!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на дебарскиот градоначалник го поткопува темелот на државноста


Скопје, 23 април, 2017 - 14:25 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ најостро ја осудува изјавата на градоначалникот на Дебар, Ружди Лата, која го уништува духот на соживотот и длабоко го поткопува темелот на државноста и уставното уредување, порача на партиска прес-конференција денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

Тој ја обвини СДСМ дека е главниот поттикнувач на големоалбанските тенденции.

– Ваквите националистички и ретроградни изјави, кои зачестија во последниот период, се предизвикани директно од антидржавното дејствување на криминалецот Зоран Заев, неговите антидржавни ветувања во Берн и од прифаќањето целосно да ја реализира тиранската платформа. Покрај Лата, вакви антидржавни изјави се изнаслушавме и од Зијадин Села, коалицискиот партнер на Заев, од кого зависи мнозинството на СДС во парламентот, Еди Рама,  Хашим Тачи, Дитмир Бушати и од Месила Дода и ниту една изјава не беше осудена од страна на СДС. Зоран Заев и СДС се главен поттикнувач на „големоалбанските“ апетити во Македонија и во регионот. Заев ги разбуди духовите на минатото и шовинистичките и иредентистички намери на одредени кругови во регионот – рече Данев.


Меџити нема да се кандидира за градоначалник на Чаир


Скопје, 7 април, 2017 - 14:34 (META) 

„Одлучив да не се кандидирам на наредните локални избори за градоначалник на Општина Чаир. По три мандати и по 12 години, дојдено е време да се остави простор и можност на помладите генерации од нашата политичка структура за да го дадат нивниот придонес заснован на знаење, способност и на одговорност“, вели градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, на својот фејсбук-профил.

„За мене беше чест што напишав историја како прв градоначалник на општина со албанско мнозинство во Скопје, што произлезе како обврска од Охридскиот договор. Но, сега е време да се повлечам и со сето искуство и знаење низ овие години, да застанам како најверен војник на следниот градоначалник на општината од редовите на Демократската унија за интеграција. За 12 години, односно три последователни мандати, заеднички се соочивме со секојдневните проблеми, почнувајќи од инфраструктурата и од амбиентот, па сè до блокади и до политички притисоци, протести кои одвреме-навреме можеа да предизвикаат тешки последици за нашето општество“, вели Меџити.

Меџити во напишаното му се заблагодарува на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, воените структури на ОНА во Скопје, на политичките структури на ДУИ, од локалните совети па сè до генералното раководство на партијата, како и на секој гласач поединечно.


Професорот Стојаноски, фаворит на внатрепартиските избори на СДСМ за градоначалник на Охрид


Скопје, 27 февруари, 2017 - 20:41 (META) 

Професорот Јован Стојаноски, од Факултетот за туризам во Охрид и актуелен координатор на советничката група на СДСМ, ги освои најголемиот број гласови на внатрепартиските избори за кандидати за градоначалник и за советници во Охрид.

Стојаноски остварил убедлива победа со неколку стотини гласови разлика пред второпласираниот кандидат за градоначалник, Науме Јованоски, поранешен претседател на општинската организација на СДСМ.

Првпат досега, во општинскиот разгранок на СДСМ во Охрид се одржани внатрепартиски избори за кандидати за градоначалник и за советници.

Претходно, од разгранокот, преку јавно обраќање, повикаа да се пријавуваат што повеќе кандидати за да се донесе нов квалитет и можност за избор од поширока листа на можни кандидати.

Меѓу другите, на градоначалничката позиција атакуваат пратеници, функционери во локалниот разгранок, членови на централниот и на извршниот одбор на партијата.

„Резултатите ќе имаат значително влијание врз утврдувањето на конечните кандидатски листи од страна на партиските тела и органи во СДСМ. Денешниот ден е празник на демократијата во СДСМ од Охрид и нова страница во партиското дејствување, не само во нашиот град, туку и во државата. Изборната постапка во СДСМ од Охрид е отворена, транспарентна и демократска“, порачуваат од локалниот разгранок на СДСМ.


СДСМ Битола со 12 предлог-кандидати за градоначалник


Битола, 20 февруари, 2017 - 9:40 (META) 

Битолските социјалдемократи синоќа на партиски состанок се одлучија да испратат до централата на партијата во Скопје 12 имиња, како предлози за евентуален кандидат за градоначалник на Битола за престојните локални избори, кои треба да се одржат во првата половина на мај.

На списокот се општинските советници Зоран Стојчевски, Златко Ќурчиевски, Наташа Петровска, Горан Козаров и Методија Илијевски, потоа поранешниот пратеник Борче Петковски, поранешниот претседател на Советот на Општина Битола, новинарот Марјан Танушевски, лекарите Дијана Ѓеоргиевска, Зоран Лазаров, како и претседателот на комисијата за здравство на СДСМ, Гоце Чакаревски.

На списокот се и бизнисмените Раде Христoвски-Кандико и Сребре Нечовски- Конект. Сите овие имиња во изминатиот месец или биле предложени од месните организации или лицата се кандидирале самите.

Изненадува тоа што на спискот, како предлози, не се наоѓаат потпретседателот на СДСМ и пратеник, Александар Кирацовски ниту, пак, локалниот лидер и пратеник, Васко Ковачевски, бидејќи меѓу битолчани веќе долго време се шпекулираше дека најголеми шанси за кандидат за градоначалник имаат токму пратениците. Сепак, од СДСМ велат дека и двајцата не поднеле кандидатури, иако биле предложени од најголем дел од месните организации.

Заедно со листата на предлози за кандидати за градоначалник, во централата на СДСМ во Скопје е испратен и список на 47 кандидати за советници, кои треба да го поминат партискиот филтер.

– Тоа што ќе следува во наредните неколку недели се акетите на кои ќе се мерат рејтинзите на понудените кандидати. Доколку некој од кандидатите значително отскокнува од другите, недвосмислено ќе биде нашиот фаворит. Ако, пак, неколку кандидати имаат ист рејтинг, тогаш ќе пресече општинската конференција и ќе го избере најдобриот – вели потпретседателот на СДСМ, Александар Кирацовски.

Сепак, битолските социјалдемократи велат дека не е исклучено централното раководство на СДСМ до крајот на оваа постапка да понуди ново име како кандидат за градоначалник, надвор од веќе предложените.


Поранешната сопруга го обвинува градоначалникот на Белград дека рушел во Савамала


Белград, 13 февруари, 2017 - 13:44 (META) 

Поранешната сопруга го обвини градоначалникот на Белград Синиша Мали дека организирал рушење на објект во белградското маало Савамала во април минатата година, во ноќта по одржувањето на изборите.

Марија Мали за мрежата „Крик“ изјави дека Синиша Мали и рекол дека организирал рушење на „неколку колиби“ на улицата Херцеговачка во белградската населба Савамала кои пречеле во изградба на проектот „Белград на вода“.

– Јас во тоа време бев во Црна Гора со децата. Тоа ми го кажа како да е најобично нешто. „Имав некои проблеми, некои не сака да се иселат. Организирав акција за расчистување. Дојдоа луѓе во сред ноќ. Ништо страшно не направив“. Тоа беа неговите зборови – вели Мали за „Крик“.

Марија Мали тврди дека Синиша и го кажал името на компанијата со чии багери рушел, но тој детаљ не сакала да го изнесе во јавност.

– Воопшто не се претпоставуваше дека некој може да забележи дека се рушеше. Најверојатно додека траеше изборната еуфорија, додека народот се радуваше за победата на премиерот, тој настан требаше да падне во сенка. Синиша имаше задача да го исчисти тој простор затоа што преговараше со Арапите за „Белград на вода“ – вели Мали.

Објектите во Савамала беа срушени со багери во сред ноќ после одржување на изборите на 24 и 25 април во 2016 година. Група луѓе маскирани со „фантомки“ со багери ги сруши објектите на локацијата предвидена за проектот „Белград на вода“. Граѓаните повикаа полиција и пријавија дека непознати лица ги малтретираат и дека им ги одземаат мобилните телефони, но полицијата не се одѕва на ниту еден повик.

Иницијативата „Не ви го даваме Белград“ која веќе со месеци организира протести и бара да се казнат одговорните за рушењето во Савамала денеска побара од градоначалникот Синиша Мали итно да поднесе оставка.


Јакимовски: Загадувањето во Карпош доаѓа од другите општини


Скопје, 12 февруари, 2017 - 11:47 (META) 

Загадувањето во општина Карпош претежно доаѓа од другите – соседни општини, каде што домаќинствата користат дрва, ќумур или друг начин на греење, вели градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“.

„Загадувањето не е проблем на една општина во Скопје. Загадувањето е проблем од Шар Планина па се до Дервенската клисура. Значи мерки мора да се преземаат интегрално, а не дава резултат ако ние преземаме само парцијални мерки. Ако една општина недоволно презема мерки тоа си има влијание врз атмосферата во друга општина…Како што покажуваат анализите, сериозни загадувачи претставуваат домаќинствата, особено во зимскиот период. Но, морам да кажам дека тие загадувања се многу помалку од Општина Карпош, многу повеќе доаѓаат од другите соседни општини каде што се користи дрва, ќумур и друг начин на греење…Може да замислите дека 19 отсто од загадувањето во Општина Карпош доаѓа од индустријата која ја нема. Ние имаме мали трговски единици, мали сервиси и претежно трговија…Морам да кажам и дека ПМ-честичките и она што значи градежна прашина претежно доаѓа од Цементарата во Генерал Јанковиќ, како и загадувањето од домаќинствата од другите општини“, вели Јакимовски во интервјуто.

Тој ги отфрла обвинувањата дека во Карпош се случува градежна експанзија на сметка на зелените површини и дека тоа е една од причините за загадувањето.

„Тоа воопшто не е точно. Во Општина Карпош за осум години вкупно се изградени 23 станбени згради од 4 до 10 ката. Во исто време во Општина Аеродром се изградени 130 згради“, вели Јакимовски.

Во врска со актуелните политички случувања, градоначалникот на Карпош вели дека доколку СДСМ формира влада, нема да биде испочитувана волјата на граѓаните и тоа ќе „предизвика сериозни проблеми“, кризата нема да се реши, туку „дополнително ќе се продлабочи“.

Тој потврдува дека планира повторно да се кандидира за градоначалник на Карпош на претстојните локални избори кои треба да се одржат во првата половина на мај, а дали тоа ќе биде во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ вели дека за тоа ќе одлучат органите на неговата партија – ГРОМ.


Попова: Жерновски потроши рекордни 1,2 милиони евра за две улички


Скопје, 10 февруари, 2017 - 14:59 (META) 

Мрзеливиот Андреј Жерновски ги заборави и не ги реализираше своите проекти и ветувања што ги даде во 2013 година, а беа содржани во неговата предизборна програма, обвини денеска на прес-конференција Ирена Попова од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа истакна дека „Жерновски е единствениот градоначалник кој нема ништо сработено во својот мандат, кој ќе биде единствено запаметен како градоначалник кој за уредување на две улички има потрошено рекордни 1,2 милиони евра, пари на граѓаните на Општина Центар“.

– Денеска сакаме да го потсетиме Жерновски на сите лажни ветувања што ги даде пред граѓаните на Општина Центар, а можеше да ги реализира со овие 1,2 милиони евра. Изградба на ново училиште во Капиштец и тоа во првата година од мандатот, но поминаа веќе четири години, а училиште сè уште нема; поставување на енергетски ефикасни фасади на основните училишта; изградба на безбедни училишни премини и обезбедување персонал за безбедно поминување на учениците. Ветуваше, бесплатни правни совети, бесплатна достава на прехранбени продукти, бесплатна достава на лекови, ништо од ова не оствари – вели Попова.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека „наместо реализирање проекти, Жерновски реши да си прави боемски улици и забави за свои потреби“.


СДСМ во Битола од 1 февруари почнува со изборот на кандидат за градоначалник


Битола, 26 јануари, 2017 - 14:36 (META) 

Битолскиот разгранок на СДСМ од 1 февруари почнува со процедурата за избор на кандидат за градоначалник, за претстојните локални избори, кои, според актуелниот Изборен законик, треба да се одржат во првата половина на мај годинава.

Извори од партијата во Битола велат дека централниот одбор на СДСМ по состанокот во вторникот во Скопје, им дал зелено светло на општинските организации да ја почнат процедурата за кандидирање лица за градоначалник, како и кандидати за советничките листи.

Ова значи дека до средината на март треба да завршат внатрепартиските избори на општинските организации и потоа да се знае најтесниот круг на кандидати за локалните избори.

– Процедурите за избор на кандидат за градоначалник и на кандидати за советничките листи почнуваат на 1 февруари и ќе траат до 7 март. Пред сè, ќе се цени мислењето на членството, предлозите ќе бидат испратени на консултации во централата, а на крајот, за конечните избори, пресудни ќе бидат општинските конференции – изјави за „Мета“ потпретседателот на СДСМ, Алаксандар Кирацовски.

Од општинската организација на партијата во Битола велат дека веќе имало членови кои јавно најавиле дека ќе се кандидираат за градоначалничката функција, а еден од нив е бизнисменот Сребре Нечовски-Конект, кој на претходните избори беше еден од кандидатите за градоначалник во помалата пелагониска општина Могила.

Меѓу посериозните кандидати за градоначалник се споменуваат Алаксандар Кирацовски, шефот на изборниот штаб за парламентарните избори во Битола, Методија Тасевски, како и советниците Благојче Котевски и Горан Козаров.

Аспирации за градоначалничката фотелја покажале и неколку лекари од битолската клиничка болница, меѓу кои и Гоце Чакаровски, претседател на комисијата за здравство на СДСМ.

Од општинската организација велат дека не е исклучена можност во Битола, опозицискиот СДСМ да излезе и со надпартиско решение, ако тоа го покажат анкетите, што допрва ќе се прават, како и расположнието на битолската јавност.


Што прескокна и што заборави да каже Коце Трајановски во отчетот


Скопје, 24 јануари, 2017 - 16:43 (META) 

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска пред новинарите го презентираше отчетот за реализираните проекти во 2016 година и најави некои проекти кои ќе почнат годинава. На прес-конференцијата тој зборуваше и за проекти што се почнати минатата година, а ќе се реализираат годинава.

Трајановски се пофали со проекти почнати уште на крајот на 2015 година, кажувајќи дека се почнати лани. Такви се третата фаза од реконструкцијата и проширувањето на булеварот Борис Трајковски, од Стаклара до влезот на Пинтија, и проширувањето на булеварот Србија.

– Во 2016 година го почнавме и проектот за пробивање на булеварот Србија до улицата Христо Татарчев, чија реализација ќе биде завршена годинава – рече денеска Трајановски.

Но, тој проект е почнат, исто како и претходниот, во декември 2015 година, а тогаш беше најавено дека рокот за завршување е 20 месеци, односно се совпаѓа со рокот што Трајановски го кажа и денеска.

Што се однесува до проектите на територијата на општина Аеродром, Трајановски се „пофали“ дека се работи на проекти што, всушност, требаше да бидат поодамна готови. Таква е состојбата со доизградбата на булеварот АСНОМ (првично ветен за 2014 година), како и со втората фаза од проектот за реконструкција и за проширување на булеварот Трета македонска бригада. Овој проект требаше да биде готов до 2015 година, потоа имаше најави за октомври лани, но на него сè уште се работи.

Трајановски се пофали и со изградбата на кружниот тек пред влезот на Железара, чија изградба исто така доцнеше.

Скопскиот градоначалник во денешниот отчет ја наведе и реконструкцијата на булеварот Христијан Тодоровски Карпош во делот на Чаир, на потегот од булеварот Џон Кенеди до улицата Рокомија, за која рече дека ќе заврши оваа година. Но, работите на овој проект се одвиваа многу бавно, и тоа главно во октомври и во ноември лани, иако проектот почна при крајот на април лани, а сега речиси два месеца се во застој, па прашање е дали ќе се запази рокот од една година, односно крајот на април годинава, што Трајановски го наведе при означувањето на почетокот на работите.

Во општина Чаир, скопскиот градоначалник денеска спомена дека во тек се градежните работи за изградба на атмосферска канализација на улиците Џон Кенеди и Кемал Ататурк, но не наведе дека проектот требаше да заврши до крајот на септември лани.

Трајановски при денешниот отчет повторно најави реконструкција на улицата Никола Карев, односно т.н. Пластичарска. Тоа, инаку, го прави речиси секоја година.

Градоначалникот на Град Скопје се пофали со реконструкција на две улици во општина Сарај, но не кажа дека главната улица во оваа населба, за чија делумна реконструкција денеска кажа дека ќе заврши годинава, требаше да биде завршена два месеца по почетокот на работите (23 април 2016 г.), односно најдоцна до крајот на јуни 2016 година.

Што се однесува до општина Карпош, Трајановски кажа дека лани е почната изградбата на фекалниот колектор по должината на булеварот Партизански одреди, на потег од улицата Московска до булеварот 8 Септември, но не кажа дека тој проект, според изборното ветување на изборите во 2013 година, требаше да биде завршен до крајот на 2014 година. Скопскиот градоначалник испушти да каже и дека работите почнаа на почетокот на август лани, а најавата тогаш беше дека ќе завршат за три месеци.

Што се однесува до најавата дека годинава ќе почне изградбата на кружниот тек на булеварот 8 Септември кај „Хубо маркет“, Трајановски срамежлива најава даде и на почетокот на 2015 година, а на крајот на октомври 2015 година беше објавен оглас за проект за тој кружен тек. Кратко потоа беше најавено дека тој кружен тек ќе почне да се гради во 2016 година, а во денешниот отчет градоначалникот на Скопје повторно го најави почетокот на тој проект.


Тројца пратеници во Албанија може да останат без мандати поради криминални досиеја


Тирана, 20 јануари, 2017 - 20:15 (META) 

Основното јавно обвинителство на Албанија ги испитува досиејата на тројца пратеници и на еден градоначалник, во согласност со Законот за декриминализација, со кој се забранува лица со криминално досие да бидат вршители на јавни функции, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана.

Имено, обвинителството го истражува минатото на пратеници од Демократската партија, Социјалното движење за интеграција и од Партијата за правда, интеграција и единство.

Обвинителството, официјално одбило да коментира во врска со истрагата која се врши за овие лица.

Според законот за декриминализација, обвинителите добиваат анонимни дојави од граѓани кои знаат нешто за минатото на функционерите, а кое се коси со законите.