Димитров: Нашиот пат е премногу долг, но следува клучен период


Хаг, 9 јуни, 2017 - 18:42 (META) 

Нашиот пат можеби е премногу долг, но следува клучен период. Следува период во кој во Македонија мора да завладее правото. Во Македонија мора да се зајакнат институциите. Македонија мора да ги исполни овие предуслови за конечно да стекнеме полноправно членство во ЕУ и НАТО. Оваа нова Влада на Република Македонија е одлучна да ги спроведе неопходните реформи.

Со таква порака се обратил македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, на средбата со својот холандски колега, Берт Кундерс, соопшти македонското Министерство за надворешни работи.

На средбата во холандското Министерство за надворешни работи, Димитров изразил благодарност за континуираната и исклучително важна поддршка што Кралството Холандија ја дава на Република Македонија во остварувањето на стратешките приоритети. Двајцата министри  се договориле за посета на министерот Кундерс на Македонија следниот месец.


Џафери – Пломп: Да има експерти во собраниските комисии за поквалитетни закони


Скопје, 6 јуни, 2017 - 16:19 (META) 

Поголема транспарентност и видливост на Собранието, како и можност за поголема вклученост на експертите во работата на собраниските комисии, биле дел од темите на кои на денешната средба разговарале претседателот на Собранието, Талат Џафери, и амбасадорот на Холандија во земјава, Ваутер Пломп.

Пломп, како што се наведува во соопштеноето од Собранието за средбата, ја пренел пораката за подготвеноста на холандската vлада за „широка соработка со институциите на Република Македонија и за продолжување на сите почнати проекти меѓу двете држави“.

Претседателот на Собранието, Џафери, го информирал холандскиот амбасадор за актуелната состојба во Собранието и за активностите кои следат во однос на меѓународната соработка, како формирањето на делегациите во меѓународните организации и групите за билатерална соработка.

„Соговорниците разменија мислења и за формите за поголема транспаретност и видливост на Собранието, односно подобро запознавање на граѓаните со работата на законодавниот дом. Притоа, беше нагласена и потребата за поголема вклученост на експертите во работата на собраниските комисии, како можност која ја дава деловникот за работа на Собранието, за тие да придонесат за донесување поквалитетни законски решенија“, стои во соопштението.


Холандските туристи ја отворија летната сезона во Охрид


Охрид, 2 мај, 2017 - 13:32 (META) 

Првиот сезонски чартер-лет со 180 патници од Амстердам, кои допатуваа со авиокомпанијата „Корендон“ на аеродромот „Св. Апостол Павле“, ја отвори летната сезона во Охрид.

– Покрај редовните линии кои ги имаме преку целата година на охридскиот аеродром – за Базел, Цирих и за Лондон, како и традиционалните чартер-летови од Холандија, ова лето ќе продолжат сезонските летови кои ги отворивме во 2016 година од Белград, Брисел и од Тел Авив, додека нови чартер-летови од Полска ќе почнат од 22 јуни. Еднаш неделно 200 полски туристи ќе доаѓаат на Охридското Езеро, благодарение на договорот што го потпишавме со еден од најголемите полски тур-оператори – изјави генералниот директор на „ТАВ Македонија“, Алпер Ерсој.

Ова лето на охридскиот аеродром се очекува да слетаат 183 авиони од Амстердам, со авиокомпаниите „Корендон“ и ТУИ, кои ќе донесат повеќе од 28.000 холандски туристи, информираат од компанијата.

Во исто време, од мај до октомври 2017 година, со сезонските летови, на охридскиот аеродром се очекуваат околу 2.000 патници од Брисел со „Томас Кук“, потоа 2.300 патници од Белград со „Ер Србија“ и околу 2.600 патници од Тел Авив со „Аркиа“.


Наместо нови избори – нова влада, порачаа Пломп, Стефансон и Јазбец


Скопје, 25 април, 2017 - 16:45 (META) 

Амбасадорите на Шведска, на Холандија и на Словенија, Матс Стефансон, Ваутер Пломп и Милан Јазбец, денеска порачаа дека Брисел не гледа потреба за одржување на нови предвремени парламентарни избори, особено зашто последните биле оценети како фер и слободни, а новите избори би значеле само продлабочување на политичката криза во Македонија.

– Изборите што се одржаа во декември беа слободни и фер, како што потврдија многубројните меѓународни набљудувачи. Затоа би имало многу малку корист од нови избори толку бргу по изборите во декември. Сметам дека само ќе ја продолжат кризата, која веќе долго трае – рече холандскиот амбасадор Пломп.

Според шведскиот амбасадор, новите избори може да доведат до дестабилизирање на Македонија, поради што решението треба да се најде во Уставот.

– Нови избори во ваква ситуација би се одржале во клима на екстремна конфронтација, што не е добро за стабилноста. Решението треба да се бара во Уставот. Мислам дека е прерано и за „Пржино 3“ и не сум чул дека за тоа се разговара. За лидерски средби, немам инсајдерски информации, но во ситуација на таква конфронтирачка политичка клима во Македонија, дијалог меѓу опозицијата и владата не е лоша идеја, но тие треба да решат – рече амбасадорот Стефансон.

Словенечкиот амбасадор Милан Јазбец порача дека наместо да се бараат нови избори, политичките лидери треба да се фокусираат на спроведување на резултатите од изборите и на избор на нова влада.

– Фокусирајте се на суштината, обидете се да формирате влада, според односите во парламентот, не гледам потреба за нови избори – рече амбасадорот Јазбец.

Амбасадорите, сепак, не ја потврдија информацијата на германскиот неделник „Шпигел“, дека Европската Унија планира да воведе санкции за Македонија, односно да стави забрана за патување и за блокада на сметките на одредени македонски политичари, како и да ги скрати претпристапните ИПА-фондови. Според неделникот, германската канцеларка Ангела Меркел, наводно, за време на конференцијата на ЕПП во Малта, го предупредила лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека ќе следат санкции доколку не престане блокадата на демократските процеси.

За донесување ваква одлука, потребен е консензус од сите 27 земји членки на ЕУ.


Парламентарни избори во Холандија


Хаг, 15 март, 2017 - 10:28 (META) 

Изборните места во Холандија се отворени утринава, а резултатите од овие парламентарни избори со нетрпение се очекуваат во Европа поради тоа што тие би можеле да бидат индикатор за силата на крајната десница пред изборите во Франција и во Германија, кои треба да се одржат во текот на годинава.

Во анкетите пред изборите, најдобро котираше актуелниот премиер Марк Руте со својата десничарска партија, додека веднаш зад него беше Партијата за слобода на крајниот десничар Герт Вилдерс.

Руте, кој веќе двапати беше премиер, им порача на граѓаните дека прават избор меѓу него, вистинскиот татко на нацијата кој ја води земјата кон економско зајакнување, и Вилдерс, антиисламскиот радикал, кој доколку стапи на функција, не би бил подготвен да донесе тешки одлуки.


Специјалците во Ротердам имале дозвола да пукаат во турскиот конзулат


Ротердам, 14 март, 2017 - 15:20 (META) 

Градоначалникот на Ротердам, Ахмед Абуталеб, соопшти дека специјалните сили кои во саботата вечерта ги испрати во турскиот конзулат во градот, каде се наоѓаше турската министерка за семејни прашања, Фатма Бетул Сајан Каја, имале дозвола да отворат оган доколку тоа било потребно.

Градоначалникот на овој холандски град синоќа за холандска телевизија рече дека пратил специјална единица за вооружена интервенција во турскиот конзулат, во страв дека 12 членови на обезбедувањето на турската министерка, кое од Германија ја придружуваше во Ротердам, можеби се вооружени.

– Беше важно да бидеме сигурни, во случај да дојде до судир, да бидеме надмоќни – рече Абуталеб, додавајќи дека холандската специјална единица имала „дозвола да отвори оган“.

Турската министерка на крајот е испратена од Холандија во неделата, во раните утрински часови.

Претходно, холандската влада забрани слетување на авионот на шефот на турската дипломатија во Ротердам, каде двајцата турските министри требало да се обратат на собири на Турци кои живеат во земјата, за да ги повикаат на априлскиот турски референдум да гласаат за проширување на овластувањата на претседателот на Турција.

Холандскиот премиер Марк Руте денеска, на последниот ден од кампањата во пресрет на холандските избори, кои падна во сенка на новонастанатата дипломатска криза, изјави дека холандските власти работат на ублажување на тензиите со Анкара.


Повикот за смирување од ЕУ нема важност за Анкара


Анкара, 14 март, 2017 - 10:40 (META) 

Министерството за надворешни работи на Турција ја нападна Европската Унија затоа што побара од Анкара да се воздржи од несоодветни изјави.

Од Анкара се наведува дека е многу лошо што европскиот блок ја поддржал Холандија, која, како што сметаат во Турција, ги прекршила човековите права и европските вредности.

Во соопштението на турското министерство за надворешни работи, се наведува дека Европската Унија се залага за демократските вредности и за основните човекови права и слободи селективно и дека нејзиниот повик за смирување нема важност за Анкара.

Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека Турција нема да дозволи холандскиот амбасадор да се врати во Анкара сè додека Холандија на своето тло не дозволи одржување на собири на турски политичари кои водат референдумска кампања.

Куртулмуш додаде дека Анкара исто така го затвори воздушниот простор за холандски дипломати сè додека Холандија не ги исполни турските барања.

Холандија, како и Германија и Австрија, зазеде став дека на својата територија не дозволува турски политичари да одржуваат собири за поддршка за претстојниот референдум за измена на уставот во април, со кој на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе му се прошират овластувањата.


Столтенберг повика да се смират страстите меѓу Турција и Холандија


Брисел, 13 март, 2017 - 16:08 (META) 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ги повика Турција и европските земји членки на Алијансата, да ги смират тензиите поради дипломатската криза што настана меѓу Холандија и Турција.

– Ги повикувам сите сојузници на меѓусебно почитување и на умерен пристап кон решавање на тензиите – рече Столтенберг на прашање за дипломатската криза во односите на Турција со Холандија и со Германија.

Тој истакна дека е важно да постои дијалог и дека земјите членки на НАТО треба да имаат меѓусебно разбирање кога се соочуваат со несогласувања.

– Соработката со Турција е во интерес на Алијансата затоа што заедно се бориме против милитантите на Исламска држава – додаде Столтенберг.

Холандската влада поради „ризик за јавниот ред и безбедност“, во саботата ја повлече дозволата за слетување на авионот на шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, кој најави дека во Ротердам ќе учествува на митинг за турскиот референдум.

Турските власти остро реагираа на одлуката на Холандија.