!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Г.г. Стефан: Тешко ги договараме работите од национален и државен интерес


Тетово, 21 април, 2017 - 14:16 (META) 

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска aрхиепископија, г.г. Стефан, по служењето на архиерејската литургија во црквата „Пресвета Богородица“ во Тетово, по повод празникот Источен Петок, во својата беседа повика на обединување на македонскиот народ и на заштита на државните интереси.

– Ние, но особено други забележале дека сме добродушен, кроток, гостопримлив народ. За други сме подготвени да дадеме сè што имаме и лебот од устата да го поделиме. Тоа е поради христијанското во нас. Но, сосема сме други кога се во прашање меѓусебни односи, македонските односи и работи. Тешко меѓу нас ги договараме работите од национален и од државен интерес. Го гледаме најпрвин личниот или партискиот интерес – порача пограварот на МПЦ – ОА, г.г. Стефан.


Заев: Празникот на духовното помирување нека донесе лична и општествена зрелост


Скопје, 26 февруари, 2017 - 12:28 (META) 

По повод празникот Прочка, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, упати честитка до граѓаните што го чествуваат овој голем христијански празник, до поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, до Синодот и до претставниците на МПЦ.

„На овој голем празник на духовно помирување, да се издигнеме над искушенијата што ја испитуваат нашата определба кон вредностите што ни се потребни како луѓе, но и како граѓани на едно општетство во кое живееме и имаме обврска да го градиме сите. Го избравме доброто наспроти злото, вистината наспроти лагата, правдата наспроти неправдата, заедничкиот живот наместо поделби. Покажавме трпение, толеранција, мудрост и отвореност кон решенијата што носат мир и благосостојба на секој човек. Тоа е патот на нашето индивидуално и колективно помирување, а таква силна порака носи и овој голем верски празник. Во нас е совеста, пред нас е институционалната и општествена зрелост“, вели Заев во честитката.


Охриѓанецот Бобан Павловски го фати крстот во реката Вардар во Скопје


Скопје, 19 јануари, 2017 - 13:26 (META) 

Бобан Павловски од Охрид го фати крстот што денеска напладне во реката Вардар, од мостот Слобода во Скопје, го положи поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. ­

Павловски по повод фаќањето на крстот доби икона, златник и други подароци. Тој на сите им посака здравје, среќа и бериќет.

На чинот на положувањето на крстот во реката Вардар во Скопје, присуствуваа премиерот Емил Димитриев и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски.

Поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, пред големиот број присутни граѓани порача дека верските празници треба да нè потсетат дека треба да живееме според законите и заповедите на верата и да создаваме дела „достојни за нашето човечко и христијанско постоење“.

– Како христијански народ, особено оваа наша генерација, да се прашаме дали ја исполнуваме најсветата обврска и пред родот и пред Бога, дали во нашите постапки го има потребното човекољубие и родољубие и колку нашите меѓусебни односи го потврдуваат нашето богољубие – рече г.г. Стефан.

За учество на манифестацијата „Водици 2017“ годинава беа пријавени повеќе од 100 граѓани, а кум е сопственикот на ресторанот „Стара куќа“, Димитриј Јовановиќ.


Осветени конаците на црквата „Пресвета Богородица“ во Заум


Охрид, 5 јуни, 2016 - 15:02 (META) 

Во присуство на голем број верници, црквени великодостојници, но и преставници на научната бранша, денеска беа осветени конаците на манастирот „Пресвета Богородица“ во местото Заум, на јужниот дел од Охридско Езеро, кај селото Трпејца.

Пред осветувањето се служеше света архиерејска литургија, на која чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение со надлежниот митрополит г. Тимотеј и со повардарскиот митрополит г. Агатангел.

По својата убавина, овој верски објект важи за еден од најубавите на брегот на Охридско Езеро. Според зачуваниот натпис, црквата е подигната и насликана во 1361 година од страна на Гргур, за време на деволскиот епископ Григорие. Најновите истражувања покажуваат дека потекнува од 13 век.

Дебарско-кичевскиот митрополит г. Тимотеј, пред присутните рече дека со возобновување на конаците во Заум ќе се возобнови црковниот живот во ова светилиште, каде во минатото имало активен монашки живот.

– Дебарско-кичевската епархија го обнови конакот, кој беше урнат, за да може да се возобнови црковниот живот како што доликува за храм од 14 век. Го урнал забот на времето, но и негрижата од соодветните државни институции кои, наводно, се институции за заштита на културното благо. Состојбата во која беше претходно црквата „Св. Богородица Захумска“ потврдува дека заштитата не била на соодветно ниво – рече митрополит Тимотеј.

Со изјава за значаењето на „Св. Бородица Заумска“, пред сè, од аспект на живописното сликарство, се огласи и академик Цветан Грозданов.

– Иако живописот е доста оштетен, сепак има можност да се реконструира, на што јас сум работел уште пред половина век. Се проучува веќе 200 години. Ова место го истражувале научници од Русија, Германија, Франција, Холандија, Австрија и од други земји. За мене најимпресивна е личноста на ктиторот Григориј Деволски, епископ на градот Девол, кој подоцна се јавува и во црквата „Св. Богородица Перивлепта“ во Охрид – објасни Грозданов.


Ќе се осветува новиот конак во манастирот „Пресвета Богородица“ во Заум


Охрид, 5 јуни, 2016 - 10:04 (META) 

Денеска, со отслужување на света архиерејска литургија, на која ќе чиноначалствува архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, во сослужение со надлежниот митрополит г. Тимотеј и повардарскиот митрополит г. Агатангел,  ќе биде осветен новоизградениот конак на манастирот „Пресвета Богородица“ во месноста Заум, на брегот на Охридско Езеро.

Манастирот е лоциран на околу 20 километри од Охрид, на источниот брег од езерото, во близина на селото Трпејца. По својата убавина овој верски објект важи за еден од најубавите на брегот на Охридското Езеро. Според зачуваниот натпис, црквата е подигната и насликана во 1361 година од страна на Гргур за време на деволскиот епископ Григорие. Најновите истражувања покажуваат дека потекнува од 13 век.

Во септември 2013 година завршија активностите за конзервација на фрескоживописот во црквата. Пред неколку години, на црквата, која претставува едно од најзначајните поединечно заштитени споменички добра на територијата на Република Македонија, беа преземени и интервенции за конзервација на покривот и на покривната конструкција.


Осветен крст во Лешочкиот манастир во чест на руски монаси


Тетово, 27 мај, 2016 - 15:27 (META) 

Архиепископот на Македонската православна црква г.г. Стефан денeска го освети мермерниот крст во Лешочкиот манастир, во чест на 35 руски монаси од Валамскиот манастир, кои по Октомвриската револуција, пребегале во овој манастирот во Лешок, каде престојувале две години.

– Крстот нека биде надеж за ова место, кое со векови било угнетувано и страдало. Ние христијаните, нема со што да се фалиме освен со светиот крст – изјави архиепископот на Македонската православан црква.

Рускиот амбасадор во Македонија Олег Николаевич Шчербак, изјави дека крстот е симбол и порака за добрите односи и пријателства меѓу македонскиот и рускиот народ.

– Од Лешочкиот манастир руските монаси започнале да одат по другите манастири во Македонија од каде проповедале христијанство и живееле богоугоден живот. Овој крст нека биде симбол за поклонување и ќе ја покажува нераскинливата духовна врска меѓу двата народа – изјави рускиот амбасадор.

Пред чинот на осветувањето на крстот, архиепископот Стефан со свештенослужители од Македонската православна црква, отслужија божествена литургија во манастирската црква „Св. Атанасиј“.


Г.г. Стефан: Повикувам на единство меѓу нашиот народ


Скопје, 29 април, 2016 - 10:27 (META) 

Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, испрати велигденско послание по повод најголемиот христијански празник Велигден.

„Христовото воскресение е основа на спасението, тоа е најголемиот и најрадосен настан во историјата. И, ако има ден за радување меѓу сите денови – тоа е денот на Христовото воскресение, ако има празник над сите празнувања, тоа е празникот над празниците – Велигден“, стои во посланието.

Во денот, се вели во посланието, во кој човечкиот род премина од ропството на гревот во слободата на љубовта, во тој ден Богочовекот нè избави од смртта и ни дарува живот вечен.

„Годинава нашата радост е двојна: Во ова 2016 лето Господово, одбележуваме 1.100 години од блаженото упокојување на нашиот покровител и првоерарх на древната Охридски престол – свети Климент Охридски. Единаесет столетија тој молитвено се застапува за нас. Цели единаесет столетија ни ја сведочи незалезната светлина на светото Христово Евангелие, грижливо нè води и ни го осветлува патот кон царството на воскреснатиот спасител и Господ. И на овој голем ден, молитвено се обраќаме кон овој богоугодник од нашиот род – да испроси од човекољубивиот Бог разбирање и братска љубов меѓу нашиот православен народ. Нема поблагопријатно време и поблагословен ден од Велигден, па од името на нашата духовна мајка – Македонската православна црква, повикуваме на единство меѓу нашиот народ, трудејќи се да го запазиме единството на духот преку врските на мирот. Здобивајќи се со тој дар, ќе можеме мудро и незлобно да одговориме на сите предизвици што катадневно се испречуваат пред нас и да го почитуваме достоинството на другите, да се грижиме за доброто на секого и на сите околу нас“, вели г.г. Стефан во посланието.


Државниот врв денеска на традиционален божиќен ручек кај г.г. Стефан


Скопје, 9 јануари, 2016 - 9:59 (META) 

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ – ОА), г.г. Стефан, по повод празнувањето на архиѓаконот и првомаченик Свети Стефан и трет ден Божиќ, денеска ќе приреди традиционален божиќен ручек за државниот врв.

Како што е најавено, на божиќниот ручек ќе присуствуваат претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, и премиерот Никола Груевски.


Г.Г.Стефан: Единството треба да биде нашата најголема сила


Штип, 10 мај, 2015 - 14:41 (META) 

Да се помолиме за душите на загинатите и за здравје на повредените, побара поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан, во говорот по осветувањето на црква во Штип. При тоа, поглаварот се осврна на актуелната состојба и последните настани од Куманово.

– Вчерашните случувања во Куманово, потврдија дека кога ќе заборавиме на обврските кон народот и кога партиските и личните интереси ни се поважни, поинаку и не може да биде. Време е конечно да сфатиме дека единството треба да биде нашата најголема сила и гаранција за нашето опстојување. Господ нека ни помага да го разбереме тоа, но што поскоро! Во овој миг, да си спомнеме и да се помолиме за здравје на повредените и за душите на загинатите полицајци. Господ да им дарува царство небеско – рече г.г. Стефан.

Поглаварот на МПЦ-ОА рече дека се променивме на подобро со изградбата на верските храмови, но ни требаат уште промени во меѓусебните односи и почитувањето едни кон други.

– Нашето богољубие најдобро ќе го потврдиме со нашето човекољубие. Не можеме да го сакаме Бога, кого не го гледаме, а го мразиме братот што го гледаме, предупредува светиот апостол Јован. Народот рекол „Кога двајца се караат, третиот користи“, односно кога двајца се караат, третиот по двјацата ќе удри – рече поглаварот на МПЦ-ОА во Штип.


Душан Чимев од Виница го фати светиот крст во Скопје


Скопје, 19 јануари, 2015 - 12:52 (META) 

Дваесет и двегодишниот Душан Чимев од Виница го фати светиот крст во Скопе, кој од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли поглаварот на Македонската православа црква-Охридска архиепископија, г.г. Стефан.

– Нека е за многу години. Господ на сите да дава среќа, здравје, љубов и вера – рече Чимев, кој од Македонската православна црква доби Свето писмо, златно крвче и икона со ликот на Исус Христос.

Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан пред фрлањето на крстот рече дека „овој богојавленски чин нè потсетува на настанот во јорданските води, каде Господ Исус Христос се крстил, но и на дадената можност преку крштевањето повторно да се родиме и да бидеме со Бога“. Тој церемонијата ја заврши со зборовите „Бог се јави“.

Следната година, кума ќе биде Елена Илиоска со семејството.

Церемонијата почна со богојавленската литургија во 9 часот во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје. Потоа поглаварот на МПЦ со свештенослужителите се упати кон мостот на Вардар каде, пред да го фрли крстот, ги освети водите на реката.