!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Грците разочарани од политичарите


Атина, 20 јануари, 2017 - 15:41 (META) 

Грчките граѓани остануваат песимисти дека политичарите од владата или опозицијата може да ги подобрат работите во државата. Нова анкета на солунскиот Универзитет „Македонија“, изработена за грчката телевизија „Скај“, покажува дека 72 отсто од Грците сметаат дека 2017 година ќе биде многу полоша од лани. Оптимисти дека работите ќе се подобрат се едвај 16 отсто од граѓаните.

Грчките граѓани не се надеваат дека економијата на државата и нивните финансии ќе се подобрат наскоро. Висок процент, 63 отсто, изјавиле дека во следните 12 месеци нивните лични финансии најверојатно или, пак, сигурно ќе се влошат.

Според анкетата, грчкото општество е значително разочарано од политичарите и од актуелната политичка состојба. Мнозинството од граѓаните, 88 отсто, сметаат дека државата се движи во погрешна насока.

Опозициската Нова демократија, според резултатите, и понатаму е во предност пред владејачката СИРИЗА. Десничарите водат со 14,5 отсто пред партијата на премиерот Алексис Ципрас. Подетално, Нова демократија има 30 отсто, а СИРИЗА 16,5 отсто гласови. Неонацистичката Златна зора останува стабилно на третото место со 7,5 отсто поддршка, а ПАСОК и Комунистичката партија се четврти со 6,5 отсто. Анкетата покажува дека три од партиите кои се сега во собранието, Река, Независни Грци и Унија на центристи, имаат од 2 до 2,5 отсто поддршка и неизвесно е дали, доколку има избори, повторно би влегле во собранието.

Доколку утре се распишат избори, 71 отсто од испитаниците сметаат дека ќе победи Нова демократија, а во победа на СИИЗА веруваат само 11,5 отсто. Според анкетата, најголемиот процент од испитаниците сметаат дека ниту Ципрас, ниту лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, се соодветни за премиер. Меѓу двајцата, сепак, води Мицотакис кој има поддршка од 33,5 отсто од испитаниците, додека Ципрас го поддржуваат како посоодветен премиер 20 отсто од граѓаните.

Мнозинството од испитаниците, 86,5 отсто, не се задоволни од работата на владата. Дури 72,5 отсто од гласачите на СИРИЗА исто така изјавиле дека не се задоволни од досегашната работа на владата.


Аврамопулос: Бегалците не смееме да ги оставиме надвор, на студено и без покрив над глава


Атина, 18 јануари, 2017 - 15:02 (META) 

Европскиот комесар за миграција, Димитрис Аврамопулос, денеска од Лезбос испрати порака дека неопходно е веднаш да се најде решение за ситуацијата со бегалците во Грција поради лошите временски услови.

– Недозволиво е бегалците да бидат оставени надвор, на студено време, да преживуваат низ најлошиот зимски период без покрив над глава. Треба да се најде решение денеска, не утре, не следната недела, туку сега – изјави Аврамопулос за време на денешната посета во бегалските кампови на Лезбос, каде има повеќе од 5.000 бегалци.

Аврамопулос ја реафирмираше европската поддршка за Грција во насока на наоѓање решенија за бегалскиот проблем и за нова финансиска поддршка. Европскиот комесар истакна дека голем дел од финансиската помош што досега е одредена за Грција е доделена и на бројни странски организации и ги повика нив да ги зголемат напорите за да се овозможи итна помош на оние бегалци на островите на кои им е најважна во моментов. Аврамопулос побара и поголема помош од локалните власти и од населението, бидејќи без нивна помош нема да има вистинско решение.

– Во овој момент сите имаме обврска итно да одговориме на оваа хуманитарна ситуација – истакна Аврамопулос.

Европскиот комесар доаѓа во особено критичен момент, бидејќи илјадници бегалци на Лезбос живеат во особено тешки услови поради снегот на островот, во тенки шатори без греење и без соодветна облека. Обидот на грчката влада да смести околу 1.000 бегалци на брод на Лезбос за да им понуди подобри услови беше неуспешен, бидејќи бегалците се плашат дека доколку се преселат на бродот може да бидат префрлени без нивна согласност на друго место.

Грчкиот министер за миграција, Јанис Музалас, кој го придружува Аврамопулос, неделава во говор во грчкото собрание посочи дека владата продолжува со напорите да обезбеди што е можно подобри услови за бегалците. Изрази жалење што околу 2.000 бегалци од островите се соочуваат со сурови услови и владата не успеала да ги премести во подобри центри или сместувачки капацитети, но посочи дека успеале да сместат околу 50.000 луѓе на суво и на топло за да не мора да се соочуваат со последиците од лошите временски услови во земјата.

 

 


Грција со суфицит од 4,4 милијарди евра во минатогодишниот буџет


Атина, 17 јануари, 2017 - 12:23 (META) 

Грција ја заврши 2016 година со суфицит од 4,4 милијарди евра според првичните информации од грчкото министерство за финансии.

Суфицитот во грчкиот буџет, според податоците на министерството, е за 2,4 милијарди поголем од предвидениот за изминатата година. Според првичните пресметки, трошоците од владиниот буџет од јануари до декември 2016 година биле 55,153 милиони евра иако за расходи биле предвидени за 817 милиони евра.

Владата, сепак, трошела повеќе од претходната 2015 година, и тоа најмногу за финансиска помош за пензионерите, ранливите социјални групи и за многудетните семејства. Грчката влада издвоила 81 милион евра за справување со бегалската криза и за помош на илјадниците бегалци низ центрите во земјата.

Во 2015 година, Грција оствари буџетски суфицит од 2,27 милијарди евра, а целта договорена со кредиторите беше да има суфицит од 1,9 милијарди евра.


Уапсени сопственикот и главниот уредник на грчкиот неделник „Параполитика“


Атина, 11 јануари, 2017 - 12:41 (META) 

Грчката полиција ги уапси главниот уредник на неделникот „Параполитика“, Панајотис Ѕенос, и издавачот на весникот, Јанис Куртакис, по тужба на лидерот на Независни Грци и министер за одбрана, Панос Каменос.

Главниот уредник на весникот беше уапсен со големо полициско присуство од 15 полицајци во канцелариите на неделникот по тужба од Каменос за клевета против него и неговото семејство и за обид за изнудување.

Каменос тврди дека новинарите на неделникот, кој има и своја радио-станица, преку радио-емисија директно го напаѓале и ширеле лажни информации дека неговиот малолетен син е анархист и поврзан со уапсената терористка Пола Рупа. Каменос тврди дека ваквите информации се и директна навреда за него и ќе го попречат идното образование во странство и имиџ на неговиот син.

Уапсените новинари порачаа дека е ова обид за нивно замолчување и за заплашување и велат дека имаат доверба во независното судство. Новинарите, исто така, велат дека судот ја отфрлил тужбата на Каменос за изнудување.

Против апсењето на новинарите се огласи и медиумската бранша, новинарскиот синдикат ЕСИЕА и сите опозициски партии, кои го осудија овој чин од владата на СИРИЗА и на Независни Грци и побараа почитување на слободата на печатот.


Поради лошото време, забранет e влезот на камиони во Грција на преминот Евзони


Гевгелија, 11 јануари, 2017 - 11:01 (META) 

На тешките товарни возила кои транзитираат меѓу Македонија и Грција, преку граничните премини Богородица и Евзони не им се дозволува влез во Грција поради лошите временски услови и состојбата на патиштата. Вакво известување утрово добиле македонските полициски служби на граничниот премин Богородица од своите колеги на преминот Евзони, од грчката страна на границата.

Поради забрната за влез, како што информираат од МВР, во граничниот меѓупростор, за влез во Грција чекаат околу 70 товарни возила.

„Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека утринава (11 јануари 2017 година) остварен е контакт помеѓу раководител на смена на полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица со раководител на смена на граничниот премин Евзони во врска со застој при влез во Грција за товарен сообраќај. Од страна на грчките полициски службеници добиено е известување дека од 2 часот, не им се дозволува на тешките товарни возила влез во Грција поради лошите временски услови и состојбата на патиштата“, стои во соопштението од МВР.


Рускиот конзул во Атина пронајден мртов


Атина, 9 јануари, 2017 - 20:30 (META) 

Рускиот конзул во Атина, Андреј Маланин, денеска е најден мртов во неговата резиденција во центарот на Атина. Според првичните информации во грчките медиуми, конзулот починал од природна смрт и нема знаци на насилство на телото или насилно влегување во домот ниту, пак, кражба на предмети.

Соработниците на 55-годишниот конзул од руската амбасада во Атина се загрижиле откако тој не се појавил на работа. Првично, сами отишле до резиденцијата и откако никој не им отворил врата, ја повикале полицијата за да може да влезат во неговиот дом.

Во резиденцијата испитување врши единицата за криминални дела и ќе биде извршена аутопсија за да се открие причината за смртта.


Снегот дополнително ги отежна условите за живот во бегалскиот камп Морија


Атина, 8 јануари, 2017 - 11:24 (META) 

Илјадниците бегалци во бегалскиот камп Морија на Лезбос викендов се соочуваат со уште потешки услови за живот поради поларната температура и снегот на островот. Тенките летни шатори во кои живеат повеќе од 8.000 бегалци на Лезбос викендов се прекриени со снег и нов предизвик за бегалците е како да се заштитат себеси и своите работи од студот и од снегот. Некои од нив поставуваат големи пластични ќеси над шаторите, но и тоа не е доволно за да го избегнат студот во кампот.

Голем број од бегалците и од волонтерите протестираат и реагираат затоа што државата нема направено нешто досега за да ги заштити од очекуваните лоши зимски временски услови, иако неколку дена однапред имаше најави за опаѓање на температурата под нулата и снег во целата држава. Иако владата вети дека од септември бегалците ќе бидат преместени во нови кампови во кои ќе има бунгалови наместо шатори, тој план е пролонгиран и засега сè уште нема најава кога ќе се случи тоа. Во најголемиот број случаи, низ камповите во земјата бегалците се сместени или во пластични контејнери или во тенки шатори на УНХЦР на отворено, или во празни индустриски хали, иако има и случаи каде бегалците се сместени во контејнери каде има греење.

Снегот во Грција предизвика голем број проблеми, сообраќаен хаос на автопатиштата низ земјата, дел од автопатот Патра – Коринт на Пелопонез беше и затворен, а во голем дел од Северна Грција и на Халкидики, иако времето почнува да се подобрува, неопходно е поседување зимска опрема. Овие два дена поради лошото време животот го загубија две лица, еден 77-годишен човек, кој почина од хипотермија откако се изгуби во шумски предел и една постара жена од задушување поради начинот на греење на домот.


Коѕиас денеска ќе се сретне со Нимиц


Њујорк, 6 јануари, 2017 - 13:47 (META) 

Шефот на грчката дипломатијата, Никос Коѕиас, денеска во Њујорк ќе се сретне со посредникот во спорот за името, Метју Нимиц. Средбата Нимиц – Коѕиас ќе биде во рамки на патувањето на грчкиот министер за надворешни работи во Њујорк на состаноци за кипарското прашање, чии преговори се особено интензивирани во овој период.

Главната цел на посетата на Коѕиас на Њујорк и на Обединетите нации е средбата со новиот генерален секретар на ОН, Антонио Гутереш, на која двајцата политичари се очекува да се фокусираат главно на прашањето за Кипар пред новата рунда разговори во Женева.

Спорот за името ќе се најде попатно на агендата на Коѕиас, кој ќе го искористи присуството во ОН да поразговара и со посредникот Нимиц околу македонско-грчките врски и преговорите за името. Коѕиас и Нимиц минатата година се сретнаа двапати, еднаш во април во Луксембург, а вториот пат во Њујорк за време на Генералното собрание. Од средбите немаше некакви конкретни резултати, ако се има предвид дека преговорите се на стенд бај поради политичката криза во Македонија. Ова ќе биде нивна трета заедничка средба додека трае кризата во Македонија, а последната заедничка рунда преговори беше во 2014 година.

За потсетување, весникот „Катимерини“ пред извесно време пишуваше дека Нимиц е подготвен да ги реактивира преговорите со двете страни веднаш по македонските избори и штом се избере нова влада. Грчката страна исто така очекува стабилна влада која ќе може да биде силен преговарач околу решавањето на разликите за името. Нимиц на почетокот на 2016 година во интервју за грчката телевизија „Скај“ изрази разочараност што преговарачкиот процес е привремено принудно стопиран и апелираше веднаш по изборите и двете страни повторно активно да му се посветат на процесот за наоѓање заеднички прифатливо решение.

И грчката и македонската страна изминатава година отворено се посветија на зачестени средби за зајакнување на меѓусебната доверба и соработка, ставајќи го политичкиот спор во втор план.


Грчки медиуми: Црвен картон од Србија за Скопје!


Атина, 5 јануари, 2017 - 13:07 (META) 

Голем број грчки медиуми ги пренесоа изјавите на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, дека Србија не требало да ја признае Македонија под уставното име.

„Српско МНР: Направивме грешка што БЈРМ ја признавме под уставното име“, „Изјава на српскиот премиер за шамарот кон Грците – Не требаше да ја признаеме БЈРМ под уставното име“, „Дачиќ: Грешка што го признавме Скопје под уставното име“, „Србија зажали што го призна Скопје како Македонија и ги навреди Грците“, се само дел од насловите на текстовите кои, главно, само општо ја пренесуваат изјавата на Дачиќ.

„Црвен картон од Србија за Скопје“ е насловот на коментарот на весникот „Етнос“, кој ја пренесува изјавата на Дачиќ. Весникот прво прашува која е причината Дачиќ сега да говори за српски грешки, да се правда кон Грција и да го менува ставот кон Македонија, а потоа го пренесува делот од интервјуто на српскиот министер за агенцијата БЕТА, додавајќи дека Дачиќ смета дека признавањето е грешка и е лут поради македонскиот став кон Косово.

„Дали да очекуваме и други иницијативи од Србија?“, прашува „Етнос“.

Порталот „Њуз 247“ коментира дека српскиот министер за надворешни работи признал, иако со задоцнување, дека е грешка тоа што Србија ја признала Македонија под уставното име и на тој начин ѝ плеснала шлаканица на Грција. Порталот „Њузбомб“ пишува дека Дачиќ покажал каење за признавањето на Македонија, забележувајќи дека таквиот чекор бил навреда за Грците, додека грчкиот „Трибјун“ забележува дека Србија зажалила што ја признала Македонија и ги повредила Грците со кои има добри односи.

Од грчкото министерство за надворешни работи не стигна официјална реакција за изјавите на Дачиќ.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, според грчките медиуми, планира на 30 и на 31 јануари да ја посети Србија. Оваа посета, според оценката на „Катимерини“, симболично ќе го означи почетокот на нова поактивна грчка политика и отворање кон Балканот, иако со задоцнување од две години. Таа има цел да ја засили грчко-српската дипломатска соработка во моменти кога има отворени прашања меѓу Грција, Македонија и Албанија.

Во однос на Косово, Грција отворено изразува поддршка за европската перспектива на Косово, но поради добрите врски со Србија сè уште нема пристапено кон признавање на државата. Грчките и косовските власти, по низа средби, договорија отворање на канцеларија за економски врски на Косово во Атина, но целиот процес сè уште е само на ниво на разговори.


Нов бран поскапувања во Грција


Атина, 2 јануари, 2017 - 17:32 (META) 

Поскапи цигари, кафе, бензин, телефон и интернет. Ова беше новогодишното пакетче за грчките граѓани бидејќи од 1 јануари стапи на сила мерката за нов бран зголемување на данокот на додадена вредност за голем број производи и услуги. Грчките граѓани овој нов бран поскапување ќе ги чини вкупно една милијарда евра, кои ќе се слеат во државната каса.

Поконкретно, бензинот поскапува за 3 центи по литар, додека нафтата 8 центи по литар.
Поскапува и најмасовно користениот производ во грчкото секојдневие – кафето. Од денеска секоја шолја кафе ќе биде минимум 10 центи поскапа. Килограм кафе во малопродажбата во маркетите и во продавниците за кафе се очекува да поскапи за 25 отсто.

Цигарите ќе бидат поскапи за речиси 30 денари, односно половина евро, додека кесичките тутун ќе поскапат за цело евро, а поскапуваат и електронските цигари. Овие производи се соочуваат со втор бран поскапување, бидејќи цените веќе се зголемија за 20 центи во ноември, а се очекува да поскапат уште плус 30 центи во февруари или март.

Грците од месецов ги очекуваат и поскапи сметки за телефон и за интернет бидејќи овие услуги поскапуваат за 6 отсто.

Зголемувањето на ДДВ, новите даноци, намалувањето на пензиите се очекува да ја направат 2017 уште потешка од 2016 година за грчките граѓани и дополнително да ја ослабат купувачката моќ на просечниот грчки потрошувач.

Голем дел од Грците според истражувањето на Универзитетот „Македониа“ во Солун биле поскромни во трошењето околу празниците. Најголем процент од испитаниците, 85 отсто, изјавиле дека купувале за Божиќ и за Нова година, додека 15 отсто дека не потрошиле воопшто пари за празниците најмногу поради недостигот.

76 отсто потрошиле до 200 евра за празнично купување, 20 отсто потрошиле од 201 до 500 евра, додека минимален процент, 4 отсто, потрошиле повеќе од 500 евра.

Најмногу се трошеле пари за храна, облека, помалку за бела техника, а најмалку за патувања.
Од испитаниците само 24 отсто изјавиле дека патувале за време на празниците и тоа 90 отсто од нив останале во Грција, а само 10 отсто биле во странство.