Ѕанакопулос: Не постојат притисоци врз Грција за прашањето за името


Атина, 23 февруари, 2018 - 10:54 (META) 

Не постои никаков притисок врз грчката страна за прашањето за името, вели портпаролот на владата на Грција, Димитрос Ѕанакопулос, во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, пренесува МИА.

– Она што треба да разбереме е дека во конкретното прашање постои можност, во овој момент, Грција и соседната земја да најдат заедничко компромисно заемно прифатливо решение кое ќе направи добро и за двете земји, но и за Балканот во целост, бидејќи ќе ја промовира, ќе ја зацврсти стабилноста во поширокиот регион – вели Ѕанакопулос.

Во однос на позицијата на коалициониот партнер во владата Панос Каменос, кој во средата од грчкиот парламент порача дека не се согласува со тоа како владата управува со прашањето со името и дека ќе направи сѐ „да не се даде името Македонија“, Ѕанакопулос вели дека треба да се почека, да се види крајниот предлог за решение, па дури потоа да се коментира.

– Каменос го изрази неговото мислење за конкретното прашање. Министерот за надворешни работи и премиерот имаат изјавено која е позицијата на владата и со кои позиции Република Грција доаѓа во преговорите. Сметам дека треба да бидеме трпеливи, да видиме на крај кој ќе биде предлогот за решение до кој ќе стигнат политичките раководства на министерствата за надворешни работи и премиерите, а потоа сите да излеземе со ставови – додава Ѕанакопулос.


Бошњаковски: Германија не се вклучува активно во преговорите за името


Скопје, 21 февруари, 2018 - 12:34 (META) 

Германија не се вклучува активно во преговорите за името кои се водат помеѓу Македонија и Грција под закрила на Обединетите нации и медијаторот Метју Нимиц, рече владиниот портпарол Миле Бошњаковски како одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција.

– Денешната средба на германската канцеларка Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев е билатерална на која ќе се разговараат повеќе работи и економски прашања. Се разбира дека одредени пријатели на Македонија и Грција имаат свое видување на работите, меѓутоа отсечно велам – не – дека ќе учествуваат во преговорите – вели Бошњаковски.

На прашањето од каде Заев го црпи оптимизмот дека решението за спорот со името е можен до јули оваа година, Бошњаковски вели дека се по ова прашање било јавно и транспарентно и затоа може да се повлече линија дека оптимизам постои.

– Имавме средба помеѓу двајцата премиери, имавме отворање на затворени прашања кои 15 години не биле разговарани, имаме интензивни контакти помеѓу министрите за надворешни работи, така што самите разговори се добар показател дека постои оптимизам без разлика на информациите кои што пристигнуваат од различни страни, но сосема друга работа се официјалните преговори – додава Бошњаковски.


Во Јаница (Ениџе-Вардар) испекоа погача од два метра со Александар и сонцето од Кутлеш


Скопје, 19 февруари, 2018 - 10:30 (META) 

Еден млад пекар, кој сака да ги декорира производите на фурната во Јаница (Ениџе -Вардар), подготви двометарска погача украсена со ѕвездата од Кутлеш (Вергина), главата на Александар Велики и со слоганот „Македонија е Грција“.

Пекарот работи во „Стара фурна“ во Јаница (Ениџе – Вардар).

Фотографиите се од Life-Events.gr.

Погача4

 


Коѕиас: Доаѓам во Скопје со план 20 страници, првиот дел за името е готов


Атина, 16 февруари, 2018 - 12:28 (META) 

Јас претпочитам име што во меѓународни рамки ќе зборува дека тој дел на Македонија е сега делот на ФИРОМ, Скопје, со Албанци и Словени и дека тој дел нема ништо заедничко со грчка Македонија – не сакам да се случуваат забуни, вели Никос Коѕиас, грчкиот министер за надворешни работи во интервју за грчката телевизија „Алфа“.

Коѕиас објаснувајќи дека месецов ќе дојде во Скопје со план на 20 страници, вели дека првиот дел е готов, а се однесува на името и на изведенките од името.

Се очекува Коѕиас да биде првиот грчки висок функционер што ќе слета на скопскиот аеродром, како гест на добра волја по неговото преименување од „Александар Велики“ во Меѓународен аеродром Скопје.

Шефот на грчката дипломатија упатува и внатрешна порака, до политичките сили во Грција, посочувајќи дека нерешавањето на спорот ќе остави големи можности за мешање на Турција во регионот.

– Оние што сакаат уставот да се смени сега и тука, знаат дека тоа нема да се случи. И тоа се тие што не сакаат договор. Но, сакам да појаснам дека несогласувањето со северниот сосед ќе значи продолжување на проблемот. Тоа ќе значи дека во регионот ќе имаме постојан извор на нестабилност, поради што Турција ќе се обидува да интервенира. Заев беше во Турција, како што знаете, војската на северниот сосед е обучувана од Турција. Сметам дека е добро да ги развиеме нашите односи, за тие работи да се одвиваат во добра соработка – вели Коѕиас.

Зборувајќи за предлозите што биле изнесени на маса за новото име, тој вели дека ставовите на раководството на ФИРОМ и неговите се разликуваат.

– Или Горна Македонија, или Северна Македонија или Вардарска Македонија или Македонија – Вардар. Има дебата. Името да биде на латиница, да биде на англиски, од каде ќе се преведува на сите јазици. Тоа е она што мислам дека Скопје би го сакало. Мојата желба е малку покомплексна. Би сакал да биде тоа име кое ќе кажува дека тоа е една друга Македонија, географски ентитет, а не историско наследство на грчка Македонија – вели шефот на грчката дипиломатија во интервјуто.

Тој гледа позитивно на македонскиот премиер и објаснува дека планот ќе биде „пакет“.

– Мислам дека господинот Заев изразува оптимизам, што е добро за преговорите. Ние зборувавме точка по точка. И кога така преговарате, не може секаде да се согласите, оти за сè имате свое мислење, а другиот негово. Тогаш се обидувате различните точки да ги ставите во пакет. Она што се обидувате да го ставите во пакет се другите точки. Како што велиме академски, тоа е пакет решенија, што значи дека јас ќе ви попуштам на една точка што за мене не е битна, но за вас е многу битна. А вие ќе ми попуштите за точка што за мене е многу важна, а за вас помалку важна. Оти, во спротивно, нема спогодба. Мислам, ако се сеќаваме, дека господинот Заев рече дека сме согласни за општите принципи. Да решиме некои проблеми, јас размислувам за неговото многу практично решение. Во смисла дека ако за мене некои прашања се решени, за нив не се – вели Коѕиас.

За планот на 20 страници, тој објаснува дека првиот дел е готов, а се однесува на името и на изведенките од името.

– Односно, како ќе се користи името – ние сме и за внатрешни и за надворешна употреба, и во меѓународните односи и во билатералните односи. Значи, има име и тоа се користи, но доаѓаат и изведенките. Идентитетот, единството, јазикот. Потоа, се зборува и за трговските марки – има многу производи со името Македонија на двете страни, и, се разбира, тоа мора да престане. Но за тоа нема да зборуваме во овие преговори – вели грчкиот министер за надворешни работи.

За менувањето на македонскиот Устав, тој вели дека сега другата страна на тоа се противи, но е неопходно за долгорочна стабилност.

– Моите пријатели од Скопје веруваат дека нема потреба од промена на уставот. Тоа не може да го направат сега, немаат мнозинство. Сепак, ние веруваме дека за договорот да донесе долгорочна стабилност и консолидација на оваа земја, потребни се уставни измени, инаку се остава простор за спорови во иднина – вели Коѕиас.

 


Мицотакис го обвини Ципрас дека игра на картата на поделба


Атинa, 15 февруари, 2018 - 16:04 (META) 

Лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, го обвини грчкиот премиер Алексис Ципрас дека повторно игра на картата поделба, бидејќи сакал да направи поделба во опозицијата, но не му успеало, а истото сакал да го стори и со народот кога ги нарекол радикални десничари оние што учествувале во протестите.

Според него, грчката влада без план и без гаранции тргнала да даде сѐ, и вели дека за тоа доволни и биле само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот.

Мицотакис вели дека Ципрас, наместо да создаде консензус и поддршка од опозициските партии, формирајќи една заедничка линија, одбрал прашањето за името да го искористи за партиски интереси.

Според него, преговарањето на Владата уште од почеток било погрешно.

– Дури и основните прашања за иредентизмот и промената на Уставот ги ставија во агендата по соодветните барања од Нова демократија. И до овој момент сѐ уште не е разјаснето дали овие промени навистина се неопходен предуслов за да продолжи било каков разговор за името, како што ние се залагаме – вели Мицотакис.


Столтенберг повикува на флексибилност во преговорите за името


Брисел, 15 февруари, 2018 - 15:37 (META) 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска на прес-конференција во Брисел повика на флексибилност во преговорите меѓу Македонија и Грција за спорот со името.

– Јас би бил многу внимателен и не би шпекулирал околу можноста за договор. Имаме посредник на ОН, кој сега изложува некои предлози како да се реши прашањето за името. Се надевам дека актуелните иницијативи ќе доведат до такво решение. Навистина се надевам дека е можно решение, кое ќе го реши проблемот, кој долго време постои меѓу ПЈР Македонија и Грција и кое ќе ѝ овозможи да стане членка на Алијансата. Затоа, ги повикувам да бидат флексибилни – рече Столтенберг.


Османи: Клучно е дебатата за спорот за името да не се одвива преку медиуми


Скопје, 15 февруари, 2018 - 13:39 (META) 

Постои придвижување и не гледам друга алтернатива во однос на решавањето на прашањето за името. Клучно за успехот на овој процес е дебатата да не се одвива преку медиуми туку во рамки на преговарачките тимови, изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи пред отворањето на Националната трилатерална конференција „Евроинтеграцијата на Македонија и иднината на Европската унија“.

Тој препорача дека ова се однесува и за, како што вели, пријателите од грчката страна и за нашите претставници.

– Ако сега почнеме да лицитираме тоа ќе биде модел за неуспех на прашањето. Знам дека граѓаните очекуваат, но верувајте, дека модел за неуспех е јавно преговарање. На ниту еден начин нема да му помогне на процесот преку дебата во медиумите. Затоа треба да ја држиме оваа дебата во рамки на преговарачките тимови, а во моментот кога ќе имаме начелно некоја согласност, тогаш можеме да излеземе во јавноста и да побараме мислење од граѓаните и од другите општествени слоеви – рече Османи.

Тој на конференцијата на која пред невладините организации ја презентираше Стратегијата на Европската Комисија за проширување со земјите од Западниот Балкан до 2025 година рече дека граѓанскиот сектор претставува нераскинлив дел од изградбата на демократско општество. Османи потенцираше дека Владата создава услови за синергија помеѓу власта и невладините организации.


Захариева: Да ги оставиме Атина и Скопје да ги водат преговорите


Софија, 13 февруари, 2018 - 13:50 (META) 

Се радувам што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави денеска министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева во Софија одговарајќи на новинарско прашање во врска со спорот за името, пренесува бугарската новинска агенција „БТА“.

– Тоа е билатерално прашање и да ги оставиме Атина и Скопје да ги водат преговорите со посредство на Обединетите нации (ОН) – изјави Захариева и посака успех во преговорите.

Поранешниот бугарски претседател, Георги Прванов вчера изјави дека преговорите за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција не треба да бидат на сметка на Бугарија и дека за Софија и за нејзината дипломатија не треба да биде сеедно како ќе завршат преговорите, додавајќи дека во еден момент треба да постои и некаква усогласеност и со Бугарија.

Инаку, денеска во Виена се одржува средба меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас на која присуствува и медијаторот на ОН во преговорите, Метју Нимиц.

Средбата трае повеќе од три часа. Засега нема информации дали по нејзиното завршување шефовите на дипломатиите на двете земји ќе дадат изјави или пак ќе има заедничко соопштение на министерствата за надворешни работи на Македонија и на Грција.


Ѕанакопулос: Топката сега е на теренот на нашиот сосед


Атина, 13 февруари, 2018 - 11:39 (META) 

Топката во моментов е на теренот на нашиот сосед, кој ќе треба и во практика да покаже дека е промената реториката на Владата што може да доведе до опипливи резултати во односите на двете земји, изјави портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос.

Во врска со различните позиции на Скопје и Атина во однос на промената на македонскиот Устав, што грчкиот премиер Алексис Ципрас го спомена како предуслов, а македонскиот премиер Зоран Заев отфрли можност за измени, Ѕанакопулос за радиото „Алфа 989“ рече дека тоа е предмет на преговорите и уште еднаш ги повтори грчките позиции.

– Многу добро знаете дека едно заемно прифатливо решение, токму за да биде заемно, потребни се двајца. Потребни се и двете страни. Во оваа смисла ние многу јасно ги имаме кажано нашите позиции. Говориме за сложено име, кое ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. Тоа значи дека не може да биде поинаку од промена на уставното име на соседот и ова сметаме дека е рамката во која би можело да се најде токму ова заемно прифатливо решение – рече Ѕанакопулос.


Димитров и Коѕиас вечерва ќе разговараат во Виена, утре зедничка средба со Нимиц


Виена, 12 февруари, 2018 - 18:46 (META) 

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, информираа попладневно од Министерството за надворешни работи.

Димитров и Коѕиас утре ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

Димитров и Коѕиас ќе се сретнат и на 15 и 16 февруари во Софија на маргините на неформалната средба на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.