ВМРО-ДПМНЕ: Заложбите за слободни медиуми на владата и на Поповски се лажни


Скопје, 14 ноември, 2017 - 20:03 (META) 

Протоколарните заложби за слободни медиуми на владата и Роберт Поповски се лажни, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на министерот на средбата со претставник за слобода на медиумите на ОБСЕ Харлем Десир, дека новата влада им дава силна поддршка на медиумите.

„Медиумите и газдите на медиумите се уценети и притиснати од полициската алатка на СДС, СЈО, што придонесува за целосен медиумски мрак и пристрасно известување. Го прашуваме министерот за пропаганда на владејачката партија СДС, платен со парите на граѓаните Роберт Поповски: како ја подобри слободата на медиумите и каде го гледа напредокот?“, стои во реакцијата.

Од партијата наведуваат дека Попоски во владата вработи повеќе од 40 луѓе за да го подобри информирањето, но оти освен што тие ја чинат државата илјадници евра, транспарентноста на владата не е подобрена.

„Зошто се уште се одбегнуваат одговори на вистинските прашања кои ги бара јавноста поврзани со трошењето на јавните пари и давањето на тендери во 4 очи како што беше тоа случајот со вицепремиерот Анѓушев? Има ли подобар пример за рушење на независноста на новинарството од самиот Роберт Поповски кој од првото место во ЗНМ, се најде за одговорен на партискиот прес-центар на СДС, за да седне во министерската фотелја“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.


СДСМ: И „Економист“ предупредува дека Македонија е на пат кон авторитарен режим


Скопје, 5 април, 2017 - 17:11 (META) 

„Македонија е на пат да стане авторитарен режим со власта во заминување на Никола Груевски, од каде што почнале проблемите. По организацијата „Фридом хаус“, ваква оценка стига и од светски почитуваниот медиум „Економист интелеџенс јунит“ (Economist Intelligence Unit)“, се вели во соопштението на СДСМ.

Од партијата додаваат дека „во 2006 година кога Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ дојдоа на власт, Македонија била рангирана како демократска земја со некакви недостатоци, а десет години подоцна, во 2016, „Економист“ ја рангира Македонија во хибриден режим“.

„Македонија бележи пад во сите категории на функционално демократско владеење и граѓански слободи. Најниско стои на полето на функционалност на власта и политичка култура. Дури и Уганда и Танзанија се подобри од Македонија по овие параметри. Под хибриден режим „Економист“ подразбира земји каде што постојат изборни неправилности, владата прави притисоци на политичките опоненти, нема независно судство, распространета е корупцијата, има притисоци врз медиумите, нема владеење на правото, има неразвиена политичка култура и постојат проблеми во севкупното владеење“, се додава во соопштението на СДСМ.