!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Дизел-горивата поевтинуваат за 1,5 денар, а цената на бензинот останува иста


Скопје, 3 април, 2017 - 13:18 (META) 

Дизел-горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден и пол денар за литар, а цената на бензинот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ останува 65 денари за еден литар, а на „еуросупер БС- 98“ е 67 денари за литар. Новата цена на „еуродизел“ ќе изнесува 50,5 денари.

Како причина за намалувањето на цените на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 1,71 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 2,27 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.


Гориватa на полноќ ќе поевтинат за два денари


Скопје, 20 март, 2017 - 15:44 (META) 

Бензинот и дизел-горивата од полноќ ќе поевтинат за два денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 65 денари, а „еуросупер БС-98“ за 67 денари.

Дизелот ќе чини 52 денари за еден литар, а eкстралесното масло за домаќинство ќе се продава по цена од 40,5 денари за еден литар.

Новите цени се резултат на пониските цени на горивата на светските пазари во изминатите две недели.


Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ


Скопје, 6 март, 2017 - 13:36 (META) 

Цената на дизел-горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за 1,5 денар по литар, а цената на бензинот се зголемува за 0,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 67 денари за еден литар, а „еуросупер БС-98“ ќе се продава за 69 денари.

Новата цена на дизелот е 54 денари за еден литар.


Горивата поскапуваат за половина денар


Скопје, 6 февруари, 2017 - 14:18 (META) 

Малопродажните цени на „еуросупер БС-95“ и на „еуродизел“ од полноќ се зголемуваат за половина денар за еден литар, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 66,5 денари за литар, а на „еуродизел“ 53 денари за литар.

Малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ не се менува, односно останува 68,5 денари за еден литар.

 


Бензинот поскапува за половина денар


Скопје, 9 јануари, 2017 - 14:37 (META) 

Бензинот поскапува за половина денар од ноќеска на полноќ, додека дизел-горивото останува со непромената цена, одлучи Регулаторна комисија за енергетика.

Во согласност со одлуката на комисијата, еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 67 денари, а „еуросупер БС-98“ за 69 денари за литар.

Цената на „еуродизел“ останува непроменета, односно 53,5 денари.

Од РКЕ велат дека зголемувањето на цените се должи на повисоката цена на суровата нафта на светскиот пазар за 1,6 отсто.


Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ


Скопје, 12 декември, 2016 - 15:15 (META) 

Бензинот и екстралесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари за литар, а цената на дизел-горивото се зголемува за три денари, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Во согласност со новата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, „еуросупер БС-95“ ќе се продава по цена од 64,50 денари за еден литар, „еуросупер БС-98“ за 66,50 денари, а еден литар екстралесно масло за домаќинство ќе чини 40 денари.

Новата цена на „еуродизелот“ ќе изнесува 51,50 денари за еден литар.

Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека новите цени на горивата се поради повисоката цена на суровата нафта на светскиот пазар и понискиот курс на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-дневен период.


Трошоците за живот незначително намалени во август во однос на претходниот месец


Скопје, 7 септември, 2016 - 14:22 (META) 

Трошоците за живот во август, во споредба со истиот месец лани, бележат намалување од 0,3 отсто, а индексот на цените на мало бележи намалување од 0,2 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Трошоците за живот во август во однос на претходниот месец се намалени за 0,1 отсто.

Намалувањето на цените е резултат на пониските индекси на замрзнатото овошје за 2,9 проценти, свежото и разладеното овошје за 2,5 проценти, оризот за 2,4 проценти, брашното и другите житарици и компирот за 1,7 отсто, другите прехранбени производи за 0,7 отсто.

Во август, исто така, намалување на индексите на трошоците за живот е забележано и кај централното греење за домаќинствата за 10,7 проценти, течните горива за домаќинствата за 5,8 проценти, течните горива и мазива за 3 проценти, гасот за домаќинствата за 2 проценти.

Пораст на индексот на трошоците за живот во август, во споредба со претходниот месец, е
забележан кај месото за 1 процент, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0,9 отсто.

 


Горивата поевтинуваат ноќеска на полноќ


Скопје, 11 јули, 2016 - 14:02 (META) 
Бензинот поевтинува за денар и половина, а дизел-горивото и екстралесното масло за домаќинство зa половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
Еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 61 денар, а еден литар „еуросупер БС-98“ ќе чини 63 денари.
Новата цена на дизел-горивото е 49 денари, а на екстралесното масло за домаќинство – 37,50 денари за еден литар.

Мало зголемување на трошоците за живот во април во однос на претходниот месец


Скопје, 10 мај, 2016 - 9:59 (META) 

Трошоците за живот во април годинава во однос на претходниот месец се поголеми за о,1 отсто, а цените на мало се повисоки за 0,5 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Порастот е резултат на повисоките цени на свежото и на разладеното овошје за 4,8 проценти, сушениот зеленчук за 1,4 отсто, на алкохолните пијалаци 0,4 отсто и друго.

Во април годинава, исто така, пораст на индексите на трошоците за живот е забележан и кај течните горива и мазива за домаќинствата за 5,5 проценти, патниот сообраќај за 4,9 проценти, течните горива за домаќинствата за 4,4 проценти, туристичките аранжмани и социјалната заштита за 3,7 проценти.

Трошоците на животот во април 2016 година, во споредба со истиот месец лани, бележи намалување од 0,7 отсто, а цените на мало се намалени од 0,6 отсто.


РЕК: Лиценцата на „Макпетрол“ за складирање горива е продолжена за една година


Скопје, 6 април, 2016 - 9:34 (META) 

Регулаторната комисија за енергетика  ја продолжи лиценцата на „Макпетрол“ АД – Скопје за складирање сурова нафта, нафтени деривати, биогорива и горива. Оттаму велат дека задоцнувањето е поради обемност на документацијата потребна за постапката за лиценцирање, како и сложеноста на нејзиното обезбедување од други надлежни институции.

Според РЕК, лиценцата за складирање сурова нафта, нафтени деривати, биогорива и горива за транспорт на „Макпетрол“ АД – Скопје е на сила и истата продолжува да важи до 1 април 2017 година.

– „Макпетрол“ АД – Скопје сè уште е носител на лиценцата за складирање сурова нафта, нафтени деривати, биогорива и горива за транспорт, издадена на 2 октомври 2005 година, со која ја врши дејноста складирање на резервите од нафтени деривати во државна сопственост, како и на сопствените резерви – се додава во соопштението на комисијата.

Вчера од „Макпетрол“ информираа дека компанијата нема да складира сурова нафта, нафтени деривати, биогорива и горива за транспорт, затоа што на фирмата не ѝ е продолжена лиценцата за вршење енергетска дејност од Регулаторната комисија за енергетика.