Сончево и топло време, од попладне дожд и грмежи


Скопје, 24 април, 2018 - 9:06 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста на места ќе се зголеми и ќе има услови за краткотраен локален дожд со ретки грмежи.

Утринската температура се движи од 4 до 10 Целзиусови степени, а највисоката дневна температура ќе биде од 24 до 30 степени. УВ-индексот ќе изнесува 6.

Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурите ќе се движат од 9 до 28 Целзиусови степени.


Сончево со мала облачност, попладне дожд и грмежи


Скопје, 20 април, 2018 - 8:33 (META) 

Времето  во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен северен ветер. Попладне во источните делови ќе има краткотраен локален дожд и ретки грмежи.

Утринската температура се движи од 4 до 13 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 18 и 26 степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен повремено засилен северен ветер. Утринската температура се спушти до 11 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне до 23 степени.

Во следните три дена  времето ќе биде стабилно со пониски утрински температури, а дневните ќе бидат во пораст. Услови за локални слаби врнежи од дожд ќе има во првите два дена од следната седмица.


Oблачно време со локален пороен дожд и температура до 24 степени


Скопје, 17 април, 2018 - 9:30 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, наместа пороен проследен со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец.

Утринската температура ќе се движи од шест до 11, а дневната од 18 до 24 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време, облачно со сончеви периоди, околу пладне и попладне со услови за краткотраен дожд. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе достигне до 23 Целзиусови степени.


Облачно време, попладне со пороен дожд


Скопје, 5 април, 2018 - 9:12 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно и топло со повремен слаб локален дожд. Попладне на места врнежите ќе бидат поројни со грмежи.

Ќе дува слаб до умерен јужен ветер, а кон крајот на денот и во ноќните часови ќе го промени правецот во северозападен. Поинтензивни врнежите ќе бидат во ноќните часови. Утринската температура ќе се движи од два до девет, а дневната температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 18 до 24 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно попладне со локален пороен дожд и појава на грмежи. Утринската температура ќе достигне до шест степени, а дневната температура до 25 степени.

Врнежите ќе продолжат во текот на ноќта, утре и задутре претпладне. За време на велигденските празници времето ќе биде стабилно, суво и релативно топло.


Сончево време со температури до 22 Целзиусови степени


Скопје, 30 март, 2018 - 9:21 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и потопло. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура се движеше од -3 до 4 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 13 и 21 степен.

Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб до умерен јужен ветер. Дневната температура ќе достигне до 21 Целзиусови степен.

Утре преку ден ќе се задржи сончево и топло време, со натпросечни дневни температури, што ќе предизвика забрзано топење на снежната покривка на планините.

Кон крајот на денот ќе има локални врнежи од дожд, проследени со ретки грмежи. Нќта кон недела врнежите ќе се интензивираат и на места ќе бидат поројни. На највисоките планини ќе има и врнежи од снег.

Во текот на викендот ќе дува засилен ветер, во сабота од јужен, а во недела од западен правец, над 70 километри на час. В недела и понеделник дневната температура ќе опадне зa околу 5 степени, а потоа повторно ќе биде во пораст.


Облачно време со локален дожд и грмежи


Скопје, 13 март, 2018 - 9:17 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, во крајните западни и источни делови значително облачно со локален дожд и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец.

Утринската температура ќе се движи од три до девет степени, а дневната температура од пет до 19 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до пет, а дневната температура до 16 Целзиусови степени.


Променливо облачно време со повремен дожд


Скопје, 20 септември, 2017 - 8:52 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и посвежо во однос на вчера, со повремен локален дожд, наместа проследен со ретки грмежи и со посилен ветер. Повеќе врнежи се очекуваат во западните делови од земјава. Ветерот ќе биде главно умерен до засилен, ќе дува од југозападен правец, а на места ќе достигнува брзина до околу 65 километри на час. УВ-индексот ќе има вредност 5.

Утринската температура се движи од 7 до 15 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува меѓу 22 и 33 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен југозападен ветер. Утринската температура се спушти до 10 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи најмногу до 28 степени.

Утре времето ќе биде променливо облачно и доста свежо, со слаб локален дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе дува умерен северозападен ветер. Дневната температура значително ќе опадне – за десетина степени во однос на денешната температура. Потоа в петок и за време на викендот времето ќе биде стабилно и свежо со ниска утринска температура.


Времето утре ветровито и дождливо


Скопје, 19 септември, 2017 - 20:07 (META) 

Утре ќе дува засилен југозападен ветер, а ќе има и повремени врнежи од дожд со појава на ретки грмежи. В четврток времето ќе биде променливо облачно и доста свежо, со слаб локален дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе дува умерен северозападен ветер. Дневната температура значително ќе опадне за десетина Целзиусови степени. В петок и за време на викендот времето ќе биде стабилно и свежо, со ниска утринска температура, вели прогнозата од Управата за хидрометеоролшки работи (УХМР).

Во текот на утрешниот ден повеќе врнежи се очекуваат во западните делови од земјава. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, на места ќе достигнува брзина до околу 65 километри на час. УВ-индексот ќе има вредност 5.

Утринската температура ќе се движи од 8 до 15 Целзиусови степени, а дневната температура од 17 до 33 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и посвежо, со повремен локален дожд, на места проследен со ретки грмежи и со засилување на ветерот. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец.

Утринската температура ќе се спушти до 10 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне 28 степени.


Облачно време, претпладне со локален дожд


Скопје, 12 септември, 2017 - 9:05 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со услови за локален дожд со послаб интензитет. Попладне облачноста ќе се намали и врнежите ќе престанат. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен и од југозападен правец. Вредноста на УВ-индексот ќе изнесува 6.

Утринската температура ќе се движи од 13 до 19 Целзиусови степени, а дневната од 24 до 33 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од западен и од југозападен правец.


УХМР предупредува за обилни врнежи


Скопје, 9 септември, 2017 - 14:37 (META) 

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса попладнево времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер од јужен правец. На места врнежите ќе бидат пообилни, а повеќе ќе бидат застапени во источните делови, каде ќе бидат полокализирани, но со услови да бидат проследени со поинтензивни процеси, порачува Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Во моментов од Грција кон Гевгелија надоаѓа нестабилна воздушна маса од поголеми размери и во овој регион наскоро ќе има пороен дожд со грмежи и засилен ветер. Истовремено Штип ќе биде зафатен од помала нестабилна маса што ќе предизвика слични појави.

Утре и в понеделник ќе биде претежно сончево и топло, на повеќе места со натпросечни дневни температури на воздухот, односно максималната температура ќе биде во интервал од 30 до 35 степени. В понеделник во текот на ноќта и во вторник преку денот повторно ќе има услови за локална нестабилност со пороен дожд и грмежи, но претежно во западните делови од земјава. В понеделник и во вторник ќе дува засилен југозападен ветер.