!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Ограбена аптека во Радишани


Скопје, 20 мај, 2017 - 11:45 (META) 

Вработена во аптека во населба Радишани синоќа во 21 часот пријавила во полиција дека непознат маскиран сторител извршил разбојништво.

Сторителот со закана со нож од вработената го одзел дневниот промет и побегнал во непознат правец.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.


Заложничка драма во банка во Германија


Берлин, 21 април, 2017 - 14:59 (META) 

Вооружен крадец влегол во банка во јужниот германски град Валдшут и како заложници држи двајца вработени, соопшти германската полиција.

„Вооружениот крадец влегол во банката денеска попладне, додека во објектот имало двајца вработени“, стои во полициското соопштение.

Полицијата имала престрелка со ограбувачот, за кој се верува дека е повреден.

Полициските единици поставија кордон во близина на банката, а властите ги повикаа граѓаните да не се движат во тој дел од градот поради тековната полициска акција.


Парите од НЛБ отишле во Србија, тројца му помагале на Бобан С. во грабежот


Скопје, 19 април, 2017 - 15:24 (META) 

Единицата за економски и за компјутерски криминал на МВР до надлежното Основно јавно обвинителство поднела кривична пријава против уште три лица осомничени дека биле вмешани и му помагале на Бобан С. во грабежот на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ, соопшти денеска МВР.

Како што информираат оттаму, станува збор за братот на Бобан С., 44-годишниот Г.С., потоа 24-годишната Е.П., вработена како банкарски комерцијалист во НЛБ, и за 38-годишниот Б.М., пријател на првоосомничениот.

Според полицијата, за нив постојат основани сомнежи дека директно му помогнале на Бобан С. во грабежот на банката.

Осомничената Е.П., како што информираат од полицијата, помогнала во прикривањето на кусокот од 100.000 швајцарски франци, односно првиот затаен износ од авионската пратка од вкупно 1.000.000 швајцарски франци што го украл Бобан С. Потоа, по негово упатство, додека двајцата биле на смена, тој во трезорот, таа на шалтер во банката, примила пари од трезорот во апоени од 500 и од 100 евра, вкупно 375.000 евра, и без да подготви документ за исплаќање на парите од трезорот, му ги дала на рака на Бобан С., кој ги изнел од банката.

На 10 април, кога осомничениот трезорист ја изнел најголмата сума од 2.000.000 швајцарски франци и 270.000 евра од девизниот трезор, сокриени во украсна ќеса, според полицијата, тој парите му ги предал на својот брат, кој, пак, му ги дал на Б.М., кој наредниот ден по 14 часот, преку граничниот премин Табановце со возило „фолксваген голф“ ја напуштил земјава.

Од МВР наведуваат дека вчера тој бил уапсен и бил изведен пред судија на претходна постапка, но не посочуваат каде е извршено апсењето.

„Од страна на СВР Скопје – Единица за економски и за компјутерски криминал, во координација со Основното јавно обвинителство во Скопје, и понатаму се преземаат мерки за целосно расветлување на кривично-правниот настан, за утврдување на кој начин Б.С. изнел од банката дополнително и уште 300.000 швајцарски франци“, стои во соопштението на МВР.

Сепак, и понатаму останува мистеријата што се случило со украдените пари, кои сè уште не се пронајдени.


Љупчо Шврговски ќе го брани Бобан С. за кражбата на 3 милиони евра од НЛБ


Скопје, 18 април, 2017 - 14:05 (META) 

Поранешниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски му е адвокат на 40-годишниот Бобан С., осомничен за кражбата на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ во Скопје.

Информацијата за „Мета“ ја потврди самиот Шврговски.

– Да, јас сум му адвокат – ни рече Шврговски, но не сакаше да коментира ништо во врска со случајот.

Бобан С., осомничениот за најголемата кражба во историјата на независна Македонија, трезорот на банката го испразнил од 6 до 10 април, соопшти МВР. Против него е поднесена кривична пријава за затајување и во моментов е на издржување на 30-те дена притвор што му ги одреди судот.

Овој случај од почетокот го следат низа контроверзии, а најголема мистерија е што се случило со украдените пари, кои и по речиси 10 дена сè уште не се пронајдени.

Шврговски за државен јавен обвинител беше избран во 2007 година и оваа функција ја извршуваше до 2013 година, кога на негово место беше именуван актуелниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.


Нападнат и ограбен жител на Инџиково


Скопје, 16 април, 2017 - 15:11 (META) 

Триесет и деветгодишниот Б.Д. од скопското село Инџиково вчера попладне бил нападнат од четири лица. Го натепале и му ги одзеле паричникот во кој имало 4.000 денари, документите и мобилниот телефон.

Настанот се случил околу 15 часот, кога Б.Д. во паркот „16 Маченици“ наишол на паркирано возило од кое излегло едно непознато лице со медицинска маска, капа и со очила и му побарало запалка по што го фатило за рака и го турнало во возилото, каде биле другите три непознати лица, исто така маскирани. Еден од разбојниците имал и нож во раката.

Лицето кое го турнало Б.Д. во возилото почнало да го удира со тупаници во пределот на главата, при што Б.Д. добил видливи повреди. Во меѓувреме, друго лице му ги одзело паричникот, документите и мобилниот, по што го истуркале од возилото и го напуштиле местото на настанот.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.


Осум лица нападнале и ограбиле скопјанец


Скопје, 16 април, 2017 - 13:41 (META) 

Триесет и едногодишниот скопјанец Ј.Ф. доцна синоќа бил физички нападнат од осум лица на улицата Дебарца.

Без повод и причина, тие му се нафрлиле и удирајќи го во пределот на главата и по телото, му го одзеле лап-топот што го носел во рака, по што избегале.

Како што соопшти полицијата, настанот се случил околу еден часот по полноќ.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.


Сите контроверзии и отворени прашања по грабежот на векот во НЛБ во Скопје


Скопје, 13 април, 2017 - 11:12 (META) 

По најголемиот грабеж во историјата на независна Македонија, на повеќе од 3 милиони евра од трезорот на НЛБ во Скопје, соопштенијата за медиумите испратени од МВР и од Основното јавно обвинителство – Скопје (ОЈО Скопје) вчера малку помогнаа, но повеќе им одмогнаа на новинарите во обидот да ја информираат јавноста за деталите на овој, по многу нешта специфичен грабеж: Трезорист на банката пет дена по ред изнесувал пари во украсна кеса (што е единствениот „сочен“ детаљ што го откри МВР) и никој не го забележал?

И по три дена, мистеријата останува, парите, според досегашните информации, ги нема, сторителот е во притвор, а секој ден се зголемува бројот на отворените прашања.

  • Каде се парите?;
  • Дали трезористот дејствувал сам?;
  • Како е можно цели пет дена никој да не забележи дека лицето изнесува врзопи пари од трезорот?;
  • Дали во банката (во трезорот) имало безбедносни камери кои нонстоп снимале и дали имало лице кое следи што тие прикажуваат?;
  • Од каде е разликата во сумите што се наведени во соопштенија на МВР (2,4 милиони швајцарски франци и 645.000 евра) и на Јавното обвинителство (2 милиони швајцарски франци и 270.000 евра)?

Но, од МВР и од ОЈО – Скопје не добивме јасни одговори. Во МВР велат дека засега не може да се каже нешто повеќе од тоа што е вчера испратено до медиумите, оти сега работата е во рацете на јавниот обвинител.

Од ОЈО Скопје, пак, за разликата во сумите споменати во двете соопштенија, за „Мета“ велат дека нивното соопштение, сепак, не е исцрпно, објавени се одредени детали, но целосната фактографија ќе се види дури во обвинителниот акт.

На прашањето дали осомничениот трезорист Б.С. кажал каде се украдените пари, ни рекоа дека во интерес на истражната постапка, многу детали нема да бидат соопштени на јавноста сè до вистинскиот момент.


Oграбувачот пет дена ги крадел парите од трезорот на НЛБ


Скопје, 12 април, 2017 - 11:37 (META) 

Б.С., сторителот на најголемиот грабеж на банка во историјата на Македонија, трезорот на НЛБ го празнел од 6 до 10 април годинава, при што украл вкупно 2,4 милиони швајцарски франци и 645.000 евра, а најголемите износи ги изнел од банката завчера, кратко пред случајот да биде пријавен во полиција, соопшти МВР.

Полицијата вчера заедно со кривична пријава за затајување го предала на Основното јавно обвинителство 40-годишниот трезорист на НЛБ, по што судија на претходна постапка му одредил 30-дневен притвор.

МВР, кое во соопштението не изнесува податоци дали парите се пронајдени, вели дека Б.С. ја искористил својата работна позиција и во време кога во трезорот имало намалена фреквенција на вработени, трипати крадел различни суми пари без да биде забележан.

Првиот плен му биле 100.000 швајцарски франци, односно извадил едно врзопче со 100 банкноти во апоени од 1.000 швајцарски франци од 1.000.000 швајцарски франци што требало да бидат испратени авионски.

Потоа, незабележан од никого, неколкупати првично украл 375.000 евра од трезорот, а потоа и 300.000 швајцарски франци.

Завчера, како што вели МВР, соочен со фактот дека е невозможно да изврши раздолжување со настанатиот кусок пари, украл уште два милиони швајцарски франци и 270.000 евра од девизниот трезор, ги ставил во кеса и околу 13 часот, незабележан ја напуштил НЛБ.

Уапсен бил вечерта од „алфите“ откако НЛБ го пријавила случајот во полиција.

Полицијата направила претрес на неговиот дом, како и на други локации, а извршила и разговори со одговорни лица во НЛБ АД Скопје и со други вработени лица во банката.

Вели дека се обезбедени писмени докази кои укажуваат на свесноста и на намерата на Б.С. да го изврши кривичното дело, а прегледани се и снимките од безбедносните камери.


Украдените 3 милиони евра од НЛБ ги нема, крадецот доби 30 дена притвор


Скопје, 12 април, 2017 - 10:49 (META) 

Б.С. (40), вработениот во НЛБ што завчера попладнето украде околу 3 милиони евра од трезорот на банката, кои ги ставил во кеса и избегал, сè уште не ѝ кажал на полицијата каде се парите.

Тој  доби кривична пријава од МВР за кражбата, а одреден му е и 30-дневен притвор.

Тој беше уапсен околу 2 часа по грабежот и иако бил испитуван, не сакал да каже каде се парите. Сè уште не е јасно и како успеал незабележано да излезе со голема кеса со пари од банката.

По грабежот генералниот директор на банката порача дека клиентите не треба да се грижат за своите пари во оваа банка.

– Сите средства на нашите клиенти се апсолутно безбедни и клиентите не треба воопшто да се загрижени. Банката ги има преземено сите мерки за осигурување на своите редовни активности – изјави Антонио Аргир, претседател на управниот одбор на НЛБ АД Скопје.

 


Кражбата на околу 3 милиони евра од НЛБ, најголем грабеж во историјата на Македонија


Скопје, 11 април, 2017 - 16:12 (META) 

Случајот од вчера, кога вработен во НЛБ украл речиси 3 милиони евра во франци и во евра од трезорот на банката, е најверојатно најголемиот грабеж во историјата на суверена Македонија.

Вечерта едно лице било приведено за овој грабеж, со што случајот влегува во друга интересна статистика – еден од најбргу расчистените грабежи во поновата македонска историја. Во МВР не сакаат да потврдат дали парите се пронајдени.

Со речиси три милиони евра, барем според сегашните информации, сумата украдена од трезорот на НЛБ е 15 пати поголема од другата слична кражба од трезор на банка, во 2014 година. Тогаш беше осомничен главниот трезорист со ортаци од „Охридска банка“. Во вчерашниот случај, пак, директорот на трезорот на НЛБ е тој што ја пријавил кражбата. Имено, во септември 2014 година, тројцата вработени во „Охридска банка“ добија кривични пријави оти во период од три месеци, манипулирајќи со парите со кои требало да се полнат банкоматите, од банката украле вкупно 200.000 евра.

Тоа се најголемите кражби на пари во Македонија направени без закана со оружје.grabezi tabela

Досега најголемиот грабеж на пари од банка е тој од 9 јануари 2010 година, кога од „голф“ на „Стопанска банка Битола“, на патот Прилеп-Битола, под закана за оружје беа однесени 450.000 евра.

Најголемиот поединечен вооружен грабеж на возило со пари, пак, е тој од декември 2005 година, кога на уличката во скопска Топана, под касарната „Илинден“, од комби на „Македонска пошта“ беа украдени 670.000 евра.

Сличен грабеж како тој на патот Прилеп-Битола се случи во февруари лани во Велес, кога беше пресретнато возило на фирма за обезбедување и под закана со оружје ѝ беа украдени околу 65.000 евра. Разбојниците беа наскоро пронајдени.

Најголемата сума вкупно одземена од некоја институтција е, секако, таа од вкупно 2,5 милиони евра, но во различни грабежи извршени во експозитури на АД „Македонска пошта“, најчесто на поштенските комбиња со кои се вршеше трансферот на парите. Грабежите се случуваа интензивно до пред седум-осум години, а во вкупната сума влегува и погоре споменатиот грабеж на 670.000 евра.

Оваа серија грабежи влезе и во листата на најголеми светски грабежи што во 2013 година ја направи деловниот магазин „Бизнис инсајдер“.