!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

МВР: Се пропуштаат камионите што чекаа на граничниот премин со Грција


Скопје, 12 јануари, 2017 - 13:13 (META) 

Министерството за внатрешни работи соопшти дека утринава од 9.30 часот почна пропуштањето на тешки товарни возила кои чекаа во меѓупоросторот за влез во Република Грција.

„МВР ги известува граѓаните дека утринава од 9.30 часот од страна на грчките погранични органи на граничниот премин Евзони почна пропуштањето на тешките товарни возила кои чекаа за влез во Република Грција во меѓупросторот поради забраната за движење предизвикана од лошите временски услови и состојбата на патиштата“, информираат од МВР.

Оттаму додаваат дека во меѓупросторот се наоѓаат околу 70-80 товарни моторни возила, кои чекаат за влез во Грција.

Исто така, Министерството за внатрешни работи известува дека на граничниот премин Дојрани сè уште трае забраната за влез на товарни возила во Грција.


Забранет влез за камиони и за автобуси во Грција, поради лошите временски услови


Скопје, 11 јануари, 2017 - 18:55 (META) 

Сообраќајот по државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, со остатоци од снег на коловозот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Од АМСМ велат дека поради лошите временски услови и состојбата на патиштата, не се дозволува влез на товарни возила и на автобуси во Грција.

Забранa за сообраќај за тешки товарни возила има и на патниот правец Маврово – Дебар.

Снег со слаб интензитет провејува во Делчево, Крива Паланка и во Маврово. Поради ниската температура, на места е можна појава на голомразица.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


На Табановце запленети 12,5 килограми марихуана


Скопје, 11 ноември, 2016 - 16:12 (META) 

На граничниот премин Табановце, во автомобил со германски регистарски ознаки, се пронајдени 12,5 килограми марихуана, известуваат царинските службеници. Во откривањето учествувале цариниците од одделението за оперативни работи во соработка со полициски службеници на граничниот премин Табановце.

Како што информираат од царината, во четвртокот, околу 22 часот, на излез од Република Македонија е запрен автомобил со германски регистарски ознаки, кој бил управуван од лицето Е.Д.Р., косовски државјанин, а со него патувало и друго лице кое било германски државјанин. При контрола на возилото со царинско куче, на повеќе места во фабричките шуплини цариниците пронашле 40 пакувања обвиткани со најлонска фолија, наполнети со марихуана со вкупна маса од 12,5 килограми.

Според информациите и прибраните докази од предистражната постапка од инспекторите од одделението за истраги при Царинската управа, веројатно е дека осомниченото лице требало да ја пренесе марихуаната од Косово до Германија. По комплетирањето на сите докази, против сторителот ќе биде поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични средства, психотропни супстанции и прекурсори.


Затворен бугарскиот граничен премин Лесово кон Турција, 30 цариници приведени


Бургас, 2 ноември, 2016 - 23:44 (META) 

Бугарската полиција спроведе акција на граничниот премин со Турција, Лесово, при што се приведени повеќе од 30 царински службеници, јави дописничката на „Мета“ од Софија.

Првиот човек на специјализираното јавно обвинителство Иван Гешев истакнал дека на граничниот премин била спроведена истрага поради основано сомневање за постоење на организирана криминална група која ја сочинувале царински инспектори.

Акцијата била спроведена од 300 специјалци на безбедносните сили, а уапсените биле осомничени дека земале поткуп во различен износ. Спред Гешев, тие биле следени неколку месеци и притоа биле користени различни разузнавачки методи.

Вечерва на пунктот Лесово, но и во градовите Бургас и Јамбол се вршеле претреси и имало заплена на службени простории и na станови.

Сведоците биле испрашувани од двајца судии од специјализиран kривичен суд. Истрагата ќе продолжи и во следните денови.

Бугарската гранична полиција препорачува патниците кои патуваат кон Турција да ги користат другите гранични премини, Капетан Андреево и Малко Трново.

Поради акцијата на граничниот премин Лесово, била создадена трикилометарска колона, а полицијата ги пренасочувала возилата на другите гранични премини.


Албански државјанин шверцувал свежа риба на Ќафасан


Струга, 13 септември, 2016 - 14:01 (META) 

Царинска управа на Република Македонија открила и запленила 20 килограми свежа риба на граничниот премин Ќафасан, кај Струга.

Шверцуваната риба била откриена при контрола на албански автомобил, управуван од албански државјанин, пријавен за влез во земјата на граничниот премин на албанско-македонската граница.

Непријавените риби, пронајдени во две торби, кои биле сместени пред совозачкото седиште, се привремено здржани, а против возачот ќе биде поведена прекршочна постапка.


Тоскас за Иванов: Добро би било да се внимава што се зборува


Атина, 12 април, 2016 - 13:11 (META) 

Македонските политичари треба да внимаваат што зборуваат, порача грчкиот министер за цивилна заштита, Никос Тоскас, во реакција на интервјуто на претседателот Ѓорѓе Иванов за грчката телевизија „Мега“. Во интервју за националниот сервис ЕРТ, на обвинувањата на Иванов дека Грција не се координира со Македонија и дозволила вакви инциденти, Тоскас порачува дека сите македонски реакции се само обид за полесно интегрирање во ЕУ и во НАТО.

„Скопје сега се обидува да добие улога што не може да ја има. Се обидуваат да се покажат како неопходен партнер на НАТО и на Европската Унија. Ние ги почитуваме како соседи. Имаме добри врски и покрај спорот за името и покрај други посебни прашања, но добро би било некои да не ја подгреваат ситуацијата и да внимаваат што зборуваат“, истакна Тоскас.

Грчкиот министер ги негираше обвинувањата на Иванов дека нема комуникација и информации меѓу полициските сили. Според Тоскас, македонската полиција е таа што би требало да ја засили контролата на странските активисти кои од Македонија доаѓаат во Грција и на Идомени и се смета дека поттикнуваат протести.

„Има постојана комуникација меѓу полициските сили во регионот, но, да одговорам на она што го велат скопјаните, има и еден голем број членови на странски невладини организации што живеат во Гевгелија бидејќи таму има хотели и секојдневно доаѓаат на наша територија, со европски пасоши. Тие треба да се контролираат од нивна страна. Ги контролираме и ние“, истакна Тоскас.


Повеќе од 20 полицајци се повредени во судирот со мигрантите


Скопје, 10 април, 2016 - 23:18 (META) 

Вкупно 23 лица, односно 14 полицајци и девет припадници на АРМ, се повредени во денешниот судир на полицијата и на мигрантите на македонско-грчката граница, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Во соопштението на МВР се вели дека во текот на судирот оштетени биле и три возила на МВР и пет на АРМ.

Според првичните процени на МВР, во нередите учествувале повеќе од 3.000 мигранти, а во текот на целиот настан, грчките полициски службеници воопшто не интервенирале во спречување на нередите на граничната линија.

Од Министерството информираат дека по претходно добиени сознанија дека мигрантите ќе се обидат насилно да влезат на територијата на Македонија, биле преземени мерки за засилено обезбедување на државната граница кон Грција. Преземените мерки вклучувале и засилено присуство на припадниците на МВР и на АРМ, како и на странските полициски службеници од Унгарија, Чешка, Србија, Словенија, Хрватска и од Австрија распоредени на територијата на Македонија.

„Имено, во 9.30 часот на граничен камен 59 дојдоа претставници од грчката полиција и побараа да се оствари средба помеѓу претставници на мигрантите и претставник на нашите гранични служби. Целта на оваа средба беше мигрантите лично да се уверат околу гласините дека границата е отворена, односно мигрантите да се откажат од идејата за влез во Македонија. Во 10.15 часот дојдоа претставници од мигрантите, грчки полициски службеници и новинарски екипи. Мигрантите се интересираа зошто државната граница е затворена и кога истата повторно ќе се отвори. Од страна на претставник на МВР, одговорено е на прашањата по што мигрантите во 10.35 часот си заминаа и се повлекоа во грчкиот камп. Во 10.50 часот поголема група мигранти, помеѓу 1.000 и 2.000 лица, почнаа со насилни протести на околу 100-200 метри десно од граничен камен 59, со извикување, фрлање камења и разни предмети. Службените лица од МВР и од АРМ веднаш почнаа со одбивање на мигрантите, при што употребени се и хемиски средства – солзавец. По половина час беше пробиена заштитната ограда и група од 20 до 30 мигранти се обидоа илегално да влезат на територијата на Македонија, но истите веднаш се спречени во намерата и вратени на територијата на Грција. Друга група мигранти, меѓу од 500-1.000 лица се обидоа да направат пробивање на оградата и лево од граничен камен 59, со каменување кон нашите безбедносни сили. Во 14 часот поголем дел од мигрантите се повлекоа на околу 50-100 метри на грчка територија и состојбата делумно е ставена под контрола, со тоа што во тој период во функција беа ставени и водени топови“, пишува во соопштението на МВР.

Во соопштението се дополнува и дека околу 15 часот безбедноста на границата била подигната на највисоко ниво по добиена информација дека мигрантите подготвувале молотови коктели, но до тоа не дошло.

Каменувањето од страна на мигрантите кон македонските безбедносни сили траело до 18 часот.

Од хуманитарната организација „Лекари без граници“ соопштија дека во денешните немири биле повредени околу 260 мигранти и дека испратиле дополнителни тимови да им помогнат во кампот за бегалци Идомени.


Граничниот премин кај Дојран ќе биде блокиран до 23 часот


Дојран, 26 февруари, 2016 - 18:52 (META) 

Грчката страна на граничниот премин Дојран ќе биде блокирана за сообраќај до 23 часот, информираат од АМСМ.

Грчките земјоделци веќе еден месец протестираат против владините мерки, со кои се предвидуваат повисоки даноци и намалување на пензиите на земјоделците.


Гевгелиските таксисти и денеска два часа ќе ја блокираат границата


Гевгелија, 16 февруари, 2016 - 11:44 (META) 

И денеска продолжува блокадата од гевгелиските таксисти и од приватните автобуски превозници на граничниот премин Богородица. Блокадата за влез и за излез од земјата почна во 10 часот, а ќе трае до 12 часот.

Превозниците сè уште немаат одговор на нивното барање да се вклучат во превозот на бегалците од јужната кон северната граница. ­

„Ни беше ветено од надлежните дека до синоќа ќе стигне одговорот на нашето барање, но тоа не се случи и покрај тоа што чекавме до последен момент. Нашата добра волја не се почитува, па затоа одлучивме да продолжиме со блокирањето на граничниот премин секој ден по два часа. До кога ќе трае тоа веќе не зависи од нас – рече денеска претседателот на такси-здружението, Миле Ангелов.

Барањето на автобуските и на такси-превозници е тие во дневните часови да ги превезуваат мигрантите кон Табановце, а ноќе тоа да го прават возовите на МЖ.


Таксистите од Гевгелија повторно ќе ги блокираат границата и градот


Гевгелија, 11 февруари, 2016 - 10:17 (META) 

Автобуските и такси-превозниците денеска напладне повторно ќе го блокираат граничниот премин Богородица. Протестот на превозниците ќе трае два часа. Возачите на автобусите и такси-компаниите бараат да бидат вклучени во превозот на мигранти според неодамна постигнатиот договор.

Освен блокадата на сообраќајот во двете насоки на граничниот премин, тие еден час ќе го попречуваат и пристапот до градот.

Причина за протестот е што изминативе неколку дена не се почитува договорот за рамноправен превоз на мигрантите со „Македонски железници“.

Според договорено на состанокот на Координативното тело за справување со кризи, такси-возилата и автобусите би требало да ги транспортираат мигрантите дење, а возовите ноќе.