Сугарески и Гарет разговарале за економската соработка меѓу Македонија и Британија


Скопје, 2 февруари, 2018 - 12:11 (META) 

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска имал средба со амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет, на која го информирал за капиталените проекти што се реализираат во Македонија во делот на инфраструктурата.

„Амбасадорот беше запознаен со проектите што ќе се реализираат во следниот период во делот на патната инфраструктура, изградба на железницата на Коридорот 8, како и за проектите што ги реализира Министерството за транспорт и врски во комуналната инфраструктура и гасификацијата“, стои во соопштението од Министерството.

На средбата се разговарало и за актуелните состојби во соработката меѓу двете земји, при што акцентот бил ставен на зголемувањето на економската соработка меѓу Македонија и Велика Британија.


ЈП „Енерго“ Штип треба да изработи проекти за гасифицирање на градот догодина


Штип, 12 јануари, 2018 - 13:33 (META) 

Јавното претпријатие „Енерго“ Штип, годинава треба да ги заврши сите проекти, односно да ја изработи документацијата за следната година да биде ставена мрежа за гасифицирање на градот, најави штипскиот градоначалник, Благој Бочварски по средбата со директорот на Македонски енергетски ресурси (МЕР), Благојче Котески.

ЈП „Енерго“ Штип било формирано од претходната власт, но седум години не ја вршело функцијата за кое било основано.

– Ќе продолжиме со ревидирање на физибилити студијата и со изработка на инфраструктурен и основен проект за гасификација на Штип. Годинава очекувам дека ќе ги завршиме сите проектни документации, и догодина, доколку се тече како што треба, граѓаните ќе можат да бидат сведоци на поставување на нова алтернативна инфраструктура во градот – изјави Бочварски.

Котески информираше дека Штип има можност да биде првиот град од регионот кој ќе може да се гасифицира, и е во предност од останатите општини.

– Општина Штип е во предност затоа што на само три километри се наоѓа главната гасоводна мрежа. Главната мерна регулациона станица е во состојба да дава гас за Штип – изјави Котески.

Во буџетот на Општина Штип предвидени се шест милиони денари за проектите кои треба да го реализира ЈП „Енерго“. Првично е предвидено да се гасифицираат индустриските објекти, кои се во непосредна близина на гасоводната мрежа на МЕР, а исто така да бидат и опфатени и општинските институции, градинки, училишта и  домаќинствата.

Котески потенцираше дека до сега само општините Штип и Битола се обратиле до МЕР за проектот гасификација и ова се општините, кои имаат обезбедено свои буџетски средства за оваа намена.


Градоначалниците да подготват проекти за гасифицирање на општините


Скопје, 2 јануари, 2018 - 17:08 (META) 

Градоначалниците да подготват проектна документација за гасификација на општините и да одлучат дали сами ќе инвестираат, дали ќе најдат инвеститори или тоа ќе го сторат преку јавно-приватно партнерство, порача премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Министерство за финансии.

Прашан за гасификацијата на Скопје, Заев додаде дека има гасоводна цевка до градот, но дека нејзината искористеност е од 15 до 20 проценти.

-Ги мотивирам градоначалниците да почнат со изготвување на проектна документација. Има главна гасоводна мрежа, но општините мора да имаат главни проекти. Некои од градоначалниците веќе доставија планска документација – рече Заев.

Тој додаде дека гасификацијата е многу важна од економски и еколошки аспект, а за неа во буџетот се предвидени 35 милиони евра.


Собранието со 62 гласа „за“ го изгласа државниот буџет за 2018 година


Скопје, 22 декември, 2017 - 18:48 (META) 

Собранието, со 62 гласа, без гласови против и без воздржани, вечерва го изгласа Буџетот на Република Македонија за 2018 година.

Буџетот за 2018 година ја отсликува економската и социјалната политика на Владата, чија цел е стабилен економски пораст, подобар животен стандард, повисоко ниво на социјална правда како и ефикасно и домаќинско управување со парите на граѓаните, рече министерот за финансии, Драган Тевдовски, за дополнетиот предлог-буџет за 2018 година, во своето експозе пред пратениците во Собранието, каде што пленарна расправата за буџетот се одвиваше без присуство на опозицијата.

budzet

Тевдовски за следната година очекува зголемување на приватната потрошувачка, како и на извозот, кои, како што рече, позитивно ќе се одразат на состојбите во економијата и порастот од 3,2 проценти.

– Предвидени се повеќе средства за клучните столбови во општеството, повисоки плати во здравството, образованието, армијата, повеќе пари за исполнување на стандардите за влез во НАТО, а предвидена е рестрикција во трошењето на непродуктивните трошења – рече Тевдовски.

Во однос на капиталните инвестиции, тој најави интензивирање на изградбата на инфраструктурните проекти и појасни дека ќе се обрне посебно внимание на забрзување на процесот на гасификација, за граѓаните да добијат поевтино греење и за почиста животна средина.

За задолжувањето, Тевдовски појасни дека тоа ќе биде од странскиот и од домашниот пазар на државните хартии од вредност. Задолжувањето на странскиот пазар ќе биде преку еврообврзница или преку поволни кредити.

denari

Пратеникот на СДСМ, Томислав Тунтев рече дека во историјата на Македонија, по трет пат, буџетот, кој е најважен финансиски документ, се носи без опозиција.

– Жалосно е да дебатираме, бидејќи салата е празна. Опозицијата не тука за да дебатира за она што значи живот и опстојување на сите граѓани, без исклучок. Како парламентарно мнозинство, се надевавме дека опозицијата ќе смогне напори да учествува во дебатата. За првпат парламентарното мнозинство прифати шест амандамни на опозицијата, и затоа сега зборуваме за дополнет предлог-буџет. За првпат се носи буџет кој не е фиктивен, кој не е напумпан и не се однесува на изборна година. Буџетот е ослободен од непродуктивни ставки, така што капиталните расходи се однесуваат исклучиво на капитални инвестиции кои враќаат вредност – рече Тунтев и додаде дека со овој буџет се предвидува финансиска стабилизација на Македонија.


Заев го осуди насилството во изборниот процес и повика на воздржаност


Скопје, 4 октомври, 2017 - 21:58 (META) 

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашниот митинг во Ѓорче Петров рече дека државата ќе даде повеќе пари кон општините и ќе помогне во гасификацијата за да се намали загадувањето, но и за да се намалат трошоците на граѓаните.

– Ќе работиме за граѓаните да имаат чист воздух и вода и услови за здрав живот. Општината Ѓорче Петров ќе биде поддржана за целосна гасификација. Јас сум првиот градоначалник кој гасифицирал општина и знам како тоа се прави – рече Заев.

Во говорот пред граѓаните, тој осуди какво било насилство во изборниот процес и повика на воздржaност од активности кои би оставиле дамка на овие избори.

– Урнавме режим со пенкало. Владата и надлежните институции ќе имаат нула толеранција за прекршување на изборниот процес. Сакаме кристално чисти избори – додаде Заев.

За неговите противници, Заев рече дека секој глас за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ е глас за Никола Груевски.

– Груевски нема каде да бега од правдата. Правда ќе има и ќе одговара пред независните судови како што личи во секоја демократска земја – рече Заев.


Поради кризата, компаниите не инвестираат и се соочуваат со помала ликвидност


Прилеп, 26 април, 2017 - 15:06 (META) 

Поради целокупната ситуација во државата, компаниите се соочуваат со помала ликвидност, неможност за реализација на нивните инвестиции и на планираните проекти.

Ова беше истакнато на средбата помеѓу членките на регионалните стопански комори на Прилеп и на Кавадарци, во кои влегуваат и компании од Крушево, Долнени, Кривогаштани, Неготино и од Росоман. На состанокот, освен претставници од бизнис-секторот, учествуваа и градоначалниците на овие два града.

„Проблемите со кои ние како компании се соочуваме се истите со кои се соочуваат и сите други компании во Македонија, а тоа е намалената ликвидност на претпријатијата. Најголеми причини за проблемите кои ги имаме се немањето доволно средства во поглед на развивање на планираните инвестиции. Во овој момент ситуацијата е таква каква што е, се надеваме дека ќе се надминат овие проблеми и дека во иднина ќе немаме проблем за реализацијата на нашите инвестиции и планови“, изјави Игор Мицев, раководител на правен сектор во „Кожувчанка“.

На средбата било разговарано и за гасификацијата, а гасоводот веќе го поминал Кавадарци и во тек била постапка на директно приклучување на одредени компании како „Дрекселмајер“, „Фени индустри“ и ИГМ.

„Понатаму, како втора фаза ќе бидат поврзани сите други стопански субјекти, а гасификацијата на домаќинствата ќе оди преку давање под концесија на мрежата, процес кој ќе го води државата“, истакна градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов.


Мицкоски: Гасификацијата ќе чини 150 милиони евра


Скопје, 15 март, 2017 - 16:21 (META) 

„Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ досега ја изгради примарната гасоводна мрежа од Клечовце до Штип. Магистралниот гасовод  Штип – Неготино е во напредна фаза на изградба и се очекува да заврши до крајот на оваа година“, изјави денеска на прес-конференција членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој додаде дека во фаза на изградба е магистралниот гасовод Скопје – Тетово – Гостивар.

– Во програмата „Реално“ на ВМРО-ДПМНЕ е предвиден магистралниот гасовод Штип – Хамзали – Струмица – Гевгелија, како и ред други делници, за кои мнозинството граѓани на последните парламентарни избори дадоа поддршка. Но, СДСМ со своето деструктивно однесување го попречува реализирањето на овие проекти, од кои директна корист ќе имаат граѓаните – изјави Мицкоски.

Тој истакна дека дополнително, покрај примарната гасификација, огласите за изградба на секундарниот и на терцијарниот гасовод преку јавно-приватно партнерство се објавени во јавните гласила.

– Со тоа почнува процесот на секундарна и на терцијарна гасификација во Македонија, која се очекува да чини околу 150 милиони евра. Ќе бидат опфатени 17 општини во Скопскиот Регион, 36 општини во Источниот Регион и 26 општини во Западниот Регион – изјави Мицкоски.


ВМРО-ДПМНЕ: Благодарение на СДСМ, Куманово умира од загаденост


Скопје, 14 јануари, 2017 - 11:35 (META) 

„Изминатата ноќ Куманово беше најзагаден град во цела Европа. ПМ10-честичките достигнаа вредност од дури 1.000 милиграми на еден кубен метар. Загаденоста 10 пати ја надминува дозволената граница“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Благодарение на СДСМ, кои повеќе од 27 години владеат со Куманово, градот секојдневно умира од тивка еколошка катастрофа од загаденост и од негрижа за градот. Како последица на рекордното загадување, со години во Куманово во пораст е бројот на лица со малигни заболувања. Во пораст се и другите заболувања кои се резултат на негрижата на локалните власти. Додека карциномот тивко ги убива кумановчани, СДСМ нема никаков план и не презема мерки за загадувањето. Тие се одговорни што свесно ги оставаат кумановчани секојдневно да се задушуваат“, се вели во соопштението на партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека нема ни трага ни глас од гасификацијата на градот најавена од страна на СДСМ ниту од невладините организации кои, како што велат од партијата, криејќи се, избегнуваат да преземат што било во врска со заштитата на здравјето на кумановци.


Груевски промовираше мерки за намалување на загаденоста на воздухот


Скопје, 26 септември, 2016 - 15:38 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, промовираше мерки за намалување на загаденоста на воздухот во Музеј на македонската борба за државност и самостојност.

Како што истакна, најголемите загадувачи на воздухот се затоплувањето на домовите со дрва, автомобилите и индустријата и рече дека тие, како владејачка партија, во таа насока ќе донесат мерки за намалување на загаденоста.

Тој најави гасификација на државата и носење на гасот до домаќинствата, односно градење разгранета мрежа на цевковод за гас низ секој град.

– Придобивка од гасификацијата, освен намалување на загадување на воздухот, е заштеда на буџетот на оние кои го користат и тоа за 7 проценти поевтинување за оние кои се греат на дрво, поевтинување за 35 проценти за оние кои сега се греат на струја и поевтинување за повеќе од 50 проценти за оние кои користат друг вид на течни и тврди нафтени горива – изјави Груевски.

Тој додаде дека ќе се доделуваат субвенции до 70 проценти од трошоците на домаќинствата за замена на печките на дрва со печки, котли и цела опрема за системи на пелети, за највеќе до 30.000 денари по домаќинство.

Груевски истакна дека и автомобилите се едни од најголемите загадувачи на воздухот и најави мерки кои ќе го поттикнат купувањето на електрични автомобили.

Увозот на нови електричните возила ќе биде со нула проценти царина и без дополнителна акциза. При купување на нови електрични автомобили ќе се применува повластената даночна стапка од 5 проценти, наместо сегашните 18 проценти на данок.


СДСМ: Кој украде 53 милиони долари на гасоводот?


Скопје, 12 септември, 2016 - 16:53 (META) 

„Министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, е добредојден во Струмица и во Куманово лично да се увери и да ги види единствените изградени дистрибутивни системи за природен гас во Македонија. Студијата за оправданоста на изградбата на делницата Клечовце – Штип предвидува дека изградбата ќе чини 24 милиони долари, а потрошени се вртоглави 77 милиони долари“, се вели во соооштението на СДСМ.

Во него се додава дека „во студијата за оправданост се разоткрива неспособноста на власта да реализира проекти за гасификација“.

„Крајниот рок до кога требаше да се осигура снабдување со природен гас на оваа приоритетна делница е 2015 година. Во 2016 година власта допрва ќе почнува со изградба. За 10 години неодговорно владеење на ВМРО-ДПМНЕ ниту домаќинствата ниту граѓаните дочекаа гасификација на Македонија. Владо Мисајловски да каже на чија сметка легнаа овие пари или тоа нека го направи Јавното обвинителство кое има обврска да дејствува по допрен глас,“ се додава во соопштението на СДСМ.