Нобеловата награда за книжевност годинава нема да биде доделена


Стокхолм, 4 мај, 2018 - 10:20 (META) 

Шведската академија годинава нема да ја додели Нобеловата награда за книжевност, соопштија од Нобеловата фондација.

Работата на Шведската академија е во криза поради начинот на кој го решила случајот против сопругот на една од членките, која во меѓувреме дала отказ, по што истото го направиле и првиот човек на Академијата и уште четири членови.

Жан-Клод Арно, сопругот на поетот Катарина Фростенсон, е обвинет за сексуалено вознемирување на 18 жени.

Поради истрагите за обвинувањата и неможноста да се справи со овој случај, Академијата донела одлука да го одложи доделувањето на оваа награда.Од Академијата соопштија дека годинешниот добитник ќе биде прогласен заедно со добитникот за 2019 година.

Ова е најголем скандал кој ја погоди Нобеловата фондација од кога наградата е востановена од 1901 година.

Освен во периодот од шест години за време на светските војни, само во 1935 година се случило наградата да не биде доделена бидејќи немало соодветен кандидат кој ги задоволувал критериумите.


Бујар Османи во Берлин ќе бара германска поддршка за планот „3-6-9“


Скопје, 15 август, 2017 - 17:12 (META) 

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска патува во Берлин, на работна посета.

Тој утре треба да се сретне со Михаел Рот, државен министер за Европа во германското министерство за надворешни работи и со Андреас Гис, директор за развојна соработка, во министерството за економска и развојна соработка на Германија.

Во фокусот на разговорите ќе бидат реформите поврзани со процесот на европска интеграција на Македонија, особено динамиката на реализацијата на мерките од планот „3-6-9“, како и можностите за германската поддршка за нивното спроведување. На средбите ќе се разговара и за Берлинскиот процес, соопшти македонскиот Секретаријат за европски прашања.

Во рамките на посетата на Берлин, Османи ќе се сретне и со д-р Кристоф Бејер, потпретседател на Управниот одбор на ГИЗ како и со претставници на Фондацијата Конрад Аденауер и Фондацијата Фридрих Еберт.


Полицијата го проверува работењето на фондацијата на сопругата на Томислав Николиќ


Белград, 7 април, 2017 - 12:04 (META) 

Инспектори на Министерството за внатрешни работи за економски криминал од минатата недела го проверуваат работењето на фондацијата на Драгица Николиќ, сопругата на актуелниот претседател на Србија, Томислав Николиќ, поради сомневање дека наместо на градилишта, половина милион евра завршиле во нечии џебови.

Според пишувањата на белградскиот весник „Блиц“, проверката следува по пријавата на еден изведувач дека му е побарано да врати во готовина дел од парите што му биле уплаќани на сметка за адаптација на еден објект.

Полицијата сега ги собира сите податоци за донациите, начинот на трошење пари, како и за склучувањето договори за изградба на објекти и за купување опрема со средствата на фондацијата, која го носи името на сè уште актуелната прва дама на Србија.

Како што наведува весникот, се работи за голема сума пари затоа што само за неколку години се собрале 10 милиони евра, а постои сомневање дека „по принципот поврзани лица, еден дел од парите завршувал во џебовите на блиските луѓе од фондацијата на семејството Николиќ“.


Претседателот Иванов ќе учествува на 19. Евроазиски економски самит во Истанбул


Истанбул, 5 април, 2016 - 17:08 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов ќе учествува на 19. Евроазиски економски самит на Фондацијата „Мармара“ во Истанбул, на 6 и на 7 април 2016 година.

Иванов ќе се обрати на свеченото отворање, а ќе има и свое обраќање на претседателската сесија.

Во делегацијата предводена од македонскиот претседател, за време на работната посета на Турција, е и министерот без ресор задолжен за привлекување странски инвестиции, Џери Наумоф.

Ова е шесто учество на претседателот Иванов на Евроазискиот економски форум, кој се организира еднаш годишно од 1998 година.

Годинава е најавено присуство на актуелни и на поранешни државници, претседатели, премиери, министри, истакнати личности од општествениот и од политичкиот живот, невладиниот сектор и од бизнис-заедниците од околу 40 држави.

Организатор е Фондацијата „Мармара“, група за економски и за општествени истражувања, која има цел да ги унапреди односите меѓу ЕУ и земјите од Централна Азија и од Блискиот Исток.

 


Фондација „Бертелсман“: Македонија е дефектна демократија


Скопје, 29 февруари, 2016 - 12:21 (META) 

Македонија бележи понатамошен пад според индексот на трансформација, кој го објавува угледната германска фондација „Бертелсман“ на период од две години. Во однос на последниот извештај објавен во 2014 година, Македонија најмногу назадувала во политичките критериуми, поточно во делот на владеењето на правото и стабилноста и демократските институции. Кај економските параметри нема поголемо назадување, но се констатира статус кво, а позитивно е оценет единствено економскиот пораст, пренесе „Дојче веле“.

Земјата и понатаму се води како „дефектна демократија“ заедно со Црна Гора, Србија, Унгарија, БИХ, Албанија и со Косово, а во регионалниот извештај Македонија се истакнува како еден од примерите за назадување.

Владејачките партии во Унгарија – Фидес и во Македонија – ВМРО-ДПМНЕ, според регионалниот извештај, „доминираат со парламентите и го прошириле своето влијание врз судството, медиумите и другите институции“, а „тоа го прават преку користење на техниките на популистичка мобилизација“.

Извештајот за Македонија е правен за периодот 2014-2015 година и во него не се опфатени дел од случувањата од крајот на минатата и од почетокот на оваа година на политичката сцена.

 


Граѓанскиот сектор бара поголема транспарентност во јавните набавки


Штип, 20 ноември, 2014 - 20:11 (META) 

Општина Штип не успеала да реализира ниту половина од планираните јавни набавки, а најниската цена како главен критериум за доделување договори, се јавува како проблем што ја усложнува реализацијата на набавката, се дел од забелешките од набљудувањето на јавни набавки што го спроведе невладината организација „Фондација за развој на локалната заедница“ од Штип.

Според резултатите од надгледувањето, фирмите кои учествувале на огласите за јавни набавки на Општина Штип, се соочиле со високи износи на банкарската гаранција или, пак, со неусогласени техничи спецификации во однос на реалните. Дел од постапките доцнеле во однос на временската рамка, проектирана во годишниот план за јавни набавки.

– Фондацијата за развој на локалната заедница, препорачува Општината да ги објавува сите информации за јавните набавки и финансиските текови, но, исто така, треба и повеќе да го почитува планот за јавни набавки – вели Зоран Јованов од Фондацијата.

Според истражувањето, недостаток е и тоа што постои проблем со достапноста на финансиските документи за учество во постапките за јавни набавки и тоа што граѓаните немаат можност на поедноставен и потранспарентен начин да се информираат за финансиското работење на Општината.

Истражувањето е реализирано во рамките на проектот „Граѓанска мрежа на интереси во јавната администрација“.

В.К.


Одбележување на 10-годишниот јубилеј на „Форум на словенски култури“


Скопје, 7 ноември, 2014 - 9:44 (META) 

Република Македонија денеска ќе биде домаќин на одбележувањето на 10-годишниот јубилеј од постоењето на меѓународната фондација „Форум на словенски култури“. Во рамките на одбележувањето, во Македонскиот народен театар ќе бидат реализирани повеќе значајни активности и првпат ќе биде доделена и нововостановената награда ЖИВА на фондацијата за најдобра музејска институција.

Во рамки на одбележувањето, ќе се одржи и традиционалниот трет музејски семинар, насловен „Театарската музеологија во 21 век“, на кој присутните гости ќе ги поздрави министерката за култура и претседателка на управниот одбор на фондацијата, Елизабета Канческа-Милевска. На семинарот посветен на музејската дејност, ќе бидат разменети мислења и ставови на театролозите, музеолозите и на културолозите од земјите-членки на „Форум на словенски култури“; претставниците на националните музеи во Република Македонија и членови на Македонскиот национален комитет на ИКОМ.

Во рамките на одбележувањето на јубилејот, во 19 часот ќе биде отворена изложбата „100 години театар во Скопје“ на Музејот на театарски уметности на Србија од Белград, по што ќе следува и концерт на музички ансамбли од регионот, кои ќе го презентираат нематеријалното културно наследство на земјите-членки на „Форум на словенски култури“.