Еко герила: „Југохром“ ќе се рестартира без филтри, ни се закануваат за да молчиме


Тетово, 2 јули, 2018 - 14:07 (META) 

Движењето Еко герила денеска алармираше дека во изминатите денови различни поединци им испраќаат пораки, заедно со финансиски понуди, за да го замолчат движењето да не реагира на новиот обид да се рестатира металуршкиот комбинат „Југохром“ без соодветни филтри.

„За ова е известена полицијата и денес баравме директна средба со премиерот Зоран Заев за да го информираме за овие закани и уцени. Исто така, информацијата ќе ја споделиме и со амбасадите и организациите кои не поддржаа во нашата мисија за почиста животна средина, како и институциите на Европската Унија во Брисел, кои на нашата држава и поставија услови за започнување на преговорите: правната реформа, борбата против корупцијата и организираниот криминал и функционирањето на владеењето на правото“, велат од Еко герила.

Од движењето велат дека обидите да се рестартира комбинатот додека во него уште се одвива монтирањето на филтрите се неприфатливи.

„Сакаме да се потсетиме дека имавме уште поголеми предизвици со претходната влада, и не се повлековме, а камоли сега. Валканите игри со мафијашки тенденции, не само што нема да нè спречат, туку напротив, само нè мотивираат да не се откажуваме од нашата мисија. Граѓанската реакција ќе биде многу остра за секоја уцена од Југохром или од одредени кругови во Владата“, соопштуваат од движењето.

Велат дека според официјалните мерења на Министерството за животна средина комбинатот предизвикува 60% од вкупното загадување во Тетово и околината.

„Југохром треба да го плати скапо труењето на тетовчаните, бидејќи бројот на болни деца беше двојно повисок додека работеше оваа фабрика. Во 2015 година, кога работел „Југохром“, овој број изнесувал 31.446 случаеви, додека во 2017 година кога не работел овој број се намалил на 18.578 случаеви“, велат еко-активистите.


Анѓушев: Владата ќе направи напори за помош на „Југохром“ за поставување на филтрите


Скопје, 22 мај, 2018 - 13:36 (META) 

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, како што известија од неговиот кабинет, на денешната средба со менаџментот и синдикатот на „Југохром Алзар“ и на Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство (СИЕР) порачал дека комбинатот не може да почне со работа сè додека не се постават филтрите за отпрашување, а Владата е подготвена да помогне тоа да се реализира.

„Вицепремиерот истакна дека во интерес на граѓаните на Полошкиот регион, но и за економијата  е овој комбинат да функционира, а притоа да ги исполни сите еколошки стандарди. Тој потенцираше дека изградбата на систем за отпрашување е предуслов за рестартирање на комбинатот, за повисоко ниво на заштита на животната средина и заштита на здравјето на граѓаните кои живеат во околината“, се вели во соопштението.

На состанокот менаџментот порачал дека, поради финансиски проблеми на сопственикот, процесот на изградба на системот за отпрашување се одвива забавено и побарале поддршка од Владата.

Анѓушев порачал дека преку инструменти на Македонската банка за поддршка на развојот, Владата и ќе направи напори да се обезбеди заем со кој би се завршило поставувањето на филтрите, по што комбинатот одново би почнал со работа.

Во октомври 2017 година, Владата, синдикатот и менаџментот на „Југохром“ потпишаа меморандум со кој комбинатот ќе добие интегрирана А– еколошка дозвола со која ќе се овозможи рестартирање на печките 7 и 8.


Кривична против ЕЛЕМ и директори во РЕК Битола за загадување на животната средина


Битола, 13 февруари, 2018 - 13:17 (META) 

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) и против поранешни и актеуелни директори и раководители во РЕК Битола поради загадување на животната средина и природата.

Како што соопштија денеска од МВР, кривични пријави се поднесени против И.К. (63) од Гостивар, поранешен директор на подружница РЕК Битола, Ј.К. (67) од Битола, директор на подружница РЕК Битола, О.З. (54) од Битола, директор во РЕК Битола, З.М. (44) од Битола, раководител во подружница РЕК Битола и против С.А. (63) од Битола, раководител во подружница РЕК Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „соизвршителство“ во врска со „загадување на животната средина и природата“.

Кривична пријава е поднесена и против АД Електрани на Македонија – Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“.

„Имено, по претходна пријава до СВР Битола и до ОЈО Битола, во тесна координација и дадени насоки за постапување од Јавното обвинителство направени се низа проверки при што е констатирано дека пријавените физички лица, со непридржување кон прописите за заштита и унапредување на животната средина, пропуштиле да ги реконструираат постоечките или да постават нови филтри за прашина. Дозволиле преку работата на пријавеното правно лице да се пропуштаат штетни честички количински повеќе од 50 милиграми на метар кубен“, стои во соопштението на МВР.

Осомничените физички лица, се додава во соопштението, дозволиле да се врши отпепелување на одлагалиштето, каде што често се создавале воздушни вртлози од пепел и земја.

„На тој начин предизвикале пораст на статистичкиот показател на загаденост на воздухот во град Битола, што претставува опасност по здравјето на луѓето“, стои во соопштението.


ЕЛЕМ ќе ги реконструира филтрите на РЕК Битола за да се намали загадувањето


Скопје, 24 јануари, 2018 - 14:20 (META) 

ЕЛЕМ годинава ќе изврши реконструкција на електростатските филтри на РЕК Битола, за да се намали емисијата на парашина, а со тоа и загадувањето на околината, информираа од Владата.

– Сметаме дека сумата која е издвоена е крајно сериозна и ќе придонесе кон подобрување на состојбите со аерозагадувањето во Битола и околината –  изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

ЕЛЕМ во својата годишна инвестициска програма предвидува 20 милиони евра за еколошки проекти со кои ќе придонесе во заштитата на животната средина.


РЕК Битола: Ако има ветер, нема како да се спречи разнесувањето на пепелта


Битола, 23 април, 2017 - 11:49 (META) 

Пепелта што излегува од РЕК Битола и која претставува голем еколошки проблем за битолчани, и во следните девет години како и досега ќе се истура во т.н касети, кои потоа сe затрупуваат со земја.

Според директорот за развој на инвестиции во РЕК Битола, Тони Паспаловски, најголем проблем е кога во моментот на истурање на пепелта во касети, ќе дувне ветер и тој ја разнесува во околината.

„Пепелта по ленти оди на одлагачи кои ја истураат во касети. И при ставање во земја, посебно при јужен ветер, се појавува прашина од пепел. Има подготвено ревидиран проект за одлагање на пепелта до 2025 година и треба да се направат нови касети“, додаде Паспаловски.

На местата каде што пепелта е затрупана со земја, Паспаловски вели дека секоја година се садат багремови дрвја.

Како дополнителни еколошки мерки се најавени реконструкција на филтрите и намалување на загадување преку процесот на десулфуризација.


Амети: „Југохром“ да постави филтри за вработените да се вратат на работа


Скопје, 24 ноември, 2016 - 16:34 (META) 

Министерот за животна средина, Башким Амети, го повика раководството на комбинатот „Југохром“ да го забрза процесот за поставување филтри за да се исполнат условите комбинатот повторно да почне со работа, како што побараа и вработените што денеска еден час ја блокираа крстосницата кај Судска палата.

Амети побара од раководството да најде решение за вработените додека не се постават филтрите на комбинатот.

– Раководството на комбинатот мора најинтензивно и најбрзо да работи на поставување на филтрите за да може комбинатот да работи и вработените да се вратат на своите работни места. Го охрабрувам раководството на комбинатот да најде решение за барањето на вработените сè до поставувањето на филтрите – рече Амети на прес-конференција.

Министерот за животна средина додаде дека одлуката за затворање на комбинатот била конкретна мерка за да се намали нивото на загадување на воздухот во Тетово, но дека, за жал, трпат вработените.


Синдикатот на „Југохром“ со едночасовна блокада побара да проработи комбинатот


Скопје, 24 ноември, 2016 - 13:36 (META) 

Вработените во комбинатот „Југохром“ денеска точно напладне излегоа на протест во Скопје и еден час ја блокираа крстосницата пред Судска палата. Тие бараат да се вратат на своите работните места.

Синдикатот на „Југохром“ бара да се тргне забраната за работа на фабриката затоа што, како што велат, возможно е поставувањето филтри во текот на работниот процес.

Во моментов, вработените од „Југохром“ се во Инспекторатот на Министерството за животна средина, каде што треба да достават протестно писмо. Тие бараат се повлече мерката за забрана за работа на комбинатот, од каде егзистенција обезбедуваат неколку илјади жители на Јегуновце и на регионот.

„Југохром“ по барање на Државниот инспекторат за животна средина не работи од почетокот на месецот, кога беа исклучени печките, бидејќи сè уште не се поставени филтрите за отпрашување.

Иако печките се исклучени, вработените велат дека мерните станици во Тетово бележат висока концентрација на штетни честички во воздухот.


СДСМ ја обвини власта за загадувањето и за затворањето на „Југохром“


Тетово, 5 ноември, 2016 - 16:32 (META) 

Државните институции се виновни што комбинатот „Југохром“ сè уште не поставил филтри на станиците, поради што беше принуден да ги исклучи печките, а со тоа и 720 вработени да останат на улица, обвинија денеска од СДСМ.

– Печките на „Југохром“ се исклучени, но со тоа власта, преправајќи се дека решава еден проблем, направи нов проблем. 720 вработени сега се во неизвесност за своите работни места и за својата плата, со која ги прехрануваат семејствата и не е познато кога и дали ќе се вратат на работа. Од комбинатот известија дека проблемот е предизвикан поради неажурноста на надлежните државни институции. Наместо да ги поставуваат филтрите за фабриката да работи согласно стандардите, тие повеќе од 20 месеци чекале да им биде дадено одобрение за градба. Со тоа, наместо да помогне, државата одмогнала проблемот да се реши – изјави Пеце Мирчевски, престедател на комисија за животна средина на СДСМ .

Мирчевски на прес-конферецијата, која ја одржа пред комбинатот „Југохром“, изјави дека Владата треба да даде одговор кој и зошто ја кочел постапката за давање дозвола за градба и веднаш да најде решение за работниците.


„Еко-герила“: Истекува рокот на „Југохром“ за филтри, комбинатот поминува неказнето


Тетово, 31 октомври, 2016 - 15:15 (META) 

Денеска истекува рокот што пред две години Владата на Република Македонија му го одреди на комбинатот „Југохром“ за да се прилагоди со еколошките стандарди и да набави филтри.
Од еколошкото движење „Еко-герила“ велат дека „Југохром“ ги злоупотребил сите досегашни рокови и дека за тоа проаѓа неказнето.

„Фактот што „Југохром“ ги злоупотреби сите досегашни рокови и проаѓа неказнето од Министерството за екологија и од Владата, фактот што Јавното обвинителството на Тетово не прифатило да процесира ниту една кривична тужба против овој загадувач, како и молчењето на многу институции за овој проблем, ни ја убива надежта дека проблемот со згадувањето со кој се соочуваат граѓаните на Тетово ќе се реши“, велат од „Еко-герила“.

Оттаму посочуваат дека комбинатот воопшто не набавил филтри и дека секој обид да му се продолжи рокот на „Југохром“ дава сериозни сомнежи за корупциска афера на двете владејачки партии.

„Ние бараме само и само да се почитува Уставот на РМ, што многу јасно го одредува основното право за чиста животна средина. Ниту една владина одлука не треба да биде над Уставот. Нулта толеранција, здравјето на граѓаните пред сè“, додаваат од еколошкото движење.

Од раководството на комбинатот, велат дека интензивно работат на прилагодување на еколошките стандарди, односно на изградба на систем за отпрашување. Според генералниот директор на „Југохром“, Васко Скендеровски, филтер станицата не се изградила во предвидениот рок, затоа што била сложена процедурата за добивање на дозволата за градба.

– Ние повторно побаравме од владата да ни го продолжи рокот за поставување на филтер станицата. Побаравме рок од 18 месеци и во меѓувреме, интензивно работиме на изградбата на филтер станицата – изјави Скендеровски.

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, пред две недели изјави дека ќе достави барање до Владата зимава да биде затворен  комбинатот „Југохром“ доколку не постави филтри. Таа рече дека ќе побара и да се запази социјалната димензија, односно граѓаните што работат во овој комбинат да имаат месечни примања додека комбинатот не работи и тие примања да ги обезбеди Владата.


Манчевски: Со парите за барокна Народна банка можеше да се рестартира РЕК Осломеј


Кичево, 10 февруари, 2016 - 14:58 (META) 

„Нови повеќе од 35 милиони евра ќе се потрошат за раскошна и луксузна зграда, овојпат за Народна банка, покрај веќе потрошените 630 милиони евра, народни пари на „Скопје 2014“, пари со коишто можеа да се отворат стотици илјади нови работни места. Бараме веднаш да запре изградбата на луксузната зграда за Народна банка“, изјави потпретседатлот на СДСМ, Дамјан Манчевски.

Според него, овие пари можат да се искористат за изградба на филтри на оџаците на РЕК Осломеј

– Оваа инвестиција ќе значи повторно рестартирање со целосен капацитет на РЕК Осломеј. Оваа инвестиција може да значи и нови работни места за сите граѓани на Кичево, но и заштита на животната средина – изјави Манчевски.

Според него, на овој начин ќе се зголеми и производството на електрична енергија и ќе се намали увозот на струја, којшто само на годишно ниво достигнува околу 300 милиони евра.

– Македонија години наназад увезува повеќе од 40 проценти од потребната електрична енергија и затоа мораме да инвестираме во овие капацитети кои веќе постојат, а кои пропаѓаат – изјави Манчевски.