!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Хан на „Принстон“: Мораме да видиме политичка волја наместо политички игри


Њу Џерси, 21 април, 2017 - 17:00 (META) 

Наместо политички игри, мораме да видиме политичка волја и вистински реформи, не на хартија туку на терен, особено во клучните области како владеење на правото, конкуретноста и поврзувањето. Ова е пораката на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, до земјите од Западен Балкан, вклучително и до Македонија, што тој ја нагласува во својот говор на Универзитетот „Принстон“ во САД, на тема „Европа и кризите во нејзиното соседство“.

Хан вели дека работата на Еврпската Унија на Западен Балкан сè уште не е завршена и дека од витално значаење е задржувањето на веродостојна перспектива за членство на регионот во ЕУ, како сидро за стратешка стабилност и за реформи.

– Истовремено, проширувањето не е бесплатен ручек. Само локалните лидери може да ја завршат работата и да им ја испорачаат на своите граѓани. Ние мораме да видиме политичка волја наместо политички игри. Мораме да видиме вистински реформи, не на хартија туку на терен, особено во клучните области на владеење на правото, конкурентноста и на поврзувањето. Тоа може да го загрози бизнис-моделот на некои индивидуи, но стратешки не постои друга алтернатива. Нивните граѓани го знаат тоа – вели Хан.

Еврокомесарот нагласува дека доколку ЕУ стане колеблива на Балканот, некој друг може да влета во него, додавајќи дека тој некој, всушност, веќе се обидува да го направи тоа.

– Во таа смисла, проширувањето на ЕУ, со сите услови и критериуми, е најдобрата безбедносна политика што ЕУ некогаш ја имала. Само замислете каде ќе беше Полска, Балтикот или другите денеска ако не го искористевме временскиот прозорец во 1990-тите години – нагласува Хан.

Хан во својот говор зборува и за кризите во Источна Европа, Сирија и во Турција.

– Се плашам дека достигнавме до точка од која нема враќање со Анкара. Таму повеќе не може да работиме по старо, односно ние да се преправаме дека им веруваме на нивните заложби за членство во ЕУ, додека случувањата на терен го кажуваат спротивното, за жал – вели еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика.


Германија почнува со тестирање на софтвер за препознавање на говорот на мигрантите


Берлин, 18 март, 2017 - 11:39 (META) 

Германските власти почнуваат со тестирање на нов софтвер за препознавање на говор, со кој може да се одреди од која земја доаѓаат мигрантите кои немаат документи, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на соопштение на властите во Берлин.

Од заводот за бегалци и мигранти на Германија соопштиле дека новиот автоматизиран систем треба да почне да работи во рок од две недели, но, дека нема да подготвен за официјална употреба уште најмалку една година.

Целта на софтверот е да ги открие мигрантите кои зборуваат на арапски јазик и доаѓаат од Сирија, а немаат документи тоа да го докажат и на тој начин да ги зголеми нивните шанси за добивање на азил во Германија.

Лингвистите, како што пренесуваат агенциите, се скептични околу ефикасноста на новиот систем и наведуваат дека е невозможно софтверот да биде целосно прецизен, бидејќи јазикот и говорот постојано се менуваат.

Новиот софтвер треба да се користи во рамките на технологијата за утврдување на индентитет, кој е веќе во употреба, соопштиле германските власти.


Доналд Трамп и официјално стана 45. претседател на САД


Вашингтон, 20 јануари, 2017 - 18:43 (META) 

Доналд Трамп положи заклетва и официјално стана 45. претседател на САД. Неговата инаугурација во Капитол хил ја следеа 900.000 луѓе.

Откако положи заклетва над Библијата, Трамп се поздрави со семејството и го почна својот говор, во кој, меѓу другото, зборуваше и за проблемите со кои се соочуваат Соединетите Американски Држави.

– Проблемите со сиромаштијата, здравството, образованието, криминалот и дрогата сега ќе завршат. Заклетвата што денеска ја положувам е за Американците. Секоја одлука за даноците, надворешната политика, имиграцијата ќе биде во согласност со интересите на Американците. Никогаш нема да ве изневерам. Ќе ги вратиме нашите работни места, граници, богатство. Аеродроми и патишта ќе изградиме со наши раце – истакна меѓу другото Трамп на инаугурацијата.


Обама го затвори кругот во Чикаго со слоганот „Да, ние направивме“


Чикаго, 11 јануари, 2017 - 10:49 (META) 

Американскиот претседател во заминување, Барак Обама, во својот проштален говор во Чикаго изјави дека Америка „денеска е подобро и посилна“.

Признавајќи дека расното прашање било предмет на поделба во САД, Обама, како 44. американски претседател, вложил напори во решавање на бројни други прашања, меѓу кои и создавање нови работни места, подобро здравство, како и смртта на Осама бин Ладен во рамки на борбата против тероризмот.

– Нашата демократија е загрозена секогаш кога је земаме здраво за готово. Сите заедно, без разлика на припадноста на некоја партија, треба да работиме на изградба на демократските институции – рече Обама, наведувајќи дека секој американски граѓанин е „актер во таквите промени“.

Американскиот претседател им одаде признание на сопругата Мишел и на ќерките Малија и Саша за нивната поддршка за време на престојот во Белата куќа.

Пред околу 18.000 лица во Чикаго, неговото политичко упориште каде пред осум години пред голема маса луѓе го прослави влегувањето во Белата куќа, Обама го заврши својот проштален говор со тогашниот слоган „Да, ние можеме“, менувајќи го во „Да, ние направивме“.

Новиот, 45. американски претседател, Доналд Трамп, кој победи на изборите на 8 ноември, официјално ќе ја преземе функцијата на 20 јануари.


На 10 јануари во Чикаго, Обама ќе го одржи последниот говор како претседател


Вашингтон, 2 јануари, 2017 - 15:20 (META) 

Претседателот на САД во заминување, Барак Обама, ќе го одржи последниот говор како претседател на 10 јануари пред неговото место да го преземе Доналд Трамп.

Обама последниот претседателски говор ќе го одржи во Чикаго.

– Го гледам говорот како шанса да им се заблагодарам на сите за ова сјајно патување, да ги прославам начините на кои оваа земја се промени на подобро во претходните осум години и да кажам што мислам дека САД треба да направи во иднина – наведе Обама.

Според неговите зборови, од 2009 година САД се соочила со многу предизвици, но успеала од сето тоа да излезе многу посилна.

– Тоа е затоа што никогаш не сме го напуштиле нашето верување кое секогаш нè следеше, дека заеднички можеме да ја промениме земјата на подобро – додаде претседателот во заминување.

Обама од местото претседател на САД ќе замине на 20 јануари, кога ќе го замени новоизбраниот Доналд Трамп.


„Ги умреа“ амбасадорите во Македонија на интернет


Скопје, 19 декември, 2016 - 13:53 (META) 

Посмртни фотографии на дел од сегашните и од поранешните амбасадори во Македонија, се појавија на веб-страницата „Имгур“.

Не е познато кој ги прикачил овие слики на веб-страницата, но тие се појавуваат два дена откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, одржа говор пред Државната изборна комисија, во кој истакна дека некои амбасадори почнале премногу да се мешаат во внатрешната политика на земјата.

– Амбасадорите кои се мешаат, мора да престанат да го прават тоа. ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на состаноци и на преговори во кои учествуваат амбасадори или други странски претставници, на кои се носат одлуки за кои одлучуваат претставниците избрани од народот – рече Груевски.

Посмртни фотографии добија амбасадорот на САД, Џес Бејли, ЕУ-амбасадорот Самуел Жбогар, сегашниот и поранешната француска амбасадорка, Кристијан Тимоние и Лоренс Оер, холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, италијанскиот амбасадор Масимо Белели, британскиот амбасадор Чарлс Гарет, германската амбасадорка Кристине Алтхаузер, како и поранешниот посредник на ЕУ во Договорот од Пржино, белгискиот експерт Питер Ванхауте и поранешниот европарламентарец Ричард Ховит.


Села: Ќе се залагаме за вработувања по етничка линија и за бинационална држава


Тетово, 1 декември, 2016 - 20:49 (META) 

Претседателот на Движењето за реформи на ДПА, Зијадин Села, на митингот во Општина Желино порача дека доколку дојде на власт, ќе се залага Македонија да стане бинационална држава.

– Ние ќе се залагаме албанскиот јазик да биде службен на цела територија на Македонија, која ќе биде бинационална држава, ќе се донесуваат одлуки со консензус, ќе ја спроведеме целосно децентрализацијата. Со исполнување на овие мерки, кои ќе бидат регулирани со закон, Албанците повеќе нема потреба да се плашат од тоа кој ќе биде идниот премиер – изјави Села.

Села како дел од програмата на Алијансата за Албанците, понуди и нов концепт на распределба на работни места, според етничка припадност.

– Ние ќе предложиме и правична распределба на работните места. На пример, во тетовската полиција да има вработено 80 проценти Албанци, а вака ќе биде во сите институции. Вработувањето по етничка линија ќе биде реализирано во зависност од тоа колку во одреден регион живеат Албанци – изјави Села.

Албанците вработени според Рамковен договор, а кои седат дома и земаат плата, Села ги нарече паразити. Тој истакна дека за овие млади луѓе мора да се најде работа.

– Гледам дека отсега се зборува за некакви владини коалиции, на пример Беса со ВМРО-ДПМНЕ, ДПА со ВМРО-ДПМНЕ и слично. Јас сакам да порачам, на Алијансата за Албанците вистински коалиционен партнер е албанскиот народ и по изборите ќе ја почнеме вистинската битка со македонската страна – рече Села на крајот од својот говор.


Обама од Атина: Демократијата е најдобра опција и мора да ги издржи предизвиците


Атина, 16 ноември, 2016 - 16:00 (META) 

Силна и оптимистичка порака дека демократијата и демократските општества мора да издржат на бројните глобални предизвици, испрати американскиот претседател Барак Обама во својот говор во Атина. Кусо по симболичната посета на Акропол, како историски симбол на демократијата, Обама во својот говор се фокусираше на важноста и на вредноста на демократските општества, истакнувајќи дека иако демократијата е несовршена, комплицирана и некогаш бавна, останува најдобра опција покрај сите нејзини алтернативи.

„Ние како држава веруваме во идеите и во вредностите кои се родија во Атина пред неколку векови. Историјата нè научи дека државите со демократски влади се поправедни, постабилни и поуспешни. Кога луѓето имаат право сами да размислуваат, да разменуваат идеи, се раѓа иновацијата, нови производи и услуги“, истакна Обама.

Американскиот претседател посочи дека мора да опстанат демократските вредности како слобода на говор, слобода на медиуми, фер избори и независно судство.

Осврнувајќи се на борбата против тероризмот, посочи дека демократијата е посилна од терористичките режими и од Исламска држава, кои се обидуваат да го изменат животот преку насилство, терајќи ги луѓето да се откажат од нивните вредности. Како што посочи Обама, силата на демократијата е инклузивноста и отвореноста кон сите луѓе, без оглед на нивниот идентитет, религија, раса.

Претседателот на САД ја посочи Грција како еден од најважните сојузници на САД и еден од највредните сојузници во НАТО. Како што истакна, САД сакаат и силна Грција, но и силна Европа. Европа и европската интеграција забележа дека се еден од најголемите успеси на човештвото.

Тој во говорот ѝ се заблагодари на Грција за напорите за хумано справување со бегалската криза и апелираше до светските лидери да ѝ помогнат на државата во овој напор и да не ја остават сама да го носи целиот товар. Обама уште еднаш ја афримираше американската поддршка за грчките економски реформи и спомена дека побарал од кредиторите да преземат мерки за олеснување на грчкиот долг.

Говорејќи за изборите во САД и за изборот на Доналд Трамп, посочи дека иако има големи разлики меѓу нив, во духот на демократијата ќе направи сè за да има ефиканска транзиција од едната кон другата влада.

Американскиот претседател во говорот повеќепати искористи грчки зборови, а заврши со изјавата „Да живее Грција“.

По дводневната посета на Атина, Обама замина за Берлин на средби со германската влада.


Обама денеска во посета на Акропол и на културниот центар „Ставрос Ниархос“


Атина, 16 ноември, 2016 - 11:27 (META) 

Со посета на музејот на Акропол и со говор во културниот центар „Ставрос Ниархос“, продолжува посетата на американскиот претседател Барак Обама на Атина. Обама во моментов е во историска посета на Акропол, а потоа ќе замине во новото архитектонско ремек-дело во градот, центарот „Ставрос Ниархос“, каде ќе одржи говор за неговата визија за иднината на демократијата во време кога популизмот и национализмот се во пораст на глобално ниво.

Во Грција постои задоволство од пораките на Обама за поддршката за олеснување на грчкиот долг, со надеж дека овие пораки ќе бидат слушнати и прифатени и од европските и од меѓународните кредитори во моменти кога продолжуваат преговорите и проценката за исполнетите реформи на грчката влада.

Посетата на Обама не помина без протести и инциденти. Полицијата уапси пет и приведе осум лица кои учествуваа во немирите на протесите на левичарските и на анархистичките здруженија во центарот на градот.

Протести одржаа синдикатот на Комунистичката партија и десетици левичарски и анархистички здруженија, и покрај полициската забрана за собирања за време на дводневната посета на Обама. Инцидентите почнаа при обидот на демонстрантите да го пробијат полицискиот кордон и да продолжат кон грчкиот парламент. Полицијата возврати со солзавец, по што се создадоа мали судири со демонстрантите.

Иако немирите во центарот на градот се смирија за кратко време, група од околу 100 анархисти продолжи со судирите со полицијата во квартот Ексархија, околу Политехничкиот факултет.

Протестите се очекува да ескалираат утре за време на прославата на Политехнио, односно годишнината од почнувањето на бунтот против воената хунта.


Трамп: Ќе бидам претседател на сите Американци


Њујорк, 9 ноември, 2016 - 9:06 (META) 

Кандидатот на Републиканската партија, Доналд Трамп, официјално e прогласен за 45. претседател на САД и во победничкиот говор порача дека ќе биде претседател на сите Американци, дека САД ќе биде најголемата економија во светот и дека тој ќе го оствари американскиот сон.

Трамп рече дека поранешната државна секетарка и негова противкандидатка Хилари Клинтон му честитала на победата, а тој ѝ честитал на жестоката борбата.

– Сега е време САД да ги лечат раните. Ги повикувам и деморкатите и независните да се сплотиме како нација. Ќе бидам претседател на сите Американци. Тие што не ме поддржуваа во минатото, ги повикувам на помош за заедно да работиме на доброто на оваа голема нација. Нашата кампања беше движење на мажи и на жени кои си ја сакаат државата, како и на нивните семејства. Тоа беше движење на сите народи кои очекуваат владата да им служи на граѓаните. Ако работиме заедно, ќе почнеме да ја сплотуваме нашата нација и да го оствариме американскиот сон. САД имаат голем потенција. Секој Американец ќе има можност да го оствори својот потенцијал и ниту еден Американец нема да биде заборавен. Нашата држава ќе биде далеку пред сите други и конечно ќе се погрижиме за нашите ветерани кои се големи луѓе. Имаме големи економски планови, ќе бидеме најсилна економија во цел свет. Ќе се согласуваме со сите други нации во светот. Очекувам да имаме одлични односи со целиот свет. Ништо не е недостижно за нас, Америка го очекува само најдоброто – рече Трамп.

На крајот, новиот претседател на САД порача дека ќе ја земе судбината на Америка во свои раце, а за поддршката и за историската победа им се заблагодари на неговите родители, сестри, брат му, неговите деца, сопругата Меланија и на сите поддржувачи што гласале за него.