!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујовски за „Тврдина 2“


Скопје, 8 ноември, 2017 - 15:50 (META) 

Адвокатите на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, најавија жалба на пресудата за една и пол година затворска казна, по завршувањето на денешното рочиште на кое судијката Лидија Петровска ги соопшти пресудите и казните за обвинетите во случајот „Тврдина 2“ на Специјалното јавно обвинителство.

– Ние очекувавме ослободителна пресуда бидејќи сме на став дека не постои како објект на заштита службена исправа која може да биде предмет на ова кривично дело. Очигледно, со судот имаме различна диоптрија на гледање на работите и од тие причини ние ќе поднесеме жалба на овие околности и на околностите околу надлежноста што ја оспоривме во текот на завршните зборови – изјави адвокатот Љупчо Шврговски.

Претходно, обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, во изјава за медиумите рече оти се задоволни од пресудата за Грујoвски и за шесте службенички во УБК, осудени за уништување илјадници списи во случајот „Тврдина 2“.

– Ваквата пресуда беше според нашите очекувања. Ние сме задоволни, но ќе ја почекаме пресудата и ќе ги разгледаме аргументите на судот, па ќе одлучиме дали ќе се жалиме – рече Ристоска.


Горан Грујовски доби година и пол затворска казна во случајот „Тврдина 2“


Скопје, 8 ноември, 2017 - 12:11 (META) 

Поранешниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујовски, кој беше во бегство, доби една и пол година затворска казна за незаконското палење на илјадници списи во случајот „Тврдина 2“ на СЈО. Другите шест обвинети, вработени во УБК, добија условни казни за фалсификување службена исправа, пет од нив се осудени на условна казна од 9 месеци, а една од нив на 2 години.

На Грујевски, кој се наоѓа во екстрадициски притвор во Солун, му се судеше во отсуство.

Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска, пред два дена, на завршните зборови на судењето, побара од судот максимална казна за Грујовски, за случајот „Тврдина 2“, додека за другите шест службенички од УБК, обвинети во случајот, таа му предложи на судот да им одреди алтернативни, односно условни казни.

Ристоска тогаш истакна дека мотивот на Грујовски, како наредбодавец за уништувањето на документацијата од УБК, бил да се сокријат трагите за тоа кој и како прислушувал стотици граѓани во Македонија и да се отежни истрагата за масовното кршење на човековите слободи и права од страна на Управата за безбедност и контраразузнавање. Таа рече дека уништувањето на документите во полициската база Брест во Петровец, се случувало истовремено со уништувањето на системите од незаконското следење на комуникациите во МВР, за што Грујовски, исто така, е обвинет во случајот „Тврдина“.


Ристоска побара од судот максимална казна за Грујовски за „Тврдина 2“


Скопје, 6 ноември, 2017 - 11:55 (META) 

Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска, денеска побара од судот максимална казна за поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, за случајот „Тврдина 2“, додека за другите шест службенички од УБК, обвинети во случајот, таа му предложи на судот да им одреди алтернативни, односно условни казни.

Инаку, Грујовски и службеничките во УБК беа обвинети за уништување на документацијата од незаконското прислушување. СЈО ги гонеше за фалсификување службена исправа, според членот 361, став 2, за што е предвидена затворска казна од три месеци до пет години.

По денешните завршни зборови, судот в среда ќе ја изрече пресудата.

Ристоска, во завршните зборови пред Кривичниот суд во Скопје за случајот „Тврдина 2“, истакна дека мотивот на Грујовски, како наредбодавец за уништувањето на докуемнтацијата од УБК, бил да се сокријат трагите за тоа кој и како прислушувал стотици граѓани во Македонија и да се отежни истрагата за масовното кршење на човековоте слободи и права од страна на Управата за безбедност и контраразузнавање. Таа рече дека уништувањето на документите во Петровец, во близина на Скопје, се случувало истовремно со уништувањето на системите од незаконското следење на комуникациите во МВР, за што Грујовски исто така е обвинет во случајот „Тврдина“.

Обвинителката на СЈО, побара од судот при определувањето на казната да не го зема како олеснителна околност тоа што Грујовски е татко на две деца, туку фактот дека е во бегство, со што децата и семејството ги оставил на цедило, без извор на егзистенција.

За шесте службенички од УБК, кои наместо да ја одбијат наредбата на Грујовски, учествувале во постапката за уништување на документите, Ристоска побара условни казни. Како отежнителна околности таа побара од судот да го оцени тоа што ниту една не се покајала за стореното, но нагласи дека секоја од нив, наведувајќи ги по име, имала беспрекорно однесување во УБК и дека немале дамка во работењето и оти дел од нив се самохрани мајки.

Адвокатот на Грујовски, Љупчо Шврговски, пред судот рече дека во случајот нема основи за кривично, туку за евентуално прекршочно дело. Одбраната наведе дека СЈО нема мандат да гони дела сторени во 2015 години и дека ова проширување на надлежноста на СЈО ќе доведе до правна конфузија.

Инаку, на Грујовски му се судеше во отсуство, бидејќи тој заедно со својот колега од УБК, Никола Бошковски, се наоѓаат во екстрадициски притвор во Солун, откако беа уапсени на солунскиот аеродром, во обид со лажни бугарски пасоши да заминат за Будимпешта.


Завршни зборови за „Тврдина 2“ и ново рочиште за случајот „Транспортер“


Скопје, 6 ноември, 2017 - 9:35 (META) 

Специјалното јавно обвинителство и одбраната на обвинетите, денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да ги изнесат завршните зборови во случајот „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, заедно со шестмина вработени во УБК. Тие се товарат за уништување на документација поврзана со системите од незаконското прислушување.

Со завршните зборови судењето за случајот „Тврдина 2“ е пред самиот крај, односно останува уште судот да ја соопшти пресудата.

На претходното рочиште, кое се одржа во четвртокот минатата недела, судијката Лидија Петровска одлучи да не ја чека екстрадицијата на Грујовски од Грција во Македонија и да му се суди во отсуство. Адвокатот Љупчо Шврговски најави жалба на ваквата одлука на судијката Петровска, а одбраната, како што рече тој, ќе се жали и на решението на Петровска да не им дозволи да докажат дека „предмет на уништување биле безмалку тривијални документи, како лекарски уверенија, потврди за поправка на возила, пристап до чекалната на УБК, решенија за годишни одмори…“, а не документи со највисок степен на класификација – државна тајна.

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, по завршувањето на рочиштето, изјави оти е уверена дека судот ќе донесе осудителна пресуда за „Тврдина 2“.

– Целосно сме убедени дека судот ќе донесе осудителна пресуда, бидејќи има уверливи докази за тоа – изјави Ристоска.

Инаку, денеска во Кривичниот суд треба да се одржи рочиште за случајот „Транспортер“, во кој првообвинет е поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески. Тој и уште дваесетина други обвинети се товарат за злоупотреби со превозот на ученици во Битола.

Претходното рочиште беше одложено бидејќи една од обвинетите не дојде во судот поради сообраќајна незгода.

Талески тогаш изјави дека постапката ќе ја истера докрај и ќе докаже дека во неговото работење немало криминал.

– Ако сме грешеле ние, тогаш грешеле сите општини во Македонија – изјави Талески по првото рочиште за случајот „Транспортер“.

Судија во „Транспортер“ е истата судијка од случајот „Тврдина 2“, Лидија Петровска.


Саљији: Деновиве ќе биде испратено барањето за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 3 ноември, 2017 - 12:54 (META) 

Министерот за правда, Билен Саљији, денеска потврди дека министерството ја добило од Кривичниот суд документацијата за екстрадиција на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во Македонија и дека деновиве официјално ќе биде потпишано и доставено барањето за екстрадиција до грчките власти.

Саљији денеска присуствуваше на презентацијата на извештајот за соработка со француската Национална академија за правосудство.

Кривичниот суд, во средата оваа недела соопшти дека ја комплетирал документацијата за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски и ја доставил до Министерството за правда.

Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври на аеродромот во Солун, додека со лажни бугарски пасоши се обидувале да отпатуваат за Будимпешта. Тие во моментов се во екстрадициски притвор во Солун, а на почетокот на декември треба да се појават пред солунскиот суд во врска со лажните бугарски пасоши, постапка која беше двапати одложувана бидејќи судот не успеа да обезбеди преведувач.

Грујовски и Бошковски се обвинети во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ на Специјалното јавно обвинителство, за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето.

Тие три месеци беа во бегство за да го избегнат притворот што им го одреди Апелацискиот суд, а беше потвреден и од Врховниот суд.


В понеделник завршни зборови за „Тврдина 2“, СЈО очекува осудителна пресуда


Скопје, 2 ноември, 2017 - 16:47 (META) 

На денешното рочиште заврши доказната постапка за случајот „Тврдина 2“, а судијката Лидија Петровска за понеледник ги закажа завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбраната, по што треба да биде донесена пресудата.

На рочиштето денеска се изведени докази, декласифицирани само за судскиот процес, поради што јавноста, односно медиумите беа исклучени од овој дел од расправата, која траеше околу час и половина.

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, по завршувањето на рочиштето, изјави оти е уверена дека судот ќе донесе осудителна пресуда за „Тврдина 2“, во која првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, заедно со уште шестмина вработени во УБК, кои се товарат за уништување на документацијата поврзана со незаконското прислушување.

– Целосно сме убедени дека судот ќе донесе осудителна пресуда, бидејќи има уверливи докази за тоа – изјави Ристоска.

Претходно, на денешното рочиште, судијката Петровска го одби барањето на Љупчо Шврговски, адвокат на Грујовски, судењето да се одложи на неопределено време, додека не се заврши неговата екстрадицијата од Грција.

Шврговски најави жалба на ваквата одлука на судијката Петровска. Одбраната, како што рече тој, ќе се жали и на решението на Петровска да не им дозволи да докажат дека „предмет на уништување биле безмалку тривијални документи, како лекарски уверенија, потврди за поправка на возила, пристап до чекалната на УБК, решенија за годишни одмори…“, а не докумнти со највисок степен на класификација – државна тајна.

– Не ми е јасно од кои причини судот не сака да се утврди целокупната вистина – рече Шврговски.

Адвокатот Петар Василев рече дека Горан Грујовски и Никола Бошковски, според неговите информации, сè уште издржуваат екстрадициски притвор во близина на Солун, но дека „тие повеќе не се во тој прифатен центар, каде што беа неколку дена“.


Судот нема да чека екстрадиција, ќе му суди на Грујовски во отсуство за „Тврдина 2“


Скопје, 2 ноември, 2017 - 13:09 (META) 

Кривичниот суд нема да ја чека екстрадицијата на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, кој е првообвинет во случајот „Тврдина 2“, и ќе му се суди во отсуство, одлучи денеска судијката Лидија Петровска.

Таа, на денешната главна расправа, го отфрли барањето на Љупчо Шврговски, адвокат на Грујовски, судењето да се одложи на неопределено време, додека не се заврши неговата екстрадицијата од Грција.

Шврговски, повикувајќи се на Законот за кривична постапка, рече дека доколку му се суди во отсуство, на Грујовски ќе му биде ускратено правото на одбрана.

Аргументите на Шврговски ги отфрлија обвинителите на СЈО, Ленче Ристоска и Трајче Пеливанов. Според нив, судењето на Грујовски во отсуство не му го ускратува правото да бара повторување на постапката.

– Доколку биде екстрадиран, а се надеваме дека ќе биде, нема да му биде ускратено правото да побара да му се суди во присуство – рече Пеливанов.

Судењето за случајот „Тврдина 2“ продолжи зад затворени врати, односно јавноста беше исклучена, бидејќи се изведуваат докази, декласифицирани само за судската постапка.

Грујовски е во екстрадиционен притвор во Грција, откако заедно со својот колега од УБК, Никола Бошковски, беше уапсен на аеродромот во Солун додека со лажни бугарски пасоши се обидувал да замине за Будимпешта.

СЈО во случајот „Тврдина 2“ ги товари Грујовски и уште шестмина вработени во УБК за уништување на документацијата поврзана со незаконското прислушување. Поранешниот шеф на петтата управа е обвинет и во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, кои се однесуваат на незаконското следење на комуникациите и на уништување на опремата од прислушувањето.


Судот ја комплетирал документацијата за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 1 ноември, 2017 - 16:05 (META) 

Кривичниот суд во Скопје ја комплетирал потребната документација за екстрадицијата на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во земјава и ја доставил до Министерството за правда.

Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври на аеродромот во Солун, досека со лажни бугарски пасоши се обидувале да отпатуваат за Будимпешта. Тие во моментов се во екстрадициски притвор во Солун, а на почетокот на декември треба да се појават пред солунскиот суд во врска со лажните бугарски пасоши, постапка која беше двапати одложувана бидејќи судот не успеа да обезбеди преведувач.

Грујовски и Бошковски се обвинети во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ на Специјалното јавно обвинителство за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето.

Тие три месеци беа во бегство за да го избегнат притворот што им го одреди Апелацискиот суд, а беше потвреден и од Врховниот суд.


Судот го прифати обвинението за случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на СЈО


Скопје, 27 октомври, 2017 - 16:09 (META) 

Кривичниот суд во Скопје го прифати обвинителниот акт за случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), потврдија од судот.

Како што велат оттаму, Советот за оценка на обвинителниот акт дал зелено светло предметот да оди на судење. Тој веќе бил распореден кај судија, а од понеделеник следната недела треба да биде закажан и датум за почеток на судскиот процес.

Инаку, во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, кои се споени во едно обвинение, обвинети се поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски, како и ексначалникот на петтата управа, Горан Грујовски и Никола Бошковски, вработен во УБК.

Тие се товарат за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето.

Грујовски и Бошковски се наоѓаат во екстрадиционен притвор во Солун, откако на 18 октомври беа уапсени на солунскиот аеродром додека со лажни бугарски пасоши се обидувале да заминат за Будимпешта.

Во Кривичниот суд и понатаму тече постапката за прибирање на материјалите за екстрадиционата постапка што ја води Министерството за правда.


Спасовски: Имаме многу информации за логистиката на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 26 октомври, 2017 - 12:14 (META) 

Министерството за внатрешни работи има многу податоци за логистичката поддршка што поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, ја имале од лица во земјава, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска присуствуваше на меѓународната конференција „Приватна и јавна безбедност – соработка и партнерство“, што се одржа на Факултетот за безбедност во Скопје.

Спасовски изјави дека заедно работат со Обвинителството, но дека информациите не се за споделување со јавноста.

Министерот за внатрешни работи рече дека постапката за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски ја води Министерството за правда со меѓународна правна помош со Министерството за правда на Грција.

Одговарајќи на новинарско прашање дали постои можност поранешните началници во УБК да се „пазарат“ со грчките службите околу споделување на информации за она што го работеле во изминатите години, Спасовски рече дека нема „ниедна информација што досега не е споделена со јавноста“, односно дека јавноста преку т.н. „бомби“ имала можност да ги слушне разговорите за нивната работа.

Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври во Солун, додека се обидувале со лажни бугарски пасоши да заминат за Будимпешта. Тие се обвинети во случаите „Таргет“, „Тврдина“ и „Тврдина 2“ на Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување.