!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ГРОМ: Потпишувањето на договорот за добрососедство ќе предизвика конфронтации


Скопје, 9 јули, 2017 - 17:29 (META) 

Потпретседателот на ГРОМ, Љупчо Пренџов, на прес-конференција за медиумите рече дека Зоран Заев и СДС тврделе дека ќе има дебати за договорот за добрососедство со Бугарија иако веќе договорот бил готов.

– За три недели е Илинден. Нема ни „Д“ од дебата, но затоа Бојко Борисов се однесува одговорно кон својата нација. Тој уште на 5 јули го доставил договорот до комисијата за надворешни работи во бугарскиот парламент – вели Пренџов.

Според него, тоа значи дека договорот е готов, штом пратениците во бугарскиот парламент веќе го разгледуваат.

– Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, вчера во својата изјава јасно кажа дека преговорите со Република Македонија за склучување на договорот се водат интензивно од 2008 година, при што, до овој момент имало 11 експертски средби. Борисов исто така истакна, дека која било бугарска влада да преговара со Македонија, тие од своите ставови не отстапуваат – додава потпретседателот Пренџов.

Граѓанската опција за Македонија се запрашува, со кое право Социјалдемократскиот сојуз и Зоран Заев ќе прават отстапки откако ги изгубиле парламентарните избори.

– Вакви договори, кои задираат во темелите на македонското национално постоење, далеку од очите на јавноста, не може да ги потпишува партија и премиер кои ги изгубиле парламентарните избори. ГРОМ предупредува дека потпишувањето на ваков важен договор, набрзина, сред лето за време на годишни одмори од страна на „сезнајкото“ Заев, без широк научен и политички консензус, ќе предизвика дополнителни конфронтации во и онака зовриената политичка сцена во Македонија. Одговорноста за нестабилноста во РМ ќе ја сноси Зоран Заев и неговите погрешни политики – додава Пренџов.


Јакимовски: Загадувањето во Карпош доаѓа од другите општини


Скопје, 12 февруари, 2017 - 11:47 (META) 

Загадувањето во општина Карпош претежно доаѓа од другите – соседни општини, каде што домаќинствата користат дрва, ќумур или друг начин на греење, вели градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“.

„Загадувањето не е проблем на една општина во Скопје. Загадувањето е проблем од Шар Планина па се до Дервенската клисура. Значи мерки мора да се преземаат интегрално, а не дава резултат ако ние преземаме само парцијални мерки. Ако една општина недоволно презема мерки тоа си има влијание врз атмосферата во друга општина…Како што покажуваат анализите, сериозни загадувачи претставуваат домаќинствата, особено во зимскиот период. Но, морам да кажам дека тие загадувања се многу помалку од Општина Карпош, многу повеќе доаѓаат од другите соседни општини каде што се користи дрва, ќумур и друг начин на греење…Може да замислите дека 19 отсто од загадувањето во Општина Карпош доаѓа од индустријата која ја нема. Ние имаме мали трговски единици, мали сервиси и претежно трговија…Морам да кажам и дека ПМ-честичките и она што значи градежна прашина претежно доаѓа од Цементарата во Генерал Јанковиќ, како и загадувањето од домаќинствата од другите општини“, вели Јакимовски во интервјуто.

Тој ги отфрла обвинувањата дека во Карпош се случува градежна експанзија на сметка на зелените површини и дека тоа е една од причините за загадувањето.

„Тоа воопшто не е точно. Во Општина Карпош за осум години вкупно се изградени 23 станбени згради од 4 до 10 ката. Во исто време во Општина Аеродром се изградени 130 згради“, вели Јакимовски.

Во врска со актуелните политички случувања, градоначалникот на Карпош вели дека доколку СДСМ формира влада, нема да биде испочитувана волјата на граѓаните и тоа ќе „предизвика сериозни проблеми“, кризата нема да се реши, туку „дополнително ќе се продлабочи“.

Тој потврдува дека планира повторно да се кандидира за градоначалник на Карпош на претстојните локални избори кои треба да се одржат во првата половина на мај, а дали тоа ќе биде во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ вели дека за тоа ќе одлучат органите на неговата партија – ГРОМ.


Од удари на громови во Индија загинаа 67 лица


Њу Делхи, 22 јуни, 2016 - 10:18 (META) 

Најмалку 67 лица загинаа од удари на гром во Индија во изминатите два дена, соопштија индиските власти.

Молњите и громовите се релативно вообичаени во Индија во монсунскиот период од годината, од јуни до октомври, но овие две недели бројот на жртвите е невообичаено висок.

За време на ноќната бура во источната држава Бихар, загинаа најмалку 47 лица, а повредени се уште 22, поголемиот дел во руралните предели.

Во соседната држава Утар Прадеш во изминатите два дена загинаа 20 лица, соопштија локалните власти.

Во 2014 година во Индија од громови загинаа повеќе од 2.400 лица.


При удар на гром на концерт во Германија, повредени се осум лица


Франкфурт, 4 јуни, 2016 - 9:37 (META) 

Најмалку осум лица се повредни синоќа од удар на гром за време на концерт во рамки на рок-фестивалот „Рок ам ринг“, што се одржува на поранешниот аеродром во близина на германскиот град Мендиг, околу 100 километри западно од Франкфурт.

Како што јавија германските медиуми, по ударот на громот најмалку осум лица биле пренесени в болница со изгореници со различен степен. Еден од повредените бил подложен на реанимација од медицинските екипи уште на самото место на несреќата.

Според полицијата, на концерот присуствувале дестици илјади луѓе.

За вечерва е предвидено во рамки на фестивалот, концерт да одржи групата „Ред хот чили пеперс“.

 


ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ со заеднички листи за пратеници


Скопје, 11 мај, 2016 - 22:00 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ вечерва, најдоцна до полноќ, ќе поднесат заеднички листи за кандидати за пратеници до ДИК.

Ова било потврдено вечерва на централниот одбор на ГРОМ. Од ВМРО-ДПМНЕ ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат информацијата и велат дека на сите прашања ќе одговорат откако ќе ги достават листите до ДИК.

Се очекува на овие листи да се најдат имиња и на кандидати за пратенции од помалите партии, коалициони партнери на владејачката партија.

Досега до ДИК листи со кандидати за пратеници достави само Народното движење за Македонија (НДМ).

Од ВМРО-ДПМНЕ потврдуваат дека до полноќ ќе ги достават листите со кандидати за пратеници до ДИК.

ДУИ, СДСМ и ДПА нема да поднесат листи со кандидати со пратеници.


Јакимовски: Одлуката на Иванов е донесена под огромен притисок


Скопје, 13 април, 2016 - 15:33 (META) 

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска на прес-конференција рече дека неговата партија е крајно изненадена од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги аболира сите политичари против кои се води предистражна, истражна постапка или, пак, има правосилна судска одлука.

– Запрепастувачки е што оваа одлука се носи во момент кога имаме нефункционална техничка влада, распуштен парламент, а со ваквата одлука претседателот ја загрозува единствената институција од витално значење. Очигледно е дека некој извршил огромен притисок врз претседателот на државата за тој да донесе ваква одлука. Дилемата е дали притисокот врз Иванов се извршил од „чадорот“, откако увидоа дека Зоран Заев не е вистинскиот избор за спроведување на нивното сценарио – вели Јакимовски.

Лидерот на партијата додава дека опозицијата во континуитет трпи пораз од владејачката коалиција.

– Истиот „чадор“ е сведок и го преживува поразот од СЈО, на кое по седуммесечна истрага, највисок дострел му е сознанието дека додека го апселе Љубе Бошковски, полицајците му упатиле пцости – рече Јакимовски.

Според ГРОМ, секој што направил криминал, без оглед дали е од власта или од опозицијата, треба да одговара за своите постапки.


ГРОМ: Одлуката на Иванов ќе нанесе огромна штета врз правниот поредок


Скопје, 12 април, 2016 - 20:38 (META) 

Граѓанската опција за Македонија денеска соопшти дека не се согласува со одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да се прекинат судските процеси кои се водат против политичари.

Според ГРОМ, секој кој го прекршил законот треба да биде санкциониран, без разлика дали е член на власта или на опозицијата.

„Ако оваа одлука е донесена без консултации со политичките партии и со меѓународната заедница, истата ќе нанесе огромна штета врз правниот поредок во Република Македонија, како и врз функционирањето на правната држава. Уште повеќе, со ова сериозно ќе се разниша довербата на граѓаните на Македонија во институциите на системот и во политичките партии во целина“, стои во реакцијата на ГРОМ.


ГРОМ: Граѓаните ја одбранија државата


Скопје, 16 март, 2016 - 16:40 (META) 

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска на прес-конференција рече дека граѓаните успеале да ја одбранат државата. Според него, се видело дека во клучните моменти, како што државните институции ги штитат граѓаните, така граѓаните знаат кога треба јасно и недвосмислено да ги заштитат институциите и тие што работат во нив.

„Секогаш кога ќе биде доведен во прашање суверенитетот и професионалноста на македонските институции, одговорот ќе биде жесток, а ГРОМ секогаш ќе биде предводникот – рече Јакимовски, заблагодарувајќи им се на граѓаните што со мирниот собир дале поддршка на институциите на државата.

Одговарајќи на новинарско прашање, Јакимовски рече дека ниту имале намера да предизвикаат каков било инцидент или конфликт со повикот до граѓаните да излезат на мирен собир за одбрана на Уставниот суд, ниту истиот бил поддржан со организирање партиски активисти на ВМРО- ДПМНЕ.

– Ние излеговме токму во одбрана на Уставниот суд, бидејќи активисти кои протестираа пред тој Уставен суд им се закануваа на судиите со физичка пресметка. На собирот, секако, имаше партиски симпатизери на ГРОМ, но, исто така, имаше и многу граѓани од друга или без партиска припадност, од различни етнички заедници, кои заедно и сплотено дојдоа да си ги одбранат своите институции. Ние не шириме никаков партиски триумфализам, туку, напротив, сметаме дека нашата, пред сè, граѓанска должност, ја извршивме достојно, бранејќи ги институциите на државата, на кои перманентно некој им се закануваше – рече Јакимовски.


Уставниот суд одлучува дали ќе има помилување за изборни измами


Скопје, 16 март, 2016 - 9:46 (META) 

Уставниот суд на Македонија на седницата која почна денеска точно во 9 часот решава дали на претседателот на државата ќе му го врати правото да помилува лица осудени за изборни измами или, пак, ќе остане на сила актуелното решение, со кое тоа му е оневозможено, според измените на Законот за помилување од 2009 година.

Поради оваа иницијатива во текот на вчерашниот ден на улиците на главниот град се одржаа два протести. Едниот, организиран од граѓанската платформа „Ајде“, под мотото „Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд“, беше поддржан од опозицијата. Илјадници граѓани побараа да не се менува Законот за помилување, како и оставка од петмина уставни судии, кои, според демонстрантите, работат и одлучуваат по диктат на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Другиот протест беше организиран од власта, преку партијата ГРОМ на Стевчо Јакимовски. Организаторите на овој протест, кои поставија шатори пред Уставниот суд, велат дека се таму за да го одбранат Уставниот суд и уставниот поредок.

Стотици граѓани од утринава повторно се собираат пред Уставниот суд, како што велат, за да го заштитат уставниот поредок. Разговаравме со неколку од нив и прашавме до кога ќе останат, но никој не сакаше да ни даде конкретен одговор. Дел од граѓаните што се пред судот, тука дошле од рано утринава, а некои тука ја поминале ноќта.

Десетина новинари и сниматели, пак, застанати пред зградата на Уставниот суд, чекаат писмена одлука од судот со образложение зошто денешната седница е затворена. Новинарите претходно се обидоа да влезат и да ја проследат седницата како и секоја друга, но не беа пуштени да влезат во судот.

Пред зградата на Уставниот суд ноќта ја поминаа десетина приврзаници од собирот на ГРОМ, додека демонстрантите предводени од платформата „Ајде“ поради безбедносни причини решија да го напуштат платото пред Македонскиот народен театар, каде го одржаа протестот.


Јакимовски: Не може некој да дојде на власт со слушалки на уши


Скопје, 15 март, 2016 - 19:59 (META) 

Тука сме да го браниме Уставниот суд, да ја одбраниме државата, порача претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, пред насобраните граѓани пред Уставниот суд.

Тој рече дека еден аболиран Зоран Заев не може да го урива уставниот поредок на Република Македонија.

– Сега ја напаѓаат Македонија, кога е соочена со бегалската криза и кога постои опасност за дестабилизација на државата. Со тоа сакаат само да си направат алиби за повторно одложување на изборите. Не може вака некој да доаѓа на власт, без визија, без социјална и економска програма, туку само со слушалки на уши – рече Јакимовски.

Тој најави дека од утре, секој ден ќе бидат пред Уставниот суд за да го одбранат и него и државата.

– Судот треба да се остави сам да донесе одлука, без мешање однадвор. Народот не ги сака, народот не сака кодоши. Не е срамота, нека земат странски служби, какви сакаат, нека се качат на бина и нека речат „Да, ние сме со нив“. На овој народ му било тешко и во 1903 година, и во 1912, 1913, во 1943 година, а тешко му е и сега, во 2016 година, но ќе ја пребродиме – рече Јакимовски.