На Мундијалот во 2026 година ќе играат 48 репрезентации, одлучи ФИФА


Цирих, 10 јануари, 2017 - 12:20 (META) 

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска едногласно одлучи Светското фудбалско првенство да биде проширено и на него да учествуваат 48 репрезентации.

По Светските првенства во Русија во 2018 година и во Катар во 2022 година, на следниот Мундијал во 2026 година, чиј домаќин сè уште не одреден, ќе играат рекорден број репрезентации.

Според усвоениот формат, почетната фаза од Светското првенство ќе брои 16 групи со три репрезентации, а во елиминационата ќе играат 32 национални тимови, кои ќе бидат најдобри во групите. Со новиот формат ќе биде зголем бројот на натпревари на 80, наместо досегашните 64. Сепак, шампионскиот тим, како и досега, ќе треба да одигра седум натпревари за да стигне до титулата.

Турнирот ќе трае, како досега, 32 дена. Траењето на турнирот останува непроменето поради барањата на големите европски клубови, кои реагирале на реформите поради густиот распоред на клупски натпревари.

Инаку, станува збор за прво проширување на Светското првенство во фудбал по она во 1998 година, кога на Мундијалот во Франција настапија 32 репрезентации, колку што ќе играат и на СП во Русија во 2018 и во Катар во 2022 година.

Претходно, од 1954 до 1982 година, на светските првенства учествуваа 16 репрезентации, а од 1986 до 1994 година играа 24 национални селекции.


ФИФА ќе ги казни Косово и Хрватска


Женева, 18 октомври, 2016 - 14:25 (META) 

ФИФА поведе дисциплински постапки против Косово и Хрватска поради тоа што навивачите на двете репрезентации за време на квалификациските натпревари за Светското фудбалско првенство извикуваа антисрпски пароли.

Навивачите на своите јазици скандирале „Убиј го Србинот“ на натпреварот на кој Хрватска победила со 6:0.

Натпреварот се одиграл на 6 октомври во албанскиот град Скадар, затоа што фудбалските стадиони на Косово не се усогласени со правилата на ФИФА.

Фудбалската федерација не соопшти кога ќе ја донесе одлуката.

Хрватска поради однесувањето на навивачите е веќе казнета и првите два натпревари од квалификациите на домашен терен ги играше без публика.


ФИФА го отпушти генералниот секретар Жером Валке


Цирих, 13 јануари, 2016 - 14:42 (META) 

Светската фудбалската организација (ФИФА) го отпушти генералниот секретар Жером Валке, кој претходно беше суспендиран поради обвинувањата дека бил дел од шемата за профит од продажба на билети за Светското првенство, пренесува „Би-Би-Си“.

Педесет и петгодишниот Валке беше суспендиран од сите должности поврзани со фудбалот на 17 септември минатата година, откако беше обвинет за прекршување на повеќе начела од етичкиот кодекс на ФИФА.

Сега веќе поранешниот генерален секретар на ФИФА, кој беше именуван на функцијата во 2007 година, претходно ги отфрли сите обвинувања.

„Должноста генерален секретар ќе продолжи да ја извршува в.д. генералниот секретар Маркус Катнер“, стои во цитатот на „Би-Би-Си“, на дел од соопштението на ФИФА.

Етичкиот комитет на ФИФА на 7 јануари соопшти дека одлучил да отвори официјална постапка против Валке, откако го разгледал извештајот на своето истражно тело.


Замрзнати милиони швајцарски франци од сметките на ФИФА


Цирих, 17 декември, 2015 - 15:52 (META) 

Милиони швајцарски франци на банкарски сметки сопственост на Светската фудбалска организација (ФИФА) денеска биле замрзнати на барање на истражните органи на САД, соопшти швајцарското министерство за правда.

Како што пренесува „Би-Би-Си“, американските власти, кои ја водат истрагата за корупцскиот скандал во ФИФА, во чиј фокус е нејзиниот претседател Сеп Блатер, веруваат дека парите од корупцијата биле трансферирани преку замрзнатите сметки.

Според медиумските извештаи, станува збор за сума од 50 милиони до 100 милиони швајцарски франци или околу 50,1 милиони до 100,2 милиони американски долари.

Денеска Блатер, кој е под суспензија на својата функција, е на сослушување пред етичкиот комитет на ФИФА. Тој попладнево пристигнал во седиштето на ФИФА во Цирих, придружуван од еден од своите адвокати.

Блатер ги отфрла сите обвиненија за корупција.

Етичкиот комитет на ФИФА отвори истрага по одлуката на швајцарското обвинителство да поведе кривична постапка против претседателот на ФИФА поради сомневање дека исплатил околу 2 милиони американски долари на претседателот на УЕФА, Мишел Платини, во 2011 година.

Двајцата ги отфрлија обвинувањата дека сториле нешто протизаконски. Во октомври тие добија тримесечени суспензии од етичкиот комитет на ФИФА.


Путин: Чесно го добивме Мундијалот 2018


Москва, 17 декември, 2015 - 14:48 (META) 

По бројни обвиненија на сметка на Меѓународната фудбалска федерација и на Русија, се огласи и рускиот претседател Владимир Путин, кој тврди дека 100 отсто е сигурен дека неговата земја на чесен начин ја добила организацијата на Светското фудбалско првенство во 2018 година и порача дека на претседателот во заминување на ФИФА, Сеп Блатер, треба да му се додели Нобелова награда.

– Немаме дилема, ние сме сигурни дека на чесен начин ја добивме организацијата на Мунидијалот 2018. Што се однесува до Блатер, тој е почитуван човек, неговиот хуманитарен придонес е огромен и заслужува Нобелова награда – рече Путин на годишната конференција за медиуми во Москва.

Тој се задржа и на проблемот со допингот во спортот, по суспензијата на Атлетскиот сојуз на Русија поради недозволени активности.

– Одговорноста за допингот треба да биде индивидуална, а спортските претставници во сите меѓународни организации треба да се борат против допингот – порача Путин.


Платини останува под суспензија, арбитражниот суд му ја отфрли жалбата


Лозана, 11 декември, 2015 - 12:26 (META) 

Арбитражниот суд за спорт ја отфрилил жалбата на претседателот на УЕФА, Мишел Платини, со која тој бара да му биде укината суспензијата од 90 дена, јавува „Би-Би-Си“.

Поради суспензијата, на претседателот на УЕФА му се забранети какви било активности поврзани со фудбалот.

Платини и претседателот на Светската фудбалска организиација (ФИФА), Сеп Блатер, беа суспендирани на почетокот од октомври поради истрагите што се водат против нив под сомневање за корупција.

Двајцата ги отфрлија обвинувањата и тврдат дека не сториле ништо противизаконски.


Нови апсења на претставници на ФИФА во Швајцарија


Женева, 3 декември, 2015 - 9:35 (META) 

Швајцарските власти утринава спроведоа уште една серија претреси и апсења во рамки на истрагата за корупција во Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), а според првичните информации, уапсени се барем уште двајца претставници на ФИФА.

Весникот „Њујорк тајмс“ на својата интернет-страница, повикувајќи се на полициски претставници, објави дека барем неколку лица утринава биле уапсени во истиот хотел во кој во мај беа уапсени претставници на ФИФА.

Нешто подоцна, швајцарските правосудни претставници потврдија дека уште два челника на ФИФА се уапсени на барање на САД и со барање за нивна екстрадиција поради сомненија за корупција.

Властите во Швајцарија, каде се наоѓа седиштето на ФИФА, како и во САД, истражуваат сегашни и поранешни фудбалски претставници поради обвиненија кои вклучуваат изнуда, перење пари и проневера.

Тие, наводно, им платиле на „високо позиционирани лица“ да им продаваат права за маркетинг и за пренос на првенствата во Латинска Америка и за квалификации за Светско првенство, соопшти денеска швајцарското министерство за правда.


Банката „Ју-Би-Ес“ под истрага поради корупцијата во ФИФА


Берн, 3 ноември, 2015 - 14:40 (META) 

Швајцарската банка „Ју-Би-Ес“ е под истрага поради поврзаноста со Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), чии челници се осомничени за корупција.

– Во „Ју-Би-Ес“ се истражуваат сметките на ФИФА и на другите фудбалски сојузи, органи и поединци – соопшти најголемата швајцарска банка.

Истрагата се води против поединци и организации, меѓу кои се и сите наведени во обвинението на американските правосудни органи од 20 мај годинава, во врска со корупцијата во ФИФА.

Според швајцарските закони, банките се должни да ги пријават сите сомнителни сметки и финансиски трансакции. Швајцарските власти во јули открија дури 81 случај на трансакции кои „мирисаат“ на перење пари за сметките на ФИФА.


Претреси во германската фудбалска асоцијација поради сомнежи за затајување данок


Франкфурт, 3 ноември, 2015 - 12:29 (META) 

Франкфуртската полиција извршила престреси во седиштето на германската фудбалска асоцијација (ДФБ), поради сомневања за даночно затајување поврзанo со организацијата на Светското фудбалско првенство во 2006 година, чиј домаќин беше Германија, соопштиле од обвинителството, пренесува „Би-Би-Си“.

Претрeсите, во кои биле опфатени и домовите на претседателот на ДФБ, Волфганг Ниерсбах, и неговиот предходник, Тео Цванцигер, следуваат откако во јавноста беа објавени информации за постоење таен фонд од 6,7 милиони евра, кои наводно биле искористени за обезбедување на гласовите за Германија да ја добие организацијата на Светското првенство во 2006 година.

Од ДФБ, како што пренесува „Би-Би-Си“, ги демантирале овие наводи кои минатиот месец ги објави весникот „Шпигел“.

Од канцеларијата на јавниот обвинител, надлежен за случајот, соопштиле дека е отворена истрага за наводен трансфер на 6,7 милиони евра од организациониот комитет при ДФБ до светската фудбалска организација ФИФА.

Претседателот на ДФБ, Волфганг Ниерсбах, ги демантирал обвинувањата, тврдејќи дека парите биле употребени за да се одблокираат субвенциите на ФИФА, додека неговиот предходник, како што пренесува „Би-Би-Си“, за „Шпигел“ изјавил „дека е јасно дека таков фонд постоел“.

Германската фудбалска легенда и претседател на организациониот одбор за Светското првенство во 2006 година, Франц Бекенбауер, минатата недела ги отфрлил наводите дека гласовите за добивање на организацијата на првенството биле купени и застанал зад тврдењата на претседателот на ДФБ, Ниерсбах.


ФИФА: Платини меѓу кандидатите за претседател


Женева, 28 октомври, 2015 - 12:27 (META) 

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) денеска го соопшти списокот од седум кандидати за претседател на организација, меѓу кои е и суспендираниот прв човек на УЕФА, Мишел Платини.

Кандидатурата на Платини е прифатена, но ќе зависи од истрагата која етичкиот комитет на ФИФА ја покрена против него за вмешаност во корупција и во финансиски малверзации.

На листата не се најде некогашниот репрезентативец на Тринидад и Тобаго, Дејвид Никадо, иако месецов соопшти дека поднел кандидатура.

Покрај Платини, листата на потенцијални претставници на ФИФА ја сочинуваат генералниот секретар на УЕФА, Дани Инфантино, јорданскиот принц Али бин ал Хусеин, шеикот Салман бин Ибрахим ал Калифа, поранешниот претставник на ФИФА, Жером Шампањ, претседателот на Фудбалската федерација на Либија, Муса Билити, и јужноафриканскиот бизнисмен Токио Сексвале.

Изборите за претседател на ФИФА ќе бидат одржани на 26 февруари во Цирих.