!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Најмногу очекуваните паметни телефони годинава


Њујорк, 27 јануари, 2017 - 22:02 (META) 

Познавачите на пазарот на паметни телефони типуваат кои ќе бидат моделите што ќе предизвикаат најголемо внимание во светот годинава.

Откако ќе се појави на пазарот, осмата генерација ќе биде јаготката на шлагот за прославата на десеттиот роденден на „ајфон“. „Ајфон 8“ ќе биде комплетно редизајниран во однос на претходниците. „Мек ворлд“ најавува можно враќање на дизајнот со нерѓосувачки челик со комплетно стаклено лице, извиен ОЛЕД-екран, нови бои за избор и безжично полнење.

Годинава се очекуваат и „галакси С8“ и „галакси С8 еџ“ на „Самсунг“.„Форбс“ пишува дека ќе имаат „бескраен екран“, со што ќе се вклучат во трендот на многу тенок, милиметарски раб. Засега нема најави кога новите модели ќе бидат промовирани, но се очекува новите паметни телефони да излезат на пролет.

„Самсунг“ планира да исфрли на пазарот нов модел од серијата „галакси ноут“, за да го замени „ноут 7“, кој беше вистински кошмар и за компанијата и за многу корисници, поради експлодирањето на батериите, по што примероците беа повлекувани.

Кога станува збор за „Гугл“, паметните телефони „пиксел“ и „пиксел екс-ел“ се веќе на пазарот, откако беа формално најавени на крајот на 2016 година. Тоа се првите телефони што се направени токму од „Гугл“, оти претходно, како во случајот со паметните телефони и таблети „нексус“, „Гугл“ целосно го доверуваше производството на други производители.

„Ел- џи Г6“ се очекува на крајот на февруари, како нов адут на производителот од Јужна Кореја што цело време се бори да излезе од сенката на својот сонародник „Самсунг“. Фотографиите кои протекоа во јавноста покажуваат дека е изработен од метал и од стакло со екран од 5,7 инчи и многу тенок раб. Во однос на практичноста и економичноста, ќе има батерија што може да се замени. Овој телефон нема да пропушта вода.


Американците масовно го „гуглаат“ прашањето „како да гласам“


Вашингтон, 7 ноември, 2016 - 18:01 (META) 

Еден ден ги дели САД од резултатите од историските претседателски избори помеѓу Доналд Трамп и Хилари Клинтон, а Американците времето го користат за да го „прашаат Гугл“ како да гласаат.

Податоците од пребарувањето на „Гугл“ покажуваат дека бројот на пребарувања на прашањето „како да гласам“ во периодот од 1 октомври до 1 ноември се зголемил за неверојатни 233 отсто во однос на изборите во 2012 година.

Избирачите, исто така, го користат интернетот за да пребаруваат на кои избирачки места можат да гласаат.

Американците потрошиле повеќе од 20 милиони часа гледајќи ги дебатите на претседателските кандидати во живо, а од средината на јули до средината на октомври потрошиле 4,8 милини часа (545 години) гледајќи снимки од претседателските кандидати на „Фејсбук“.


ЕУ ја прошири антимонополската истрага против „Гугл“


Брисел, 14 јули, 2016 - 18:30 (META) 

Европската Унија ја проширила истрагата против компанијата „Гугл“, која е обвинета дека ја злоупотребила својата доминантна позиција на интернет во корист на своите бизниси за продажба и за огласување, јавуваат светските агенции.

Европската комисија, пак, веќе истражува дали „Гугл“ овозможува привилигиран третман за своите производи во опративниот систем за мобилни телефони „андорид“.

– „Гугл“ даде многу иновативни производи кои ги променија нашите животи. Сепак, тоа не му дава право на „Гугл“ да им ја ускратува шансата за натпревар и за иновации на другите компании – изјавила денеска еврокомесарката за конкуренција, Маргарет Вестагер.

Вестагер додала дека прелиминарната истрага покажала дека компанијата неоправдано ги фаворизирала своите продажни услуги во резултатите од пребарувањето.


Програмери од „Гугл“ учествуваат на програмерски маратон во Охрид


Охрид, 16 април, 2016 - 18:23 (META) 

Четвртото издание на програмерскиот маратон „Кодфест“ (Codefest) се одржува во хотелот „Инкес-Горица“ во Охрид.

Под мотото „Помести ги своите лимити“ (Chalinge Your Limits), собирот оваа година е збогатен со научна конференција, со учество на  еминентни стручњаци од областа на информатичката технологија, меѓу кои и експерти на „Гугл“ и на „Вибер“.

Министерката за информатичко општество и администрација, Марта Арсовска-Томовска, отворајќи го собирот, истакна дека светот брзо се менува, а развојот го диктираат информатичките технологии, посочувајќи дека денеска успеваат компаниите кои размислуваат брзо и знаат како да ги искористат технолошките придобивки.


„Гугл“ со насловна посветена на Бетовен


Денеска се одбележуваат 245 години од раѓањето на неповторливиот Лудвиг ван Бетовен.

Со својот приватен живот, мрачниот карактер и со нескротливиот дух, но со луцидните и брилијантни блесоци на неговата музичка величественост, остана запаметен како контроверзна личност од светот на уметноста, а со своите дела остави маркантно влијание и печат врз музичката уметност.

Лудвиг ван Бетовен е роден 17 декември 1770 година, а починал на 26 март 1827. Тој е германски композитор на класична музика и пијанист. И ден-денес е еден од најпочитуваните и највлијателни композитори на сите времиња.

„Месечева сонта“ е едно од неговите најпознати дела.

Кон одбележувањето на годишнината од неговото раѓање се приклучи и светскиот пребарувач „Гугл“.


Катица Јанева 24 часа владееше со „Гугл“


Скопје, 16 септември, 2015 - 12:48 (META) 

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која утринава положи заклетва и официјално ја презеде функцијата, вчера беше вистинска енигма затоа што на пребарувачот „Гугл“ можеа да се најдат само скудни информации за нејзината биографија, а слика воопшто и немаше.

Но и покрај недостигот од информации, македонската јавност во текот на вчерашниот ден неуморно го пребаруваше нејзиното име со надеж дека ќе се појави нешто повеќе.

Според „Гугл трендс“, кој се базира на гугл-пребарувањата и покажува колку често одреден поим е внесен во пребарувачот, името на специјалната обвинителка Катица Јанева најчесто било пребарувано вчераутро во 9.30 часот.

Хоризонталната оска на графичкиот приказ го покажува времето, а вертикалната оска покажува колку често тој термин бил пребаруван во однос на вкупниот број пребарувања на глобално ниво.

До 15 септември во 6.30 часот, името на обвинителката воопшто не било пребарувано на „Гугл“, по што почнува масовното „гуглање“ на нејзиното име. Врвот на пребарувањето се случува во 9.30 часот, по што се намалува заинтересираноста и веќе во 20.30 речиси никој не го пребарува името. Во текот на ноќта и на денешниот ден, повторно се активира пребарувањето, но со значително намален интензитет.

Според градови, Јанева најмногу била пребарувана од Скопје, потоа речиси за половина помалку од Битола, по што следуваат Битола и Охрид.

katica janeva po gradovi

На социјалната мрежа „Твитер“, каде вчера имаше низа реакции поради тоа што специјалниот јавен обвнител не е звучно име, името на Катица Јанева до денеска е спомнато 441 пат, а вчераутро било спомнато 240 пати, по што се намалува заинтересираноста. Хаштагот #СЈО што е скратеница за специјален јавен обвинител бил искористен 299 пати, а само во текот на вчерашниот ден бил искористен 209 пати.


„Гугл“ се реконструира во „Алфабет“


Сан Франциско, 11 август, 2015 - 12:24 (META) 

Компанијата „Гугл“ формираше нова компанија наречена „Алфабет“ (Alphabet) за контрола на своите различни бизниси. Новата компанија синоќа ја најави еден од коосновачите на „Гугл“, Лери Пејџ, кој ќе ја води заедно со другиот коосновач на „Гугл“, Сергеј Брин.

Компанијата „Гугл инк“ ќе биде преименувана во „Алфабет“, а под нејзина капа ќе бидат пребарувачот „Гугл“, мејл-сервисот „Џимеил“, видеосервисот „Јутјуб“, оперативниот систем „Андроид“ и другите сервиси што се во нивна сопственост.

Сепак „Гугл“ ќе остане најголема компанија во „Алфабет“.

На директорското место, како замена за Пејџ и за Брин, ќе дојде Сундер Пичај, кој досега ги водеше одделите „Андроид“ и „Хром“.

Аналитичарите велат дека овој потег ќе наиде на одобрување од Вол стрит.

„Гугл“ минатата година пријави повеќе од 14 милијарди долари профит, а 66 милијарди долари имаше приходи од продажба.


„Гугл“ под закана за тужба од шест милијарди долари


Лондон, 15 април, 2015 - 13:10 (META) 

Наскоро „Гугл“ ќе треба да се соочи со многу голема и многу скапа судска битка со казна од шест милијарди долари.

Европскиот регулатор за монополи одлучил да поднесе формална тужба која „теоретски“ би можела да има огромни парични последици за компанијата. Регулаторите во Европа го набљудуваа „Гугл“ повеќе од четири години и, наводно, заклучиле дека компанијата го користела огромното влијание за да ги наведе интернет-корисниците кон сопствените сервиси, а подалеку од конкуренцијата. Шефицата на антимонополската комисија, Маргарет Вестагер, треба да лета до Вашингтон, а засега ја нема објавено одлуката.


Часовникот на „Епл“ постави нов рекорд


Вашингтон, 14 април, 2015 - 16:16 (META) 

Гигантот „Епл“ успеа да продаде повеќе паметни часовници во еден ден отколку што „Гугл“ успеал да продаде паметни часовници „андроид веар“ за цела година, пишува „Бизнис инсајдер“.

Сите продавачи што го користат оперативниот систем на паметните часовници на „Гугл“ минатата година продале 720.000 примероци, додека „Епл“ во првиот ден продал 957.000 часовници.


„Гугл“ сака да го укине роамингот


Вашнгтон, 7 април, 2015 - 13:14 (META) 

На почетокот од годинава се појавија гласини дека „Гугл“ планира да влезе на пазарот на мобилни оператори. Сега се појавуваат информации за нивното решение за роаминг.

Иако цените на роамингот почнаа да се намалуваат, повиците, пораките и мобилниот интернет во странска држава претставуваат голем трошок за многу корисници. „Гугл“ сака да застане на патот на овие трошоци и да го реши проблемот за сите.

Челниците на компанијата веќе почнале преговори со неколку оператори за на корисниците да им обезбедат бесплатен роаминг во повеќе држави во светот. Поради комплексната процедура, засега овој процес е ограничен на корисниците од САД, но се планира проширување на други држави.

Второто барање е за бесплатен роаминг за корисниците што поседуваат телефон „нексус“ и тоа, најверојатно, се однесува само на последната генерација телефони.