Почина милијардерот Дејвид Рокфелер


Њујорк, 20 март, 2017 - 18:03 (META) 

Милијардерот, банкар и филантроп Дејвид Рокфелер почина на 101 година од животот, мирно во сон, во својот дом, соопшти неговото семејство.

Дејвид бил најмлад од шесте деца на Џон Д. Рокфелер и беше последниот жив претставник на својата генерација Рокфелер.

Тој беше на чело на едно од најмоќните семејства на светот, а по смртта на своите браќа и сестри станал „чувар“ на семејното богатството и управуваше со една од најголемите деловни, но и филантропски империи на планетата.

Неговото семејство соопшти дека Дејвид донирал повеќе од две милијарди долари на разни институции. Се оженил со Маргарет Меграт во 1940 година и зад себе оставил шест деца.


Почина Сем Сајмон, еден од авторите на „Симпсонови“


Лос Анџелес, 11 март, 2015 - 14:12 (META) 

Сем Сајмон, еден од авторите на „Симпсонови“ и поборник за правата на животните, почина на 59 години. Во 2011 година му беше дијагностициран рак на дебелото црево, во напредна фаза. 

Сајмон првин работеше како сценарист за „Такси“, „На здравје“ и за „Шоуто на Трејси Улман“, а потоа почна со работа на „Симпсонови“ во 1989 година, како еден од авторите.

Си замина од серијата по четвртата сезона, со договор што му гарантираше добивка од авторски права на серијата, која сè уште се емитува.

Тој ја основа фондацијата „Сем Сајмон“, која спасува кучиња од стационари и ги тренира да им помагаат на луѓе со хендикеп. Исто така, донираше пари на здруженијата „Милост за животните“, ПЕТА, „Си шепард“ и многу други, а, исто така, основа и банка за храна во Лос Анџелес.

Тој си дал завет дека своето богатство, проценето на 100 милиони долари, ќе го подели пред да почине. Парите ги дал во добротворни цели за да им помогне на бездомници и за да спаси животни кои во прибежишта ја чекаат смртта.