До ДИК доставени 862 пријави од иселеници за референдумот


Скопје, 15 август, 2018 - 14:20 (META) 

Дденеска до 13 часот, преку веб-апликацијата www.dijaspora.sec.mk до Државната изборна комисија доставени биле вкупно 862 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство.

ДИК информира дека од нив, 836 пријави биле прифатени, 19 се одбиени, а останатите се во обработка.

Најголем број пријави се доставени за гласање во Берн – 72, во Лондон – 69, во Торонто – 57, Љубљана – 48 и Канбера – 36.

„Во однос на податоците од јавниот увид во избирачкиот список, ве информираме дека заклучно со вчерашниот ден вкупно 1.967 граѓани извршиле јавен увид во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК. Од нив, најголем број граѓани увид извршиле во Битола – 295, Струмица – 148, во Радовиш – 128 и во Прилеп – 104“, соопштуваат од ДИК.


До 13 часот 542 пријавени за гласање во амбасадите


Скопје, 13 август, 2018 - 15:19 (META) 

Заклучно со денеска до 13 часот, преку веб апликацијата dijaspora.se​c.mk до Државната изборна комисија (ДИК) доставени се вкупно 542 пријави од граѓани за гласање на референдумот во дипломатско-конзуларните претставништва (ДКП) на Македонија во странство, соопштија од ДИК.

Од тие пријави, 473 се прифатени, девет се одбиени, а останатите се во обработка.

Најголем број пријави се поднесени за гласање во Лондон – 50, во Берн – 44, Торонто – 36, Виена – 31 и во Љубљана – 29.

Тие што ќе гласаат во ДКП ќе бидат ставени на посебен список, а ќе бидат извадени од генералниот список, па нема да може претходно да гласаат во некоја амбасада, а потоа да допатуваат во Македонија и да гласаат на избирачкото место според нивната адреса во Македонија.

Заклучно со вчерашниот ден вкупно 821 граѓани извршиле јавен увид во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК. Од нив, најголем број граѓани увид извршиле во Битола – 95, во Радовиш – 83 и Струмица – 78, велат од ДИК.


ДИК: Избирачкиот список не е идеален и ќе се прочистува до 7 септември


Скопје, 10 август, 2018 - 14:36 (META) 

Стручната служба на Државната изборна комисија (ДИК) континуирано го прочистува избирачкиот список и кога нема изборни циклуси, а на 7 септември треба да биде завршено ажурирањето на избирачкиот список, и според таа верзија ќе се гласа на референдумот на 30 септември, соопштија од ДИК на денешната седница.

Од вчера до денеска пред 13 часот во подрачните канцеларии на ДИК увид во избирачкиот список направиле 213 граѓани, а вкупно 158 граѓани од дијаспората се пријавиле дека ќе гласаат во амбасадите или конзултатите на Македонија.

Како што рече претседателот на ДИК, Оливер Деркоски, избирачкиот список никогаш нема да биде идеален, но се прават напори тој да се исчисти и побара и граѓаните да пријавуваат неправилности во подрачните канцеларии на ДИК.

– Избирачкиот список никогаш нема да биде идеален, но ние како еден од одговорните за него правиме напори да го прочистуваме. Ги повикувам и граѓаните да пријавуваат промени на адреса, презиме, оти ова е заедничка работа на сите – рече Деркоски, појаснувајќи дека службата на ДИК е во постојана комуникација со Управата за водење матични книги и со Заводот за статистика.

Покрај промените по барање од граѓаните, во списокот според кој ќе се гласа на 7 септември, покрај постоечките гласачи ќе влезат сите оние што до 30 септември ќе наполнат 18 години, а од списокот ќе бидат избришани сите починати до 30 јуни годинава. Исто така, сите промени на презиме и адреса што се направени до 30 јуни ќе бидат внесени во конечната верзија на списокот според кој ќе се гласа на референдумот.

До денеска избирачкиот список брои 1.805.707 избирачи.

Како што појасни Јанаќе Витановски, член на ДИК предложен од СДСМ, стручната служба на комисијата секој месец во годината прави по 2.000  – 3.000 измени, односно ги внесува новите полнолетни лица и прави други измени.

Инаку, денеска беше направена измена на Правилникот на спроведување на референдумот, односно се формализираше, како што рече Деркоски, тоа што ДИК го соопшти и претходно за учесниците во јавната пропаганда.

– Собранието како овластен предлагач има право на бесплатно претставување во медиумите. Оние термини што предлагачот нема да ги искористи потоа медиумите можат да ги дадат на други заинтересирани субјекти, а тоа е буквално секој – од граѓаните, здруженијата, па натаму. Инаку граѓаните, здруженијата, партиите, Владата, може да водат пропаганда за референдумот, ама тоа да го прават комерцијално, со свои пари, секако почитувајќи ги законските и етичките норми – рече Деркоски.

 


Во избирачкиот список има 1.805.707 гласачи


Скопје, 9 август, 2018 - 15:40 (META) 

Бројот на гласачи во избирачкиот список е 1.805.707, а јавниот увид ќе трае до 23 август, информираше денеска Државната изборна комисија.

По завршувањето на јавниот увид, а најдоцна до 7 септември, ДИК ќе го заклучи избирачкиот список во кој се извршени сите промени кои произлегле од јавниот увид и оттаму очекуваат бројката од 1.805.707 гласачи да се промени.

Јавниот увид ќе се врши во просториите на подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија, низ целата територија на Република Македонија, како, како и електронски на официјалната интернет страница на ДИК.

Увидот во подрачните одделенија и канцеларии ќе може да се врши секој ден од 9 до 19 часот, а на 23 август до 24 часот.

Денеска започна и пријавувањето за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва и конзуларните канцеларии на Република Македонија во странство кое ќе трае до 23 август.

Државјаните на Република Македонија кои се на привремена работа или престој во странство, за гласање во странските држави можат да се пријават директно во дипломатско-конзуларните претставништва и конзуларните канцеларии на Република Македонија во странство, или електронски, преку веб апликацијата dijaspora.sec.mk објавена на интернет страницата на ДИК.

Од ДИК информираат дека до денеска можноста за пријавување преку веб-апликацијата ја искористиле вкупно 19 граѓани.

ДИК ќе отвори избирачки места во сите ДКП каде за гласање ќе се пријават над 10 избирачи, додека во ДКП во кои ќе има над 1.000 пријави ќе бидат отворени и дополнителни избирачки места.

Гласањето во странство ќе се одржи на 29 септември, еден ден пред денот определен за референдумот, од 7 до 19 часот според временската зона во ДКП.


Богоевски: За прв пат имаме шанса сами да одлучуваме за иднината


Скопје, 7 август, 2018 - 14:29 (META) 

Пратеникот од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и коалицијата, Павле Богоевски денеска ги повика граѓаните „заедно, храбро и посветено, да учествуваме во обезбедувањето на иднината на нашата држава.“

„За прв пат, имаме шанса, навистина сами да одлучуваме за сопствената иднината. Со прифаќање на Преспанскиот договор ние ги прифаќаме и неговите придобивки. Со овој Договор, македонскиот идентитет е зајакнат и заштитен еднаш-засекогаш. Јазикот е обезбеден и признаен во својата изворна форма без никакви фусноти, придавки или додавки. Нашето државјанство е македонско, сега и во иднина, а државните симболи како што се химната, знамето и грбот нема да се менуваат“, рече Богоевски.

Тој порача „на 30 септември, храбро, масовно и достоинствено да кажеме „да“ за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор.“


Изгласан новиот состав на ДИК и законите договорени на лидерската средба


Скопје, 25 јули, 2018 - 20:19 (META) 

Собранието попладнево без образложение и расправа ги избра новиот состав на Државната изборна комисија – ДИК и измените на законите кои беа договрени на лидерската средба во понеделникот.

Членовите на ДИК беа избрани со 100 гласа „за“ без ниту еден пријавен за збор.

Претседател на Комисијата ќе биде Оливер Дерковски од ВМРО-ДПМНЕ, а потпретседател Дитмире Шеху од ДУИ. Во комисијата членуваат Елизабета Постоловска од ВМРО-ДПМНЕ, Борис Кондарко, Јанакие Витановски и Радица Ристевска од СДСМ; Енвер Салиу од Беса.

Со 99 гласа „за“ и без пријавени пратеници за дискусија беа изгласани измените на Изборниот законик, на Законот за Влада и Законот за финансирање на политички партии.

Во Изборниот законик измените се однесуваат на делот за финансирањето на политичките партии, во Законот за финансирање на партиите има намалување на сумите кои можат да ги донираат физички и правни лица на партиите. Во Законот за Влада пратениците донесоа одлука измените да бидат во делот на предизборниот период каде ќе се избира техничка влада според пржинскиот договор, меѓу пратениците од опозицијата и власта.


Комисијата го утврди составот на ДИК, Собраниска седница во 18 часот


Скопје, 25 јули, 2018 - 14:00 (META) 

Комисијата за изборите и именувањата на експресна седница без расправа едногласно ги утврди седуммината членови на новиот состав на ДИК, што треба да го спроведе референдумот за Договорот со Грција оваа есен.

Претседателот на Собранието Талат Џафери, закажа собраниска седница во 18 часот на која пратениците ќе треба да го изберат новиот состав на Државната изборна комисија.

Оливер Дерковски од ВМРО-ДПМНЕ е утврден за претседател на ДИК, а Дитмире Шеху од ДУИ потпретседател. Членови на Комисијата ќе бидат Елизабета Постоловска од ВМРО-ДПМНЕ, Јанакие Витановски, Борис Кондарко и Радица Ристеска од СДСМ, како и Енвер Салиу од Беса.

На вечерашната седница на Собранието, покрај изборот на членови на ДИК, ќе бидат разгледани и измените во законот за финансирање на политички партии , на Законот за Влада и измените на Изборниот законик, според договореното на лидерската средба во понеделникот.


Мицкоски: Се запира процедурата за избор на ДИК со просто мнозинство


Скопје, 23 јули, 2018 - 15:47 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски потврди дека Владата се согласила со барањата на партијата за техничка влада, според Пржинскиот принцип за секои следни избори и додаде дека е задоволен што постигнале договор за Законот за финансирање на политички партии кој ќе гарантира транспарентност и ќе спречи евентуални злоупотреби.

– Се договоривме да се стопира и повлече предлогот на Владата, гласањето на ДИК да биде со просто мнозинство и одлучивме да се врати старата процедура. До сега не преговаравме за референдумското прашање и неговиот карактер – рече Мицковски.

Како одговор на новинарско прашање, тој рече дека на лидерските средби, не разговарале за измени на кривичниот законик и додаде дека тоа било обид на власта да го одвлече вниманието на јавноста од штетниот договор кој го потпиша со јужниот сосед.


Владата до Собранието достави предлог за ДИК да се гласа со 61 глас


Скопје, 17 јули, 2018 - 13:27 (META) 

Владата денеска до Собранието доставила измени во Изборниот законик со цел да се деблокира изборот на Државната изборна комисија.

Измените треба да бидат усвоени по скратена постапка, а целта, според првичните информациите, е членовите на ДИК, наместо со двотретинско мнозинство, да се избираат со апсолутно, односно со 61 глас.

Нема уште информации дали останува истиот модел на ДИК што го усогласи СДСМ со опозицијата, а според кој ВМРО-ДПМНЕ треба да предложи претседател и уште еден член на комисијата.

Целта е да се деблокира изборот на ДИК, за да може да почнат подготовките за референдумот.

Засега нема реакција од ВМРО-ДПМНЕ која изборот на ДИК го условува со Закон за финансирање на политички партии и техничка влада.


Собранието по втор пат го ратификуваше Договорот со Грција, Мухиќ гласаше воздржано


Скопје, 5 јули, 2018 - 12:13 (META) 

Собранието со 69 гласа „за“, еден „воздржан“ и без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по втор пат го изгласа законот за ратификација на Договорот со Грција кој го постигнаа македонската и грчката влада, а на 17 јуни во Преспа го потпишаа министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕиас.

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во образложението на Договорот се осврна на петте точки кои претседателот Ѓорге Иванов ги даде во своето писмо до Собранието како аргументи за непотпишување на законот.

– Првата точка вели дека не може да се прифатат идеи и предлози кои што ќе го загрозат македонскиот идентитет и јазик. Ве уверувам дека ниту јас ниту било кој член на владата прифаќа такви идеи. Конечната спогодба е сосема спротивното. Таа не само што не ги загрозува туку ги реафирмира и ги зацврстува како никогаш до сега. Во пракса спогодбата ќе донесе етаблирање на нашиот идентитет и ќе ја надмине ситуацијата на несоодветно именување и на државата и на народот. Во точка два се цитира уставот, должни сме да бидеме искрени. Како што идентитетот не може да се брани компромитирајќи го, така и Уставот не може да се брани кршејќи го. Претседателот, според Уставот, е должен да го потпише законот – рече Димитров.

Тој анализирајќи еден од аргументите на Иванов потенцираше дека до сега Собранието ратификувало вкупно 897 договори, од кои само пет биле потпишани од институцијата претседател. За последниот аргумент, во кој Иванов вели дека потпишувањето на законот е кривично дело, Димитров вели дека е „на линија на ширење страв“.

– Време е кога нам ни треба пред се храброст и одговорност за сите идни генерации. Време е да се најдеме на интересите на татковината. Сите имаме лични, некои имаат и партиски, но сите мора да бидеме сплотени во интересите на државата – додаде Димитров.

Единствениот кој гласаше воздржано беше пратеникот од владејачката коалиција Ферид Мухиќ кој рече дека едногласноста е спротивна на демократијата и рече дека за ова судбоносно прашање ќе гласа според совеста и дека тоа му е загарантирано со Устав.

– Сите зборуваме за придобивките кои што ни се ветени но познато е дека во политиката не постои бесплатен ручек. Ова е ултиматум за да го добиеме она што ни припаѓа. Самиот услов промена на името е спротивно на меѓународно право и претставува апсолутен преседан што до сега не се случил. Спогодбата е втемелена врз голема неправда. Гласот на овој народ треба да се слушне, светот мора да разбере на што е принудена оваа влада овој народ и оваа држава. Се создава впечаток дека сме украле нешто туѓо, дека сме фатени во таа кражба и сега мора да го вратиме туѓото – рече Мухиќ.