Хан: Ни треба државништво, а не партиски игри


Брисел, 19 октомври, 2018 - 23:56 (META) 

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, преку својот „Твитер“ профил им честиташе на пратениците кои вечерва гласаа за потребата од уставни измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа потпишан помеѓу Македонија и Грција.

„Добар ден за демократијата во Скопје! Им честитам на сите оние кои одлучија да одат по патеката на ЕУ. Очекувам дека слободниот избор на сите пратеници е целосно почитуван, особено на оние кои направија премин. Ни треба државништво, а не партиски игри“, напиша Хан.

И првиот човек на НАТО, Јенс Столтенберг, на „Твитер“ честиташе на постигнатото двотретинско мнозинство во Собранието.

„Го поздравувам гласањето на парламентот во Скопје за предложените уставни измени. Сега владините и политичките лидери треба да ги завршат националните процедури за спогодбата за името и да ја искористат оваа историска можност да ја доведат земјата во НАТО”, напиша Столтенберг.

 


Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се гласа за уставните измени


Скопје, 19 октомври, 2018 - 15:14 (META) 

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски од претседателот на Собранието, Талат Џафери побара без дополнително одлагање да ја стави точката за уставни измени за изјаснување, да има гласање, и владејачкото мнозинство да види дека нема мнозинство и дека нема мандат да покрене уставни измени.

– Гледаме дека власта одолговлекува со седницата. Деветнаесет дена се одолговлекува точката да се стави на дневен ред за гласање, затоа што владеачкото мнозинство е свесно дека за пратениците е поважно волјата на народот отколку притисиците на кои се изложени. Ние како пратеници ќе го кажеме нашиот став и ќе гласаме согласно волјата на народот, изразена преку пропаднатиот референдум и недевањето мандат за уставни измени – рече Милошоски.

Запрашан дали е точно дека седуммина нивни пратеници ќе гласаат за уставните измени Милошоски изјави дека владејачкото мнозинство треба да ја стави точката на гласање и самите ќе се уверат дека волјата на народот е погласна од притисоците врз пратениците да се изјаснат спротивно на волјата на народот.


Кукан и Мекалистер: Веруваме дека политичарите ќе ја искористат историската шанса


Брисел, 18 октомври, 2018 - 17:01 (META) 

Договорот од Преспа е историска можност за Македонија и веруваме дека политичарите, и покрај тешкотијата на изборот, ќе ја искористат оваа историска шанса да ја обликуваат евро-атлантската иднина на Поранешната југословенска република Македонија, порачаа Дејвид Мекалистер, претседател на Комисијата за надворешни работи во Европскиот Парламент и Едуард Кукан, претседател на работната група за Западен Балкан при комисијата за надворешни работи во Европскиот Парламент.

„Договорот од Преспа од 17 јуни 2018 дава историска можност да се обезбеди европската иднина на Поранешната југословенска република Македонија. Влегувањето во ЕУ е стратегиски избор базиран на вредностите, при што помирувањето и добрите меѓуетнички и добрососедски односи се клучните компоненти на политиката за проширување на ЕУ. Парламентарците во Собранието – коишто не се сврзани и имаат слободен мандат – имаат клучна одговорност да го дефинираат политичкиот правец на земјата. Го сфаќаме тешкиот избор во врска со применувањето на Преспанскиот договор. Сепак, верувам дека сите политички актери ќе ја искористат оваа единствена шанса конструктивно да ја обликуваат евро-атлантската иднина на Поранешната југословенска република Македонија. Користејќи ја оваа шанса, Собранието треба да ја преземе својата одговорност и да го отвори патот кон успешна, просперитетна и европска земја“, велат Кукан и Мекалистер во заедничкото обраќање во исчекување на гласањето во Собранието за владиниот предлог за уставни измени.


Тунтев: Мицкоски е антизападен лидер, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат „за“


Скопје, 18 октомври, 2018 - 13:45 (META) 

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, денеска на прес-конференција во Собранието рече дека гласањето за предлогот на владата да се направат промени во Уставот најверојатно ќе се одржи утре и уште еднаш истакна дека се надева на обезбедување на двотретинско мнозинство.

-Како пратеници имаме можност во Собранието да ги донесеме измените кои ќе го зајакнат нашиот идентитет и да ни обезбеди подобра иднина која ја чекаме 27 години. Ние сите пратеници од СДСМ ги повикуваме сите пратеници од опозицијата, особено од ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат на тој процес. Алтернатива не постои. Македонија и припаѓа на западот, без разлика што Мицкоски има проблем со тоа. Ова раководство на ВМРО-ДПМНЕ со Мицкоски е исто, можеби и полошо од минатото на Груевски. Тој ја срамоти државата и се расправа со нашите најголеми стратешки партнери. Затоа народните избраници имаат шанса да се издигнат над ставот на антизападниот партиски лидер,и да се приклучат кон европска иднина. Доколку ВМРО-ДПМНЕ ја блокира одлуката и Договорот од Преспа, тогаш ќе пристапиме кон предвремени парламентарни избори организирани веднаш. Јас се надевам дека до тоа нема да дојде, и дека ќе имаме двотретинско мнозинство – рече Тунтев.

Тој додаде дека доколку има парламентарни избори, тие ќе бидат без „пржинска влада“ затоа што се вонредни и нивната суштина ќе биде дали Коалицијата „За европска Македонија“ ќе има 80 пратеници по нив.

На прашање дали оставката на Коѕиас во Грција ќе имаат некакво влијание, Тунтев рече дека и покрај сите политички случувања во Грција, имаат порака и поддршка да ја продолжат постапката.


Маноиловски: Државата да застане зад пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои ќе гласаат „за“


Скопје, 17 октомври, 2018 - 13:23 (META) 

Амнестија за сите и поддршка од државата за пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои ќе гласаат за Договорот со Грција, предложи пратеникот на ДУИ, Бранко Маноиловски на денешниот трет ден на расправата за уставните измени согласно Договорот со Грција.

-Неколку дена слушам разговори филозофии, но се се сведува на едно. Да одиме во ЕУ и НАТО. А за тоа, знам јас, дека сите сметаат дека треба да одиме. Проблемот е што вмровците, прекрасни луѓе, зависат од партијата. Јас би сакал да предложам нешто практично. На секој еден вмровец кој ќе гласа за овој предлог, државата да стои позади него и да гарантира за неговата иднина. И втор предлог, да се амнестираат сите грешници до сега, амнестија за сите. Поевтино е, се друго е скапо. Затворот е скап, дајте да ги амнестираме, тие и досега премногу патеа и поминаа низ маки. Размислите малку и ќе видите дека последниот збор секогаш е пари, економија. Се другото е компликации, затоа да размислиме, што е исплатливо повеќе. Доста со филозофии за минатото, тоа веќе помина. Сега ни треба леб на астал, децата да одат во школо. Бидете практични драги деца, имам право да го речам тоа бидејќи сум најстар – рече Маноиловски.

Пратеникот Панчо Минов од ГРОМ даде предлог промената на уставното име да дојде откако ќе влеземе во ЕУ и НАТО.

-Ако е условено нашето интегрирање со промена на уставното име од грчка страна, ние да условиме, прифаќање на уставното име да се применува по нашето зачленување во НАТО и ЕУ. Со тоа условеноста и ние ќе ја условиме. Предлагам, ако ова се прифати да тоа биде предлог на опозицијата. За таквиот предлог да се произнесат од власта и тоа да биде основа за преговарања на опозицијата и позицијата на лидерско ниво, а потоа и на сите партии. Барам да има и гаранции на македонскиот идентитет кои што ќе гарантираат државотворност на македонскиот народ – рече Минов.

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров ги поздрави предлозите на Минов, но смета дека, голем е ризикот од нов процес на преговори.

-Во извесен дел вашата дебата е апсолутно вредна за размислување. Во процесот на разговори во сите овие изминати години, особено последната што доведе до излез од ќор-сокакот, одвај ги врзавме двата краја и мислам ако отвориме нов процес на преговори, ризикот да ја испуштиме оваа шанса ние и а нашите соседи е огромен. Комисијата за историските прашања за прв пат е предложена од македонска страна во 2007 година како една од мерките на градење доверба. Нејзината мисија е во тешките моменти каде што се допираат двата наратива, преку факти да се обидеме да не создаваме непријателство туку да поинклузивен процес – рече Димитров.

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби рече дека ставот на партијата е дека единствено помирување кое може да се случи е помирувањето во Брисел.

– Помирете се сами со себе дека треба да бидете пријатели со западниот свет, со Трамп, со Меркел, со Меј, со Макрон. Тогаш сте се помириле и со самите себеси и со нас. Померете се со себе си и гласајте „за“ – рече Груби.


Мичел до Мицкоски: Дајте им простор на пратениците да одлучат како ќе гласаат за уставните промени


Вашингтон, 16 октомври, 2018 - 17:45 (META) 

Помошник-државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Вес Мичел, во писмо испратено денеска до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, побара првиот човек на најголемата опозициска партија да се заложи и јавно и приватно да им се отвори простор на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени во Собранието да се изјаснуваат по своја волја.

Седницата за уставните измени почна вчера.

Во писмото што го објави амбасадата на САД во Скопје, Мичел, обраќајќи се на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ со „Драг Христијан“, го потсетува Мицкоски на кажаното во разговорите, односно дека САД цврсто веруваат дека Преспанскиот договор е историска шанса за Македонија за посветла иднина и придонес за регионалната безбедност, стабилност и просперитет.

„И покрај тврдењата дека  можел да се постигне некаков “подобар договор”, ние не веруваме дека тоа е можно.  Овој договор бараше компромис и од двете страни.  Тоа е прилика што веројатно нема да се повтори со години, ако не и со децении“, вели Мичел во писмото.

Понатаму се нагласува разочарувањето на американската страна од ставот на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и во однос на референдумот и за процедурата во Собранието за уставните измени.

„Нема да Ве изненади што ние сме разочарани од позициите на челниците на ВМРО-ДПМНЕ како во однос на референдумот, така и во врска со чекорите во Собранието за промена на Уставот. Уште од осамостојувањето на Македонија, граѓаните од сите заедници и партии, вклучувајќи ја и Вашата, силно го поддржуваат пристапувањето на земјата кон НАТО и кон ЕУ. Сега Собранието е на ред да го преземе следниот, одлучувачки чекор“, пишува Мичел.

Тој бара од Мицкоски и личен ангажман за да им се овозможи на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат според својата совест.

„Ве поттикнуваме да создадете простор, во јавноста и приватно, за пратениците од вашата коалиција да одлучат како ќе гласаат за уставните промени, ослободени од закани од насилство, одмазда, или друг облик на принуда“, вели Мичел во писмото до Мицкоски.


Милошоски: СЈО врши притисок врз пратениците за да гласаат за уставните измени


Скопје, 16 октомври, 2018 - 12:30 (META) 

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, по распитот во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за случајот „Моќник“ денеска обвини дека тој распит и распитите на 15 негови колеги – пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се притисок за тие да гласаат за уставните измени.

– По неуспешниот референдум, околу 15 мои колеги пратеници, меѓу кои и јас, се повикани од страна на Специјалното јавно обвинителство за разни предмети. Со тоа се покажува дека Обвинителството има своја политичка намена, односно сите овие случаи и постапки и распити имаат за цел да принудат дел од пратениците да гласаат против волјата на народот, односно за измена на Уставот на Република Македонија. Предметите не би ги коментирал во подробности, но би кажал дека истите се неосновани и самиот тајминг на покренување на предметите после пропаднатиот референдум навестува дека СЈО има селективна правда и е политичка институција што сака да изврши притисок врз поголем дел на пратениците од опозицијата да гласаат за уставните измени- изјави Милошоски.

Тој рече дека нема да потклекне под притисоците и ќе гласа според тоа како се определил народот на референдумот, односно „против“.

Инаку, Милошоски е првообвинет во случајот на СЈО против вкупно 13 лица, меѓу кои се и неговиот татко и тогашниот градоначалник на општина Македонски Брод, како и поранешниот прв лустратор Томе Аџиев.


Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот на владата за уставни промени


Скопје, 12 октомври, 2018 - 18:03 (META) 

Со 10 гласа „за“ и 7 „против“ Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот на Владата за пристапување кон менување на Уставот според Договорот од Преспа.

Комисијата ја задолжи Владата во рок од 15 ден да подготви и достави текст со нацрт амандмани и да ги земе предвид забелешките изнесени на седницата на Комисијата.

„За“ гласаа 10 пратеници од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ, 7 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ гласаа против, а воздржани немаше.

В понеделник предлогот на Владата ќе се најде на дневен ред на пленарна седница во Собранието каде после расправата од максимум десет дена треба да биде изгласан од двотретинско мнозинство од вкупниот број на пратеници.


Хан: ВМРО-ДПМНЕ да се откаже од деструктивниот пристап


Брисел, 9 октомври, 2018 - 10:08 (META) 

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, во интервју за австриски „Стандард“ вели дека е запознаен со закани од страна на опозицијата против пратеници кои сакаат да ја напуштат партиската линија и да го поддржат Договорот со Грција во Собранието.

Тој од ВМРО ДПМНЕ побарал да се откаже од, како што вели, деструктивниот пристап, и интересите на земјата и граѓаните да ги стави пред партиските. Додава дека партијата целосно ќе ја сноси одговорноста за затворањето на вратите на ЕУ за Македонија, ако не помине Договорот.

-Ова е целосно неприфатливо за партија која вели дека е про-европска, демократска партија – изјавил Хан.

Тој потсетува дека евроатлантската интеграција е декларирана цел на ВМРО-ДПМНЕ, но дека партијата тоа треба да го докаже на дело и дека Договорот со Грција ги отвора токму вратите за интеграција во ЕУ и НАТО.

За еврокомесарот референдумот бил чисто консултативен и огромно мнозинство од граѓаните се изјасниле „за“.

– Повиците за бојкот сведочат за недостаток од демократската зрелост – смета еврокомесарот.

Хан вели дека предвремени избори носат ризик од пробивање на поставените рокови за Договорот за името и изрази сомнеж дали Грција ќе биде во можност да го усвои во својот Парламент. Тој додава и дека нови избори не се гаранција за потребното двотретинско мнозинство.

– Сега постои шанса што треба да се искористи, во спротивно оваа единствена шанса да помине Договорот и со тоа патот кон членство во ЕУ може да се изгуби за долго време, можеби засекогаш – изјави Хан.

Тој додава дека ВМРО ќе биде целосно одговорно за таквото сценарио и пропуштената шанса што е важна не само за Македонија, туку и за целиот регион.


Трнлив и долг е патот до промени на Уставот (инфографик)


Скопје, 8 октомври, 2018 - 16:41 (META) 

Промената на Уставот со уставни амандмани не е ни малку лесна и едноставна процедура. На предлагачот на измените, во овој случај на Владата, во два наврати и е потребно двотретинско мнозинство. Еднаш за да го отвори и еднаш за да го затвори Уставот, процедура која трае неколку месеци.

Според Уставот, одлука за пристапување кон измена на Уставот донесува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Нацртот за измената на Уставот го утврдува Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници и го става на јавна дискусија. Одлука за измена на Уставот донесува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Измената на Уставот ја прогласува Собранието.

Деловникот на Собранието е поконкретен и детално во 10 членови ја објаснува процедурата и чекорите кои треба да се поминат за да се измени Уставот со амандмани:

 • Предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија можат да поднесат претседателот на Републиката, Владата, најмалку 30 пратеници или 150.000 граѓани.
 • Предлогот за пристапување кон измена на Уставот, претседателот на Собранието го доставува до пратениците и до претседателот на Републиката и до Владата, кога тие не се подносители на предлогот.
 • По предлогот за пристапување кон измена на Уставот на седницата на Собранието се води претрес во целина кој може да трае најмногу десет работни дена.
 • Претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот во Комисијата за уставни прашања може да трае најмногу десет работни дена.
 • Одлуката за пристапување кон измена на Уставот, Собранието ја донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.
 • По донесувањето на одлука за пристапување кон измена на Уставот, Собранието со заклучок утврдува рок во кој подносителот на предлогот за пристапување кон измена на Уставот изготвува текст на нацртот на амандманите на Уставот.
 • Текстот на нацртот на амандманите на Уставот со образложение, предлагачот го доставува до претседателот на Собранието кој го доставува до пратениците и до претседателот на Републиката и до Владата, кога не се предлагачи, најдоцна 30 дена пред одржувањето на седницата на Собранието.
 • Претресот во Собранието се води по текстот на нацртот на секој амандман одделно и може да се дадат мислења и предлози. Претресот може да трае најмногу три работни дена по текстот на нацртот на секој амандман одделно.
 • Претресот во Комисијата за уставни прашања и во Законодавноправната комисија може да трае најмногу три работни дена по текстот на нацртот на секој амандман одделно.
 • Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, го утврдува нацртот на секој амандман на Уставот одделно.
 • Нацртот на амандманите Собранието го става на јавна дискусија.
 • Собранието определува рок за спроведување на јавната дискусија, начинот на објавувањето на нацртот на амандманите и рок во кој предлагачот како носител на јавната дискусија до Собранието поднесува извештај за резултатите од јавната дискусија и текст на предлогот на амандманите на Уставот.
 • На текстот на предлогот на амандманите на Уставот, предлагачот, секој пратеник, работно тело и Владата кога не е предлагач, можат да поднесат амандмани најдоцна осум дена пред седницата на Собранието на која ќе се усвојуваат амандманите на Уставот.
 • Комисијата за уставни прашања и Законодавно-правната комисија по текстот на предлогот на секој амандман на Уставот водат општ претрес и претрес по текстот, кој може да трае најмногу три работни дена.
 • По текстот на предлогот на секој амандман на Уставот се води општ претрес и претрес по текстот кој може да трае најмногу три работни дена.
 • Собранието се изјаснува одделно за секој амандман на текстот на предлогот на амандманите на Уставот, со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.
 • Амандманите за измена на Уставот се донесуваат со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.