!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Турците вчера пред да телефонираат мораа да го слушаат Ердоган


Анкара, 16 јули, 2017 - 13:55 (META) 

Обидот да се повика мобилен број во Турција вчера доведуваше до неочекуван соговорник – гласот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По вртењето на бројот, пред да почне воспоставувањето на врската, повикувачот првин ја слушаше снимената аудиопорака од претседателот, а дури по нејзиниот крај почнуваше вртењето на бројот, јавуваат турските медиуми.

Во пораката, Ердоган им го честитал на повикувачите „националниот празник на демократијата и на единството“, со кој се одбележа првата годишнина од неуспешниот пуч.

„Како претседател, испраќам честитки за 15 јули – Денот на демократијата и националното единство и посакувам милост за мачениците, а на хероите (кои се бореа против пучистите) здравје и благосостојба“, гласи пораката која траеше 16 секунди.

Дека нарачката за оваа „услуга“ ја направила државата, на својот твитер-профил потврди Омер Фатих Сајан, директор на Комисијата за информации и комуникациски технологии (БТК).

Овој потег предизвика гнев кај многумина корисници, а многумина критикуваа и објавија видеоснимки на кои се гледа како мора да почекаат да заврши пораката пред да може да разговараат.


Шест години по убиството на Нешковски, обидот за прикривање уште актуелен


Скопје, 6 јуни, 2017 - 12:50 (META) 

Денеска е шестгодишнината од протестите против полициската бруталност што избувнаа по убиството на Мартин Нешковски вечерта на 5 јуни 2011 година, за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ.

Специјалното јавно обвинителство на почетокот на минатата година го презеде во своја надлежност случајот за убиството на Нешковски, кој, како што информираат оттаму, сè уште е во предистражна постапка.

Инаку, полицаецот Игор Спасов, кој беше осуден на 14 години затвор за убиството на Нешковски, е првиот кој беше на распит во Специјалното јавно обвинителство во февруари минатата година.

Овој случај стана предмет на работа на СЈО бидејќи убиството на Мартин Нешковски беше дел од прислушуваните разговори што лидерот на СДСМ, сега премиер, Зоран Заев, ги објави во текот на 2015 година.

Од „29. бомба“ што Заев ја објави на 5 мај пред две години, се појавија индиции и сомневања дека тогашното раководство на Министерството за внатрешни работи и вработени во МВР, меѓу кои и Дејан Митровски-Урко, поранешниот личен телохранител на тогашниот премиер Никола Груевски, се обиделе да го сокријат убиството на Нешковски од јавноста.

– Еве уште една вистина дека ни загубен живот нема никаква цена за власта (на ВМРО-ДПМНЕ) и како некој сакаше да ја скрие вистината за Мартин Нешковски – рече Заев при објавувањето на „бомбата“, по што илјадници граѓани излегоа на протест пред Владата и дојдоа во судир со полицијата, која подоцна, до доцна вечерта приведуваше демонстранти по уличките во центарот на Скопје, а упадна и во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“.

Денеска е шестгодишнина и од апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, во акцијата „Кампања“, уште еден случај за кој СЈО отвори истрага под името „Тортура“. Во овој случај осомничени се седум лица, припадници на полициската едница „Алфа“, меѓу кои и командантот на единицата, Ивица Анчевски-Пуки. Тие се товарат за мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување. Според СЈО, нечовечкото апсење тие го сториле за да му удоволат на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков.

Овој случај СЈО го презеде од Основното јавно обвинителство Скопје. Останува неизвесно дали случајот „Тортура“ ќе се најде пред суд, откако вчера истече рокот од 18 месеци, во кој СЈО требаше да поднесе обвиненија за случаите што ги презеде од основните јавни обвинителства.

Инаку, Бошковски за случајот „Кампања“, односно за нелегално финансирање изборна кампања, беше осуден на пет години затвор. Тој ја отслужи казната и излезе од затвор на средината од минатата година.


Местенка, тероризам или криминал: Две години без одговори за акцијата во Диво Насеље


Скопје, 9 мај, 2017 - 8:01 (META) 

И по точно две години  прашањата што се наметнаа уште додека Диво Насеље во Куманово сè уште мирисаше на барут и на чад од дводневната борба помеѓу специјалните полициски сили и вооружената група, остануваат неодговорени. Одговори на клучните дилеми нема ниту по една и пол година судски процеси:

  • Кои биле вистинските мотиви и цели на кумановската група?;
  • Дали станува збор за чисто криминална или за терористичка организација?;
  • Доколку се терористи, зошто не излегоа со коминике и со некакви политички барања?;
  • Ако безбедносните служби подолго време ја следеле групата и навреме известиле за неа, како што тврди Агенцијата за разузнавање, зошто не бил превениран судирот во Куманово и претходно нападот на караулата Гошинце (на 21 април 2015)?;
  • Кое е (и дали имала) кодното име на полициската акција во Куманово?;
  • Дали во настаните биле вмешани странски служби?

Судскиот процес за настаните во Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година почна на 9 февруари минатата година. Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвиненија против 37 лица (29 уапсени непосредно по борбите со полицијата и 8 кои подоцна беа обвинети како логистика на групата), за кои тврди дека има доволно докази дека се виновни за тероризам и за терористичка организација, и толку.

Обвинетите ги отфрлија тврдењата на обвинителството и сите се изјаснија дека не се чувствуваат виновни за кривичните дела што им се ставаат на товар, а дел од нив рекоа не биле дојдени во Куманово да војуваат и дека биле искористени за политички цели.

„Дури и малите деца знаат дека не сме терористи и дека не дојдовме во Куманово да војуваме. Бевме искористени за политички цели и не сме ниту први, ниту последни што сме искористени за тоа“, изјави Насуф Бекири, еден од обвинитите во случајот „Диво Насеље“, на 11 февруари 2016 година.

Адвокатот на дел од обвинетите, Насер Рауфи, во изјава за медиумите, по првото рочиште во февруари минатата година, рече дека се убедени дека со нападот на караулата Гошинце (кон крајот на април 2015) и со настаните од Диво Насеље, се сакаше да се дефокусира јавноста од прислушуваните разговори, кои истата година почна да ги објавува СДСМ.

Првообвинетиот во случајот, Сами Укшини, алијас командант Соколи, на 17 февруари оваа година, во својот исказ пред судот изјави дека политичките проблеми на Албанците и неимплементирањето на Охридскиот рамковен договор биле причината поради која кумановската вооружена група дошла во Македонија и во Диво Насеље и дека намерата била да ги повикаат новинарите, односно да свикаат прес-конференција, на која јавно ќе кажат дека ако не се реализира Рамковниот договор, работите во Македонија ќе се вратат во 2001 година.

Речиси половина од судскиот процес за настаните во Диво Насеље се одвиваше зад затворени врати, односно јавноста беше исклучена од рочиштата на кои се сослушуваа заштитени сведоци, меѓу кои и припадници на полициските сили. Не е познато дали пред судот искази дале тогашните први луѓе на Министерството за внатрешни работи (Гордана Јанкулоска), на Управата за безбедност и контраразузнавање (Сашо Мијалков), на Бирото за јавна безбедност (Митко Чавков) и на Агенцијата за разузнавање (Наќе Чулев).

Мијалков и Јанкулоска си поднесоа оставки два дена по настаните во Диво Насеље, изнудени или не – остана мистерија.

Пратеникот во Собранието, Оливер Спасовски, вчера одговарајќи на новинарско прашање изјави дека новата влада ќе спроведе нова истрага за расчистување на сите дилеми околу настаните во Диво Насеље:

„…Ако добро ја гледате програмата на идната влада на Социјалдемократскиот сојуз, таму стои и тоа дека мора да има нова детална истрага што ќе укаже на сите апекти од настаните во Куманово. Тоа мора да биде на еден транспарентен начин, да се расчистат сите можни дилеми“.

Во настаните во Диво Насеље загинаа осум припадници на специјалните полициски единици, а 37 беа повредени. Терористичката група броела четириесетина членови, од кои во борбите со полицијата убиени беа 10 членови. По борбите, на полицијата ѝсе предадоа 28 терористи. Како водачи на групата се идентификувани Мирсад Ндрецај (убиен) , Бег Ризај (убиен), Мухамед Красниќи, Сами Укшини и Деме Шеху.


Туск: Единството е единствен начин ЕУ да опстане


Рим, 25 март, 2017 - 13:44 (META) 

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по повод 60 години од постоењето на Европската Унија, изјави дека единството на 27-те земји членки е единствен начин да се осигури нејзиниот опстанок.

– Европа, како политички ентитет, или ќе биде обединета или нема да ја има воопшто – им порача Туск на лидерите на 27-те земји кои се собраа во Рим да одбележат шест децении од потпишување на Римскиот договор, со кој е основана ЕУ.

Туск на свечената седница рече дека „единствено обединета Европа може да биде суверена Европа во односот со остатокот од светот“.

– Само суверена Европа гарантира независност на своите земји, гарантира слобода на своите граѓани – рече Туск.

Самитот го отвори премиерот на Италија, Паоло Џентилони, кој рече дека лидерите на ЕУ мораат да ја заслужат поддршката на половина милијарда жители и да се спротивстават на растечкиот национализам во Европа, на создавање работни места и на намалување на социјалната нееднаквост.

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, изјави дека одбележувањето на 60-годишнината од основачкиот договор на ЕУ „е многу тажен момент“ без учеството на Велика Британија.


Со „Прошетка за Зоран“ одбележана 14. годишнина од атентатот на Ѓинѓиќ


Белград, 12 март, 2017 - 15:46 (META) 

Со традиционалната „Прошетка за Зоран“ и со полагање венци и цвеќе на гробот и на местото на неговото убиство, денеска во Белград е одбележана 14-годишнината од убиството на премиерот на Србија и претседател на Демократската партија, Зоран Ѓинѓиќ.

Членовите на владата на првиот премиер на Србија по падот на режимот на Слободан Милошевиќ и денеска, како секој 12 март, положија цвеќе во дворот на Владата на Србија, на местото каде што е убиен Ѓинѓиќ. Зоран Живковиќ, кој ја презеде должноста по атентатот врз Ѓинѓиќ, на новинарите им кажа, посочувајќи на претседателските избори во Србија кои ќе се одржат во април, дека барем тројца од кандидатите за нов водач на државата се радувале кога Зоран Ѓинѓиќ бил убиен.

„Прошетката за Зоран“ од центарот на градот до гробот на Ѓинѓиќ ја предводеа Чедомир Јовановиќ, претседател на Либерално-демократската партија, како и Ненад Чанак, претседател на Лигата на социјалдемократите на Војводина.
Јовановиќ, некогашен висок функционер на Демократската партија и близок соработник на Ѓинѓиќ, рече дека граѓаните со прошетката покажуваат готовност да се борат за своите животи „онака како што тоа би го правел Зоран Ѓинѓиќ“, кога би бил со нив.

Чанак рече оти фактот дека досега не се откриени и казнети поттикнувачите на атентатот врз Зоран Ѓинѓиќ покажува дека „тоа не беше истрел во човек, туку во идеја“ и дека „додека не се соочиме со минатото, иднината нема да биде поинаква“.

Зоран Ѓинѓиќ, кој како премиер го почна процесот на демократизација на српското општество и коренити економски и социјални реформи, е убиен на 12 март 2003 година во дворот на Владата на Србија, а за неговото убиство на 40 години затвор осудени се офицерот на Единицата за специјални операции (ЈСО) на Државната безбедност, Звездан Јовановиќ, и командантот на ЈСО, Милорад Улемек – Легија. Политичките нарачатели, пак, досега не се откриени.


Јанева на „Фејсбук“ објави фотографија со целиот тим на СЈО


Скопје, 15 септември, 2016 - 21:21 (META) 

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска на својот фејсбук-профил објави фотографија со целиот тим во новите простории во кои СЈО се пресели на почетокот на овој месец.

Јанева денеска го објави вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и ги поднесе до судот првите две обвиненија. Едното е за уништување на документација поврзана со опремата од нелегалното прислушување, а другото за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година.

Денеска е годишнина од именувањето на Катица Јанева за специјална јавна обвинителка и од формирањето на СЈО.


Бан Ки-мун предложи на ИД да им се суди во Меѓународниот суд во Хаг


Њујорк, 4 август, 2016 - 9:52 (META) 

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, вчера изјави дека дејствата на терористичката групација Исламска држава во градот Синџар се злосторство врз човештвото, јавуваат светските агенции.

Генералниот секретар предложил и тие настани да бидат ставени под истрага во Меѓународниот суд во Хаг.

Тој изрази загриженост за судбината на луѓето што се наоѓаат во областите окупирани од ИД, особено за „илјадниците жени и деца – јазиди, чиешто ослободување треба да биде приоритетна цел на воените операции“.

Во писмена декларација по повод две години од заземањето на областа околу Синџар од џихадистичките трупи, водачот на светската организација ги осуди „чудовишните злосторства“ врз разни малцински етнички и религиозни групи во Ирак, кои и понатаму траат.

На годишнината од окупацијата на Синџар, во Белгија се одржа комеморација за жртвите од тој настан.


Скопје ја одбележува 53-годишнината од катастрофалниот земјотрес


Скопје, 26 јули, 2016 - 10:26 (META) 

Скопје денеска ја одбележува 53-годишнината од катастрофалниот земјотрес, кој се случи на 26 јули 1963 година, а во кој животите ги загубија 1.070 луѓе и 3.000 беа повредени.

По повод одбележувањето на годишнината, делегација на Собранието на Република Македонија, составена од пратениците Драган Данев, Владанка Авировиќ и Софија Куновска во 10 часот ќе положи венец свежо цвеќе на гробиштата во Бутел.

Во исто време, на гробиштата во Бутел пред Споменикот на загинатите во катастрофалниот земјотрес венци свежо цвеќе ќе положат и официјални делегации и претставници на повеќе државни и локални институции.

Како што информираат од Град Скопје, денеска во Културно-информативниот центар Скопје, од 9 до 17 часот ќе се одржи традиционалната крводарителска акција на Црвениот крст на град Скопје и изложба на фотографии.

Во Младинскиот културен центар во 20 часот ќе почне „МКЦ за Скопје“, настан со кој ќе биде одбележана 53-годишнината од скопскиот земјотрес, а ќе биде отворен со изложбата „Скопје 63 – Хроника на една катастрофа“ на хрватскиот фотограф Бошко Фржоп. Во рамките на настанот ќе бидат прикажани и пет кратки филмови на скопските режисери Игор Иванов Изи, Вардан Тозија, Даријан Пејовски, Ѓорче Ставревски и Марко Ѓокович. За крај на вечерта се планирани настапите на групите СИЗ, „Штутгарт онлајн“ (Stuttgart Online) и „Ју“ (You).

Во 20 часот во Музејот на град Скопје градоначалникот Коце Трајановски ќе им се обрати на присутните и ќе ја отвори изложбата „Скопје 1963 – Виртуелни изложбени тури“.

Катастрофалниот земјотрес во Скопје се случи на денешен ден во 1963 година, во 5.17 часот. Во потресот, кој беше со јачина од 9 девет степени по Меркалиевата или шест според Рихтеровата скала, со епицентар на плоштадот Македонија, беа урнати речиси 16.000 станови, околу 28.000 беа оштетени, а повеќе од 200.000 лица останаа без покрив над глава.

Скопската трагедија предизвика вознемиреност и шок во целиот свет, кој истовремено искажа и голема солидарност и ангажираност во справувањето со последиците од земјотресот.

Хуманитарните организации во светот почнаа со собирање помош за настраданиот град, а Скопје стана град на светската солидарност.


Ахмети: Секој член да работи со голема посветеност на остварување на нашите национални цели


Скопје, 5 јуни, 2016 - 16:22 (META) 

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по повод 14-годишнината од основањето на партијата, испрати честитки на сите соработници, членови, симпатизери, колеги, како и на сите граѓани.

„Петти јуни 2002 година ќе остане засекогаш значаен датум за сите нас, денот кога сите заедно одлучивме да воспоставиме наследнички субјект и потомци на Ослободителната национална армија, Демократската унија за интеграција. Нашата 14-годишнина доаѓа во многу тешки околности за да нè потсети дека ни останува уште многу работа, која повторно ќе ја оствариме заедно. Затоа, го повикувам секој член и соработник да работи со голема посветеност на остварување на нашите национални цели, интегративни цели, како и на реализација на нашите програмски определби во корист на граѓаните. Исто така, ги уверувам поддржувачите и граѓаните дека ние никогаш нема да отстапиме од овие определби составени заедно. Во текот на овие години, ДУИ има инсталирано афирмативни вредности, кои се оценуваат од граѓаните, вклучувајќи го промовирањето на непосредна демократија, избегнување на навредите, но и реваншизмот против политичките противници. Исто така, ДУИ има промовирано државотворни вредности и покрај разликите кои се присутни кај нашите сограѓани, кои сè уште не го гледаат консензуалниот процес како неизбежен, но и користен за земјата“, стои во соопштението.

Како што се наведува понатаму во сопштението, ДУИ се ангажирала за подигнување на квалитетот на образованието, отворање универзитети, основни и средни училишта, унапредување на локалната власт и за приближување на власта со граѓанинот, а покрај тоа посветено работела и на промоција на дијалогот, компромисот и разбирањето, како и на градењето конструктивен дијалог со Брисел и со Вашингтон.

„Соработката, заемната поддршка, неспоредливата мобилизација и посветеноста кон заедницата се карактеристиките кои ги одбележаа активностите на нашите членови во сите организациони структури и овој дух на заедништвото и на солидарноста ќе продолжи да ја карактеризира ДУИ, бидејќи таква ја сакаат Албанците, обединети и посветени едни за други и едни со други, во служба на своите граѓани и на државата. Заедно и со посветеност ќе го продолжиме ова патување, мисијата и нашиот идеал за заедничко добро, не престанувајќи ниту еден момент во нашите напори за да ги реализираме заеднички цели“, се вели во обраќањето на Ахмети.


Јанева во Палермо на комеморација во чест на судијата Фалконе


Палермо, 23 мај, 2016 - 16:21 (META) 

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска во Палермо, Италија учествува на комеморацијата во чест на сицилијанскиот истражен судија Џовани Фалконе, кој на денешен ден пред 24 години беше убиен во атентат организиран од мафијата, чии членови ги гонеше Фалконе, заедно со неговиот соработник Паоло Борселино.

Организатор на комеморацијата, како што соопштија од СЈО, е Фондацијата „Франческа Морвиљо Фалконе“, а во нејизиниот фокус е „борбата против организираниот криминал и истата има за цел да собере реномирани италијански и странски академици и експерти, вклучително и највисоки државни функционери“.

Јанева, која на комеморацијата учествува на покана на Фондацијата „Франческа Фалконе“, е придружувана од двајца обвинители од нејзиниот тим, главниот истражител на СЈО и нејзиниот шеф на кабинет.