Грчкото МНР организира конференција за правните аспекти на Договорот од Преспа


Атина, 19 јули, 2018 - 10:29 (META) 

За првните аспекти на Договорот од Преспа, историската и правната позадина, за имплементацијата, името, употребата, јазикот и државјанството, ќе дискутираат професори по право, историја, меѓународни односи од атинските и солунските факултети на конференцијата организирана од научниот совет на грчкото МНР.

„Целта на конференцијата е да има глобална, трезвена и плодна научна дебата во врска со сите правни прашања што произлегуваат од овој историски договор за решавање на спорот со ПЈРМ. Дискусијата ќе има 4 сесии и се очекува да придонесе во разјаснувањето на критичните концепти и правни термини, со цел целосно да се информира јавноста“, соопштуваат од грчкото МНР.

Дискусијата ќе се одржи денес во Министерството за надворешни работи на Грција, предвидено е да трае 7 часа, а ќе заврши вечерва, со обраќање на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас, кој ќе говори на тема „Оценка на Договорот од Преспа и стратешка имплементација“.

На првата сесија ќе се разговара за историската и правната позадина на договорот, втората е посветена на аспектите на договорот во однос на името и употребата, во третиот дел, професорите ќе дискутираат за прашањата поврзани со имплементацијата, а четвртата и последна сесија е посветена на договорот за решавање на спорот, државјанството и јазикот.


Москва: Договорот за името, наместо консензус, предизвика дополнителен раскол


Москва, 18 јули, 2018 - 16:22 (META) 

Решение за името треба да се потпира на широк општествен консензус и беспрекорна уставна основа. Преспанската спогодба не е таков случај. Таа само предизвика дополнителен раскол и во Грција и во Република Македонија, изјави Марија Захарова, портпаролката на руското министерство за надворешни работи на денешниот брифинг за новинари, сподели Руската амбасада во Скопје на својот „Твитер“ профил.

– Збунети сме од изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека некои бизнисмени кои сочувствуваат со Русија наводно го финансираат анти-владиното протестичко движење во Македонија во врска со Договорот постигнат со Грција. Целта на паушалните обвинувања на сметка на Москва имаат за цел создавање на антируска хистерија. Никакви докази нема, ниту ќе има што би можеле да ги потврдат зборовите на Зоран Заев – рече Захарова.


ОЦЦРП: Рускиот бизнисмен Иван Савиди стои зад немирите во Македонија за името


Атина, 17 јули, 2018 - 9:34 (META) 

Откако премиерот Зоран Заев изјави дека дел од навивачката група Комити добивала пари од руски бизнисмен за да протестира против Договорот со Грција, Проектот за известување за организиран криминал и корупција (OCCRP) објави дека според документи од МВР рускиот бизнисмен Иван Савиди кој живее во Грција исплатил 300.000 евра на десетици македонски политичари, членови на новоформираните националистички организации и хулигани навивачи на Вардар.

Овие исплати биле извршени преку над десет македонски политичари од разни партии, членови на неодамна основани радикални националистички организации и фудбалски хулигани од клубот Вардар, кои учествуваа во неодамнешните немири, вели ОЦЦРП.

Иван Савиди е милијардер роден во Грузија, кој сега живее во Грција, но поголем дел од својот живот поминал во Русија и некогаш бил парламентарец на земјата како член на владејачката партија Обединета Русија.

Саввиди или познат и како Савидис стана актуелен во светската јавност откако во март во натпревар од грчкиот шампионат незадоволен од резултатот на својот тим ПАОК влета на теренот со пиштол и се упати кон судиите да ја земе правдата во свои раце. По ова, тој доби забрана за влегување на стадион во следните три години, а требаше да плати и 100.000 евра. На неговиот тим ПАОК му беше одземена титулата.

Освен ПАОК, Савидис поседува дел од солунското пристаниште, дневниот весник Етнос, неделникот Етнос, дневниот весник Имерсија, многубројни магацини, тутунска компанија, минерална вода, хотелот „Македонија“, локална телевизија… Според Форбс, тој поседува 1,9 милијарди долари и е еден од 30-те најбогатите Руси.


Грчката влада објави промотивно видео со исечоци од телефонски разговори Заев – Ципрас


Атина, 13 јули, 2018 - 15:04 (META) 

Грчката влада на својот официјален „Јутјуб“ канал објави промотивно видео за потпишувањето на Договорот помеѓу Македонија и Грција во Преспа на 17 јуни.

Во видеото освен сцени од потпишувањето на Договорот во Преспа, има делови во кои се гледа како грчкиот премиер Алексис Ципрас телефонски се договара со македонскиот премиер Зоран Заев на англиски јазик.

За време на телефонскиот разговор Ципрас му вели на Заев „Зоран, дали го знаеш регионот на Преспа?“. Во друг момент тој му вели „ова е Балкан, ова е политика, ти ќе се соочиш со потешкотии, јас ќе се соочам со потешкотии, но мислам дека историјата ќе ја диктира нашата одлука“ на што Заев му одговара, „ова е историски момент, пријателе мој“.

Потоа Ципрас насмеан вели „среќен сум што ќе бидам првиот грчки премиер кој што ќе ја посети Северна Македонија“.


Заев: Договорот создава подобра иднина за Македонија и Грција


Брисел, 13 јули, 2018 - 10:12 (META) 

Договорот создава пријателство и соработка, но и перспективи за граѓаните на двете земји, вели македонскиот премиер Зоран Заев во изјава за Независната балканска новинска агенција (ИБНА), кусо по потпишувањето на поканата за интеграција на Македонија во НАТО.

– Интеграцијата во НАТО ќе ги зајакне безбедноста и стабилноста во регионот и ќе придонесе за зголемување на инвестициите во целиот регион. Убеден сум дека со оваа разврска, резултатите ќе бидат позитивни како за граѓаните на Грција, така и за граѓаните на Македонија. Од овој аспект, сакам уште еднаш да ги истакнам пораката и важноста на овој договор. Договорот создава пријателство и соработка, но и перспективи за граѓаните на двете земји – вели македонскиот премиер.

Заев во изјавата, ги повикува грчките граѓани, исто како што ги повикува и македонските, да ги искористат можностите од договорот кој што „создава подобра иднина за Грција и Македонија“.

– Секако на крајот на целиот процес, по спроведувањето на референдумот и по промените во Уставот, ние, како што прифативме, ќе се викаме Северна Македонија. Паралелно, како што Грција ги прифати термините македонски јазик и македонски народ, така и ние го прифативме терминот грчки Македонци со посебностите на нивното културно наследство. Убеден сум дека пријателството што го имаме изградено, може да донесе, со взаемно почитување и взаемно признавање, само позитивни резултати за денешните генерации, а особено за следните генерации – порачува премиерот Заев во изјавата за ИБНА.


„Ројтерс“: Руските дипломати во Грција вршеле „многу нелегални активности“ на протестите против Македонија


Атина, 11 јули, 2018 - 16:27 (META) 

Руските дипломати кои Грција ќе ги протера поради мешање во внатрешните работи на Грција, како и обид да го поткопаат Договорот за името со Македонија, биле инволвирани и во „многу незаконски активности“ поврзани со протестите во Грција против Договорот, дознава агенцијата „Ројтерс“.

Како што пренесува агенцијата, Грција ја информирала Русија во петокот, давајќи неколку дена дипломатите да ја напуштат земјата.

Дипломатите се товарат и за обиди да се извлечат и да се протуркаат информации, како и да се поткупат грчки официјални лица и црковни великодостојници.

Со коментар за одлуката на официјална Атина се огласи и Карл Билд, поранешен премиер и министер за надворешни работи на Шведска, како и специјален пратеник на ЕУ на Балканот и Висок претставник во БиХ. Тој смета дека потегот на Грција е „интересен“.

„Интересно. Грција протерува руски дипломати поради мешање во внатрешните работи, наводно и такви кои го вклучуваат проблемото со името на Македонија“, напиша Билд на својот Твитер-профил.

 

 


ЕК одобри стабилизациски пакет за Грција


Брисел, 11 јули, 2018 - 12:56 (META) 

Европската Комисија (ЕК) донесе одлука за активирање на рамката на засилено набљудување за Грција, како поддршка за спроведувањето на договорените реформи, соопштија од Брисел. Одлуката доаѓа по успешното завршување на Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ).

Со денешната одлука за новата рамка, ЕК вели дека ќе ја потпомогне нормализацијата на Грција врз основа на досега постигнатите резултати, односно ќе го подджи завршувањето и постојаното спроведување на договорените реформи.

Новата рамка ќе профункционира на 20 август и се очекува да ја закрепне позицијата на Грција на пазарите.


Грција ќе протера двајца руски дипломати поради обиди да се поткопа Договорот за името


Атина, 11 јули, 2018 - 10:32 (META) 

Грчката влада донела одлука да протера двајца руски дипломати и да забрани влез на двајца други, обвинувајќи ги за обиди да се вмешаат во внатрешните работи на Грција, како и да го поткопаат Договорот за името со Македонија, известува грчкиот весник „Катимерини“.

Дипломатите се товарат за обиди да се извлечат и да се протуркаат информации, како и да се поткупат грчки официјални лица. Според високи извори во грчката дипломатија, Атина бара Грција итно да ја напуштат Виктор Јаковлев и уште еден човек од амбасадата.

Наводно имало бројни координирани напори да се засили руското влијание во Грција, меѓудругото и преку активностите на Империјалното православно палестинско друштво. Имало и јасна намера на Русија да се вмеша во сензитивното прашање за Договорот меѓу Грција и Македонија и да се влијае негативно врз грчката позиција на Балканот.

Од руското Министерство за надворешни работи денеска соопштија дека соодветно ќе одговорат на протерувањето на руските дипломати.

Според весникот, преку поткуп тие се обидувале да влијаат врз некои општини, некои митрополити од Грчката православна црква, како и да стекнат поголемо влијание на Света гора.


Спорот за името се појави и во ноќните клубови на Халкидики


Калитеа, 10 јули, 2018 - 11:01 (META) 

Во еден популарен ноќен клуб во Калитеа (Халкидики) во саботата настапила и грчката пејачка Ана Виси.

Позната по интеракцијата со публиката, таа разговарала со еден гостин на првата маса до бината и тој ја поздравил на англиски. Виси го прашала од каде е, на што тој дговорил „од Македонија“.

Пејачката, како што пренесува порталот „Селео.гр“, иако се вознемирила, сепак смирено му рекла „Грешка си, пријателе, веројатно мислеше нешто друго“.

Порталот коментира дека таквата смирена реакција на пејачката придонела да нема повеќе негодувања во клубот.

Порталот напоменува дека во клубот имало повеќе гости „од БЈРМ“ и од Бугарија и дека надвор биле паркрани многу „суперлуксузни“ автомобили.


Шекеринска: Задутре добиваме покана за НАТО, да не ја пропуштиме шансата


Скопје, 9 јули, 2018 - 14:08 (META) 

Сосема извесно е дека Македонија на 11 јули на самитот на НАТО ќе добие покана за пристапни преговори, кои се очекува да траат релативно кратко – три до шест месеци – во процедура идентична како за последните земји што станаа членки на НАТО, односно Црна Гора, Албанија и Хрватска, а  потоа да се потпише Протоколот за пристапување, по што ќе почне негова ратификација во сите земји членки, и од тој момент де факто ќе бидеме веќе во НАТО, оти ќе учествуваме во голем дел од постапките на НАТО. Останува само да се заврши процедурата во земјава, со референдумот и уставните промени, за да се отстранат последните пречки. Несериозно би било опозицијата, која долго време наназад нагласува дека ЕУ и НАТО се стратешките определби на Македонија, сега поради ситни политички поени да го блокира тој пат, порачаа министерката за одбрана Радмила Шекеринска и националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, на денешниот брифинг со новинарите.

Нагласувајќи дека станува збор за минијатурен процес на пристапување и дека огромен дел од работите се веќе завршени, и Пендаровски и Шекеринска рекоа дека процесот на пристапување ќе биде идентичен како за Црна Гора, Албанија и Хрватска, и дека главното треба да се случи во земјава, односно да се одржи референдум и да се смени Уставот.

– Македонија е пред нов почеток. Она што го пропуштивме во 2008 година, сега можеме да го реализираме со 10 години задоцнување, што знаеме дека не чинеше многу на внатрешен план. Но, сега е ново време кога државата не е повеќе киднапирана и кога е прекинат периодот на стагнација, имаме шанса да упатиме нова порака за стабилност, а и да имаме економски придобивки. А притоа, видовме дека нема никакво противење од Грција – порача министерката за одбрана.

На новинарско прашање дали е можно Франција и Холандија да го попречат процесот како во случајот за поканата за преговори со ЕУ, и Шекеринска и Пендаровски, повикувајќи се на средби со министри и амбасадори во НАТО, појаснија дека таква опасност воопшто не постои.

Според Пендаровски, при неговите реферирања во Брисел, тој од амбасадорите на двете земји добил уверување дека не постои никакво противење.

– И на премиерот Заев на средбата со Макрон во Софија, и мене на последната средба со министерката за одбрана на Холандија, ни беше јасно кажано дека тие земји немаат никакво противење и чекаат што побргу да влеземе во НАТО – рече Шекеринска.

Појаснувајќи дека во процесот на пристапните преговори можно е да не се завршат сите теми, но за тоа може да се разговара и по стапувањето во членство, како што е случајот на Црна Гора, Пендаровски појасни дека по поканата на 11 да почнат преговорите, ќе уследи кратка процедура по што ќе почне вистинската работа.

– Откако НАТО на 11 ќе ја повика Македонија да ги почне пристапните преговори, алијансата ќе направи План за пристапување, по што Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ќе издаде формална покана, на која македонската влада ќе одговори со писмо за намери, по што ќе уследат политичките и техничките сесии на преговори и од наша страна ќе се изготви тромесечна Програма за членство, и ако се помине добро се потпишува Протоколот за пристапување и нашата земја фактички станува членка на НАТО. Потоа треба да се ратификува од сите 29 земји членки, по што Македонија ќе стане формално полноправна членка. Но дотогаш ќе може да учествуваме во сите постапки и да дискутираме, но не ќе може да гласаме – објасни Пендаровски.

Формирањето на нова Државна изборна комисија, која ќе треба да го организира референдумот за Договорот со Грција и уставните измени, работи за кои се очекува противење од ВМРО-ДПМНЕ, за Шекеринска се моменти кога опозицијата треба да покаже политичка зрелост.

– Свесни сме дека постојат можности за одлагање, и ние би сакале да ги избегнеме таквите ситуации, оти тоа е стратешки штено за Македонија. Ако ние губиме време, светот не стои мирно. Партиите што пред сите избори кажувале дека има политичка одлука за НАТО, се надеваме сега нема да заборават што кажале. Сега имаме шанса, кога постои поддршка во парламентот на Грција да се реши прашањето, оти по изборите кај нив не знаеме што ќе се случи, а тоа го знаат и во НАТО, така што на сите ни се брза. маедонија е мала земја, нема голем сила, и мора да даде впечаток дека ќе се држи на зборот – рече Шекеринска.