Бошњаковски: Химната нема да се менува, АСНОМ ќе остане во преамбулата на Уставот


Скопје, 7 ноември, 2018 - 13:38 (META) 

АСНОМ останува во преамбулата на Уставот, и наместо еднаш ќе биде спомнат двапати. Останува Прогласот на АСНОМ со сите донесени одлуки, рече денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски, оценувајќи ги како неточни информациите што се шират по социјалните мрежи.

Одговарајќи на новинарски прашања, Бошњаковски нагласи дека во однос на амандманот 35, измените кои ќе бидат направени во член 3 се гаранција дека границите на Република Македонија се трајни и непроменливи.

Тој потенцираше дека по ниеден основ нема да се чепка државната химна, ниту ќе се вршат интервенции во нејзиниот текст.

Владата во моментов воопшто не разговара за какви било кадровски промени. Фокусирана е на реформскиот процес и на имплементацијата на Преспанскиот договор, на членство во ЕУ и НАТО, рече владиниот портпарол Мухамед Хоџа.

Бошњаковски соопшти дека до 2023 година треба да биде отворен граничниот премин „Маркова нога“ меѓу Македонија и Грција, а целиот проект, вклучувајќи ги сите неопходни инфраструктурни активности, се проценува дека ќе чини 4,6 милиони евра.

Според него, допрва ќе се прецизира како ќе работи овој граничен премин, дали исто како останатите, но извесно е дека ќе располага со потребната инфраструктура.

– Средствата за граничниот премин ќе бидат обезбедени преку билатералната програма за прекугранична соработка 2014-2020 година – рече Бошњаковски.


Бошњаковски: Нема промена на химната и на државните симболи


Скопје, 4 јули, 2018 - 13:46 (META) 

Не се водат, ниту ќе се водат разговори со Грција за промена на химната, ниту некои од македонските државни симболи, одговори денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски на новинарско прашање дали согласно Договорот со Грција ќе се менува и македонската химна или некој државен симбол.

-Ниту во минатото, ниту сега, ниту некогаш во иднина ќе се разговара за промена на химната на Република Македонија. Таа останува таква каква што е – рече владиниот портпарол.

Тој додаде дека нема разговори ниту за другите симболи, ниту било што надвор од тоа што било официјално кажано.

Портпаролот Мухамед Хоџа рече дека сите членови на Владата, вклучително и вицепремиерот Хазби Лика, ги реализираат своите обврски и задачи предвидени со законските прописи. Порталот „Сакам да кажам“ објави дека Лика не доаѓа на работа поради тоа што дошол во конфликт со лидерот на ДУИ Али Ахмети.

– Вицепремиерот Хазби Лика доаѓа на работа и секојдневно ги извршува своите обврски -рече Хоџа, објаснувајќи дека без проблеми се одвива и постапката за прераспределба на вработените во Секретаријатот за рамковен договор кои не одеа на работа.


Спомениците ќе имаат натписи со појаснувања, химната останува иста, велат од Владата


Скопје, 13 јуни, 2018 - 13:06 (META) 

Државните институции, оние кои се финансираат од државата, ќе мора да се прилагодат и да го следат духот на договорот со Грција, одговори портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на прашањето за евентуална промена на имињата на АРМ, МАНУ, МРТ, МНТ.

Тој информираше дека средбата на двајцата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се одржи викендов. За информациите за некои нови имиња или преселби на спомениците од проектот „Скопје 2014“, Бошњаковски рече дека спомениците остануваат таму каде што се и ќе претставуваат симбол на пријателството.

-На спомениците ќе се стават натписи со појаснување. На пример Воинот на коњ ќе се вика споменик на Александар Македонски со објаснување дека е симбол на хеленскиот антички период и останува како симбол на пријателството меѓу Македонија и Грција. Истото ќе важи и за споменикот на Филип 2 и Олимпија. Сите споменици ќе бидат обележани во насока на зајакнување на пријателството. Не се срамиме да ги нарекуваме спомениците такви како што се – вели Бошњаковски.

Тој рече дека основата на договорот е како Грција го толкува и поимува терминот Македонија.

– Се прави јасна дистинкција што е прифатливо за нас и што е прифатливо за нив. Ние сме Македонци. Официјалното ново име ќе биде преведено на сите јазици. Македонскиот јазик е утврден во ОН и тој останува таков, нема да постои фуснота во ОН. Во договорот постои член во кој велиме дека македонскиот јазик е дел од јужнословенските јазици. Останува македонскиот јазик – рече Бошњаковски.

Тој вели дека нема потреба од грижа, бидејќи граѓаните нема да мора да ги менуваат патните исправи веднаш туку по истекот на нивниот рок.

– Самиот договор е етапен договор, и тој треба да се имплементира во наредните 5 год. Трошоци за граѓаните нема да има, бидејќи нема да се менуваат сите патни исправи одеднаш, туку како им истекува рокот, ќе се менува патната исправа. Тоа се редовни трошоци, не се работи за вонредни трошоци. Оние патни исправи кои постојат, важат се до истекот – изјави Бошњаковски.

Портпаролот на Владата појасни дека државните симболи не беа дел од преговарачкиот процес и дека химната, знамето, грбот и другите симболи не се менуваат и додаде дека договорот ќе биде објавен откако ќе се разгледа и усвои на владина седница.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не осуди ниту една иредентистичка изјава


Скопје, 10 мај, 2017 - 10:28 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ преку редовното утринско соопштение денеска го напаѓа СДСМ дека досега не осудил ниту една шовинистичка изјава од албанските политичари.

„Криминалецот Заев со својата антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистичките страсти во регионот и затоа не смее да осуди ниту една негаторска изјава што доаѓа од Зијадин Села, Билал Касами, Еди Рама и ред други. Последен во низата е Бујар Османи кој јавно пред народот изјави дека не ја признава македонската химна. Бујар Османи кажа: „Не ја признаваме како наша химната на Македонија затоа што не ја рефлектира албанската заедница“. Криминогениот СДС и ова го премолчи“, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата на својот политички противник му порачува оти докажал дека не ја сака Македонија, бидејќи „ја прифати тиранската платформа со која се поткопува нејзиниот суверенитет и дозволи нелегално да се избере претседател на Собрание“.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев се претвори во маша на Рама и на Тачи и закана по безбедноста во регионот


Скопје, 5 мај, 2017 - 9:44 (META) 

Криминалецот Зоран Заев во еден ден ги направи Македонците и Бугари и Срби, и покажа како планира „да ја витка кичмата“ на Македонецот во иднина, порачува ВМРО-ДПМНЕ во денешното редовно утринско соопштение за јавноста. Партијата вели дека Заев е поттикнувач и поддржувач на пеењето на албанската химна во Собранието и дека со кршење на Уставот, законот и на деловникот за работа на Собранието се обиде да избере „тирански претседател на Собранието“.

„Криминалецот Зоран Заев направи правен и политички преседан со што отвори можност во иднина, на незаконски начин, да се гласа двојазичноста, албанските банкноти, двојазичните униформи, геноцидот и сите елементи од тиранската платформа, без да се почитува волјата на народот“, порача ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата обвинува дека Заев ги влошил билатералните односи на Република Македонија со Република Србија, за што уследија низа реакции на највисоките државни претставници од таа земја, и дека ја доведува во опасност репутацијата на Република Македонија.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев ќе коалицира со Села, човекот кој Македонците ги множи со нула


Скопје, 10 март, 2017 - 9:31 (META) 

„Зоран Заев си поигрува со националните и со државните интереси. Разбираме дека е уценет поради криминалите во кои е заглавен до гуша, но тоа не го оправдува неговото неодговорно однесување. Затоа граѓаните го изразуваат својот револт секој ден сè погласно“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека „последното кое граѓаните можеа да го видат од Зоран Заев е неговата соработка со Зијадин Села, човекот кој македонскиот народ го множи со нула, кој не признава македонски идентитет, кој не ги почитува македонската химна и македонското знаме“.

„Зарем со овој човек Зоран Заев е подготвен да коалицира само за да се добере до власт? Зоран Заев покажува дека не само што е подготвен да прифати тиранска платформа и да води диктирана тиранска влада, туку е подготвен да го моли за потписи и човекот кој отворено кажува дека македонскиот народ не постои“, се вели во соопштението.

Во него се додава дека „само за да дојде до власт и така да се спаси од судските постапки кои се водат против него, Заев е подготвен да ги забошоти скандалите со „Цареви Кули“, „Едно евро за Вицето“, случајот со „Струмица гас“ и редица други криминогени постапки“.

„Ова на Заев му е поважно отколку знамето, името, грбот, химната и јазикот во Македонија“ велат од ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сака да ги осуди партизаните и борците од АСНОМ за нивната борба


Скопје, 7 март, 2017 - 9:45 (META) 

„Усвојување резолуција во Собранието на Република Македонија со која се осудува геноцидот врз албанскиот народ во Македонија во периодот 1912-1956 година. Ова е точка од платформата преку која СДСМ сака да ги осуди борците од АСНОМ и партизаните за нивната борба за слободна држава“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека „граѓаните не се должни да ги трпат штетите што ги нанесуваат Зоран Заев и СДСМ“.

– Граѓаните на изборите ниту гласаа за платформа од друга држава, ниту гласаа за формирање тиранска влада во Македонија. Граѓаните гласаа за проекти и за економски просперитет. Зоран Заев и СДСМ се уценети заради нивните криминали да прифатат сè што ќе им биде сервирано за да си ја спасат кожата, притоа заобиколувајќи ја волјата на граѓаните – се додава во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека „новата тиранска влада на чело со уценетите Заев и СДСМ ќе има единствено улога против волјата на граѓаните да го прогласат албанскиот јазик и неговото писмо за официјален државен јазик, заедно со македонскиот и со неговото кирилско писмо“.

– Тие немаат проблем ниту да ги променат името на државата, химната, знамето, банкнотите, униформите, написите. Доколку Зоран Заев и СДСМ сметаат дека платформата од Тирана е добра за Македонија, ВМРО-ДПМНЕ ги охрабрува да се согласат да распишат парламентарни избори и да им ја понудат на граѓаните на Македонија да ја изгласаат – додаваат од партијата.


Тачи: Во Тетово ќе вложиме 300 милиони евра и ќе го решиме проблемот со загадувањето


Тетово, 8 декември, 2016 - 18:43 (META) 

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, на митингот во Тетово изјави дека за лошата состојба на Албанците виновни биле неговите политички противници од ДУИ. Тој побара Албанците на следните избори да го дадат гласот за ДПА, партија која нема да отстапи од нејзината платформа, која гарантира економска еднаквост на Албанците.

– Ние ќе победиме на овие избори, затоа што ние сме дел од цивилизираниот народ на Европа. Нашите политички противници ги донесоа Албанците на ова дереџе, без леб, но на нив ќе им дојде крајот – изјави Тачи.

Тој пред присутните рече дека ДПА ќе ја внесе Македoниja во НАТО за шест месеци, а Тетово во 2020 година ќе стане европска метропола во која ќе се инвестираат 300 милиони евра.

– Ние кога ќе дојдеме на власт, ќе бараме да се смени химната и да имаме вицепремиер. Сето ова ќе го реализираме по демократски пат, не како нашите противници, кои за да дојдат на власт, го жртвуваа албанскиот народ, ја уништија економијата на Албанците. Ви гарантирам дека во Тетово ќе се инвестираат 300 милиони евра и ќе го решиме проблемот со загадувањето – изјави Тачи.


СДСМ го осудува недоличното навивање на натпреварот меѓу Македонија и Албанија


Скопје, 6 септември, 2016 - 14:36 (META) 

СДСМ денеска преку соопштение го осуди недоличното навивање и свирежите на вчерашниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Албанија.

„Очекуваме дека вчерашните груби навреди упатени од група навивачи на домашната репрезентација кон репрезентативците од Македонија, додека тие ја пееја химната на Македонија, и фрлањето факли на трибината со навивачи од Македонија, ќе добијат соодветна осуда од Фудбалската федерација на Албанија, тамошните власти и од УЕФА. Апелираме на негување спортски дух, на заемно почитување, солидарност и на фер игра – пишува во соопштението на СДСМ.

Од партијата дополнуваат дека спортските натпревари биле и треба да останат поле за поттик на пријателства, на кое нема и не треба да има место за политика и за разгорување нетрпеливост, особено зашто станува збор за две соседни пријателски земји.


Канадските парламентарци гласаа за родово неутрална химна


Ванкувер, 16 јуни, 2016 - 15:29 (META) 

Канадските парламентарци денеска гласаа за измена на химната за нејзините стихови да бидат во согласност со политиката на новата либерална влада, која сака да биде инклузивна кон жените.

Со законот ќе се измени англиската верзија на химната „О, Канада“, така што стихот „О, Канада, ти си толку голема земја што сите твои синови вистински те сакаат“ ќе гласи „… што сите ние те сакаме“.

Измените, кои ги предложи претставник на Либералната партија, иако минале во долниот дом на парламентот во кој либералите имаат мнозинство, сепак треба да добијат потврда и од сенатот.

Премиерот Џастин Трудо рече дека родовата еднаквост е еден од приоритетите на неговата политика, откако беше избран минатата година и именуваше еднаков број мажи и жени во својот кабинет.

Тоа е прв пример на еднаква застапеност на жени и на мажи во канадската влада.