!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Во хеликоптерска несреќа во Индија загинаа седум лица


Њу Делхи, 6 октомври, 2017 - 10:50 (META) 

Седум лица загинаа откако индиски воен хеликоптер се урна во зафрлен дел на североистокот на Индија.

Како што соопшти полицијата, хеликоптерот се урнал во планинското подрачје Таванг, во индиската сојузна држава Аруначал Прадеш, која се граничи со Кина.

Припадници на војската и на полицијата се на местото на несреќата, но засега не се знае причината за уривањето на хеликоптерот.


Дождот го изгасна големиот пожар во Хрватска кај Омиш, предизвикувачот е приведен


Омиш, 8 септември, 2017 - 13:50 (META) 

Дождот кој заврна утринава, помогна да биде речиси изгаснат големиот пожар кај градот Омиш во Хрватска, кој бил подметнат, јавуваат хрватските медиуми. Екипите од пожарникари, војници и локално население уште се борат со поединечни жаришта, односно внимаваат да не почне ново разгорување.

Припадници на хрватската армија беа испратени како помош на пожарникарите во гаснење на големиот пожар во близина на Омиш, а вклучени беа и четири канадери и еден хеликоптер.

Пожарот беснееше и вчеравечер и ноќеска, а на а терен се наоѓаа 143 пожарникари со 44 возила од сплитското, шибенското, задарското и дубровничкото подрачје.

Како виновен за предизвикување на пожарот претпладнево бил приведен 29-годишен маж, соопшти хрватската полиција.


Пожарот околу Македонски Брод сè уште е активен, евакуирани неколку жители на Растеш


Македонски Брод, 2 август, 2017 - 22:22 (META) 

Пожарот кај селото Требовље, во близина на Македонски Брод, сè уште е активен и го гаснат хеликоптери на Армијата на Македонија, два „канадери“ од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), а на помош пристигнал и хеликоптер од Бугарија.

Пожарот попладнево се доближил до Лутоец и до селото Растеш, поради што биле евакуирани возрасна жена и болно дете.

Пожарот кај Требовље е активен две недели, а шумски пожари има во околината на повеќе села на територијата на целата земја, односно кај Девич, Грешница, Раштани, Сливник, Бузалково, Здуње, Таринци и кај Водовиште.


Обвинителство почна истрага за уривањето на хеликоптерот кај Струмица во 2014 година


Скопје, 28 јуни, 2017 - 15:20 (META) 

По три години од хеликоптерската несреќа кај Струмица, во која загинаа четворица пилоти, Основното јавно обвинителство – Струмица почнало истражна постапка против три лица.

На 10 јули 2014 година, се урна хеликоптер тип „ми 17 в5“ со регистарска ознака МАП 7712, во сопственост на МВР Скопје. Загинаа пилотите Драги Мицев, Марјан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички.

„Бројните прибрани докази и извршени анализи до овој момент отвораат сомнеж дека лицата извршиле кривично дело – тешки дела против општата сигурност од чл.292, ст.2, а во врска со чл.288 од Кривичниот законик“, се вели во соопштението од јавното обвинителство.

Осомничените ќе бидат сослушани, заедно со сведоци, се вели во соопштението, во кое се наведува дека досега се побарани различни вештачење во врска со несреќата.


Се урна хеликоптер во Грција, загинаа две лица


Атина, 23 јуни, 2017 - 12:08 (META) 

Цивилен хеликоптер се урнал северно од Атина, при што загинале две од трите лица што биле во него, јавија грчките медиуми.

Пожарникарите кои интервенирале на местото на несреќата, близу Маратон, на 40 километри северно од Атина, велат дека по падот на леталото во мочуришното подрачје, едно од лицата излегло од урнатиот хеликоптер, а другите двајца биле пронајдени во леталото во несвесна состојба и подоцна биле прогласени за мртви од екипите на брза помош.

Причините за несреќата се засега нејасни. Хеликоптерот бил најмен од локалните власти.


Се урна бугарски воен хеликоптер, загина пилот


Варна, 9 јуни, 2017 - 21:06 (META) 

Еден од пилотите на бугарскиот воен хеликоптер кој денеска се урна во водите на Црното Море при воена вежба почина од повредите во Воената болница во Варна, а другите двајца се исто така повредени, но се во стабилна состојба, јавија бугарските медиуми.

Пред падот околу 12.30 часот, хеликоптерот „Пантер“ имал мал судир со еден од бојните бродови што учествувале на воената вежба „Черно море 2017“ во моментот кога хеликоптерот вртел за да фати правец кон авиобазата „Чајка“, по што паднал во морето.

Во тој момент во леталото покрај сега покојниот пилот-капетан Георги Анастасов (38), биле и негови искусни колеги, на возраст од 49 и 50 години.

Кога бил донесен на военото пристаниште на пат кон Воената болница во Варна, Анастасов не дишел, срцето не му работело и бил во длабока кома. И покрај реанимацијата, лекарите не го оживеале. Другите двајца пилоти-капетани се во стабилна состојба, но со проблеми со белите дробови, оти вдишале од чадот и гасовите од пожарот на хеликоптерот.

Почната е истрага за причините на несреќата.

Бугарскиот претседател Румен Радев, кој бил воен пилот, коментираше дека е рано да се каже што ја предизвикало несреќата, но нагласи дека бугарските воени пилоти имаат 3-4 пати помалку налети од стандардите на НАТО и дека и тоа имало влијание.


Се урна полициски хеликоптер во Турција, во него имало и двајца судии


Анкара, 18 април, 2017 - 13:59 (META) 

Турски полициски хеликоптер се урнал синоќа во источната провинција Тунчели, јави турскиот весник „Хуријет дејли њуз“.

Засега не е позната причината за падот на хеликоптерот, иако се претпоставува дека е последица на лошите временски услови. Како што јавуваат турските медиуми, хеликоптерот исчезнал од радарите еден час пред да падне.

Хеликоптерот превезувал седум полициски претставници, двајца судии и тројца членови на екипажот, објавија турските безбедносни служби.

На терен веднаш излегле спасувачки екипи, но според турските медиуми, остатоците од хеликоптерот сè уште не се најдени. Се стравува дека сите патници загинале.


Се урна хеликоптер на војската на САД во Мериленд, еден загинат и двајца повредени


Вашингтон, 18 април, 2017 - 11:09 (META) 

Американски воен хеликоптер од типот „УХ-60 блек хок“ ноќеска се урнал на терен за голф во сојузната држава Мериленд, за време на рутински лет, при што едно лице загинало, а две биле повредени, соопштила армијата на САД, јавуваат светските агенции.

Причините за несреќата засега не се познати, соопштиле од американската војска.

Според информациите во медиумите, тројцата членови на екипажот на хеликоптерот спроведувале воена вежба кога леталото се урнало во близина на Леонардтаун, околу 97 километри југоисточно од Вашингтон.


Соборен хеликоптер на ирачката војска, загинаа двајцата членови на екипажот


Багдад, 6 април, 2017 - 21:25 (META) 

Ирачката влада денеска соопшти дека екстремисти на Исламска држава собориле хеликоптер на ирачката војска над Мосул, при што загинале двата члена на екипажот.

Министерството за одбрана на Ирак наведува дека инцидентот се случил за време на преземањето на градот од рацете на ИД.

Во соопштението се наведува дека хеликоптерот е погоден со оган од земја и дека паднал на истокот на Мосул. Камерман на новинската агенција АП забележал голема огнена топка и густ црн чад на местото на падот.


Четири лица загинаа во лавина на западот на Австрија


Виена, 15 март, 2017 - 20:07 (META) 

Четворица скијачи загинаа денеска, кога лавина затрупала група од осум лица, на западот на Австрија, потврди полицијата. Според надлежните, другите четворица преживеале и биле евакуирани со хеликоптер.

По потрагата, спасувачките служби успеале да ги извлечат телата на настраданите скијачи, за кои се верува дека се Швајцарци.

Несреќата се случила во близина на врвот Јохгрибенкоф, на 2.450 метри надморска височина.

По оваа несреќа, бројот на загинати во лавини во Австрија се искачи на 17 лица од почетокот на годината.