„Исцелител“ повторно во Кина


Шангај, 18 јуни, 2018 - 14:36 (META) 

Филмот „Исцелител“ на младиот Ѓорче Ставрески ќе се прикажува на 21-то издание на Филмскиот фестивал во Шангај, Кина.

Ова ќе биде трето прикажување на „Исцелител“ на фестивал од А категорија, покрај прикажувањата на „Црни Ноќи“ во Талин, Естонија и на интернационалниот филмски фестивал во Гоа, Индија.

На фестивалот во Шангај, филмот ќе се прикаже во ревијалната програма Спектрум, која е дел од Интернационалната филмска панорама на фестивалот.

Оваа година на фестивалот во Шангај освен „Исцелител“ ќе се прикажува и уште еден македонски филм, „Година на мајмунот“ на режисерот Владимир Блажевски.

Фестивалот во Шангај е основан 1993 година и е еден од најголемите филмски настани во Азија. Тој е единствен фестивал во Кина кој е дел од престижната А категорија на фестивали акредитирани од светската организација ФАПФ.

„Исцелител“ ќе има три прикажувања на фестивалот – денеска, на 22 и на 24 јуни.

Изминатите денови „Исцелител“ ја доби наградата за филм од М.А.Н – Македонски алтернативни награди. Ова е трета домашна награда за филмот, кој досега освои и 9 меѓународни награди, од кои 5 за најдобар филм и учествуваше на вкупно 24 светски фестивали.

Во Македонија „Исцелител“ досега се прикажа во кината во Скопје, Битола, Штип, Кочани, Кичево, Куманово, Прилеп, Свети Николе, Велес, Богданци, Гевгелија и Гостивар, каде го гледаа приближно 14.000 гледачи. Филмот имаше и проекција под отворено небо во Градскиот парк во Скопје, на која имаше околу 8.000 гледачи.

Од денеска до задутре филмот ќе се прикажува во Центарот за култура во Неготино.


Филмот „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески награден на фестивалот во Санта Барбара


Санта Барбара, 10 февруари, 2018 - 19:43 (META) 

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески, ја освои наградата за најдобар филм во меѓународната селекција на фестивалот во Санта Барбара, Калифорнија, една од најзначајните смотри на независен авторски филм во САД.

Ова е трета фестивалска награда за „Исцелител“, по признанието од публиката во Солун, и онаа за најдобро сценарио на Фестивалот на медитерански филм во Брисел.


Вечерва е доделувањето на филмските награди „Златен глобус 2016“


Лос Анџелес, 10 јануари, 2016 - 18:13 (META) 

Ноќеска во Лос Анџелес ќе се одржи 73. доделување на филмските награди „Златен глобус“, на кои годинава домаќин ќе биде британскиот комичар Рики Џервејс.

Престижните филмски награди „Златен глобус“ ги доделува холивудското здружение на странски новинари.

Главен фаворит на годинешното доделување на наградите е лезбејската романса „Керол“, која е номирана во вкупно пет категории, меѓу кои за најдобра драма, најдобра главна женска улога и за најдобар режисер.

Покрај „Керол“, во конкуренција за „Златен глобус“ за најдобар филм се и психолошкиот трилер „Соба“, драмата за педофилијата во Католичката црква „Спотлајт“ и акциониот трилер „Лудиот Макс: Бесниот пат“.

Кај телевизиските серии, за најдобра серија ќе се борат „Империја“, „Игра на тронови“, „Господин робот“, „Наркос“ и „Аутлендер“.