!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Пресудите за лихварите од Гостивар станаа правосилни


Гостивар, 31 јули, 2017 - 14:47 (META) 

Со правосилна пресуда од Апелацискиот суд – Скопје и со ефективни затворски казни, завршен е предметот во јавноста познат како „Чекан“, информираше Јавното обвинителство на Република Македонија.

Во предметот што го водеше Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и за корупција им се изречени затворски казни на седум лица за лихварство и за изнуда. Од осудените лица е конфискуван имот од кој оштетените имаат право на надомест на штета.

Во предметот „Чекан“  беше опфатена криминална  група која дејствувала во континуитет, почнувајќи од 2008 година, претежно на територијата на општина Гостивар. Обвинетите подолго време се занимавале со лихварство, а на должниците им се заканувале и користеле насилство врз нив.


Воз удрил во автомобил близу Гостивар, возачот повреден


Гостивар, 18 април, 2017 - 14:44 (META) 

Во железничка несреќа на патниот премин преку пругата меѓу стојалиштето Тумчевиште и железничката станица во Гостивар, воз вчера удрил во автомобил, при што возачот е повреден, соопшти СВР Тетово.

Возот кој сообраќал од Скопје кон Кичево удрил во „сеат леон“ со тетовски таблички, по што возачот со тешки телесни повреди е однесен во медицинскиот центар во Гостивар. Увид извршила екипа од полициската станица во Гостивар, а железничкиот сообраќај бил во прекин од 18.20 до 21.20 часот.


Гостиварец загина во сообраќајка


Гостивар, 13 април, 2017 - 12:22 (META) 

Педесетгодишен гостиварец загина во сообраќајна несреќа, откако вчера десетина минути по полноќ со своето возило излетал од локалниот пат што ги поврзува гостиварските села Куново и Беловиште и паднал во бездна.

Како што соопшти полицијата, гостиварецот од излетувањето добил тешки телесни повреди, на кои подоцна им подлегнал. Телото на починатиот го пронашле случајни минувачи вчера, околу 13 часот.

Јавен обвинител и екипа од полициската станица од Гостивар извршиле комплетен увид и се утврдува причината за несреќата и околностите во кои се случила. Првично, причина е неприлагодена брзина според условите на патот. По наредба на јавен обвинител, врз безживотното тело е извршена обдукција.


Филмска кражба во казино во Гостивар


Гостивар, 13 март, 2017 - 13:27 (META) 

Еден милион и седумстотини педесет илјади денари се украдени вчеравечер во казино лоцирано на улицата Борче Јовановски во Гостивар. Кражбата, која ја пријавил во полицијата вработен во казиното, ја извршиле три непознати маскирани лица, од кои две со качулки на главите и со ракавици на рацете, најпрво се искачиле на покривот од постар објект во непосредна близина и преку отворениот прозорец од казиното влегле внатре.

Тие се упатиле кон менаџерската канцеларија, насилно ја отвориле вратата, во која се наоѓале два метални сефа, од каде ги одзеле парите. Одземените средства ги ставиле во торба и незабележани од никого, на ист начин како што влегле, го напуштиле објектот, причинувајќи и материјална штета која се проценува на 5.000 денари. Извршен е комплетен увид, фото-документирано е местото, пронајдени се и подигнати се траги за вештачење и се работи на расветлување на пријавеното и откривање на сторителите.

Вчеравечер полицијата регистрираше уште една кражба во гостиварско Галате, во дом на 70-годишен жител од ова село. Непознат маскиран сторител насилно ја отворил вратата во приземјето на куќата, влегол внатре и целосно ги пребарал сите простории, при што од орман во спалната, одзел околу 6.000 денари. Кога тргнал да се оддалечи од местото, пред вратата бил затекнат од сопственикот на куќата, кого со метална шипка го удрил по главата и му нанел телесни повреди, по што избегал по патот кон селото Пожаране. По извршениот увид се преземаат мерки и активности за целосно расчистување на случајот и за откривање на сторителот.


Тодоров: Имаме докази дека одлуката на ДИК за приговорот на Беса е незаконска


Скопје, 19 декември, 2016 - 16:12 (META) 

Шефот на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во втората изборна едница, Никола Тодоров, попладнево на прес-конференција ја образложи тужбата што партијата ја поднесе до Управниот суд во врска со приговорот на Беса и посoчи дека имаат докази кои покажуваат дека одлуката на Државната изборна комисија (ДИК), која го прифати приговорот, е незаконска и е „невиден преседан“.

Според Тодоров, ВМРО-ДПМНЕ ја поднела тужбата поради „повреди од формално-правен аспект на одредбите од Изборниот законик и подзаконските акти, погрешно и нецелосно утврдена фактичка состојба и погрешна примена на материјалното право“.

Како што образложи тој, одлуката на ДИК е незаконска бидејќи приговорот до ДИК бил поднесен без потпис од овластениот претставник на подносителот на приговорот, односно партијата Беса. Одлуката на ДИК, според ВМРО-ДПМНЕ, е донесена по истекот на рокот од 48 часа утврден со членот 148, став 3 од Изборниот законик.

„Од цитираната одредба, неспорно може да се утврди дека овој рок е преклузивен, што значи дека ДИК не може да постапува и да одлучува по истекот на овој рок“, нагласи Тодоров.

Државната изборна комисија, како што истакна шефот на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, сторила и повеќе процесни повреди на одредбите на Изборнниот законик, односно како доказ била сослушана гласачката од Гостивар, Фатиме Сулејмани, без претходна дискусија и без да се донесе одлука.

За ВМРО-ДПМНЕ е спорно и графолошкото вештачење на потписот на Сулејмани, бидејќи било направено без издадена наредба за вештачење.

„Искрено се надевам и верувам дека судиите на Управниот суд ќе одлучат да ја коригираат оваа незаконска одлука на ДИК и нема да дозволат седум невини луѓе да завршат во затвор заради незаконска одлука на ДИК“, рече Тодоров.

На прес-конференцијата на Тодоров, веднаш реагираше СДСМ, од каде велат дека „обидот на Никола Груевски преку прес-конференцијата на Никола Тодоров да изврши притисок врз Управниот суд е доказ во каква паника е Груевски од промените што следуваат“.

„Укажуваме дека времето за политичари како Груевски заврши. ВМРО-ДПМНЕ веќе е опозиција, мнозинството граѓани избраа промени. Институциите, вклучувајќи го и Управниот суд, се должни да работат единствено во интерес на граѓаните на Република Македонија“, стои во соопштението на СДСМ.


„Доста молчевме“, порачаа демонстрантите на протестот во Гостивар против аболицијата


Гостивар, 21 април, 2016 - 22:01 (META) 

Под мотото „Доста молчевме“, во Гостивар се одржа мирен протестен марш против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на функционери. Протестот го организираше неформална група граѓани од повеќе националности, а на него граѓаните ја искажаа и својата поддршка за Специјалното јавно обвинителство.

Маршот почна пред зградата на Основниот суд, каде што беа запалени свеќи како симболично погребување на независното судство во Македонија. Протестот продолжи преку булеварот Браќа Ѓиноски и се заокружи на градскиот плоштад, каде на македонски, албански и на турски беа прочитани пораките.

– Сакаме да го кренеме гласот на разумот против диктатурата која ја зароби слободата на говорот, сакаме да го кренеме нашиот глас против длабокиот криминал, кој ја зафати секоја пора од животот. Еднаквоста пред законот да биде за сите иста, бараме да нема селективна правда и никој да не биде над законот, сакаме да кажеме стоп за монтираните судски процеси – изјави Сунчица Ѓурчиноска од иницијативениот одбор „Доста молчевме“

Протестот во Гостивар помина мирно, без никакви инциденти и провокации.

Протестот го поддржаа повеќе граѓански организации и неколку опозициски политички партии.


Загина жена откако на автомобил на автопатот Тетово – Гостивар налетале коњи


Гостивар, 20 април, 2016 - 11:41 (META) 

Триесет и осум годишна жена од Мала Речица загина во сообраќајна несреќа откако повеќе коњи налетале на автомобилот со кој се превезувала на автопатот Тетово – Гостивар.

Сообраќајката се случила синоќа, околу 21.30 часот, во близина на клучката за село Тумчевиште.

Од удирањето во животните, жената која била на предното совозачко седиште, и нејзината малолетната ќерка, која седела на задното седиште, добиле телесни повреди и со други две возила биле пренесени во гостиварската болница.

Таму била констатирана смрт на 38-годишната жена и лесни телесни повреди кај девојчето, кое по укажаната помош, е пуштено на домашно лекување. Сопругот на жената, кој го управувал возилото, исто така имал лесни телесни повреди.

Од удирањето, усмртени се два коња, чиј сопственик засега е непознат.

Јавен обвинител и екипа од Полициската станица Гостивар извршиле комплетен увид, а по наредба на јавниот обвинител, безживотното тело на жената е предадено за обдукција.

Се расветлуваат сите детали поврзани со несреќата.

На автопатот Тетово – Гостивар животни честопати предизвикуваат сообраќајни незгоди.

Поради тоа што нема соодветна заштитна ограда на автопатот, од околните ниви доаѓаат коњи, кучиња, крави, овци кои се движат по коловозот.


До Општина Гостивар поднесени 4.027 барања за легализација на дивоградби


Гостивар, 6 април, 2016 - 15:39 (META) 

До Општина Гостивар поднесени се 4.027 барања за легализација на бесправно изградени објекти. Сопствениците на дивоградбите, за кои продолжениот рок за легализација истече на 31 март годинава, треба за објектите да ја комплетираат документацијата со геодетски елаборат најдоцна до крајот на 2017 година.

Од секторот за урбанизам при Општина Гостивар велат дека бројката на барањата за легализација е очекувана.

– Бројката е задоволителна, нашите служби изминатиов период работеа со продолжено работно време за да одговорат на потребите на граѓаните – изјави Дитмире Шеху од секторот за урбанизам при Општина Гостивар.

Измените на Законот за легализација на бесправно изградени објекти, преку кој се продолжи рокот за поднесување барања за легализација, беа донесени во декември 2015 година.


Пожар на трафостаница го остави Гостивар без струја


Гостивар, 10 март, 2016 - 14:38 (META) 

Експлозија на трафостаница во Гостивар, која предизвика пожар на овој објект го остави поголемиот дел од градот без струја. Прекинот во снабдувањето со електрична енергија настанал околу 2.30 часот по полноќ, кога настанала експлозијата.

– Се случил дефект на главната трафостаница Гостивар 1. Дефектот набргу е саниран. Во поголемиот дел од Гостивар каде имаше прекини во снабдувањето со струја, состојбата е стабилизирана. Се очекува во текот на денот целиот град да има нормално снабдување со струја – изјави Атанас Ковачевски, портпарол на компанијата ЕВН.

Ковачевски вели дека експлозијата не е предизвикана од надворешен фактор и допрва ќе се утврдуваат причините за дефектот.


Старите автентични градби во Гостивар ќе бидат заштитени


Гостивар, 15 февруари, 2016 - 14:26 (META) 

Старите автентични градби во центарот на Гостивар ќе бидат заштитени. Од Конзерваторскиот центар од Гостивар велат дека моментално се работи на елаборат за заштитно-конзерваторски работи, во кој ќе бидат категоризирани сите објекти со културно-историска вредност, лоцирани во централното градско јадро.

Објектите ќе добијат статус на заштитени објекти и на споменци на културата. Тие ќе влезат во генералниот урбанистички план на Гостивар и во иднина нема да може да им се менува ликот.

– Валоризацијата на овие културно-историски објекти е направена минатата година. Таа покажа дека центарот на Гостивар изобилува со објекти кои имаат културна и историска вредност. Сега го работиме елаборатот за заштитно-конзерваторски работи, по што ќе се знае точната бројка на автентични стари градби на територијата на Гостивар – изјави Аднан Фејзулаи, директор на Конзерваторски центар во Гостивар.

Од Конзерваторскиот центар додаваат дека сопствениците на градбите што ќе бидат заштитени ќе добиваат постојана поддршка и експертска помош за одржување и за зачувување на уникатноста на објектите.