„Метаморфозис“ и „Мајкрософт“ нудат можности за донации на софтвер за граѓанските организации


Скопје, 15 мај, 2017 - 12:44 (META) 

Во Конгресниот центар на Скопски саем утре ќе се одржи „Ден на Мајкрософт“, посветен на граѓанскиот сектор, на тема „Технологијата во облак (cloud) го помага општеството“.

„Денот на Мајкрософт“ посветен на НВО-секторот, организиран од Фондацијата „Метаморфозис“ со поддршка на „Мајкрософт“, ќе им овозможи на претставниците на граѓанскиот сектор да научат повеќе за можностите да добијат софтверски донации и донација во вредност од 5.000 долари на „Microsoft Azure“ од програмата на „Мајкрософт“ за поддршка на граѓанскиот сектор, кој во Македонија и на Балканот се спроведува од страна на Фондацијата „Метаморфозис“, преку платформата „Теchsoup Balkans“.

Настанот ќе го отворат генералниот менаџер на „Мајкрософт Македонија“, Љупчо Георгиев, и Бардил Јашари, извршен директор на Фондацијата „Метаморфозис“.


СЕММ: Медиумите што не го пренеле демантот на „Метаморфозис“, ги прекршиле Кодексот и Уставот


Скопје, 7 април, 2017 - 15:46 (META) 

„Курир“, „Лидер“, „Македонија 24“, „Нетпрес“, „Пулс 24“, „Република“ и телевизиите „Канал 5“, „Сител“ и „Нова“, не објавувајќи го испратениот демант од Фондацијата „Метаморфозис“, го прекршиле Кодексот на новинарите на Македонија, односно неговиот член 3, но и членот 16 на Уставот на Република Македонија, заклучи Советот за етика во медиумите на Македонија.

Жалбата е за текстови и за телевизиски прилози од прес-конференција на неформалната иницијатива СОС на 4 февруари годинава, на која се изнесени невистини и сериозни обвинувања. Демантите што „Метаморфозис“ ги испрати до сите овие медиуми, содржеа аргументација за невистинитоста на изнесените обвинувања од историчарот Никола Србов и од новинарите Цветин Чилиманов од МИА и Ненад Мирчевски од „Република“, но тие не се објавени на овие медиуми.

Со недавањето можност на „Метаморфозис“ да ја искаже својата одбрана, односно со необјавувањето на демантот испратен на 6 февруари годинава, деветте медиуми направиле прекршок, проценил Советот за етика во медиумите на Македонија. Прекршен е членот 3 од Кодексот на новинарите на Македонија, во кој се вели дека новинарот треба да настојува да биде обезбедено објавување на исправка, деманти и одговор во случај кога ќе биде утврдена неточност на информацијата. Истовремено, како што констатира СЕММ, прекршен е и членот 16 од Уставот на Република Македонија, поточно ставовите 4 и 5, во кои јасно се вели дека правото на одговор и правото на исправка во средствата за јавно информирање се загарантирани.

Советот нагласува дека решавајќи по жалбата од „Метаморфозис“, доставена до него на 10 февруари, не решавале за тоа дали има прекршувања во објавените текстови и во телевизиски прилози, односно не е надлежен да ги утврдува фактите, туку само решавал за почитувањето на етичките и на професионалните новинарски стандарди при создавањето на производот.

Медиумите се должни да ја објават одлуката на СЕММ во рок од три дена според правилникот за работа на Комисијата за жалби при Советот, а доколку тоа не се случи, тогаш Комисијата ќе преземе дополнителни мерки.


„Метаморфозис“: Не организираме обуки за протести, Маневски грубо манипулира


Скопје, 22 март, 2017 - 10:58 (META) 

Тврдењата објавени на 21 март 2017 година од страна на медиумите „Дневник“, телевизија „Нова“ и „Вечер“, припишани на Михајло Маневски, за каква било поврзаност на Фондацијата „Метаморфозис“ со насилство, претставуваат груба манипулација и искривување на вистината, се вели во демантот на „Метаморфозис“.

„Фондацијата „Метаморфозис“ преку своите обуки ги гради капацитетите на невладините организации за користење на новите технологии за да бидат поефикасни во остварувањето на нивните мисии и во нивните напори за зајакнување на демократијата, владеењето на правото, човековите права, борбата против корупција и заштитата на животната средина. „Метаморфозис“ не организира обуки за протести, туку работи во согласност со својата мисија, придонесувајќи за развој на демократијата и за подобрување на квалитетот на живеење преку иновативна примена и ширење на знаењето. Фондацијата секогаш работи во согласност со законите на Република Македонија“, се вели во демантот на „Метаморфозис“.

Поранешниот министер за правда, Михајло Маневски, вчера изјави дека фондацијата „Метморфозис“ организирала обуки за протестите на „Шарена револуција“, како и за студентските протести и протестите за спас на ГТЦ.

Маневски е последниот министер за правосудство и управа на Социјалистичка Република Македонија. Функцијата ја извршува од 1986 до 1991 година.

По победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите во 2006 година, Маневски е избран за министер за правда во владата на Никола Груевски. Во 2008 година е реизбран на истата функција, на која останува до 2011 година.


Фондација „Метаморфозис“: Тврдењата на СОС се тешки лаги и клевети


Скопје, 6 февруари, 2017 - 12:18 (META) 

На тврдењата и оцрнувањата на голем број невладини организации што во саботата ги изнесоа Никола Србов, Цветин Чилиманов и Ненад Мирчевски, претставувајќи се како иницијатива „Стоп операција Сорос“, реагира и Фондацијата „Метаморфозис“. Во демантот се вели дека спротивно на принципите на дејствување на невладиниот сектор како непартиски коректив на која било власт, групата од тројца граѓани претставувана како невладина организација или невладина иницијатива под името „Стоп операција Сорос“ дрско одработува за интересите на една политичка партија, односно е вклучена во нејзината јавно објавена агенда за пресметка со независниот и прогресивниот дел од граѓанскиот сектор.

„Фондацијата „Метаморфозис“ најостро ги осудува и ги квалификува како тешка лага и клевета и во целост ги демантира изјавите на претставниците на групата од три граѓани наречена „Стоп операција Сорос“ (СОС), искажани на прес-конференцијата на 4 февруари 2017 година. На прес-конференцијата беа изнесени лаги за „Метаморфозис“, вклучително и неточни обвинувања дека на сметки на фондацијата легнувале „милионски суми“ кои, наводно, биле користени за партиски активности и за цели на СДСМ“, се вели во демантот испратен до медиумите, во кој се вели дека средствата на „Метаморфозис“ никогаш не биле и нема да бидат користени за активности на која било политичка партија.

Според Фондацијата, станува збор за обид да се дефокусира јавноста од вистинските проблеми, но истовремено да се извалка репутацијата на „Метаморфозис“ и на сите здруженија што не се под контрола на ВМРО-ДПМНЕ. Притоа потсетуваат на биографијата на еден од тројцата од „Стоп операција Сорос“.

„Напротив, спротивно на принципите на дејствување на невладиниот сектор како непартиски коректив на која било власт, групата од тројца граѓани претставувана како невладина организација или невладина иницијатива под името „Стоп операција Сорос“ ја одработува јавно објавената агенда на една политичка партија за пресметка со независниот и прогресивниот дел од граѓанскиот сектор. Еден од гласноговорниците на таа група е вработен во државна новинска агенција, откако ја вршеше функцијата советник за односи со јавноста на претседателот на РМ, кој, пак, на таа функција дојде како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ“, се вели во демантот.

Фондацијата „Метаморфозис“ посочува дека постои од 2004 година како независен непартиски субјект и оттогаш постојано работи на градење информатичко општество и зајакнување на позицијата на граѓаните во општеството без оглед кои партии се на власт.

„Ниту фондацијата „Метаморфозис“, ниту кој било од донаторите со кои соработуваме, не финансираат ниту спроведуваат проекти базирани на партиски или идеолошки ориентации. Сите наши активности и финансиски извештаи се достапни за јавноста“, стои во дописот, со кој се бара јавно извинување.

„Најостро ја отфрламе и квалификацијата дека сме организација што работи по нечија наредба. Поради изнесените груби лаги, клевети и обид за уривање на угледот на „Метаморфозис“ и на нејзините вработени,  од претставниците на групата СОС бараме јавно извинување. Во спротивно ќе поднесеме тужба за навреда и за клевета. Од медиумите што ги пренесоа клеветите бараме објавување на овој демант на исто место и со исто времетраење како и изнесените дезинформации. Тие медиуми што нема да ја исполнат оваа уставна и законска обврска, ќе ги сметаме за соучесници во кампањата против невладиниот сектор и ќе бидат опфатени со тужби“, порачува фондацијата „Метаморфозис“.

Серија деманти и најави за тужби испратија и многу други невладини и граѓански организации, кои побараа извинувања за лагите и за клеветите на СОС.


Брзината на социјалните мрежи е предност и мана во известувањето, тврдат новинари од САД


Скопје, 18 октомври, 2016 - 17:33 (META) 

Популистичките мерки објавени кратко и јасно на социјалните мрежи се ефективни, а тоа го користат политичарите, велат американските новинари Џон Кокран и Барбара Кокран, на јавната дискусија „Можат ли социјалните медиуми да влијаат врз изборите во САД?“, организирана од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

– Секој новинар во денешно време мора да биде активен на социјалните мрежи. Недостаток е тоа што секој со „Твитер“ и со „Фејсбук“ кој што е влијателен и има голем број на следбеници може да стане објавувач. Добро е што луѓето можат да одберат кого да следат и кому да веруваат, но ова на некој начин е и опасно затоа што луѓето стануваат еднострано информирани – вели Барбара Кокран, која е професор на Факултетот за новинарство во Мисури.

Таа додава дека републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, има поголема корист од социјалните мрежи затоа што е спонтан и објавува сам, додека демократската кандидатка Хилари Клинтон е внимателна и објавите ги смислува нејзиниот тим.

– Трамп е силен на социјалните мрежи, си изгради слика за себе и без политичко искуство освои номинација за претседателските избори. Тој твита сам, а тоа многу му помага во кампањата. Луѓето го сакаат тоа. Хилари, од друга страна, е многу внимателна и на социјалните мрежи е обратно од спонтана. Нејзините твитови се добро осмислени од нејзиниот тим, а тоа му оди во прилог на Трамп – вели Барбара Кокран.

Брзината при објавувањето е и мана кај социјалните медиуми затоа што новинарите не секогаш се сигурни во она што го објавуваат, вели Џон Кокран, пензиониран телевизиски новинар.

– Социјалните медиуми не го уништуваат новинарството со сензационализмот, туку со информирањето за кое новинарите не секогаш се сигурни дека е точно. Но, никогаш не смеете да грешите. Најлошо е да објавите приказна која мислите дека е точна, а не сте доволно сигурни. Мора да бидете сигурни дека она што го објавувате е точно. Објавете први, но прво објавете точно (Get it first, but first get it right) – вели тој.


„Слобода наместо страв“: Герила-акција против масовното прислушување


Скопје, 14 октомври, 2016 - 15:41 (META) 

Со герила-акција за подигнување на јавната свест против масовното прислушување, Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ се вклучи во акциите на меѓународното движење „Слобода наместо страв“ (Freedom not fear).

Како дел од акцијата, комби со голема сателитска антена, кое ги симболизираше т.н. „странски служби“ и на кое пишуваше „Слобода наместо страв“, ги посети Специјалното јавно обвинителство, Македонската радио-телевизија, СДСМ и зградата во која се сместени ДИК и неколку министерства.

nalepnici za telefon sloboda namesto strav 2

На минувачите им се делеа налепници за мобилен „Уредот се прислушува“

Активистите на минувачите им делеа летоци на кои пишуваше „Масовно прислушување – Дирекција за безбедност и контраразузнавање. Овозможено од македонските телеком-оператори“ и налепници за мобилни телефони на кои пишување „Уредот се прислушува“ и „Шпиониран уред“.

Меѓународното движење „Слобода наместо страв“ се залага за три основни принципи:
• Слобода на говор во дигиталниот свет и нецензуриран интернет;
• Приватност во општество базирано на знаење, наместо прислушување;
• Слободно живеење, наместо во страв.

Меѓународните денови за акција оваа година се одржуваат од 14 до 17 октомври.

Македонија во „Слобода наместо страв“ учествува од 2008 година.

Повеќе информации за движењето на светско ниво се достапни на www.freedomnotfear.org.


Институциите затворени, а граѓаните отсечени од носењето одлуки


Скопје, 13 октомври, 2016 - 16:05 (META) 

Има многу инструменти и механизми со кои граѓаните и граѓанските организации можат да учествуваат и преку кои можат да придонесат во доброто владеење, но не ги користат затоа што не знаат дека постојат, а и не им се дава доволно време да ги искористат. Ова е заклучокот од дискусијата и од работилницата за состојбата со доброто владеење и препораките за нејзино подобрување, организирани од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

Во рамките на дискусијата, повеќе претставници од граѓанскиот сектор од Македонија ги претставуваа состојбите со доброто владеење во земјава, а потоа ги анализираа начините на подобрување на ситуацијата со претставници на невладини организации од Босна и Херцеговина, Србија и од Чешка.

Бардил Јашари, директор на Фондацијата „Метаморфозис“, вели дека овој проект ќе придонесе преку новите технологии, зборот на граѓаните да биде посилен, потранспарентен, а државните институции да бидат поотчетни за да се зајакне демократијата.

– Граѓаните се отсечени од процесот на донесување одлуки. Невладините организации треба да ги поттикнат граѓаните да ги користат инструментите и алатките, но треба да има и добра волја од страна на државните институции. Во Македонија има тенденција за намалување на довербата на граѓаните кон институциите, но, сепак, имаме причини да бидеме оптимисти затоа што државите вклучени во овој проект имаат европска перспектива – вели Јашари, кој додаде дека македонските државни институции во моментов се многу затворени.

action see vishegrad 3

Ако немаме добро владеење, тогаш нема да имаме задоволни граѓани, вели Гордана Димитровска од Министерството за информатичко општество и администрација.

– Реформата на јавна администрација треба да ги даде основите за да може ги пресретне предизвиците на доброто владеење. Не можеме да зборуваме за одговорност ако немаме владеење на правото. За пофалба е што имаме масовно вклучување на граѓанските организации во третиот Национален акциски план за отворено владино партнерство. Повеќе од 490 организации се вклучија, а имавме повеќе од 100 мерки кои ги имплементиравме – вели Димитровска, која пред почетокот на настанот одби да даде изјава за медиуми, при што новинарите ја обвинија дека присуствува на настан поврзан со транспарентност, а таа не е транспарентна.

Овој настан е дел од проектот „ACTION Visegrad SEE“, чија цел е промоција на динамично граѓанско општество, кое ефикасно ги мобилизира граѓаните за нивно активно ангажирање за прашања поврзани со доброто владеење и кое влијае на политиките и на процесот на донесување одлуки, како на национално, така и на регионално ниво во Западниот Балкан.


„Метаморфозис“ организира отворени денови за сите граѓански организации


Скопје, 20 февруари, 2015 - 17:03 (META) 

Фонадацијата и интернет и општество „Метаморфозис“ организира отворени денови за сите граѓански организации кои се заинтересирани да добијат повеќе информации или поддршка при аплицирање за донација на платформата „Техсуп Балканс“ (Techsoup Balkans). Во нашите канцеларии можeтe да се обратите секој втор петок од 14 до 16 часот со претходна најава за присуство на следниот е-мејл: donacii@metamorphosis.org.mk.

Тимот на „Метаморфозис“ ќе Ви помогне да ги идентификувате потребите на Вашата организација и да го изберете и примените соодветниот софтверски пакет во Вашата организација.

Фондацијата „Метаморфозис“ е партнерска организација за Република Македонија на програмата за софтверски донации „Техсуп Балканс“.

На оваа програма за донации „Техсуп Балканс“, се понудени широк опсег софтверски производи за непрофитни организации и јавни библиотеки кои можете да ги добиете со само плаќање на административна такса. За набавка на софтверски решенија преку оваа платформа како и за да добивате донации, најпрвин мора да се регистрирате преку следниов линк.

Оваа донација е достапна за непрофитни организации со статус Здружение на граѓани или фондација запишани во Регистарот на здруженија и сојузи.

Откако ќе ја завршите регистрацијата (која е индивидуална), Ве молиме пополнете ја и регистрацијата за Вашата непрофитна организација или јавна библиотека на следниот линк.