!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Градоначалникот на Пробиштип тврди дека нема пријава за силување


Пробиштип, 16 јануари, 2017 - 19:11 (META) 

Вработена во Општината Пробиштип поднела пријава за обид за силување против градоначалникот на Пробиштип, Тони Тоневски, кој, пак, демантира дека такво нешто се случило. Штипската полиција соопшти дека има пријава за настан. За каков, не прецизира.

Секторот за внатрешни работи од Штип даде штуро, кратко известување за медиумите.

„На 13 јануари оваа година во полициската станица Пробиштип од страна на А.П. од Пробиштип пријавен е настан за кој веднаш е известено ОЈО. СВР Штип презема мерки и активности за утврдување на фактичката состојба околу пријавениот настан и постапува по насоките на ОЈО за целосно расчистување, документирање и за правна квалификација на истиот“, соопштија од СВР.

Каков настан е пријавен, не прецизираат од полицијата.

На барањето на „Канал 77“ за изјава околу настанот, градоначалникот Тоневски одговорил со СМС.

– До овој момент немам добиено никаква информација за поднесена пријава против мене за обид за силување и ги демантирам сите шпекулации на оваа тема. Исто така, до овој момент не сум повикан ниту од страна на полицијата ниту од Јавното обвинителство на разговор во врска со каква било пријава против мене – вели Тоневски во врска со случајот.


Градоначалникот на Берово ја нарече Такева „новинарска проститутка“


Берово, 11 јануари, 2017 - 16:40 (META) 

Новинарката од Делчево, дописничка на повеќе медиуми, Даниела Такева, доживеа крајно невкусна дискредитација од градоначалникот на Берово, Драги Наџински, кој на „Фејсбук“ ја нарече „новинарска проститутка“.

Такева, пишувајќи репортажа за дрвото секвоја, што во Македонија расте единствено во Малешевијата, згрешила во редот на буквите и напишала „севкоја“.

„Оваа e неписмена. Не знам каква награда добила, но знам кој ѝ ја доделил. Таа е новинарска проститутка, ништо повеќе. Сега знам, за овој мој коментар ќе напише нешто лошо за мене или за Берово, но се навикнавме, не е страшно, ја прочита народот“, пишува на својот профил градоначалникот Наџински.

Такева, инаку, е овластен лектор, магистер по македонистика и комуникологија и веројатно направила печатна грешка, која подоцна ја поправила. Како еден од ретките дописници од овој крај на Македонија, често излегува со критички текстови за работата на општините. Меѓу нив, и за Општината Берово.

Такева денеска, крајно вознемирена, не сакаше да коментира, само рече дека нема да му остане должна на Наџински по бројните јавни навреди и дискредитација. Но, по оваа навреда, која ја оцени како „дно“, ќе бара судска разврска.

Колегите новинари од регионалниот разгранок на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), давајќи поддршка на Такева, велат дека новинарите од малите средини, кога ќе паднат во немилост на локалните моќници, кои неретко се однесуваат како шерифи, трпат секакви притисоци. Почнувајќи од јавни дискредитации, закани, па сè до потези кои значат останување без егзистенција.


Берово е четвртата општина што го откажа организираниот новогодишен дочек


Берово, 28 декември, 2016 - 10:41 (META) 

Општина Берово се откажа од традиционалниот дочек на Новата година на градскиот плоштад, а средствата ќе бидат пренасочени во хуманитарни цели.

По Велес, Скопје и Кавадарци, Берово е четвртата општина во земјава што се откажува од организиран дочек.

Станува збор за 50.000 денари кои биле наменети за настап на естрадни ѕвезди и за огномет, но овие средства ќе бидат доделени на социјално загрозени граѓани.

– Во Берово имаме и дом за деца без родителска грижа и дом за лица со посебни потреби, така што овие средства за новогодишната ноќ подобро да ги дадеме таму. Исто така, во соработка со Центарот за социјални работи, ќе обезбедиме список на лица што живеат во социјален ризик, така што ќе гледаме и ним да им помогнеме – изјави градоначалникот Драган Наџински.

Иницијативата за откажување на новогодишните прослави на градските плоштади за парите да се пренаменат за хуманитарни цели, почна во Србија.

Под влијание на апелите на македонските твитерџии на социјалните мрежи ваквата практика да се примени и кај нас, општините почнаа да размислуваат да ги пренаменат планираните средства за прослава во хуманитарни цели.

Најпрво од организиран дочек на Нова година се откажа Општина Велес, потоа Град Скопје, а потоа и Кавадарци.


Заев се повлекува од градоначалник поради „заминување на друга функција“


Струмица, 22 декември, 2016 - 21:08 (META) 

Градоначалникот на Општина Струмица и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на денешната седница на Советот на Општината најавил дека се повлекува од функцијата градоначалник поради заминување на друга функција.

Заев не кажал на која функција заминува, а на седницата на Советот, на која денеска се расправало за буџетот на Општината, тој соопштил дека за заменик-градоначалник ќе го именува советникот во Советот, Костадин Костадинов.

„Ова е моја последна седница на Советот на Општина Струмица …Во следните денови настапува престанок на функцијата градоначалник поради мое заминување на друга функција и согласно законот сакам да ги информирам советниците, медиумите и граѓаните дека во наредните денови ќе именувам заменик-градоначалник. За заменик го номинирам советникот Костадин Костадинов кој ќе ја извршува работата согласно законот до поставувањето на вршител на должност градоначалник на Општина Струмица до изборите“, изјавил Заев, пренесува „24 Вести“.

Оставка од функцијата советник во Советот на Општина Струмица си поднела Катерина Кузмановска, која беше и заменик- градоначалник, како и советникот Коста Јаневски, поради освоените пратенички мандати во Собранието на Република Македонија на предвремените парламентарни избори, а на нивните места се верификувани мандатите на Фатмаѓул Аџи и Бранко Божинкочев.

Зоран Заев во четвртата изборна единица освои пратенички мандат во Собранието како носител на кандидатската листа на коалицијата предводена од СДСМ, а сè почести се и неговите изјави дека ќе биде мандатар за составување на новата влада.


Албанија: Тројца функционери би можеле да останат без мандат поради криминални досиеја


Тирана, 20 декември, 2016 - 18:22 (META) 

Основното јавно обвинителство на Албанија побара од албанската изборна комисија да ги поништи мандатите на двајца пратеници и на еден градоначалник поради нивните криминални досиеја, јавува дописникот на „Мета“ од Албанија.

Ова ќе биде прв ваков случај во Албанија, откако парламентот минатата година донесе закон со кој се забранува лица со криминално досие да бидат вршители на јавни функции.

Обвинителството соопшти дека пратениците Шкелким Селмани од Социјалното движење за интеграција (СМИП) и Дашамир Тахири од Партијата за правда, интеграција и единство (ПДИУ), како и градоначалникот на Каваја, Елвис Роши, од редовите на Социјалистичката партија, во формуларите не ги навеле претходните казни.

– Тахири не ја пријавил казната за перење пари во Фоџа, како и казната од 2009 година за возење со фалсификувани документи. Тој рече дека фалсификуваните пари ги добил од еден келнер. Пратеникот Селами, според обвинителството, не ја навел пресудата од 1994 година за учество во организиран криминал. Тој еден месец беше во затвор, по што беше ослободен – соопшти портпаролот на обвинителството.

Од обвинителството исто така истакнуваат дека градоначалникот на Каваја, Елвис Роши, во формуларот не ја навел пресудата за кривично дело групно силување, извршено во Италија, ниту, пак, пресудите што му се изречени во Швајцарија.

– Роши во 1993 година во Швајцарија беше гонет за дрога, а во 1997 година се обидел да се врати во Швајцарија под друго име, но бил вратен во Албанија откако побарал азил. Швајцарската полиција добила информации и за негова вмешаност во други случаи со дрога – соопшти портпаролот на обвинителството.

Албанското обвинителство сè уште води истрага за фалсификуваните пријави за декриминализација на политичарите.


Нов, атрактивен дрвен мост над реката Дрим во центарот на Струга


Струга, 12 декември, 2016 - 13:56 (META) 

Реката Дрим во центарот на Струга ќе ја премостува нов, атрактивен дрвен мост. Проектантска куќа од Австрија во која работат Македонци го изработи проектот, а од таму се увезени и дрвените делови.

Идниот пешачки мост се монтира на местото на некогашниот мост, познат како „Мостот на Нина“, по името на некогашната општинска раководителка на Струга, а беше демонтиран пред пет години, поради дотраеност.

Надворешниот лик на мостот ќе биде во согласност со другите два моста во централното градско подрачје на Струга.

Градоначалникот на општина Струга, Зијадин Села, вели дека мостот се гради со донација од приватна фирма.

– Надворешните страни ќе бидат метални и ќе бидат исти со страните на Мостот на поезијата и на Чаршискиот, по нивната реконструкција – додаде Села.

Струшкиот градоначалник истакна дека почната е постапка и за уредување на шеталиштето, односно западниот брег на реката Црн Дрим, и на двата кеја.

Донаторот Менди Ќура вели дека мостот ќе биде поставен до крајот на годинава, за што ќе бидат инвестирани околу 150.000 евра.


СДСМ: Глумецот Талески влезе во режисерска фаза


Битола, 14 ноември, 2016 - 13:25 (META) 

Градоначалникот на Битола, од глумец влезе во режисерска фаза со плановите за Битола, рече советникот на СДСМ, Златко Ќурчиевски, откако на дневен ред на Советот на Општина Битола се најдоа развојните планови за наредните три години. Тој вели дека Талески од изградбата на инфраструктура во станбениот комплекс „Касарна“ направил драма, од ветениот стадион – научна фантастика, а од кружните текови – класична бајка или фикција.

– Талески е глумец или режисер. Сега гледам дека влегол во режисерска фаза и сите планови за Битола ги поделил по жанрови. Со тоа што не ја изгради инфраструктурата во касарната, испреплете стотици судбини на луѓето кои таму ги купија становите, а не можат да земат имотни листови. Но, оваа драма влезе во мелодрамска фаза затоа што и СЈО и Јавното обвинителство и органите на прогонот се заитересираа за случајот – рече Ќурчиевски.

Советникот на ВМРО-ДПМНЕ, Ихор Хаџиевски, рече дека локалната власт ги реализира ветените планови за Битола, а дека битолчани со сигурност ќе ја добијат новата северна трибина на стадионот и дека ќе уживаат во новите асфалтирани улици.


Инцидент во кабинетот на градоначалникот на Штип


Штип, 26 октомври, 2016 - 18:44 (META) 

Градоначалникот на Штип, Илчо Захариев. денеска во својот кабинет во Општината се скарал со поранешниот заменик-командир на противпожарната единица, Кирчо Патраклиев.

До расправијата дошло зашто Патраклиев се обидел да дознае зошто е укинато неговото работно место, заменик-командир.

Разговорот меѓу градоначалникот и поранешниот заменик-командир се одвивал на висок тон, а во еден момент Патраклиев го фатил градоначалникот Захариев за раме, по што градоначалникот го повикал обезбедувањето.

Кога го побаравме, Патраклиев ни потврди дека е во полиција да даде изјава. Попладнето не беше достапен на мобилниот телефон.

Патраклиев пред неколку месеци беше сменет и од работното место заменик-командир бил распореден како возач. Тој поднел тужба и судот го вратил на старото работно место, според неговото решение – заменик-командир. Меѓутоа, во меѓувреме, била направена систематизација и местото заменик-командир било укинато.


ВМРО-ДПМНЕ назначи нов претседател на ОК во Охрид


Охрид, 22 октомври, 2016 - 13:56 (META) 

Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ донел одлука со која за нов претседател на општинскиот комитет на партијата во Охрид е назначен д-р Љубен Арнаудов, актуелен директор на Општата болница во градот.

Досега оваа функција ја вршеше Атанаско Михаилов, исто така лекар, чиј мандат формално завршил уште во 2014 година. Назначувањето на новиот претседател на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид се толкува како престројување на партијата на терен, во пресрет на изборите закажани за 11 декември.

Владејачката партија веќе распишала и интерен конкурс за кандидати за градоначалник на Охрид, иако локалните избори се догодина.

На огласот се јавиле десетина кандидати, кои поднеле свои видувања за идниот развој на градот. Најголемиот број од пријавените се членови на Советот на Општината или се функционери во локалната самоуправа.


По две децении изграден цевководот во Тетово, но водата сè уште не може да се користи


Тетово, 1 октомври, 2016 - 16:39 (META) 

По две децении, конечно е изграден цевководот од новиот водоснабдителен систем во Тетово. Но, сè до изградбата на филтер-станицата, која според Општина Тетово треба да биде завршена до крајот на годинава, водата од новиот водовод тетовци не ќе можат да ја користат.

Попладнево на Шар Планина во месноста Лешница, на симболичен начин беше означено завршувањето на градежните работи на цевководот, каде присуствуваа градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, министерот за животна средина, Башким Амети, и министерот за евроинтеграции, Фестим Алили. Тројцата се потпишаа на цевководот и отворија еден од вентилите каде протече водата, како доказ дека овој проект е конечно завршен.

– Нормално, целиот овој систем ќе треба да се тестира, ќе се видат анализите на водата дали може да се користи, но водата ќе пристигне бргу. Изградбата на филтер-станицата ќе биде завршена на крајот од годинава и конечно овој проект ќе биде завршен по две децении – изјави Арифи.

Според ветувањата на Арифи, новиот цевковод требаше да се изгради пред една година, но како што рече, во меѓувреме, додека траела градбата, било утврдено дека дел од цевководот во должина од 300 метри, граден за време на минатата локална власт, не е стручно изведен. Поради овој пропуст, се задоцнило со завршувањето проектот

Цевководот од новиот водоснабдителен систем е долг 20 километри. За изминатите две години се изградени 8,5 километри од цевководот, за што се потрошени 2 милиони евра, пари кои ги одвои Владата. За филтер-станицата се предвидени повеќе од 2 милиони евра пари, од општинскиот буџет.