!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

На Јанкулоска ќе ѝ се суди и за „Тенк“


Скопје, 29 ноември, 2017 - 10:58 (META) 

Случајот „Тенк“ на СЈО, за „мерцедесот“ од 600.000 евра, официјално оди на судење. Од СЈО за „Мета“ потврдија дека добиле известување од Кривичниот суд дека советот за оценка на обвинителен акт го одобрил предметот и дал зелено светло тој да оди на судење.

Одлуката била донесена пред два дена, на 27 ноември, а Судот дополнително треба да утврди датум и да го распредели предметот кај судија што ќе го суди.

Случајот „Тенк“ се однесува на злоупотреба на службена положба и овластување од страна на поранешната министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и началникот за јавни набавки, Ѓоко Поповски, со што му нанеле штета на државниот буџет.

Апелацискиот суд претходно одлучи „bомбите“, односно прислушуваните разговори за купувањето на луксузниот „мерцедес“ од повеќе од половина милон евра, да бидат дел од доказниот материјал во судењето за случајот „Тенк“.

На седницата и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, побара „бомбите“ да не бидат користени како докази со образложение дека ѝ била нарушена приватноста. Таа се бранеше со цитирање пресуди на Европскиот суд за човекови права.


СЈО го достави разговорот на Мијалков и на Јанкулоска како доказ во случајот „Сопот“


Скопје, 18 октомври, 2017 - 12:52 (META) 

Специјалното јавно обвинителство на денешното рочиште за случајот „Сопот“, на судот му предаде цеде со телефонски разговор помеѓу поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како дополнителен доказ во постапката за овој предмет.

Како дополнителен доказ за повторното судење за „Сопот“, СЈО достави и аудиоснимка од разговор со сведокот Рамадан Бајрами.

Инаку, судењето се одложи за 23 ноември, на барање на адвокатите на обвинетите, за да имаат повеќе време да ги разгледаат новите докази.

СЈО предложи на следните рочишта да бидат сослушани шестмина вработени во УБК, како и вештаците ангажирани од Специјалното јавно обвинителство, додека адвокатот на обвинетите, Насер Рауфи, рече дека ќе бараат како сведоци пред судот да бидат сослушани и Мијалков и Јанкулоска.

„Сопот“ е судски случај во кој жители од кумановското село Сопот беа обвинети за тероризам, односно за поставување мина на пат, на која нагази теренско возило на НАТО со полски војници и со наши државјани. Загинаа двајца војници и еден македонски граѓанин. За тоа дело, 11 лица беа осудени на затворски казни. Случајот подоцна беше вратен на повторно судење, кое постојано се одложува. Во меѓувреме, едно од осудените лица почина.

Во еден од прислушуваните разговори што во 2015 година ги објави тогаш опозицискиот СДСМ, односно во „25. бомба“, поранешната министерка за внатрешни работи и ексдиректорот на УБК разговараат за случајот „Сопот“ и за тоа каква пресуда треба да биде донесена против обвинетите.

СЈО овој случај го побара од Обвинителството за организиран криминал и корупција во ноември минатата година, а му беше предаден на почетокот на јули годинава.


Апелација одлучува по жалбите во случајот „Титаник“ – СЈО бара притвори


Скопје, 23 јули, 2017 - 10:57 (META) 

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Меѓу обвинетите во случајот „Титаник“ се и поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, како и поранешните министри за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, поранешниот шеф на премиерскиот кабинет Мартин Протогер и поранешниот генерален секретар на владата, Кирил Божиновски.

За сите нив СЈО на јавните седници во Апелацискиот суд во петокот побара притвор како мерка за обезбедување присуство.

Обвинетите се изјаснија дека не се виновни, дека немаат намера да бегаат и побараа да им се вратат одземените пасоши кои Кривичниот суд им ги одзеде како мерка за претпазливост наместо мерката притвор што ја побара СЈО. Тие ги оценија обвиненијата на СЈО како „празни“ и рекоа дека ова обвинителство прави политичка хајка против ВМРО-ДПМНЕ.


СЈО бара притвори – Јанкулоска, Протогер, Јанакиески и Божиновски ветуваат дека нема да бегаат


Скопје, 21 јули, 2017 - 17:04 (META) 

Специјалното јавно обвинителство денеска на јавни седници, кои се одржаа едни по други во Апелацискиот суд, уште еднаш побара да им биде одреден притвор на поранешните министри за внатрешни работи и за транспрот и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, на поранешниот шеф на кабинет на експремиерот Никола Груевски, Мартин Протогер, и на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски – сите обвинети во случајот „Титаник“.

Од четворицата обвинети, во судот денеска не се појавил само Протогер, кој, како што соопштија неговите адвокати, бил на боледување. Според адвокатите, тој бил на лекување во унгарската воена болница во Будимпешта, но откако дознал дека е обвинет, се вратил, го депонирал пасошот во суд и го продолжил лекувањето во земјава.

Обвинителот на СЈО побара од Апелацискиот суд на Протогер, кој е обвинет за три кривини дела, да му биде одредена мерка притвор поради опасност од бегство, додека неговите адвокати тврдеа дека тој нема намера да бега, а доказ за тоа е што се вратил од лекување во странство.

Барањето за притвор на поранешната министерка за внатрешни работи, СЈО го образложи со тврдењето дека Јанкулоска остварила контакти со високи функционери на држави во кои таа може да се засолни и дека границите може да ја напушти со личната карта. Од СЈО навеле и дека таа влијаела на сведоци, а како доказ ја посочиле изјавата на еден од нив, кој се пожалил дека Јанкулоска бара од него да не дава инкриминирачки изјави за неа.

Јанкулоска, која е обвинета за пет кривични дела, на седницата изјави дека работела во безбедносна институција, дека нејзината научна работа е од областа на борбата против криминалот и дека сите нејзини контакти и познанства со странски функционери биле исклучиво во корист на Македонија.

– Мојот личен профил не соодветствува со тврдењето на СЈО дека ќе сум избегала. Еве, пред Судот ветувам дека нема да бегам од постапката. И не сум влијаела врз сведоци, јас две години немам стапнато во МВР, немам никакви контакти со вработените – рече Јанкулоска.

Јанкулоска, според обвинението, е член на злосторничкото здружување во „Титаник“ за изборни нерегуларности, на чело со првообвинетиот, Никола Груевски, и покрај за ова кривично дело, се товари и за повреда на избирачкото право, злоупотреба на средствата за финансирање на изборната кампања, за злоупотреба на службената положба и овластувањата и за повреда на слободата на определување на избирачите.

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пред Кривичниот совет на Апелацискиот суд ги негираше тврдењата на СЈО дека ја опструира постапката што се води против него. Тој вети дека редовно ќе доаѓа во судот и рече дека не му паѓа на памет да бега и дека нема да влијае на сведоци.

СЈО побара притвор за Јанакиески бидејќи не соработува со обвинителството и поради тоа што е на висока позиција во ВМРО-ДПМНЕ. Тој е обвинет за четири кривични дела поврзани со изборни нерегуларности.

Поради опасност од бегство и влијание врз сведоци, СЈО денеска побара притвор и за поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски. Обвинителот на СЈО, Бурим Рустеми, пред судот рече дека Божиновски не соработува во постапката и дека станува збор за лице кое е во врвот на ВМРО-ДПМНЕ и има моќ врз членството, поради што единствено со притвор може да се спречи да влијае на сведоците и на постапката.

– Не сум влијаел врз сведоци и не извршувам државна функција. Редовно се јавувам во СЈО, на сите покани. Имам семејство и со нетрпение ја чекам судската постапка за да докажам дека сум невин – рече Божиновски, кој вети дека редовно ќе се јавува на поканите на судот.

Инаку, сите четворица обвинети преку жалби побараа од Апелацискиот суд да ја укине првостепената одлука на Кривичниот суд, со која им беа одредени мерки за претпазливост, и да им бидат вратени пасошите.


ВМРО-ДПМНЕ обвинува за партизација на МВР, СДСМ вели дека се гради професионализам


Скопје, 16 јули, 2017 - 17:48 (META) 

Потпретседателот на СДС, Оливер Спасовски, сега како министер за внатрешни работи, без никаков аргумент почна со партиски чистки и со поставување партиски послушници на сите раководни позиции во Министерството за внатрешни работи, обвини на партиска прес-конференција денеска Саше Павловски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој рече дека истото Спасовски го правел и кога беше министер за внатрешни работи во техничката влада.

– За сметка на сменетите професионалци, позициите ги пополнуваше со партиски послушници, унапредувајќи ги и по седум скалила, спротивно на системот на кариера. Сега повторно сме сведоци на исто вакво однесување. Потпретседателот на СДС, Оливер Спасовски, и неговите партиски послушници секојдневно се јавуваат на вработени во МВР кои низ долгите години во службата, постепено ја граделе кариерата и стигнале до одредена позиција за да им нудат одредени пониски позиции. Понудата од СДС е земи или остави. Им нудат пониски места на кои би биле распоредени по сопствено барање. Во спротивно, следат закани дека ќе бидат деградирани и девалвирани и дека нема да може ниту судот да им помогне. Таргет се сите професионалци кои не постапуваат по партиските наредби на Оливер Спасовски – рече Павловски, порачувајќи дека „тоа што го прави Оливер Спасовски е целосно незаконски и спротивно на колективниот договор и на Законот за внатрешни работи“.

На прес-конференцијата реагираше СДСМ, од каде посочуваат дека вистинска партизираност на МВР имало во времето на Јанкулоска.

„Партизацијата на државните институции и совпаѓањето на државата со партијата беше заштитен знак за 11-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Еден од најочигледните примери за масовна партизација беше Министерството за внатрешни работи кое според признанието на тогашната министерка Гордана Јанкуловска, ВМРО-ДПМНЕ го претвори во МВРО-ВМРО“, се вели во реакцијата на СДСМ.

Владејачката партија вели дека новата влада ќе се води со таа неправилност и ќе создаде услови за вистинска професионализација.

„Владата предводена од СДСМ почна со процес на ослободување на заробените институции од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Во рамки на владиниот реформски план „3-6-9“ почнуваат сериозни реформи во судството, медиумите, безбедносните служби, борбата против корупцијата, во јавната администрација и изборното законодавство, согласно препораките на ОБСЕ, ОДИХР и на други релевантни меѓународни институции. Ќе има целосна професионализација на државните институции кои ќе работат единствено во интерес на граѓаните и никогаш повеќе ниту едно министерство, ниту една институција нема да функционира како нечиј партиски штаб како што тоа го правеше ВМРО-ДПМНЕ“, стои во соопштението.


СЈО поднесе жалби за одбиените притвори на Груевски, Јанакиески, Протогер и на Јанкулоска


Скопје, 6 јули, 2017 - 14:21 (META) 

Специјалното јавно обвинителство денеска до Апелацискиот суд Скопје доставило уште пет жалби на одлуките на Кривичниот суд со кои беа одбиени барањата да им биде одреден притвор на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Мартин Протогер, поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, и на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, обвинети во случајот „Титаник“, потврдија за „Мета“ од СЈО.

Кривичен совет на Основниот суд Скопје 1 наместо притвори, на петтемина обвинети им ги одзеде личните и дипломатските пасоши и ги задолжи еднаш неделно да се јавуваат во суд.

Инаку, жалбите се поднесуваат преку Основниот суд Скопје 1, кој потоа ги препраќа до Апелацискиот суд.

Од Апелацискиот суд денеска ни изјавија дека досега не добиле ниту една од жалбите што оваа недела ги поднесе СЈО, а кои, со денешните, се триесетина на број.


Груевски и другите од „Титаник“ останаа и без дипломатските пасоши, нема притвори


Скопје, 3 јули, 2017 - 18:18 (META) 

Кривичните совети на Основниот суд Скопје 1 ги одбија како неосновани и барањата на Специјалното јавно обвинителство за одредување притвор на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Мартин Протогер, поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, како и за поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, обвинети во случајот „Титаник“.

Како и во претходните случаи, притворот што го бараше СЈО е заменет со мерки за претпализвост, односно на Груевски, Јанкулоска, Протогер, Јанакиески и на Божиновски им се одземени личните и дипломатските пасоши, соопшти денеска Кривичниот суд во Скопје.

Судот, како што се додава во соопштението, го прифатил предлогот за одредување мерки за претпазливост за 16 лица, обвинети во „Титаник“, на кои исто така им се одземени пасошите и треба да се јавуваат еднаш неделно кај службено лице во судот.

На четворица од обвинетите, односно на К.Т., К.В., Б.Б.Б. и И.Д., посочуваат од судот, одземени им се дипломатските пасоши.

Против решенијата на кривчните совети СЈО има рок од три дена да поднесе жалба до Апелацискиот суд.

Со одлуката за обвинетите во „Титаник“, Кривичниот суд во Скопје ги одби сите 18 барања за притвор, а СЈО најави дека ќе поднесе жалби на одлуките на кривичните совети на првостепениот суд.


СЈО бара притвор за Груевски, Мијалков, Јанакиески, Јанкулоска, Канческа-Милевска…


Скопје, 29 јуни, 2017 - 13:32 (META) 

Специјалното јавно обвинителство денеска со 17-те обвиненија до Кривичниот суд ќе поднесе и барање за одредување притвор за вкупно 18 лица, меѓу кои и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, ексминистрите за внатрешни работи, култура и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска, Елизабета Канческа-Милевска и Миле Јанакиески.

Според збирниот извештај на СЈО, за Груевски, за поранешниот шеф на неговиот кабинет, Мартин Протогер, за поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, за Јанакиески и за Јанкулоска, се бара притвор како осомничени во случајот „Титаник“, за фалсификување на избори.

Притвор се бара и за две лица во „Титаник 3“, потоа за градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски, кој е обвинет во случајот „ТНТ“ за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот Фиат Цаноски.

За поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска и за уште дено лице, СЈО бара да им биде ореден притвор како обвинети во случајот „Тендери“.

Притвор се бара и за уредникот на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ-Латас, обвинет во случајот „Тотал“.

СЈО бара притвор и за поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, како обвинет во случајот „Траекторија“.

СЈО бара да им се одреди притвор на Сашо Мијалков, поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и за уште три лица обвинети во „Таргет“ и во „Тврдина“, случаи кои се однесуваат на незаконското прислушување и за уништувањето на опремата во УБК со која биле следени комуникациите.

Покрај притвори, СЈО бара да им бидат одредени мерки на претпазливост на уште 47 лица.


Јанкулоска: Провокацијата на СДС и на албанските партии предизвика револт и гнев кај граѓаните


Скопје, 30 април, 2017 - 12:32 (META) 

За жал, провокацијата од СДС и на партиите на Албанците од Македонија со нелегитимниот избор на таканаречениот претседател на Собранието, предизвика огромен револт и ескалација на гнев кај граѓаните, вели поранешната министерка за внатрешни работи и член на извршниот и на централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска, на својот фејсбук-профил.

– Таквата атмосфера неколкумина насилници ја искористија да направат хаос и да нападнат и да повредат пратеници во македонското собрание. Најжестоко го осудувам нивното насилство, исто како што го осудувам и политичкото насилство на СДС и на партите на Албанците од Македонија, кои тврдат дека избрале претседател на македонското собрание на неделовнички и противуставен начин. Најискрено сочувствувам со повредените, им посакувам брзо закрепнување и повикувам на разум кај сите за да излезе Македонија од оваа длабока криза – вели Јанкулоска.

Поранешната министерка за внатрешни вели дека не знае кои се насилниците кои повредија луѓе во Собранието и дека секој е одговорен за своите постапки, а институциите мора да реагираат без разлика за кого станува збор.


Наместо за „Титаник“, Јанкулоска со политички квалификативи за СЈО


Скопје, 8 февруари, 2017 - 10:39 (META) 

Поранешната министерка за внатрешни работи во владата на експремиерот Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, на 6 февруари годинава ја даде следната изјава за која „Вистиномер“ цени дека е невистина.

– Очигледно е дека во моментот на наближување на разврската на политичката криза на Зоран Заев му е потребна помош и секогаш кога на Зоран Заев му е потребна помош, тука е Специјалното јавно обвинителство да излезе со нешто што тие ценат дека оди во прилог на опозицијата, односно дека ги подобрува позициите на Зоран Заев. Меѓутоа, по сè – тие функционираат повеќе од една година – на граѓаните на РМ јасно им е дека ова е политичка пресметка со неистомислениците на СДСМ, на Зоран Заев, кој впрочем неодамна беше и фактички, повторно аболиран од СЈО – рече Јанкулоска.

Јанкулоска е висок функционер на ВМРО–ДПМНЕ и цели девет години се наоѓаше на многу важна функција, министер за внатрешни работи. Нејзините изјави околу СЈО се непринципиелни од два аспекта. Прво, таа е инволвирана странка, осомничена, во настани кои се окарактеризирани како кривични дела од легитимна институција за гонење сторители на кривични дела. Оттука, изјавата дека таа институција била политичка и без кредибилитет е недоследна и може да се разбере само како неаргументиран контранапад за тој што ја сомничи и ја гони.

Второ, ваквите изјави се идентични со ставот на партијата на која што припаѓа и на лидерот на таа партија, кои се залагаат за укинување на СЈО, а додека тоа не се случи во практика, прават максимални напори за попречување на работата на оваа институција.

(Целиот текст од „Вистиномер“ можете да го прочитате и да го преземете ТУКА)