!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Манчевски: Град Скопје лани трошеше пари на непродуктивни проекти


Скопје, 16 февруари, 2017 - 14:33 (META) 

Извештајот за извршувањето на буџетот на Град Скопје од минатата година како и сите години претходно, покажува дека главна преокупација на Коце Трајановски му бил раскошот и луксузот на Никола Груевски, изјави денеска Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ.

– Се трошеше за барокни фасади, плоштади, фонтани, луксузни административни згради и за други непродуктивни проекти. Коце Трајановски немаше пари за мерки за намалување на загадувањето, подземна сообраќајница во центарот на градот, проекти за енергетска ефикасност, ниту пак за нови мостови и главни сообраќајници. Во оваа прилика сакаме да најавиме дека веднаш по смената на Коце Трајановски на локалните избори во мај, ќе предложиме ребаланс на буџетот – рече Манчевски.

Тој додаде дека со ребалансот на буџетот ќе ја запрат изградбата на панорамското тркало како и изградбата на барокните фасади и како и на сите други објекти кои се дел од Скопје 2014.

Манчевски вети дека парите на граѓаните на Скопје ќе се пренасочат за мерки за намалување на загаденоста, за повеќе паркови и зелени површини, за нови средни училишта, за нови мостови, за нови сообраќајници, за нови проекти кои се од најголемо значење за граѓаните на Скопје.


Петиција на 7.882 граѓани за запирање на изградбата на панорамското тркало


Скопје, 11 февруари, 2017 - 14:52 (META) 

Петиција на која 7.882 граѓани се потпишале против изградбата на панорамското тркало во Скопје е поднесена до градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.

Петицијата, со која се бара запирање на изградбата на панорамското тркало, денеска се појави на социјалните мрежи, и ако што може да се види од документот, таа е поднесена и архивирана од службите на Град Скопје на 10 февруари, оваа година, односно вчера.

„Во име на 7.882 потписници на оваа петиција спроведена електронски во периодот од 23.12.2016 до 03.01.2017 година, Ви ја доставувам истата во знак на протест против одлуката заградење на Панорамско тркало во Скопје и барам, во името на сите загрижени граѓани да ја запрете изградбата на овој финансиски бесмислен и за градот и за жителите опасен проект“, стои во документот, потпишан од Горазд Смилевски, како подносител на петицијата до Град Скопје.

Иницијативата за собирање на потписите, како што пишува Смилевски на својот фејсбук-профил, е на Анета Георгиевска – Шајн.

Панорамското тркало треба да биде поставено на просторот меѓу зградата на „Телеком“ и новиот мост на реката Вардар што треба да се изгради помеѓу Камениот мост и мостот „Гоце Делчев“.

Тркалото го град скопски „Бетон“, чија понуда беше единствена на конкурсот што го распиша Јавното сообраќајно претпријатие Скопје, надлежно за проектот и изнесува 18,2 милиони евра.

Овие пари ЈСП, како што е предвидено ќе ги обезбеди од сопствениот буџет и со донации од Владата, а изградбата ќе се финансира во повеќе буџетски години, до 2018 година.

Тркалото треба да биде готово до 2019 година.


Град Скопје од утре го прекинува бесплатниот превоз


Скопје, 8 февруари, 2017 - 12:44 (META) 

Од утре се укинува мерката бесплатен превоз за сите граѓани затоа што загадувањето е под нормалната граница, соопштија денеска од Град Скопје.

„Во согласност со податоците од Министерството за животна средина и просторно планирање, коешто е надлежно за следење на квалитетот на воздухот, среднодневните концентрации на честичките ПМ10 се под дефинираниот праг и епизодата од десет последователни дена е прекината. Поради тоа, од утре се укинуваат воведените мерки за бесплатен превоз за сите граѓани и ослободувањето од работа за вработените во Град Скопје и во јавните градски претпријатија над 60-годишна возраст со хронични заболувања, како и за бремените жени“, соопштија од Град Скопје.

Од градската администрација информираат дека ќе продолжат со интензивната контрола на градилиштата, со миење на градските улици и булевари што се во надлежност на Град Скопје и со интензивниот инспекциски надзор над инсталациите што се во негова надлежност.


Град Скопје апелира на помасовно користење на јавниот превоз


Скопје, 7 февруари, 2017 - 15:40 (META) 

Градот Скопје смета дека има голем простор за помасовно користење на бесплатниот јавен превоз од граѓаните и апелира да се остават автомобилите и да се користат бесплатните услуги на јавните превозници, во период на голема загаденост на воздухот.

Од градската администрација велат дека доколку дозволат временските услови, ќе ги прскаат градските улици со средството калциум магнезиум ацетат, но дека нема да се воведе мерката „пар-непар“.

„Во согласност со сегашните прописи, во градот не може да се воведе системот „пар-непар“, но затоа Градот Скопје апелира до надлежните министерства – за животна средина и просторно планирање, за внатрешни работи и за здравство – да предложат измени во законот за да може да се спроведува оваа мерка“, велат од Град Скопје.

Како што соопштија оттаму, изминатите денови комуналните инспектори на Град Скопје направиле 1.000 контроли и изрекле 12 казни на компании поради непочитување на одредбите од одлуката за комунален ред во Скопје.


Манчевски: Град Скопје нема предвидено пари за мерки против загадувањето


Скопје, 26 јануари, 2017 - 14:05 (META) 

Дел од предлог-мерките против загадувањето на воздухот на Град Скопје се коректни, но има и такви што не одговараат на поднебјето на Скопје, а странските консултанти конечно го натераа Коце Трајановски да признае дека нема ништо направено за намалување на загаденоста на воздухот, вели Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ.

– Сепак, главниот проблем останува. За спроведување на овие мерки, потребни се пари. Пари кои ниту Градот, ниту државата ги имаат предвидено во своите буџети за 2017 година. Ништо, ама буквално ништо од сето она што е предложено во овој документ не може да се спроведе согласно буџетот на Градот за оваа година. И не само тоа, туку и најголемиот товар за спроведување на мерките е на грбот на граѓаните на Скопје. Ова особено се однесува за најскапите мерки, кои согласно градацијата предложена од Градот, се со вредност која надминува 1 милион евра – вели Манчевски.

Тој додава дека за градоначалникот на Скопје е скапо да плати повеќе од 1 милион евра за намалување на загаденоста, а не е скапо да плати 6 милиони евра само за нови барокни фасади и 20 милиони евра за панорамско тркало.


СДСМ ја уништи локалната самоуправа во Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 24 јануари, 2017 - 18:06 (META) 

СДСМ е добро позната како партијата која со своите одлуки ја уништи локалната самоуправа во Македонија, а пред сè во Скопје, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за отчетот на градоначалникот Коце Трајановски.
„Поразениот СДСМ е партијата која со серија штетни одлуки го упропасти Град Скопје, одземајќи ги сите средства и ингеренции од неговите раце. СДСМ ги приватизираше АД „Топлификација“, гробиштата во Скопје, зелените пазари во Скопје, градските аптеки. Поразениот СДСМ нема кредибилитет да говори за состојбите во Скопје, кога сите јавни претпријатија ги доведе до просјачки стап, со десетици милиони евра долг, блокирани сметки и механизација стара повеќе од 30 години. Поразениот СДСМ е заслужен и за пропаѓањето на ЈСП „Скопје“, кое имаше возен парк на автобуси стари по минимум 25 години. А денес ќе зборува за квалитетот на воздухот, кој во нивно време не го ни мереа“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ, како што стои во соопштението, додека биле на власт, не заковале ниту една шајка во градот.

„Денес Коце Трајановски даде отчет за реализирани капитални проекти, за нови булевари, реконструирани улици, нови атмосферски и фекални канализации, за изградени нови велосипедски патеки, за изградени нови водоводи, за капитални инфраструктурни проекти кои ќе го подобрат животот на граѓаните на Скопје или, со еден збор, проекти кои се незамисливи за СДСМ. Поразениот СДСМ ќе остане запаметен по криминална приватизација на јавните претпријатија и на градските ресурси, недостиг од какви било проекти и по сомнителни тендери“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Што прескокна и што заборави да каже Коце Трајановски во отчетот


Скопје, 24 јануари, 2017 - 16:43 (META) 

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска пред новинарите го презентираше отчетот за реализираните проекти во 2016 година и најави некои проекти кои ќе почнат годинава. На прес-конференцијата тој зборуваше и за проекти што се почнати минатата година, а ќе се реализираат годинава.

Трајановски се пофали со проекти почнати уште на крајот на 2015 година, кажувајќи дека се почнати лани. Такви се третата фаза од реконструкцијата и проширувањето на булеварот Борис Трајковски, од Стаклара до влезот на Пинтија, и проширувањето на булеварот Србија.

– Во 2016 година го почнавме и проектот за пробивање на булеварот Србија до улицата Христо Татарчев, чија реализација ќе биде завршена годинава – рече денеска Трајановски.

Но, тој проект е почнат, исто како и претходниот, во декември 2015 година, а тогаш беше најавено дека рокот за завршување е 20 месеци, односно се совпаѓа со рокот што Трајановски го кажа и денеска.

Што се однесува до проектите на територијата на општина Аеродром, Трајановски се „пофали“ дека се работи на проекти што, всушност, требаше да бидат поодамна готови. Таква е состојбата со доизградбата на булеварот АСНОМ (првично ветен за 2014 година), како и со втората фаза од проектот за реконструкција и за проширување на булеварот Трета македонска бригада. Овој проект требаше да биде готов до 2015 година, потоа имаше најави за октомври лани, но на него сè уште се работи.

Трајановски се пофали и со изградбата на кружниот тек пред влезот на Железара, чија изградба исто така доцнеше.

Скопскиот градоначалник во денешниот отчет ја наведе и реконструкцијата на булеварот Христијан Тодоровски Карпош во делот на Чаир, на потегот од булеварот Џон Кенеди до улицата Рокомија, за која рече дека ќе заврши оваа година. Но, работите на овој проект се одвиваа многу бавно, и тоа главно во октомври и во ноември лани, иако проектот почна при крајот на април лани, а сега речиси два месеца се во застој, па прашање е дали ќе се запази рокот од една година, односно крајот на април годинава, што Трајановски го наведе при означувањето на почетокот на работите.

Во општина Чаир, скопскиот градоначалник денеска спомена дека во тек се градежните работи за изградба на атмосферска канализација на улиците Џон Кенеди и Кемал Ататурк, но не наведе дека проектот требаше да заврши до крајот на септември лани.

Трајановски при денешниот отчет повторно најави реконструкција на улицата Никола Карев, односно т.н. Пластичарска. Тоа, инаку, го прави речиси секоја година.

Градоначалникот на Град Скопје се пофали со реконструкција на две улици во општина Сарај, но не кажа дека главната улица во оваа населба, за чија делумна реконструкција денеска кажа дека ќе заврши годинава, требаше да биде завршена два месеца по почетокот на работите (23 април 2016 г.), односно најдоцна до крајот на јуни 2016 година.

Што се однесува до општина Карпош, Трајановски кажа дека лани е почната изградбата на фекалниот колектор по должината на булеварот Партизански одреди, на потег од улицата Московска до булеварот 8 Септември, но не кажа дека тој проект, според изборното ветување на изборите во 2013 година, требаше да биде завршен до крајот на 2014 година. Скопскиот градоначалник испушти да каже и дека работите почнаа на почетокот на август лани, а најавата тогаш беше дека ќе завршат за три месеци.

Што се однесува до најавата дека годинава ќе почне изградбата на кружниот тек на булеварот 8 Септември кај „Хубо маркет“, Трајановски срамежлива најава даде и на почетокот на 2015 година, а на крајот на октомври 2015 година беше објавен оглас за проект за тој кружен тек. Кратко потоа беше најавено дека тој кружен тек ќе почне да се гради во 2016 година, а во денешниот отчет градоначалникот на Скопје повторно го најави почетокот на тој проект.


Град Скопје: Ноќеска и утрово фрлени 155 тони сол на булеварите и на улиците


Скопје, 19 јануари, 2017 - 11:12 (META) 

Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на ноќта и утрово до 7 часот фрлиле 155 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места. Како што информираат од Град Скопје, нивните екипи и понатаму се на терен и го расчистуваат снегот и мразот од улиците и од тротоарите.

Возилата на зимската служба интервенирале на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и на високите зони кон Водно, Пржино и Железара, како и на сите други места во главниот град, означаени како „црни точки“.

„Зимската служба на Градот будно ја следи состојбата на терен и ќе интервенира според потребите. Градот Скопје им препорачува на возачите да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите. Потсетуваме дека во надлежност на Град Скопје се булеварите и одредени градски улици, а преостанатите улици се во надлежност на општините и тие се задолжени за нивно чистење и одржување“, велат од Град Скопје.

Оттаму апелираат до граѓаните, куќните совети и до сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска за чистење на снегот од приодите до нивните објекти.


Градот Скопје ќе ги донира парите од новогодишната прослава на пунктот за бездомници


Скопје, 18 јануари, 2017 - 17:41 (META) 

Средствата планирани за новогодишната прослава во износ од 2 милиони денари Град Скопје ќе ги донира за проширување на капацитет на Прифатилиштето за бездомни лица лоциран на Момин Поток.

– Имаме нов проект од Црвен крст за проширување на капацитетот за сместување на бездомни лица, односно за уште еден контејнер со 16 легла и повеќе туш-кабини и јас на следната седница на Советот на Град Скопје ќе предложам средствата во износ од 2 милиони денари кои беа предвидени за новогодишната прослава во градот да ги намениме за проширување на капацитетот за сместување на бездомни лица во пунктот во Момин Поток – истакна градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.

Пунктот за бездомници на Црвен крст на Град Скопје е отворен во 2008 година и во текот на работната недела работи во понеделниците кога бездомниците добиваат хигиенски услуги и секој петок кога добиваат и чисти алишта, лекарски преглед и неопходни лекарства, разговор и совети од психолог, оброк и топол напиток.

Црвениот крст на Град Скопје, со поддршка на Град Скопје, и годинава од 30 декември 2016 година, поради екстремно ниската температура им понуди 24-часовно згрижување на бездомниците.


Зимската служба на Град Скопје фрлила 140 тони сол


Скопје, 18 јануари, 2017 - 14:22 (META) 

Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатата ноќ и до 13 часот денеска фрлиле 140 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места.

Екипите на Град Скопје интервенирале низ градските сообраќајници и на критичните точки, односно на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и во високите зони кон Водно, Пржино, Железара, како и на сите други таканаречени „црни точки“ во градот.

Градот Скопје им препорачува на возачите да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите. Оттаму апелираат до граѓаните, куќните совети и сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска за чистење на снегот од приодите до нивните објекти.