!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Јанкулоска: Провокацијата на СДС и на албанските партии предизвика револт и гнев кај граѓаните


Скопје, 30 април, 2017 - 12:32 (META) 

За жал, провокацијата од СДС и на партиите на Албанците од Македонија со нелегитимниот избор на таканаречениот претседател на Собранието, предизвика огромен револт и ескалација на гнев кај граѓаните, вели поранешната министерка за внатрешни работи и член на извршниот и на централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска, на својот фејсбук-профил.

– Таквата атмосфера неколкумина насилници ја искористија да направат хаос и да нападнат и да повредат пратеници во македонското собрание. Најжестоко го осудувам нивното насилство, исто како што го осудувам и политичкото насилство на СДС и на партите на Албанците од Македонија, кои тврдат дека избрале претседател на македонското собрание на неделовнички и противуставен начин. Најискрено сочувствувам со повредените, им посакувам брзо закрепнување и повикувам на разум кај сите за да излезе Македонија од оваа длабока криза – вели Јанкулоска.

Поранешната министерка за внатрешни вели дека не знае кои се насилниците кои повредија луѓе во Собранието и дека секој е одговорен за своите постапки, а институциите мора да реагираат без разлика за кого станува збор.


Наместо за „Титаник“, Јанкулоска со политички квалификативи за СЈО


Скопје, 8 февруари, 2017 - 10:39 (META) 

Поранешната министерка за внатрешни работи во владата на експремиерот Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, на 6 февруари годинава ја даде следната изјава за која „Вистиномер“ цени дека е невистина.

– Очигледно е дека во моментот на наближување на разврската на политичката криза на Зоран Заев му е потребна помош и секогаш кога на Зоран Заев му е потребна помош, тука е Специјалното јавно обвинителство да излезе со нешто што тие ценат дека оди во прилог на опозицијата, односно дека ги подобрува позициите на Зоран Заев. Меѓутоа, по сè – тие функционираат повеќе од една година – на граѓаните на РМ јасно им е дека ова е политичка пресметка со неистомислениците на СДСМ, на Зоран Заев, кој впрочем неодамна беше и фактички, повторно аболиран од СЈО – рече Јанкулоска.

Јанкулоска е висок функционер на ВМРО–ДПМНЕ и цели девет години се наоѓаше на многу важна функција, министер за внатрешни работи. Нејзините изјави околу СЈО се непринципиелни од два аспекта. Прво, таа е инволвирана странка, осомничена, во настани кои се окарактеризирани како кривични дела од легитимна институција за гонење сторители на кривични дела. Оттука, изјавата дека таа институција била политичка и без кредибилитет е недоследна и може да се разбере само како неаргументиран контранапад за тој што ја сомничи и ја гони.

Второ, ваквите изјави се идентични со ставот на партијата на која што припаѓа и на лидерот на таа партија, кои се залагаат за укинување на СЈО, а додека тоа не се случи во практика, прават максимални напори за попречување на работата на оваа институција.

(Целиот текст од „Вистиномер“ можете да го прочитате и да го преземете ТУКА)


СЈО: Јанкулоска беше повикана на распит за „Титаник“


Скопје, 6 февруари, 2017 - 13:53 (META) 

Поранешната министерка за внатрешни работи и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска, денеска била повикана во Специјалното јавно обвинителство во својство на осомничена во случајот „Титаник“, потврдија за „Мета“ од СЈО.

Оттаму велат дека Јакулоска денеска побарала увид во доказите, поради што, додаваат од СЈО, таа „повторно ќе биде повикана на распит за истиот предмет за да го даде својот исказ“.

Поранешната министерка денеска не сакаше да открие за кој предмет беше повикана и ги упати новинарите одговорот да го побараат кај, како што рече, тој што ги повикал пред просториите на обвинителството.

Таа изјави дека Специјалното јавно обвинителство одамна го загубило кредибилитетот да води какви било постапки кои се повразни со правото, меѓутоа го задржала приматот на еден од најистурените организациони делови на СДСМ, односно алатка во функција на СДСМ секогаш кога ним им е потребно да постигнат некаква цел.

Инаку, случајот „Титаник“ е првата истражна постапка што ја отвори СЈО, пред точно една година, а се однесува на изборни нерегуларности. Покрај Јанкулоска, во случајот меѓу осомничените се и поранешниот министер за транспрот и врски, Миле Јанакиески, генералниот секретар на владата, Кирил Божиновски, и градоначалникот на општината Пустец, во Албанија, Едмонд Темелко.


Јанкулоска: СЈО е секогаш тука кога СДСМ треба да постигне некаква цел


Скопје, 6 февруари, 2017 - 12:39 (META) 

„Специјалното јавно обвинителство одамна го загуби кредибилитетот да води какви било постапки кои се повразни со правото, меѓутоа го задржа приматот на еден од најистурените организациони делови на СДСМ, односно алатка во функција на СДСМ секогаш кога ним им е потребно да постигнат некаква цел“, изјави денеска поранешната министерка за внатрешни работи и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска, по распитот во СЈО.

– Очиглено е дека во моментов, во периодот на наближување кон разврската на политичката криза на Зоран Заев му е потреба помош и секогаш кога нему му е потреба помош, тука е СЈО да излезе со нешто за кое тие ценат дека оди во прилог на опозицијата, односно дека ги подобрува позициите на Зоран Заев – изјави Јанкулоска.

Прашана за кој случај била денеска повика во СЈО, таа ги упати новинарите одговорот да го побараат кај „тој што ги повикал пред СЈО“.

– За кој случај бев повикана конректно е да ви каже тој што ве повикал да дојдете овде. Јас како правник, како личност која одбрала правото да ѝ биде професија, доследно го читам законот и тој вели дека постапките се тајни. Очигледно некој поинаку го чита законот и со оглед на тоа што ве повикале овде, мислам дека треба бидат доволно коректни и да ви соопштат за кој предмет и која беше причината. Доколку добијам одобрение од надлежниот обвинител, со задволство ќе ви презентирам – рече Јанкулоска, додавајќи дека за она што ја прашувале таа побарала да го искористи „правата кои ѝ ги дозволува законот“.

Јанкулоска на прашање дали се работи за нова предистражна постапка, рече дека не станува збор за нова постапка.

Поранешната министерка во СЈО денеска се појави во 10 часот и тау се задржа околу час и половина.

За поранешната министерка за внатрешни работи и за висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ се отворени повеќе истражни постапки од СЈО.

Таа неколкупати досега беше на распит во СЈО и во Кривичниот суд, но засега против неа не е поднесено обвинение за случаите за кои ја товари СЈО.


Јанкулоска на распит во СЈО, засега не се знае за кој случај


Скопје, 6 февруари, 2017 - 11:45 (META) 

Пoранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, утрово во 10 часот се појави на сослушување во Специјалното јавно обвинителство, но оттаму ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат оваа информација.

Засега не е познато за кој случај Јанкулоска е повикана на сослушување во СЈО.

За поранешната министерка за внатрешни работи и за висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ се отворени повеќе истражни постапки од СЈО.

Таа неколкупати досега беше на распит во СЈО и во Кривичниот суд, но засега против неа не е поднесено обвинение за случаите за кои ја товари СЈО.


Јанкулоска: СЈО да отвори и милион истраги, нема да покрие дека е подредено на СДСМ


Скопје, 25 јануари, 2017 - 11:24 (META) 

Специјалното јавно обвинителство може да отвори уште милион измислени истраги што се производ на конструкции, без никакви докази и аргументи, но тоа нема да ги направи вистина нивните лаги и нема ја ја покрие нивната партиска подреденост кон СДСМ, напиша на „Фејсбук“, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како реакција на новите истраги на СЈО, „Тарифа“ и „Тенк“.

Истрагите на СЈО, вели Јанкулоска, нема да го компензираат ниту „недостигот од професионален капацитет, морален кредибилитет и крајно проблематичен интегритет на Катица Јанева и на нејзиниот партиски тим во СЈО“.

Поранешната министерка реагира, како што вели, и на „партиските гласила на СДСМ финансирани од Сорос“, кои „оркестрирано, во хор се ставиле во функција на мегафони, кои не почуствуваа потреба да побараат став од никого од посочените личности и институции“.

Инаку, во соопштението на СЈО за двете нови истражни постапки, освен компанијата ЕЛЕМ, ниту со име и со презиме, ниту, пак, со иницијали се споменува идентитетот на осомничените во двата случаи.

СЈО отвори истрага со име „Тенк“, за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра, додека истражната постапка „Тарифа“ е за јавна набавка на софтвер за потребите на акционерското друштво „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ), за сума од 4.092.420 евра, кој никогаш не бил ставен во употреба, а на штета на државата.


СЈО го побара случајот „Сопот“ од Обвинителството за организиран криминал


Скопје, 24 ноември, 2016 - 14:11 (META) 

Специјалното јавно обвинителство на 4 неомври од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција побарало да му го достави предметот за случајот „Сопот“, соопштија денеска од СЈО.

„Предметот е побаран за да одлучиме дали овој предмет спаѓа во надлежноста на Специјалниот јавен обвинител, имајќи предвид јавно објавен разговор од незаконски следените комуникации“, стои во соопштението од кабинетот на Јанева.

Инаку, станува збор за судски процес во врска со подметнатата експлозивна направа, од која во 2003 година загинаа двајца припадници од контингентот на НАТО и еден македонски државјанин, за што подоцна беа осудени 11 Албанци.

Во еден од прислушуваните разговори, што минатата година ги објави опозицијата, односно во „25. бомба“,  поранешната министерка за внатрешни работи и ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Гордана Јанкулоска и Сашо Мијалков, разговараат за случајот „Сопот“ и за тоа каква пресуда треба да биде донесена против обвинетите.


Прислушувани биле и Јанкулоска, Јанакиески, Ахмети, Тачи, Бошкоски, но не и Груевски


Скопје, 18 ноември, 2016 - 12:03 (META) 

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се дел од незаконски прислушуваните политичари, откри јавната обвинителка Ленче Ристоска, одговарајќи на новинарско прашање при денешната презентација на истрагата „Таргет“.

Таа откри дека поранешниот премиер Никола Груевски не бил незаконски прислушуван, а другите политичари биле прислушувани на неколку телефонски броеви кои ги поседувале.

Така, според доказите што ги прибавило СЈО, Јанкулоска незаконски била следена 732 дена, Јанакиески на еден од телефонските броеви незаконски бил следен 732 дена, на вториот – 553 дена и на третиот телефонски број – 816 дена.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на првиот телефонски број незаконски бил следен 338 дена, а на вториот – 867 дена.

Првиот човек на ДПА, Мендух Тачи, на првиот телефон бил следен најмалку 1.257 дена, а Љубе Бошкоски, пак, 320 дена.

– Листата на следени политичари е прилично долга – додаде обвинителката Ристевска.


По Јанкулоска, сега Андонов се вози во украдениот џип на Бекам


Скопје, 4 октомври, 2016 - 11:06 (META) 

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Оливер Андонов, се вози во џипот, марка „БМВ Х5“, што како службено возило, за време на речиси целиот свој мандат, го користеше поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, дознава „Мета“. Инаку, токму ова возило, во медиумите беше индентуфикувано и како џип на поранешната фудбалската ѕвезда, Дејвид Бекам, кој бил украден во Шпанија и, наводно, прошверцуван во земјава, каде потоа е запленет во полициска акција.

Дека Андонов, како службено возило, го користи „џипот на Јанкулоска“ за „Мета“ потврдија и високи извори од МВР.

Сребрено-сивиот „БМВ Х5“ вчера беше паркиран пред Музејот на ВМРО, каде Андонов беше еден од главните гости на промоцијата на едицијата „Црните страници на УДБА – Историја што чека да биде откриена“, во издание на Државниот архив на Република Македонија.

Приказната дека ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како службено возило го избрала џипот на фудбалската ѕвезда се појави во 2007 година. Тогаш дел од светските медиуми објавија написи дека џипот на Бекам бил украден во Мадрид, а потоа, преку воден пат бил прошверцуван во Грција, а оттаму во Македонија. Македонската полиција го запленила во Дебар, во големата полициска акција „Југ“, во која цел беше меѓународна криминална група која шверцувала украдени луксузни возила.

По акцијата, возилото извесен период стоеше во судските депоа како доказ, а потоа Министерството за правда му го даде на МВР. Со тоа возилото стана државна сопственост, а според пишувањата на медиумите, тогаш Јанкулоска го одбрала за свое службено возило. Сепак, ниту од МВР, ниту од некоја друга институција немаше потрвда дека станува збор токму за џипот на Бекам.

Џипот на Јанкулоска беше споменат и во препирките меѓу министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и ВМРО-ДПМНЕ, за време на неговиот прв мандат по Договорот од Пржино, лани во ноември. Дел од провладините медиуми тогаш пишуваа дека Спасовски веднаш по доаѓањето во кабинетот барал луксузни и блиндирани возила. На ова, тој и СДСМ одговорија дека службеното возило што му е доделено од МВР го користеле и неговите претходници и обвинија, повикувајќи се на пишувањата на странскуте медиуми од 2007 година, дека Јанкулоска се возела во украден џип.

„Состојбата со овој џип ќе биде утврдена“, стоеше во реакцијата на СДСМ на пишувањата на провладините медиуми.


За притворениот Талески, Зоран Ставрески и Гордана Јанкулоска се „некои двајца луѓе“


Скопје, 18 август, 2016 - 15:20 (META) 

„Некои двајца луѓе“. Вака денеска битолскиот градоначалник, Владимир Талески ги нарече поранешните министри за финансии и за внатрешни работи и негови сопартијци, Зоран Ставрески и Гордана Јанкулоска, кои во еден од прислушуваните разговори зборуваат за случајот со превозот на ученици во Битола и „скандалот“ што го направил градоначалникот.

– Ќе повторам дека не може од еден телефонски разговор што го водат некои двајца луѓе за некој трет (Зоран Ставрески и Гордана Јанкулоска за Владимир Талески н.з.), овој третиот да биде обвинет дури и за кривичен прекршок – изјави Талески, кој денеска, како осомничен, присуствуваше на јавната седница во Апелацискиот суд во Скопје за продолжувањето на куќниот притвор.

Тој по седницата, зборувајќи во прво лице множина рече дека нема сторено никаков кривичен прекршок и дека се чуствува апсолутно супериорно бидејќи вистината е на негова страна.

Инаку, во прислушуваниот разговор, поранешните министри за финансии и за внатрешни работи, Зоран Ставрески и Гордана Јанкулоска за Талески рекоа: „Се изнервирав дополнително со ова копилево од Битола, Владо Талески, пи*ка ли му матер… Абе ни напраи скандал со овие превознициве… До 2010, до јуни, склучен е договор со „Транскоп“, коруптивен до даска, у кој што по поединечен ученик договорените цени му се 10 пати повисоки отколку после тоа, отколку денес шо важат цените со приватни превозници се договорите… Кај што е неспособен, уште тежок криминалец, ама и перфиден актер она, глумец… Лигле… Значи блефер, професионален е. Другиве блефираат, ама така приучени, ама овој е професионалец, професија му е тоа…