!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Дураки и Макрадули ќе разговараат за загадувањето со скопските градоначалници


Скопје, 8 ноември, 2017 - 9:52 (META) 

Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки, и заменик-министерот Јани Макрадули со градоначалникот на Град Скопје и со градоначалниците на општините од Скопскиот Регион денеска ќе одржат состанок за координирање и за усогласување на активностите за намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух.

Од Министерството информираат дека на состанокот ќе биде презентирана моменталната состојба, законските ингеренции, актуелните планови, досегашните искуства и проблеми, како и предлог-мерките и патоказите за дефинирање на идната комуникација и на заедничкото дејствување на МЖСПП, УНДП, Државниот инспекторат за животна средина и на Инспекцискиот совет.

На средбата, како што е најавено, ќе присуствуваат и постојниот претставник на УНДП во Македонија Луиза Винтон, и градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов.


Им престана мандатот на пратениците што станаа градоначалници


Скопје, 1 ноември, 2017 - 12:56 (META) 

Во експресното прво продолжение на 18. седница, прва по долгата пауза поради локалните избори, Собранието денеска констатираше дека им престанал мандатот на пратениците што беа избрани за градоначалници во првиот круг на локалните избори, односно на Петре Шилегов, Стефан Богоев, Сашо Поцков, Максим Димитриевски и Коста Јаневски, но и на Бардиљ Даути од ДПА и на Зеќирија Ибрахими од Беса, кои си поднесоа оставки откако Собранието ја прекина работата поради изборите.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, посочи дека на ред е Државната изборна комисија (ДИК), која треба да го извести Собранието кои имиња од кандидатските листи на нивните партии ќе ги пополнат испразнетите пратенички фотелји.

По десетина минути работа, Џафери даде пауза и најави продолжение во 13 часот. На него Собранието би требало да ги прогласи новите пратеници од изборната листа на СДСМ.

Пред почетокот на денешната седница, која беше најавена за 11 часот, а почна со задоцнување од 25 минути, во собраниската пленарна сала, пратениците од СДСМ им ги честитаа новите градоначалнички функции на Шилегов, Богоев, Димитриевски, Поцков и на Јаневски.


Амбасада на САД: Новите градоначалници да бидат отворени, достапни и одговорни


Скопје, 31 октомври, 2017 - 12:47 (META) 

„Силна локална власт обезбедува основи за динамична демократија. Ги охрабруваме новоизбраните градоначалници и советници да бидат отворени, достапни и одговорни за граѓаните во своите општини“, се вели во оценката на Амбасадата на САД за локалните избори.

Од амбасадата велат дека ќе ја продолжат соработката со општините, организациите и граѓаните за да се унапредат клучните реформи на локално ниво.

„Ги поздравуваме прелиминарните заклучоци на ОБСЕ/ОДИХР дека изборите беа одржани во атмосфера на натпревар и дека почитувањето на основните слободи придонесе за подобрување на демократскиот процес. Овие заклучоци се во согласност со тоа што тимовите од Амбасадата на САД го забележаа за време на првиот и вториот круг од изборите. Таму каде што постои загриженост за неправилности и за злоупотреби, повторно препорачуваме на граѓаните да ја искористат соодветната процедура и да ги пријават, а на релевантните власти -бргу да ги адресираат“, се вели во соопштението.

Од Амбасадата ѝ препорачуваат на Државната изборна комисија и на другите владини тела да го искористат периодот по овој изборен процес за да се фокусираат на препораките на ОДИХР што беа дадени по изборите во 2016 година и во 2017 година за да се зајакнат идните изборни процеси.


ЕК: Новите градоначалници имаат чист мандат, лидерите да се однесуваат одговорно


Брисел, 30 октомври, 2017 - 19:25 (META) 

Локалните избори во Македонија им даваат чист мандат на новите градоначалници и советници за тоа како граѓаните сакаат да изгледаат локалните власти во нивните општини, оцени денеска портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич.

Според неа, акцентот сега треба да се стави на придвижување на реформската агенда насочена кон ЕУ преку инклузивен процес, во интерес на сите граѓани.

– Изборите беа набљудувани од Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, која во својата првична изјава оцени дека двата круга беа одржани во атмосфера на антпревар преку почитување на основните слободи, иако беа забележани одредени слабости. Сите чинители во државава треба да ги спроведат препораките од набљудувачите на ОБСЕ/ОДИХР, со што ќе им се овозможи на државните институции да ги зајакнат своите капацитети пред следниот изборен циклус. За оваа цел Европската Унија е подготвена да понуди поддршка – вели Коцијанчич.

Забелешките и жалбите од учесниците во изборите, според Коцијанчич, треба да се насочат кон релевантните државни институции, во согласност со установените процедури и во рамките на законските рокови.

– Важно е сите лидери да се однесуваат одговорно, за да ја зголемат довербата на граѓаните во државните институции и во политичките процеси – додава Коцијанчич.


„Мост“: Вториот круг од изборите помина во мирна и демократска атмосфера


Скопје, 30 октомври, 2017 - 15:27 (META) 

Прелиминарната оценка на граѓанската асоцијација „Мост“ за вториот круг од локалните избори е дека гласањето се спровело во фер и демократска атмосфера.

Според „Мост“, институциите имале брза и ефикасна реакција во текот на гласањето во однос на забележаните неправилности во и надвор од гласачките места.

„Во овој изборен круг, исто така беа отстранети техничките предизвици при спроведувањето на гласањето кои беа забележани во првиот круг. Во текот на денот, набљудувачите најчесто јавуваа за случаи на групно, односно семејно гласање и за фотографирање на гласачките ливчиња, но мора да се истакне дека фреквенцијата на сите видови забележани неправилности беше намалена, споредено со првиот изборен круг“, велат од „Мост“.

Според извештајот на невладината организација, гласањето на болните и немоќни лица пред денот на изборите генерално било спроведено во согласност со процедурите, освен што еден избирачки одбор не ја носел со себе гласачката кутија, а во неколку случаи не била запазена тајноста на гласањето. Поголем број од лицата кои гласаат во затвор не биле пронајдени на избирачкиот список.

„Мост“ вториот круг на гласањето го следеше со повеќе од 1.000 набљудувачи на 50 отсто од гласачките места во секоја општина.


Котевски: ВМРО-ДПМНЕ не ги враќа мандатите, иако не ги признава резултатите од изборите


Скопје, 30 октомври, 2017 - 12:22 (META) 

По вчерашниот говор на партискиот лидер Никола Груевски, во кој тој ги проласи изборите за нерегуларни и порача дека не ги признава, денеска од ВМРО-ДПМНЕ за „Мета“ велат дека тоа не значи дека ќе бидат вратени освоените мандати, оти со тоа „само би им помогнале на Заев и на СДСМ полесно да тргуваат со националните интереси“.

– ВМРО-ДПМНЕ не ги признава резултатите на криминалните избори, бидејќи волјата на граѓаните во голема мера беше украдена со закани, притисоци, поткуп и со злоупотреба на институциите, но не постои причина градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ што победија да ги враќаат мандатите, особено во вакви услови, бидејќи на тој начин само би им се помогнало на Заев и на СДС во узурпација на нивната волја и во реализацијата на нивниот план за обезбедување целосна власт и моќ за да може полесно да тргуваат со националните интереси – одговори партискиот портпарол Иво Котевски на прашањето од „Мета“ дали вчерашниот говор на Груевски значи дека партијата нема да се вклучи во локалната власт и избраните кандидати нема да ги пополнат освоените градоначалнички и советнички места.

Котевски во писмениот одговор вели и дека неговата партија е убедена дека вистинска проверка на рејтингот на партиите може да се покаже само на фер предвремени парламентарни избори.

– ВМРО ДПМНЕ не ги признава резултатите на криминалните избори бидејќи волјата на граѓаните во голема мера беше украдена со закани, притисоци, поткуп и со злоупотреба на институциите. Доколку изборите се одржаа во макар минимум фер и демократска атмосфера, резултатите ќе беа поинакви. Најдобра проверка на сите овие факти може да добиеме на предвремени избори, кои би се организирале по пржинскиот модел, односно избори во кои ќе постои контрола врз злоупотребата на државниот апарат во партиски цели – посочи тој.

Партискиот лидер Груевски вчера во долгиот говор обвини за бројни нерегуларности и рече дека Македонија се соочила со „екстремно недемократски поход“.


СДСМ ќе раководи во 56 општини и во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ во 5, ДУИ во 10, Алијансата во 3


Скопје, 30 октомври, 2017 - 9:33 (META) 

Според резултатите од двата круга на локалните избори, СДСМ ќе раководи со 56 општини и со Град Скопје, ВМРО-ДПМНЕ во пет, ДУИ во 10, Алијанса за Албанците во три, Беса, ДПА и ДПТ во по една, а кандидати предложени од група избирачи во три општини.

СДСМ, во првиот круг од изборите, кој се одржа на 15 октомври, покрај во Град Скопје, победи во 37 општини, односно во Центар, Ѓорче Петров, Карпош, Аеродром, Арачиново, Берово, Битола, Богданци, Босилово, Валандово, Василево, Вевчани, Велес, Гевгелија, Дебрца, Делчево, Демир Хисар, Дојран, Зелениково, Конче, Кочани, Кратово, Крива Паланка, Кривогаштани, Крушево, Куманово, Лозово, Маврово Ростуше, Неготино, Ново Село, Охрид, Пехчево, Прилеп, Радовиш, Ресен, Свети Николе и во Струмица.

Во вториот круг кандидатите за градоначалници на СДСМ, победија уште во 19 општини: Бутел, Гази Баба, Кисела Вода, Виница, Градско, Демир Капија, Јегуновце, Карбинци, Македонски Брод, Македонска Каменица, Могила, Новаци, Пробиштип, Росоман, Старо Нагоричане, Чашка, Чешиново Облешево, Штип и Шуто Оризари.

ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг победи во Илинден, Петровец и во Сопиште, а во вториот во Зрновци и во Кавадарци.

ДУИ во првиот изборен круг освои градоначалнички мандати во Кичево и во Пласница, а во вториот победи и во Чаир, Тетово, Сарај, Дебар, Долнени, Липково, Теарце и во Струга.

Алијансата за Албанците освои вкупно три градначалнички манадати, сите во вториот круг, и ќе раководи со општините Боговиње, Врапчиште и Гостивар.

Беса победи во Желино, ДПА во Студеничани, Демократската патрија на Турците во Центар Жупа, а кандидати кои беа предложени од група избирачи ќе раководат Ранковце, Чучер Сандево и Брвеница.


Втор круг на локални избори, се гласа за градоначалници на 35 општини


Скопје, 29 октомври, 2017 - 9:10 (META) 

Денеска се одржува вториот круг од локалните избори во Македонија и ќе се гласа на 1.517 избирачки места во 35 општини, каде право на глас имаат 833.710 граѓани.

Во Скопје ќе се гласа на 387 избирачки места, а право на глас имаат 260.194 граѓани во општините каде што во овој круг се избира градоначалник, а тоа се Бутел, Кисела Вода, Гази Баба, Сарај, Чаир и Шуто Оризари. Во другите 29 општини во Македонија, во вториот круг ќе гласаат 573.616 граѓани на 1.130 избирачки места.

Во сите избирачки места, гласањето почна навреме, во 7 часот, и ќе трае до 19 часот. Прес-конференциите на Државната изборна комисија се закажни за во 11, 14, 18 часот, а по 19 часот резултатите ќе се следат во живо на нивната веб-страница.

ДИК, за вториот круг од локални изборите, акредитираше 5.101 домашни и 473 странски набљудувачи, како и 20 странски новинари.

Граѓанската асоцијација „Мост“ изборите ќе ги следи со повеќе од 1.000 набљудувачи и нивните прес-конференции се закажани за 9.30, 13, 17 и 20 часот.

На завршните митинзи пред да настапи изборниот молк, лидерите на најголемите политички партии повикаа на фер и демократски избори и во вториот круг на гласањето.

Во првиот круг на локалните избори беа избрани градоначалници на Градот Скопје и на 45 општини.


Во Косово избрани 19 од 38 градоначалници


Приштина, 24 октомври, 2017 - 11:31 (META) 

На седмите по ред локални избори што во неделата се одржаа во Косово, откако се пребројани сите гласови, стана јасно дека од вкупно 38 општини, во првиот круг се избрани 19 градоначалници. Во доминантно српските општини, пак, победа прогласи Српска листа.

Најголем успех на изборите забележа Демократскиот сојуз на Косово, партијата на поранешниот премиер Иса Мустафа. Таа во првиот круг освои четири градоначалнички места, и тоа во Пеќ, во Липљан, во Витина и во Косово Поле, додека во вториот круг свои кандидати ќе има во 10 општини.

Партијата на актуелниот премиер Рамуш Харадинај, Алијанса за иднината на Косово, ги освои општините Дренаси и Јуник, додека во вториот круг за градоначалнчка функција ќе се тркаат шестмина нејзини кандидати.

Катастрофални резултати забележа движењето Самоопределување на Висар Имери, кое не освои ни едно градоначалничко место, а во вториот круг свои кандидати ќе има во шест општини.

Во десетте мнозинско српски општини во Косово, победа прогласи Српска листа. Фактите говорат дека во вториот круг оваа коалиција ќе мора да си ги измери силите во шест општини. Сепак, во неделата, лидерот Горан Ракиќ рече дека партијата е вистински победник оти освоила 80 отсто од гласовите.


ДИК го усвои извештајот, приговорите ќе се разгледуваат утре


Скопје, 18 октомври, 2017 - 22:02 (META) 

Државна изборна комисија на денешната 158. седница го усвои извештајот за поднесените приговори за постапката за гласање, сумирање и за утврдување на резултатите. Од таму информираат дека разгледувањето на приговорите и одлучувањето по нив, ќе биде утре на седницата која е закажана во 10 часот. ДИК е должна да реши по приговорите во рок од 48 часа по приемот.

До Државната изборна комисија пристигнале вкупно 46 приговори за постапката за гласање, сумирање и за утврдување на резултатите од локалните избори, кои се одржаа во неделата, на 15 октомври.

Најмногу приговори – 43 поднела опозициската ВМРО-ДПМНЕ, а по еден приговор поднеле ТМРО, Алијансата за Албанците и Левица.

Против одлуката на ДИК, може да се поднесе тужба до Управниот суд, во рок од 24 часа од приемот на решението. Управниот суд на Република Македонија, пак, по жалбата е должен да донесе одлука во рок од 48 часа по нејзиниот прием.

Вториот круг на локалните избори ќе се одржи на 29 октомври.

Во првиот круг од изборите, СДСМ освои 38 градоначалнички места, три места освои ВМРО-ДПМНЕ, двајца градоначалници се од редовите на ДУИ, двајца се независни, а еден градоначалник во следните четири години ќе биде од Демократската партија на Турците во Македонија.