Свилановиќ: Прогресот на соработката на Балканот е видлив и покрај осцилациите


Дубровник, 29 јуни, 2017 - 20:35 (META) 

Прогресот во регионалната соработка на Балканот и во Југоисточна Европа е видлив и покрај пречките и осцилациите што се создаваа повремено на националните и на политичките сцени, оцени денеска генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка (РСС), Горан Свилановиќ.

Оценката доаѓа само еден ден пред состанокот на шефовите на дипломатиите и самитот на шефовите на држави или влади на Процесот за соработка во Југоисточна Европа – СЕЕЦП (SEECP).

„Видлив напредок е постигнат во унапредувањето на трговијата и на инвестициските интеграции, на дефинирање на ефикасните политики за вработување, на засилување на соработката на полето на образованието, истражувањата и иновациите, на доброто владеење и на полето на соработка во областа на безбедноста“, рече Свилановиќ, зборувајќи на годишната средба на РСС во Дубровник.

Тој додаде дека иако регионалните предизвици и осцилациите на националните политички сцени понекогаш го попречуваа Регионалниот совет за соработка, она што влева надеж е напредокот кој е видлив во поглед на продлабочување на економската соработка, на силно управување и на стабилност во самиот регион.

Денеска беше поднесен неговиот годишен извештај за работата на РСС, меѓувладино оперативно тело на СЕЕЦП, кој беше одобрен од поканетите учесници на годишниот собир. Се очекува негово одобрување и усвојување и од земјите-членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, кои утре и задутре на највисоко ниво ќе се состанат исто така во Дубровник.

Република Македонија е основач и полноправен член на СЕЕЦП и активно партиципира во активностите во регионот, што ги координира РСС.


Во Собранието денеска ќе се разгледуваат годишни извештаи на агенции


Скопје, 13 јуни, 2017 - 10:18 (META) 

Извештаи за 2016 година од повеќе агенции и комисии ќе се разгледуваат денеска од Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на Собранието на Република Македонија, а исто така ќе заседава и собраниската Комисија за прашања на изборите и на именувањата, која ќе ја менува одлуката за избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата на Собранието.

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, помеѓу другото, ќе ги разгледува извештајот за работата на Агенцијата за aдминистрација  за 2016 година, годишниот извештај за работата на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка во 2016 година, годишниот извештај за работата на Дирекцијата за заштита на личните податоци за 2016 година.

Можеби најбитните извештаи што денеска собраниската комисија ќе ги разгледува се тие на Државната комисија за спречување на корупцијата и на Судскиот буџетски совет и реализацијата на судскиот буџет за 2016 година.


НБРМ: И покрај политичката криза, банкарскиот систем ја задржа стабилноста


Скопје, 27 април, 2017 - 14:03 (META) 

Советот на Народната банка на Македонија го усвои годишниот извештај за 2016 година, при што се вели дека девизниот курс останал стабилен, стапката на реален пораст на економијата изнесувала 2,4 проценти и е умерено пониска во споредба со 2015 година.

На крајот на 2016 година, надворешниот бруто-долг изнесува 7.253,2 милиони евра, или 73,5 отсто од домашниот бруто-производ, што претставува пораст од 4,1 процентен поен од домашниот бруто-производ во споредба со крајот на 2015 година.

„И покрај силното влијание на нестабилната политичка состојба во земјата, придружена со шпекулации за девалвација на курсот на денарот и за стабилноста на домашните банки и депозитите вложени кај нив, што беше особено изразено во првата половина од годината, банкарскиот систем ја задржа стабилноста“, велат од Народна банка.

Според Народна банка, повлекувањето на депозити од банкарскиот систем, присутно во второто тримесечје од 2016 година, претставувало вистински стрес-тест за соодветноста на обемот на ликвидните средства на банките, кои се намалиле за повеќе од 10 проценти за само еден квартал.

„Сепак, со повисокиот износ на претходно акумулирани ликвидни средства, како и инструментите на Народната банка за креирање ликвидност, успешно се амортизираше оваа кризна епизода во домашниот банкарски систем и дури се овозможи остварување позитивни стапки на кредитен пораст, како главен извор на приходи за банкарскиот систем“, велат од Народна банка.


Мемети: Сè уште имаме нефункционални и исполитизирани институции


Скопје, 30 март, 2017 - 14:46 (META) 

Сè уште имаме исполитизирани и нефункционални институции, кои спроведуваат и партиски агенди, истакнал денеска народниот правобранител Иџет Мемети, на презентацијата на годишниот извештај за степенот на почитување, унапредување и заштита на човековите права и слободи во 2016 година, пренесува „Нова ТВ“.

Според Мемети, во сферата на почитувањето и на заштитата на човековите права, минатата година не е забележан никаков напредок, туку, напротив, имало стагнација и назадување.

Поради попречување во работата од страна на Министерствата за труд и социјална политика, за здравство, за внатрешни работи, за правда и од Управата за јавни приходи, Омбудсманот не успеал да спроведе целосни постапки за заштита на правата на граѓаните, посочил Мемети.

Тој истакнал дека затворениците и понатаму престојуваат во крајно нехумани услови и ускратено им е правото на здравствена заштита. Тој додаде дека е констатирана прекумерна употреба на сила од страна на затворската полиција, како и од редовната полиција при приведувањето на активисти од протестите на „Шарената револуција“.

Народниот правобранител минатата година постапувал по 4.718 случаи, од кои 3.775 биле иницирани по примени претставки, а 37 биле отворени по иницијатива на самиот Омбудсман.


Во јавниот сектор работат 129.653 лица


Скопје, 16 март, 2017 - 14:07 (META) 

Во јавниот сектор во Македонија се вработени вкупно 129.653 лица, покажува најновиот годишен извештај за 2016 година на Министерството за информатичко општество и администрација, кој произлегува од регистарот на вработени во јавниот сектор.

При презентацијата на извештајот, министерката за информатичко општество и администрација во заминување, Марта Арсовска-Томовска, изјави дека тој нуди сериозна анализа на обемот и на структурата на вработените според пол, возраст, образование и етничка структура во јавниот сектор, како и анализа на организацијата на државата со класификација на институциите основани од државата.

– Целта ни е со подготовка на ваков извештај, кој произлегува од регистарот на вработени, да обезбедиме на едно место податоци и за институциите и за државата кои понатаму ќе ни послужат за планирање на човечките ресурси, за подготовка на следната стратегија за реформата на јавната администрација за периодот 2017-2022 година, а на стручната и на научната јавност ќе ѝ овозможат да врши истражувања и анализи во однос на јавното управување. Извештајот ќе обезбеди и транспарентен и отчетен начин на кој Министерството сака да ги сподели овие податоци со јавноста и со тоа да престанат сите шпекулации во иднина кои се однесуваат на бројот и на структурата во јавниот сектор – рече Арсовска-Томовска.

Извештајот нуди анализа на структурата на податоците за 110.311 вработени во јавниот сектор, од кои жени се 59.111, а мажи 51.200, а просечната возраст изнесува 45,4 години. Извештајот не содржи податоци за структурата на 19.342 лица кои се вработени во АРМ, МВР и во Агенцијата за разузнавање поради чувствителноста на податоците.


Коцијанчич: Следните недели се клучни за Македонија


Брисел, 21 јуни, 2016 - 16:57 (META) 

Брисел денеска повторно ги повика македонските политички лидери да седнат на преговарачката маса и да создадат услови за веродостојни избори и истакна дека следните недели се клучни за европската иднина на Македонија.

– Советот за надворешни работи вчера разговараше за ситуацијата во поранешната југословенска Република Македонија. Како што истакна високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, постои многу јасна согласност меѓу земјите членки за потребата политичките лидери во земјата да се вклучат во отворен дијалог, да се имплементира Договорот од Пржино и да се создадат услови за веродостојни избори, да се развие владеењето на правото, да се поддржи работата на Специјалното јавно обвинителство и да се имплементираат реформските приоритети – соопшти за „Мета“ Маја Коцијанчич, портпаролката на шефицата на европската дипломатија.

Портпаролката, сепак, не прецизираше дали на вчерашниот состанок било разговарано за воведување санкции кон Македонија, иако шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, соопшти дека на состанокот се спротиставил на воведувањето санкции за Македонија со образложение дека тоа би било контрапродуктивно за нашата земја.

– Политичката криза почна да има негативни последици за земјата и за нејзината евроатлантска иднина. Ова не е вообичаено и секое недејствување ќе има последици. Конкретните резултати и робустните реформи во следните недели ќе бидат клучни дали Европската комисија ќе ги повтори своите препораки во следниот годишен извештај – рече Коцијанчич.


АИ за Македонија: Докази за корупција во власта, таен надзор и напади врз новинари


Лондон, 24 февруари, 2016 - 20:38 (META) 

Објавувањето на аудиоснимките не само што откри докази за корупција на владата, туку покажа дека постои широко распространет таен надзор, стои во годишниот извештај 2015/2016 на „Амнести интернешенал“ (АИ) за Македонија.

Според извештајот, аудиоснимките објавени од опозицијата откриваат владина корупција, злоупотреба на службената положба, изборна измама и недостиг од почитување на човековите права и на владеењето на правото, како и мешање во независноста на судството.

„Политичка криза следуваше по објавувањето на аудиоснимки од разговорите меѓу министрите, членовите на владејачката партија и јавните службеници. Во мај, со масовни демонстрации, премиерот беше повикан да поднесе оставка по наводното соучество во прикривање одговорност за убиството на еден млад човек (Мартин Нешковски н.з.) во 2011 година. Министрите за внатрешни работи и директорот за безбедност и контраразузнавање, поднесоа оставки во мај“, се вели во извештајот.

Во него се потсетува дека меѓу прислушуваните лица од власта имало и голем број новинари и дека во изминатата година продолжиле нападите кон критичките новинари.

„Се проценува дека повеќе од 2.000 новинари биле следени од владата. Објавените разговори укажуваат на индиректно финансирање на провладини медиуми и на политичко влијание преку назначување новинари и преку новинарската содржина“, стои во извештајот на АИ.

Во него се нотирани и настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и од 10 мај минатата година.

„На 9 мај, специјалните полициски единици спроведоа вооружена операција во Куманово, со, како што се наведува, наводна цел да се спречат напади врз државни и цивилни цели. Во жестоките престрелки, 14 етнички Албанци и осум припадници на полицијата беа убиени. Триесет Албанци, вклучувајќи и поранешни членови на Ослободителата војска на Косово (ОВК) беа уапсени, кои според одредени наводи, биле тепани при притворот. Министерството за внатрешни работи ги игнорираше повиците за независна истрага за операцијата“, стои во извештајот.

Според наводите во него, а кои се однесуваат на Македонија, властите во земјата не успеале да ги почитуваат правата на бегалците и на мигрантите, вклучувајќи ја и употребата на незаконско приведување и на прекумерна употреба на сила.

Од „Амнести интеренешенал“ наведуваат дека низ Македонија лани поминале најмалку 600.000 мигранти и бегалци и дека имало случаи на нивно малтретирање, како и изложеност на експлоатација и напади од шверцерски, односно вооружени банди.

Во извештајот се забележани и нападите врз ЛГБТИ-заедницата, како и тоа дека повеќе од 10.000 лица, претежно Роми, побарале азил во земјите од Европската Унија, а малкумина во тоа и успеале.


Царинската управа лани наплатила 63.064 милиони денари


Законски измени за олеснување и за забрзување на царинските постапки, наплата на финансиски приходи на државата, олеснување на трговијата, одржување на лојалната конкуренција, заштита на здравјето на граѓаните и безбедноста на државата се дел од активностите на Царинската управа за изминатата година.

Директорката Наташа Радеска-Крстевска истакна дека посветено работеле на реализација на економските политики, одржување и на унапредување на конкурентниот економски амбиент, преку постојано предлагање и спроведување мерки за олеснување на трговијата и на транспортот.

– Една од основните функции на Царинска управа е и зачувување на финансиските интереси на државата. Оваа функција продолжи успешно да се реализира и во 2014 година, кога Царинската управа по сите основи наплати вкупно 63.064 милиони денари. Овој износ е за 1,9 отсто повисок од наплатените вкупни приходи во истиот период во 2013 година, кога се наплатени вкупно 61.883 милиони денари – истакна Радеска-Крстевска при презентацијата на годишниот извештај за работата на Царинската управа, по повод денот на управата, 14 април.

Наплатените приходи врз основа на царина во 2014 година изнесуваат 4.222 милиони денари. Овој износ е за 0,8 отсто помал во однос на наплатените приходи врз основа на царина во истиот период во 2013 година, кога се наплатени вкупно 4.255 милиони денари.

Наплатените приходи врз основа на ДДВ при увоз во 2014 година изнесуваат 38.513 милиони денари, што е за 2 проценти повеќе од наплатените приходи врз основа на ДДВ во истиот период во 2013 година, кога се наплатени вкупно 37.741 милиони денари.

На 1 јули, со пристапувањето кон Конвенцијата за заедничка транзитна постапка, односно кон НКТ-системот за заеднички транзит, ќе се забрза протекот на стоки преку границите, значително ќе се намалат трошоците и ќе се зголеми конкурентноста на македонските економски оператори.

Царинската управа ќе има помалку документи, со што значително ќе се намали обемот на формалностите што се извршуваат на границите.