!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Шефот на турската дипломатија Чавушоглу се сретна со претседателот Иванов и со Груевски


Скопје, 18 јуни, 2017 - 15:48 (META) 

Турскиот министер за надворешни работи,  Мевљут Чавушоглу, денеска се сретна со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, како и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

„На средбата беше разговарано за понатамошното продлабочување на билатералните односи и за зголемување на соработката меѓу Република Македонија и Република Турција. Изразувајќи благодарност за цврстата и принципелна поддршка на Република Турција во однос на нашите стратешки цели, претседателот Иванов нагласи дека Република Македонија високо ја вреднува поддршката од Турција за употребата на уставното имe на Република Македонија и за интеграцијата на земјата во НАТО“, се вели во соопштението од кабинетот на претседателот.

Иванов и Чавушоглу разговарале за состојбите во регионот, за прашањата од надворешно-политички интерес за двете земји и за потребата од поголема соработка меѓу безбедносните служби на Република Македонија и Република Турција. Македонскиот претседател ја истакнал потребата од размена на информации меѓу полициските служби и службите за разузнавање, преземање на заеднички акции, како и изнаоѓањето на ефективни средства и методи за превенција и борба против ширење на насилен екстремизам и тероризам.

Двајцата соговорници ја поздравиле економската соработка, со очекување за нејзино понатамошно интензивирање, како и плодната соработка на полето на одбраната. Претседателот Иванов се заблагодарил за логистичката поддршка за опремување, едукација и за обука на АРМ, како и за досегашната хуманитарна помош добиена од Република Турција, се дознава од соопштението од претседателскиот кабинет.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со Никола Тодоров, член на iзвршниот комитет на партијата, на средбата со турскиот министер за надворешни работи Чавушоглу разговарал за стратешките интереси на Република Македонија поврзани со евроатланските интеграции и актуелната политичка состојба, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, истакна дека Турција е важен пријател на Република Македонија и поддржувач во аспирациите за членство во НАТО. Тој истакна дека стратешки интерес на Република Македонија е зачленување во НАТО, како и членство во Европската Унија, како и тоа дека Македонија е предолго надвор од процесите и дека е потребен чекор кој ќе значи валоризирање и потврдување на сè што досега е постигнато на тој план. Груевски го повтори ставот дека на Македонија ѝ е потребен брз прием во НАТО, и доколку за тоа има чисто и недвосмислено прашање, ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи. ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи и реформите за ЕУ кои се од корист за сите и зад кои нема скриени агенди за партизација на институциите, за што веќе има тенденции од страна на владата на СДСМ“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски се заблагодарил за поддршката од Турција и нагласено зборувал за конструктивната и активна улога на турската заедница во демократскиот развој на Република Македонија.


Иванов упати сочувство до кралицата Елизабета Втора и го осуди нападот во Лондон


Скопје, 4 јуни, 2017 - 17:31 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска упати сочувство до британската кралица Елизабета Втора по повод терористичкиот напад во Лондон, во кој загинаа седум лица, а 48 беа повредени.

„Со шок и со огорченост ја примив веста за терористичкиот напад во Лондон, во кој животот го загубија голем број невини лица и каде има голем број повредени. Во овие мигови на длабока тага, дозволете ми во име на граѓаните на Република Македонија, да изразам искрено сочувство и да Ве охрабрам во истрајноста и во решителноста во борбата со насилството и со злосторничките акти, без разлика од каде и од што се мотивирани. Сакам да Ве уверам дека Република Македонија најостро осудува секакви терористички напади, кои шират страв и од кои никој и никаде не е безбеден, и силно го поддржува Обединетото Кралство во решителната борба против тероризмот, како услов на патот кон мирот, стабилноста и напредокот. Ваше Величество, нашите мисли и молитви се со Вас и со семејствата на жртвите“, стои во телеграмата од претседател Иванов.

Телеграма со сочуство до премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, упати и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

„Би сакал да изразам најдлабоко сочувство до Вас, до семејствата на настраданите и до мирољубивиот народ на Англија. Нашите мисли и молитви се со Вас. Овој срамен чин кој се случи вчера ги вознемири и потресе македонските граѓани. Овој срамен чин вчера беше директен и брутален напад врз општеството и човечките вредности. Сите ние заедно сме исправени пред предизвикот наречен тероризам. Република Македонија и граѓаните одлучно се решени, заедно со цивилизираниот и демократскиот свет, да дејствуваат во борбата против тероризмот. Таа борба против тероризмот никогаш нема да запре, а ние никогаш не смееме да се откажеме“, стои во телеграмата од Груевски.


Вучиќ и Иванов размениле „тешки и остри зборови“ со Тачи и со Нишани во Брдо кај Крањ


Крањ, 3 јуни, 2017 - 21:30 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Брдо кај Крањ изјави дека заедно со македонскиот претседател Ѓорге Иванов размениле „тешки и остри зборов со албанските претставници“ на состанокот, додавајќи дека е така подобро отколку работите да се пренесат на улица, пренесува „Б92“.

Вучиќ рекол дека не памети толку остра и тешка дискусија со косовскиот претседател Хашим Тачи, но дека заедно со Иванов недвосмилено покажале што е вистина во однесувањето на луѓето од Приштина и во заговарањето на голема Албанија.

„Се обидоа да кажат дека тоа се измислици на Белград и морам да кажам дека македонскиот претседател Ѓорге Иванов во целост ги поддржа сите аргументи што ги изнесов и беше многу остар, така што на некои им изгледаше дека правиме блок Србија и Македонија против двајцата албански претставници, што не беше случај“, рекол Вучиќ.

Инаку, Вучиќ и Иванов денеска учествуваа на состанокот на лидерите на Процесот Брдо – Бриони, што се одржа во Брдо кај Крањ.

На средбата, чии домаќини беа претседателите на Словенија и на Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ, учествуваа и претседателот на Сојузна Република Германија, Франк Валтер Штајнмаер, кој беше специјален гостин, претседателот на Црна Гора, Филип Вујановиќ, претседателот на Косово, Хашим Тачи, претседателот Албанија, Бујар Нишани, и членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Драган Човиќ.


Иванов: ЕУ да извлече поука од досегашниот пристап кон Македонија и кон регионот


Крањ, 3 јуни, 2017 - 19:24 (META) 

Европската Унија да извлече поуки за ефектите од досегашниот пристап кон Македонија и кон регионот, порачал претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во своето обраќање на денешниот состанок на лидерите од Процесот Брдо – Бриони, што се одржува во Брдо кај Крањ, Словенија.

Членство на Република Македонија во НАТО, почеток на преговорите со Европската Унија, продлабочување на соработката во сферата на безбедноста за стабилен регион, воздржување од радикална националистичка реторика и немешање во внатрешните работи на државите се пораките што Иванов ги истакнал на лидерскиот состанок, стои во соопштението од неговиот кабинет.

Тој порачал дека долгогодишната статус кво состојба во интеграциите ја продлабочила кризата во Македонија и им дала алиби на политичарите да застранат од зацртаниот европски пат.

„Една од клучните причини за стагнацијата, дури и за ретроградните процеси во регионот е недоволниот ангажман и недоволното внимание на ЕУ. Разбираме целосно дека ЕУ се соочува со повеќе кризи, но истовремено ЕУ не треба да дозволи уште една балканска криза“, рекол Иванов и додал оти очекува Германија како движечка сила во ЕУ да му помогне на целиот регион.

Македонскиот претседател посочил дека ЕУ треба да најде „креативен начин“ за отворање на поглавјата 23 и 24, нагласувајќи дека отворањето на преговорите за правосудство, основните права, правда, слобода и безбедност ќе го дадат неопходниот поттик за интензивирање на реформските процеси.

Иванов предложил на следниот самит на Процесот Брдо-Бриони, што треба да се одржи во Македонија, како специјален гостин да биде поканет премиерот на Грција, Алексис Ципрас, како и претставници на Бугарија, како претседавач со Европската Унија, официјални претставници од ЕУ и кралот на Јордан, Абдула, „имајќи ги предвид безбедносните предизвици и проблемите поврзани со мигрантската криза, како и потребата за соработка со трети држави во однос на безбедноста“.

Лидерите на денешниот состанок се заложиле да работат на зајакнување на политичката стабилност и на помирувањето во Југоисточна Европа, додека во однос на економијата заклучоците се дека мора да се вложува регионот да стане поатрактивен за инвестиции во транспортот, енергетската и во дигиталната инфраструктура.


Иванов и Димитров на состанок на лидерите на процесот Брдо – Бриони


Крањ, 3 јуни, 2017 - 11:38 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска ќе учествуваат на состанокот на лидерите од Процесот Брдо – Бриони, што се одржува во Брдо кај Крањ, Словенија.

На состанокот, чии домаќини се претседателите на Словенија и на Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ, ќе се дискутираат теми поврзани со процесот на проширување на Европската Унија и европските перспективи на земјите од регионот.

Гостин на состанокот, како што е најавено, ќе биде претседателот на Сојузна Република Германија, Франк Валтер Штајнмаер.

Како што соопштија од нивните кабинети, Иванов и Димитров во рамките на состанокот ќе остварат повеќе билатерални средби, а претседателот на Македонија предвидено е да има обраќање на пленарната сесија на состанокот.

На средбата е најавено учеството и на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, претседателот на Црна Гора, Филип Вујановиќ, претседателот на Косово, Хашим Тачи, претседателот на Република Албанија, Бујар Нишани, и на членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Драган Човиќ.


Таравари: Вчерашниот напад е последица на огромниот јаз меѓу пациентите и лекарите


Тетово, 2 јуни, 2017 - 18:17 (META) 

Новиот министер за здравство, Арбен Таравари, денеска соопшти дека ќе се укине плаќањето по учинок, економските директори на клиниките ќе бидат назначени за шефови на администарција, а ќе се работи на подобрување на прокетот „Мој термин“. Тој при посетата на тетовската клиничка болница, рече дека во зависност од финансиските можности и од законските прописи, пет до шест лекари од одредена клиника или болница ќе добиваат 10 до 20 отсто зголемување на платата и на тој начин ќе се мотивираат.

Таравари го осуди вчерашниот напад врз поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Тој истакна дека причината за вчерашниот напад, но и за другите инциденти во болниците е огромниот јаз меѓу пациентите и лекарите, кој особено дошол до израз во изминатите години.

– Жално е тоа што се случи со Тодоров и лично, бидејќи се слушнав со него на телефон, му го изразив моето жалење. Меѓутоа веќе две-три години се пука по доктори и се тепаат лекари. Не би рекол дека ми е мило што почуствувал како е да се биде доктор во Македонија, но секојдневно ни се случуваат такви збиднувања по болниците со пациентите зашто направивме голем јаз во односот пацинет – лекар. Затоа барам од сите, па и од медиумите, помош да изградиме доверба меѓу пациентот и лекарот – напомена Таравари.

Тој, одговарајќи на новинарско прашање за неговото отсуство при посетата на претседтелот Ѓорге Иванов, рече дека шефот на државата има дел од вината за случувањата на 27 април, особено со гаранциите што ги барал за доделувањето на мандатот, како и со аболицијата.

– Иванов не заслужува да се нарекува претседател и тој за нас е само граѓанин – подвлече министерот.
Во однос на релациите со ВМРО-ДПМНЕ, тој истакна дека Алијансата на Албанците нема проблем со партијата, туку само со нејзиното раководство и дека нема да имаат никакви контакти сè додека не се смени раководството на ВМРО-ДПМНЕ.


Иванов ја прими новата влада


Скопје, 1 јуни, 2017 - 12:17 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска, во вилата Водно, ги прими членовите на новата влада, предводена од премиерот, Зоран Заев.

Иванов на сите министри им го честиташе изборот и им посака успех во работата.

Претседателот на државата му го даде мандатот за составување Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на 17 мај, а синоќа, околу полноќ, Собранието го изгласа новиот владин кабинет.

Инаку, на денешниот прием кај Иванов не присуствуваше министерот за здравство, Арбен Таравари, бидејќи смета дека претседателот е еден од виновниците за насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април.


Груевски омекна за името, подготвен е за „фер решение“?


Скопје, 1 јуни, 2017 - 10:07 (META) 

Членството во НАТО и во Европската Унија ќе остане приоритет, но и грижата за фер решение на спорот со јужниот сосед (Грција), изјави синоќа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во своето обраќање пред гласањето за новата влада на премиерот Зоран Заев.

Ставот за „фер решение“ за името, што го нагласи Груевски, отстапува од досегашните тврди позиции на ВМРО-ДПМНЕ, кои беа дефинирани во принципот „името не го даваме“ и како да најавува подготвеност за компромис од страна на партијата околу решавањето на ова прашање.

Груевски во своето, досега можеби „најмеко“ обраќање, истакна дека ВМРО-ДПМНЕ во изминатите години била предмет на „операција на надворешни центри за промена на власта“. Причината за оваа операција, додаде, била нивната „политика во однос на барање фер решение за проблемот со името, кое не го добивме, и како резултат на тоа сè уште не ја добивме заслужената покана за членство во НАТО и преговорите за влез во ЕУ, кои беа и ќе останат стратешка цел на ВМРО-ДПМНЕ“.

– Сепак, покрај оваа стратешка цел, стратешка цел е и фер решение, а не наметнато решение кое ќе нè обезличи како народ, како нација и како држава. Од новото мнозинство очигледно се очекува поинаков пристап по ова прашање. Времето ќе покаже кој бил во право… ВМРО-ДПМНЕ будно ќе го следи работењето на новото мнозинство и силно ќе се бори за интересите на државата. Државниот ќе остане пред партискиот и личниот интерес. Членството во НАТО и во ЕУ ќе остане приоритет, но и грижата за фер решение на спорот со јужниот сосед… – рече Груевски.

Претходно, на почетокот на својот прв мандат, претседателот на државата, Ѓорге Иванов, рече дека за решавање на проблемот со Грција за името е потребен „разумен компромис“.


Иванов со амбасадорите од ЕУ разговарал за евроинтеграциите


Скопје, 29 мај, 2017 - 15:31 (META) 

Потребно е Европската Унија да направи исчекор и да определи датум за почеток на пристапните преговори со Република Македонија, односно да овозможи отворање на поглавјата 23 и 24, порачал претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на денешната работна средба со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во Република Македонија.

Како што соопштија од претседателскиот кабинет, на средбата Иванов нагласил дека лидерите на парламентарните партии треба да покажат одговорност и да ја обноват посветеноста за европска и за евроатлантска Македонија, а приоритет да се даде на закони и на решенија од европската агенда.

„Амбасадорите на земјите членки на Европската Унија ја поздравија одлуката на претседателот Иванов за доделување мандат за составување Влада на Република Македонија, со што се отвора можноста за нормализација на состојбите и за политичка стабилност во земјата. На средбата беше истакнато заемното очекување новата влада во своите приоритети да ја има ЕУ-агендата, односно реформите кои ќе ја забрзаат интеграцијата на Република Македонија во ЕУ“, се вели во соопштението од претседателскиот кабинет.

На средбата се разговарало и за предизвиците со кои се соочуваат Република Македонија и целиот регион, како што се мигрантската и безбедносна криза, екстремниот радикализам, подемот на националистичка реторика во регионот. Амбасадорите се интересирале и за неодамнешните посети на претседателот Иванов на Јордан, Русија и на Ватикан, како и за претстојните учества на самитот Брдо-Бриони и на самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа.


Иванов на аудиенција кај папата Франциск


Ватикан, 26 мај, 2017 - 9:43 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Ватикан ќе има аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, а ќе оствари средба и со државниот секретар на Светиот престол, кардиналот Пјетро Паролин, соопштија од кабинетот на претседателот.

На аудиенцијата ќе присуствува и министерот за надворешни работи во заминување Никола Попоски, кој ќе го придружува Иванов на средбата со кардиналот Паролин во Апостолската палата.

Иванов, во рамки на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“вчера ја посети базиликата „Свети Климент” во Рим каде положи венец на гробот на Св. Кирил.