Евзони се уште затворен, а Дојран отворен само за патнички возила


Скопје, 15 февруари, 2017 - 9:36 (META) 

Граничниот премин Евзони се уште е затворен поради штрајкот на грчките земјоделци. Од Автомотосојузот на Македонија соопштуваат дека преминот Меџитлија (Битола) e отворен за сообраќај за секаков вид возила, додека Дојран е отворен само за патнички возила.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, освен на осојничавите места. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, освен на граничниот премин Богородица, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Од АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони.

Сообраќајот на патниот правец А3 Прилеп – Битола – Ресен преку обиколница Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено но од превентивни причини сообраќајот сепак се пренасочува преку градот Битола.


Кучи тврди дека сме подготвени да ја надминеме нафтената криза, но не кажа како


Тетово, 8 февруари, 2017 - 15:16 (META) 

Како влада, ги преземаме сите мерки да не се случи нафтена криза во Македонија, изјави министерот за економија, Дритон Кучи, по неколкудневните протести на грчките земјоделци на граничниот премин Евзони, каде се блокирани голем број македонски камиони и цистерни, кои од Грција превезуваат нафта и други горива.

Министерот Кучи рече дека кружат информации дека протестите и блокадите во Грција ќе се прошират, но истакна дека како држава сме подготвени да ги надминеме проблемите, без да посочи кои се можните решенија.

– Вчера имав директен контакт со нашиот амбасадор во Грција, кој ни укажа на проблемите. Таму, во Грција, веќе се зборува дека освен кај Евзони, блокади ќе има и на автопатот Игнатија и на други места, информации кои не укажуваат на надминување на внатрешните проблеми во Грција. Но, ние, како влада, ќе повторам, ги преземаме сите мерки да не се случи нафтена криза – рече Кучи.


Поради лошото време, забранет e влезот на камиони во Грција на преминот Евзони


Гевгелија, 11 јануари, 2017 - 11:01 (META) 

На тешките товарни возила кои транзитираат меѓу Македонија и Грција, преку граничните премини Богородица и Евзони не им се дозволува влез во Грција поради лошите временски услови и состојбата на патиштата. Вакво известување утрово добиле македонските полициски служби на граничниот премин Богородица од своите колеги на преминот Евзони, од грчката страна на границата.

Поради забрната за влез, како што информираат од МВР, во граничниот меѓупростор, за влез во Грција чекаат околу 70 товарни возила.

„Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека утринава (11 јануари 2017 година) остварен е контакт помеѓу раководител на смена на полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица со раководител на смена на граничниот премин Евзони во врска со застој при влез во Грција за товарен сообраќај. Од страна на грчките полициски службеници добиено е известување дека од 2 часот, не им се дозволува на тешките товарни возила влез во Грција поради лошите временски услови и состојбата на патиштата“, стои во соопштението од МВР.