Турскиот суд го ослободи од притвор активистот на „Амнести интернешенл“


Анкара, 31 јануари, 2018 - 14:22 (META) 

Турскиот суд нареди да биде ослободен од притвор претседателот на турскиот огранок на меѓународната организација за заштита на човековите права „Амнести интернешенл“, Танер Килич, јавуваат светските агенции.

Ова денеска го соопшти адвокатот на Килич, Мурат Динчер, додавајќи дека судењето на активистот продолжува.

Килич беше во затвор од јуни, минатата година, кога беше уапсен во Измир под обвинение за тероризам.

Обвинителството го товари за користење на апликацијата „БајЛок“, која, како што се тврди, ја користат приврзаниците на имамот Фетулах Ѓулен, кој е во егзил во САД, а кого турските власти го обвинуваат дека стои зад неуспешниот обид за воен удар на 15 јули, 2016 година.

Турските власти се под остри критики од Западот, кој ја обвинува Анкара дека го користи државниот удар како параван за пресметка со критичарите на власта.

Повеќе од десет илјади лица се уапсени во Турција под обвинение за тероризам, а повеќе од 100.000 лица се отпуштени од работа.


Уапсени 60 припадници на безбедносните служби во Турција


Анкара, 16 ноември, 2017 - 9:54 (META) 

Турските власти уапсиле 60 поранешни припадници на безбедносните служби, осомничени за поврзаност со неуспешниот воен удар.

Властите издале налог за апсење на 100 поранешни припадници на безбедносните служби во акција, чиј фокус била Анкара, но е спроведена и во други 30 провинции.

Се верува дека осомничените се поврзани со турскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за неуспешен воен удар во јули 2016 година.

Повеќе од 50.000 лица, вклучувајќи и припадници на безбедносните служби, војска, како и службеници, се приведени по неуспешниот воен удар.


Акција на турската полиција за апсење на 70 војници поради поврзаност со Ѓулен


Анкара, 10 октомври, 2017 - 12:00 (META) 

Турската полиција денеска почнала акција за апсење на 70 војници обвинети за поврзаност со имамот Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, а кого властите во Анката го обвинуваат дека го организирал минатогодишниот обид за воен удар, јавуваат турските агенции.

Акции против приврзаници на Ѓулен во Турција се спроведуваат речиси секој ден, веќе 15 месеци, а само минатата седмица беа приведени околу 800 лица.

Ѓулен досега ги демантираше сите обвинување дека стои зад обидот за воен удар, кој се случи во јули минатата година.

Цел на денешната полициска акција, која, според агенциите, се спроведува во градот Конија, во централниор дел на Анадолија, и во уште седум провинции, се и двајца полковници, седум капетани и 36 поручници.

Шеесет и двајца од осомничените се припадници на турското воздухопловство, а некои од нив се и пилоти. Полицијата врши претреси во нивните домови и на работните места.

Повеќе од 50.000 лица во притвор го чекаат судењето против нив поради повразност со Ѓулен, а 150.000 лица се отпуштени или суспендирани од работните места во јавниот и во приватниот сектор.

Обидот за воен удар во Турција се случи на 15 јули минатата година, а во судирите загинаа 250 лица.


Во Истанбул уапсен вработен во конзулатот на САД


Истанбул, 5 октомври, 2017 - 14:17 (META) 

Турската полиција уапсила еден вработен во американскиот конзулат во Истанбул порани наводна поврзаност со имамот Фетулах Ѓулен, кого официјална Анкара го смета за главен организатор на неуспешниот удар.

Турскиот државјанин, идентификуван како М.Т., е уапсен синоќа поради наводна шпионажа и обид да се уништи уставниот поредок и владата во Турција. Тој е осомничен за врски со поранешниот јавен обвинител и со четворица шефови на турската полиција кои ја воделе истрагата за корупција во 2013 година. Властите го обвинија Ѓулен дека стоел зад истрагата за корупција за да ја собори владата.

Американската амбасада во Турција во текот на денот ќе објави соопштение за апсењето.


Во Турција се одбележува годишнина од неуспешниот пуч


Анкара, 15 јули, 2017 - 11:29 (META) 

Во Турција денеска се одбележува првата годишнина од неуспешниот обид за државен преврат. Според турските власти, организацијата ФЕТО на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, прогласена од безбедносните структури за терористичка, е одговорна за пучот извршен ноќта на 15 спроти 16 јули минатата година.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган објави вчера дека во државата ќе почне „национално демократско бдеење“ и ќе трае до полноќ на 16 јули. Закажана е седница на парламентот со специјална програма. Попладне во Истанбул ќе почне поход на национално единство на Ердоган, ветерани од превратот и роднини на загинатите. Претседателот ќе има говор и ќе биде прикажан документарен филм за 15 јули. Ќе биде отворен и споменик на жртвите од неуспешниот пуч.

Турските власти, инаку, вчера отпуштија повеќе од 7.000 полицајци, војници и јавни службеници. Декретот за отпуштање претставува дел од мерките по обидот за пуч. Турција досега суспендира повеќе од 150.000 официјални лица и уапси околу 50.000 припадници на армијата, полицијата, вработени во судството, академици и луѓе од други сектори. Во најновиот декрет меѓу отпуштените од работа се 2.303 полицајци, како и 302 вработени на универзитети во државата.


Се апсат десетици лица во две турски министерства поради наводна поврзаност со Ѓулен


Анкара, 6 јуни, 2017 - 14:11 (META) 

Обвинителството во Анкара издаде десетици наредби за апсење на вработени во две турски министерства во рамките на истрагата за организацијата ФЕТО на проповедникот и опозиционер Фетулах Ѓулен, јави турската телевизија „Си-ен-ен Турк“.

Наредби за апсење се издадени за 30 вработени во турското Министерство за образование и за 17 вработени од Министерството за транспорт, навигација и за комуникација. Осомничените лица се корисници на мобилната апликација „бајлок“, што се смета дека била користена за комуникација меѓу организаторите за подготовка и за реализација на обидот за државен удар во Турција во јули минатата година.

Турските власти сметаа дека обидот за преврат на 15 јули е извршен од организацијата ФЕТО на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД. Ѓулен ги отфрла обвиненијата.


Турција поведува процедура за одземање на државјанството на Ѓулен


Анкара, 5 јуни, 2017 - 13:30 (META) 

Турската влада денеска соопшти дека ќе почне постапка за одземање на државјанството на 130 лица кои се сметаат за бегалци, меѓу кои и проповедникот Фетулах Ѓулен, обвинет за неуспешниот воен удар од 15 јули 2016 година во Турција.

Вкупно 130 турски државјани кои се наоѓаат во странство наскоро нема да имаат турско државјанство доколку во рок од три месеци не се вратат во Турција, соопшти министерството за внатрешни работи.

Освен Ѓулен, на листата се наоѓаат и двајца пратеници на прокурдските партии, Тугба Хезер Зотук и Фајсал Саријилдиз.

„Ако лицата не се вратат во Турција во рок од три месеци, тие повеќе нема да бидат турски државјани, во согласност со уредбите и со законите донесени по обидот за пуч“, соопшти турското МВР.

Официјална Анкара по неуспешниот пуч побара од САД да го испорачаат Ѓулен, но досега ништо не е направено по тоа прашање.

Турските власти разрешија повеќе од 100.000 административни службеници и уапсија околу 50.000 лица за кои се сомневале дека се поврзани со организираниот воен удар.


Уапсен уредникот на интернет-изданието на весникот „Џумхуриет“


Истанбул, 12 мај, 2017 - 17:23 (META) 

Турската полиција го привела главниот уредник на интернет-изданието на дневниот весник „Џумхуриет“, Огуз Ѓувен. Според „Џумхуриет“, Ѓувен е приведен поради непознати причини. Ѓувен на Твитер напиша „Приведен сум“.

Турската државна новинска агенција „Анадолија“ јави дека Ѓувен е приведен во Истанбул поради информација за загинувањето во сообраќајна несреќа на главниот обвинител во округот Денизли. Тој и неговиот возач загинаа откако нивното возило удри во камион на 10 мај.

Алпер беше првиот главен обвинител кој почна истрага против движењето на Фетулах Ѓулен (ФЕТО), обвинето за неуспешниот обид за воен удар на 15 јули 2016 година.

Вкупно 12 новинари и директори на опозицискиот весник „Џумхуриет“ во моментот се во затвор под обвинение за тероризам.


Во Турција уапсени 803 осомничени приврзаници на Ѓулен


Анкара, 26 април, 2017 - 10:38 (META) 

Турската полицијата во симултани акции на повеќе места во земјата уапсила стотици лица под сомневање дека се поврзани со имамот Фетулах Ѓулен, кој живее во доброволен егзил во САД.

Турските медиуми јавуваат дека 803 лица денеска се уапсени во рации спроведени во секоја од 81 турска покраина. Осомничените се наводни оперативци на Ѓулен, кои им давале давале наредби на следбениците во полициските сили.

Околу 8.500 полицајци учествувале во операциите.

Апсењата се дел од кампањата која е покрената по неуспешниот обид за пуч, извршен минатата година во јули, за кој турските власти го обвинија Ѓулен. Повеќе од 47.000 лица се уапсени по воениот удар, соопшти министерството за внатрешни работи, меѓу кои 10.700 полицајци и 4.700 припадници на војската.

Ѓулен негира дека тој го оркестрирал пучот.


Германија: Поведена истрага против 20 лица осомничени дека шпионирале за Турција


Берлин, 6 април, 2017 - 19:14 (META) 

Дваесет лица се под истрага во Германија поради сомнеж дека шпионирале луѓе за кои верувале дека се приврзаници на муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на соопштение на германското министерство за внатрешни работи.

Инаку, властите во Анкара сметаат дека Ѓулен и неговите приврзаници стојат зад неуспешниот обид за воен удар во земјата, во јули минатата година. Ѓулен, кој живее во егзил во САД, ги отфрла ваквите обвинувања.

Германските власти, како што пренесуваат агенциите, во февруари оваа година извршиле претреси во куќи на четворица имами, поврзани со турско-исламските културни организации во Германија, осомничени дека ги шпионирале противниците на турската влада.

Германското министерство за внатрешни работи навело дека Турција континуирано испраќала сè поголем број имами во овие центри.