!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

„Метаморфозис“ и „Мајкрософт“ нудат можности за донации на софтвер за граѓанските организации


Скопје, 15 мај, 2017 - 12:44 (META) 

Во Конгресниот центар на Скопски саем утре ќе се одржи „Ден на Мајкрософт“, посветен на граѓанскиот сектор, на тема „Технологијата во облак (cloud) го помага општеството“.

„Денот на Мајкрософт“ посветен на НВО-секторот, организиран од Фондацијата „Метаморфозис“ со поддршка на „Мајкрософт“, ќе им овозможи на претставниците на граѓанскиот сектор да научат повеќе за можностите да добијат софтверски донации и донација во вредност од 5.000 долари на „Microsoft Azure“ од програмата на „Мајкрософт“ за поддршка на граѓанскиот сектор, кој во Македонија и на Балканот се спроведува од страна на Фондацијата „Метаморфозис“, преку платформата „Теchsoup Balkans“.

Настанот ќе го отворат генералниот менаџер на „Мајкрософт Македонија“, Љупчо Георгиев, и Бардил Јашари, извршен директор на Фондацијата „Метаморфозис“.


Хан со Сорос разговарал за засилување на реформите и за отворените општества


Брисел, 27 април, 2017 - 17:32 (META) 

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан и основачот на фондациите „Отворено општество“, Џорџ Сорос, денеска во Брисел разговарале за засилувањето на реформите и на отвореното општество во земјите од регионот на Зпаден Балкан и во Источна Европа.

„Секогаш е добро да се сретне Џорџ Сорос и да се разговара за нашите заеднички напори за засилување на реформите и на отворените општества на Западен Балкан и во Источна Европ“, напиша Хан на „Твитер“.

Џорџ Сорос е во посета на Брисел, каде денеска и утре треба да се сретне со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, и со неговиот заменик Франс Тимерманс, како и со еврокомесарката за правосудство Вера Јурова и еврокомесарот за економски пораст и инвестиции, Јурки Катаинен.

Инаку, во Македонија, која е дел од регионот на Западен Балкан, заедно со Албанија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово, партијата ВМРО-ДПМНЕ води жестока кампања против граѓанското општество и невладините организации, а тој процес го нарекува „десоросоизација“.


Иванов од Будимпешта распали по невладините организации во Македонија


Будимпешта, 20 март, 2017 - 11:05 (META) 

Мора да се зајакне контролата и транспарентноста во финансирањето на работата на невладните организации, мора да се отфрлат сите сомнежи и да се направена дистинкција помеѓу невладините организации кои навистина работат во интерес на народот и тие што само се кријат зад името НВО.

Ова го изјави претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во дел од интервју за унгарскиот весник „Маџар хирлап“ (Magyar Hírlap), одговарајќи на прашањето за напорите што Македонија и Унгарија ги вложуваат за намалување на политичките активности на невладините организации поддржани од Џорџ Сорос.

– Не треба да се дозволи злоупотреба на граѓанскиот сектор. Како професор по право, многу години поминав во цивилниот сектор, во фондации, институции, невладини организации, со иницијатива да помогнам општеството да се направи позрело. За жал, со неколку исклучоци, овој сектор сега е доминиран од партиски интереси, а интересите на граѓаните се најдолу меѓу приоритетите на овие организации – вели Иванов.

Македонскиот претседател вели дека „покрај политичка, на НВО им се дава и етничка боја бидејќи некои од странските фондации настојуваат да ги поддржат на етничка основа“.

– Ги осудувам сите обиди за политизирање на граѓанскиот сектор и обидот да се направат пристрасни. Неприфатливо е странски пари да се влеваат во НВО за развивање на политички цели, иницирање на активности, кои вклучуваат директно странско мешање во внатрешните работи на една суверена држава – нагласи Иванов.

Според него, граѓанскиот сектор треба да придонесе за прогрес и за позитивни промени кои ќе им бидат од корист на државата.

– Наместо тоа, ние имаме работа со организации кои на различни начини и без самокритичност дејствуваат деструктивно и спротивно на националните и на граѓанските интереси – заклучува Иванов.

Во интервјуто тој зборува и за актуелните политички случувања во земјата и вели дека партиите треба да го бараат решението преку одговорно однесување, а во согласност со Уставот на Република Македонија. Според Иванов, можно решение за надминување на ситуацијата се и нови предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ќе се изјаснат и за темите кои се наметнаа во постизборниот период.

Иванов во интервјуто истакнува дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, наместо во рок од 10 дена, го известил по 27 дена дека има обезбедено мнозинство во Собранието со поддршка на сите партии на етничките Албанци. Тој уште еднаш повторува дека нема да го додели мандатот доколку не се отфрли албанската платформа со која, како што вели, се загрозува унитарноста, суверенитет и независноста на Македонија.

Претседателот истакнува дека дел од барањата на партиите од албанскиот политички блок се во судир со Уставот, додека другите барања зависат од статистиката на терен, за која е неопходно да се направи попис. Тој посочува дека главната причина за продлабочување на кризата е тиранската платформа и притоа истакна дека по нејзиното објавување следела радикална реторика и изјави од високи државни функционери на Албанија и на Косово, поради што неколкупати ја повикал меѓународната заедница да ја осуди платформата.

Инаку, Иванов денеска престојува во работна посета на Унгарија, каде ќе има средби со државниот врв на земјата.


Прес-конференција на невладините организации во 12 часот во ГЕМ-клуб


Скопје, 7 февруари, 2017 - 10:43 (META) 

Во 12 часот во ГEM-клуб, претставници на невладиниот сектор и на повеќе граѓански организации ќе одржат прес-конференција во врска со клетвите, лагите и со обвинувањата упатени кон нив од претставници на „Стоп операција Сорос“.

Невладини и граѓански организации вчера испратија деманти и побараа извинување од Цветин Чилиманов, Ненад Мирчевски и од Никола Србов, кои на прес-конференција во саботата ги обвинија дека „работеле против државните и демократските интереси на Македонија, преку обиди за влијаење на предвремените парламентарни избори“.

Организациите наведуваат дека информациите што Чилиманов и Србов ги изнеле се клевети насочени кон сите организации што биле критични кон работата на институциите во Македонија.

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ во својот демант вели дека „СОС дрско одработува за интересите на една политичка партија, односно се вклучува во нејзината јавно објавена агенда за пресметка со независниот и прогресивниот дел од граѓанскиот сектор“.

„Ниту фондацијата „Метаморфозис“, ниту кој било од донаторите со кои соработуваме, не финансираат ниту спроведуваат проекти базирани на партиски или идеолошки ориентации. Сите наши активности и финансиски извештаи се достапни за јавноста“, стои во дописот, со кој се бара јавно извинување.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос се душмани на новинарството и на граѓанскиот сектор


Скопје, 15 јануари, 2017 - 10:46 (META) 

„СДСМ и Сорос се најголемите душмани на независното новинарство и на граѓанските иницијативи во Република Македонија. Тие преку истурање грантови, системски ги корумпираат новинарите и медиумите кои без приговори ги извршуваат задачите што им се даваат“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„СДСМ и Сорос се гробари на т.н. граѓански сектор, создавајќи мрежа на марионетски невладини организации кои се слепи послушници на наредбите што ги добиваат за креирање тензии и за зголемување на влијанието на Сорос во државата. Оваа идентична шема на дејствување Сорос ја практикува насекаде низ светот. Граѓаните може со свои очи да ги видат тие што протестираат деновиве против Доналд Трамп во САД извикувајќи „Нема правда, нема мир“. Шемата е иста и е добро прочитана од сите“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, во Македонија Сорос и СДСМ преку „Шарената револуција“ направиле штета од стотици илјади евра, повредиле повеќе од 50 полицајци, демолирале државни институции и уништиле споменици на културата и на македонскиот народ.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека СДСМ и Сорос се срам и елементарна непогода за Република Македонија, а дека народот одлучил да почне процесот на „десоросоизација“.


Заев на средба со НВО: Извештаите на Прибе и на ЕК се основа за новата влада


Скопје, 28 декември, 2016 - 20:26 (META) 

Извештаите на Прибе и на Европската комисија се основа на платформата на СДСМ за формирање на новата влада, истакнал лидерот на партијата, Зоран Заев, на денешната средба со граѓанскиот сектор.

„Платформата не е официјален документ, но она што за нас е клучно и ќе биде клучно за сите понатамошни политички чекори се потребните реформи нотирани во извештаите на Прибе и на ЕК. Тоа особено се однесува на владеењето на правото, продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинтелство (СЈО), независно судство и новинарство, департизација на сите државни институции, почитување на принципите на еднаквост на сите граѓани пропишани со Уставот и со потпишаните европските конвенции за човекови права“, рекол Заев на средбата.

На состанокот на Заев и на заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, со невладините организации, како што информираат од партијата, присуствувале претставници на повеќе од 120 организации, заедници, групи и синдикати од поширокиот граѓански сектор.

„Заев и Шекеринска ги посочија како вредни сите чекори кон промените, од формирањето на коалицијата „Граѓаните за Македонија“, „Кампот на слободата“, придонесот на граѓанскиот сектор при носењето политички важни одлуки за државата во Пржино, „Шарената револуција“, документите за реформските приоритети, вклучувајќи ги и сите други заложби на одделните заедници и граѓански групи за решавање на кризите во општеството, предизвикани од страна на недемократската власт“, стои во соопштението од СДСМ за средбата, на која се разговарало и за „понатамошниот развој на настаните на политички план“.


Струмица ќе гради нов НВО-центар


Струмица, 22 октомври, 2016 - 11:46 (META) 

Проектот за изградба на нов НВО-центар преку кој треба да се создадат механизми за институционална соработка меѓу Општина Струмица и граѓанскиот сектор добил најмногу, односно 80 гласови од Граѓанскиот проектен форум, кој синоќа се одржал во Домот на АРМ во Струмица,

Изградбата на новиот НВО-центар во Струмица треба да биде реализирана во текот на оваа и на следната година, а ќе се финансира со 2,2 милиони денари, обезбедени од Општина Струмица и од Фондацијата „Отворено општество“ – Македонија.

„Овој проект доби најголем број гласови од осумтте предложени, а планирани проекти во акциските планови за образование, социјална заштита, млади и соработка со граѓански организации“, велат од Општина Струмица.

Според градоначалникот на општината, Зоран Заев, ваквиот начин на носење одлуки со граѓаните се потврдил како добра практика во развојот на општината.

„Веќе единаесет и пол години преку форумски процеси, со директно партиципирање на граѓаните, се носат одлуки за капиталните инвестиции и, она што е најважно, за идниот развој на општина Струмица. Ова е еден форумски процес на кој Општина Струмица по пат на гласање, директно од претставниците на сите заедници, одлучува кој од осумте предложени проекти, од сите сфери на општественото живеење, ќе биде приоритетен проект што ќе биде финансиран со 2.200.000 денари, 1.100.000 денари обезбедени од Општина Струмица, а другите од Фондацијата „Отворено општество“ – Македонија“, рече Заев.


Невладините организации недоволно ги користат фондовите од општествено одговорните компании


Тетово, 15 јули, 2016 - 15:45 (META) 

Фондовите од општествено одговорните компании наменети за граѓанскиот сектор, недоволно се искористуваат од невладините организации. Причината лежи во бирократските процедури за донирање, со кои се соочуваат фирмите, но и во немањето доволно информации за можноста и за пристапот до ваквите донации од страна на невладините. Ова е ставот на стопанствениците и на невладините организации, учесници во проектот финансиска одржливот на невладините организации, кој денеска беше презентиран во Тетово.

– Ако компаниите се определат своите средства да ги донираат во граѓанскиот сектор, треба да имаат полиберални процедури, односно поедноставни административни процедури за донирање – вели стопанственикот Илир Идризи.

Од Стопанската комора на Северозападна Македонија, велат дека преку проектот финансиска одржливот на невладините организации, ќе се олесни пристапот до фондовите од бизнис-секторот.

– Со проектот ќе бидат опфатени околу 100 невладини организации од различни градови од Македонија. Се надеваме дека по реализацијата на проектот, невладините организации ќе имаат подобри и повеќе информации околу донациите кои можат да ги добијат општествено одговорните компании, што ќе овозможи во иднина да бидат финансиски одржливи – изјави Дриљон Исени, оперативен менаџер на Стопанската комора на Северозападна Македонија.


Граѓански организации презентираа пакет реформи за излез од кризата


Скопје, 8 јули, 2016 - 13:26 (META) 

Десетина граѓански организации и експерти денеска го презентираат „Предлогот за итни демократски реформи“, документ кој на концизен начин дава насока за клучните демократски промени што треба да се спроведат во земјата.

Главната цел на документот е да предложи мерки за спроведување итни реформи, кои ќе создадат услови за слободни, фер и веродостојни избори.

Иницијаторите велат дека документот ги покрива итните демократски реформи во клучни области што беа препознаени и во извештајот на Прибе, а во документот детално се разработуваат неколку области: јавни финансии и економија, судство, борба против корупцијата, избори, медиуми, јавна администрација, контрола врз полицијата и врз тајните служби, Собрание и граѓанско општество.

Инцијативата потекна од експерти и од неколку организации: Граѓанската асоцијација „Мост“, Институтот за демократија „Социетас цивилис“, Институтот за европска политика, Институтот за комуникациски студии, Македонскиот центар за европско образование, Фондацијата „Отворено општество“ – Македонија, Хелсиншки комитет, Центарот за економски анализи и „Цивил“ – Центар за слобода.


На „Твитер“ за Иванов: Сите што гласаа за него, ни должат извинување


Скопје, 23 јуни, 2016 - 10:43 (META) 

По вчерашното обраќање на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во кое тој ги критикуваше граѓанските организации, СДСМ, странските партнери на Македонија и Специјалното јавно обвинителство, не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи.

Иванов, меѓу другото, вчера рече дека нема намера да си поднесе оставка за одлуката за аболирање на 56 лица.

На „Твитер“ под хаштагот „Хорхе“ се појавија илјадници шеги на сметка на Иванов.